To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

czyli 'dlaczego napisałem whisky dwa razy?' - beczki

Czarek - Pią Kwi 20, 2012 3:39 pm
Temat postu: beczki
W serwisie whiskynews http://www.whisky-news.com/En/distilleries.html
znalazłem ciekawe informacje o typach beczek stosowanych w różnych destylarniach.
Przedstawione tam informacje po części tłumaczą ogólny spadek jakości Lagavulin 16yo czy też 12 yo, młodych CI. Wyjaśniają tez po części nadal dobrą jakość młodych Bowmore.
Może warto się nad tym zastanowić, bo zdaje sie że mamy odpowiedz na pytanie dlaczego obecna lagavilin 16 nie smakuje tak jak dawniej.

Lagavulin: Percentage for single malts: 90%
Casks used for maturation: 3rd fill bourbon (99.5%) and sherry casks (0.5%).

Bowmore: Percentage of single malts: 100%
Casks used for maturation are sherry (14%) and bourbon casks (86%). Since a few years, the policy of Bowmore is to used exclusively first fill cask.

Ardbeg: Percentage of single malts: 75-85%
Casks used for maturation: Bourbon and sherry.

Caol Ila: Percentage single malt: N.A.
Casks used for maturation: Refill bourbon cask, with some rare sherry casks.

Bruichladdich: Percentage of single malts: 100%
Casks used for maturation are sherry (15%), bourbon casks (70%) and wine casks (15%).

Macallan: Percentage of single malts: 50%
Casks used for maturation: 75% Olosorso sherry for single malt and 25% sherry casks for blended whiskies. First fill only.

Balblair:Percentage of single malts: 5%
Casks used for maturation are sherry and bourbon.

Coś w tym jest, by nie mnożyć przykładów: Rosomak właśnie pochwalił młodą Bowmore, a mi "Classic of islay" ostatnio mniej pasuje :|
Tak więc chętnie rozpoznam młodzieżową kadrę z Bowmore, odstawiając na bok słabość do Lagavulin

oscarez - Sob Kwi 21, 2012 6:42 pm

sergio naopisywal niedawno mlodych Bowmorow troche. Przy prawie kazdym mial 91-92pinktowy orgazm... mozna sprobowac jak masz cos na oku. Bowmore to ja rownie chetnie jak BN czy GG. :twisted:
rosomak - Nie Kwi 22, 2012 1:50 pm

Po prostu przekrojowo Bowmory destylowane w latach 89/90 (zwlaszcza te, ale nie tylko te) i butelkowane przez niezaleznych, zdecydowanie wedlug mnie, wygrywaja z reszta obecnej, mlodej Islay jak i tez z Macallanami, nowymi wypustami Balblaira i jeszcze kilkoma "rarytasami".
Czarek - Nie Kwi 22, 2012 8:01 pm

Bowmore 12 yo WA Liquid Library, d. 1998, b. 2010, 51,8%, dwie sztuki
http://www.whiskystore.be...0Y%20%2051.8%B0

Wiktor - Nie Kwi 22, 2012 8:12 pm

Czarek napisał/a:
Bowmore: Percentage of single malts: 100%
Casks used for maturation are sherry (14%)


Tu trzeba szukać :twisted:

oscarez - Pon Kwi 23, 2012 6:18 am

Ja chetnie 2x100 tej z Whisky Agency ale zgadzam sie zupelnie z Wiktorem. Chetniej po sherry albo vatted sherry/bourbon (mimo glosow przeciw bardzo lubie darkest 15yo)
David - Śro Kwi 25, 2012 12:52 pm

Na młode Bowmore też jestem chętny i wchodzę po * lub **
W razie czego na BN też :wink:

Czarek - Śro Kwi 25, 2012 5:12 pm

tak w nawiazaniu do beczek
Ardmore Traditional Cask, OB, 46% z 2011. Finszowana w małych "quarter" cask.
Producent zadał sobie sporo trudu by w kilku miejscach na tubie i butelce podkreślić fakt zastosowania "drogiego" finiszowania w małych beczkach.
I co tu kryć, w tym nie ma ściemy. Fakty sa takie, że jak na młodawą i tanią whisky dostajemy nadspodziewanie dobrą, wręcz swietną edycję.
Jest wszystko co ma być, świetna woń (dokładnie tak). Jest wonna, miękko słodkawy dym, morska bryza, drewno i miody i wanilia etc, dobry smak - pełny i gładki zarazem (dymny, lekko słodkawy, oleisty i słonawy - medyczny i generalne Islayowaty), finsz długi, pełny znowy dymny i morski, przy tym gładki i zwyczajnie bardzo smaczny.

Dawno nie było tak dobrej whisky za takie pieniądze. Relacja jakość/ cena doskonała.

MarcinK - Śro Kwi 25, 2012 5:22 pm

Gdzie ja mozna dostac?;)

Edit: Ah, juz znalazlem. Nie bylo to trudne. :wink:

Czarek - Czw Kwi 26, 2012 9:24 am

tak dla formalności tę Ardmore jakoś dobrze się popija :wink: a niech tam 6
Pocieszny_PCS - Czw Kwi 26, 2012 12:50 pm

U nas na ostatnim posiedzieniu dochrapala sie uroczego przydomku - "Obszczany murek" :)
Czarek - Czw Kwi 26, 2012 1:02 pm

a fe, obrazoburcy, jak tak mozna :lol:
Pawcio - Czw Kwi 26, 2012 8:46 pm

piłem to kilka lat temu , taki sobie był ten ardmore :mrgreen: może teraz jest lepszy..
Czarek - Pią Kwi 27, 2012 8:39 am

właśnie w tym rzecz kilka lat temu była to whisky zupełnie średniawa, obecnie jest zupełnie przyzwoita, biorąc pod uwagę koszty wręcz jazda obowiązkowa :wink:
rosomak - Pią Kwi 27, 2012 9:19 am

Czarek napisał/a:
kilka lat temu była to whisky zupełnie średniawa, obecnie jest zupełnie przyzwoita


Oby to poczatek nowej tendencji w swiecie whisky :wink: Wypijemy za to jutro :wink:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group