To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

czyli 'dlaczego napisałem whisky dwa razy?' - North Highlands Tour

Anonymous - Wto Paź 29, 2013 8:41 pm
Temat postu: North Highlands Tour
Po opisywanych na forum Scotland Tour i Islay Tour czas na czesc 3. Na pewno nie ostatnia;)
Tym razem jedziemy jeszcze dalej niż północ. W planie HP, Scapa, Talisker czy Clynelish. W ostatnim roku nie udali mi sie powrócić do Edynburgha i w 2014 zostanie to naprawione.
Zaczynam wlasnie organizacje calego przedsięwzięcia i jeszce w tym roku chce wiekszosc rzeczy zorganizowac (promy, spanie, samoloty, zwiedzanie destylarni) Mam swojego czlowieka na szkockiej ziemi co wydatnie pomoże w spięciu wszystkiego.
Wstępne szczegoly:
Termin: 2 polowa sierpnia
Czas: około 10 dni
Cel: wiadomy;)
Ogólnie tak jak poprzednie wyprawy najwazniejsze to odpoczynek, dobra zabawa i ...whisky.
Będziemy zwiedzać destylarnie, sklepy z whisky ale także piękne zabytki, których jest tam aż w nadmiarze. Wstępnie jest juz nas juz 5. Zapraszam wszystkich chetnych. W razie pytań, zgloszen proszę o info na priv.

Anonymous - Wto Paź 29, 2013 8:45 pm

super. HP, Talisker, Clynelish! i ... czy mogę jeszcze coś zaproponować.
Anonymous - Wto Paź 29, 2013 9:39 pm

Możesz:) Ogólnie bardzo chciałbym odwiedzić 3 wyspy czyli Orkney, Skye i Mull (te 2 wyspy należą już do West Highlands).
Na tą pierwszą jestem zdecydowany na 100%. Będzie nas ograniczał czas a nie chciałbym byśmy z wywieszonym językiem co dnia pędzili na złamanie karku. Punkt pierwszy i najważniejszy to ODPOCZYNEK i dobra zabawa. Whisky i destylarnię są bardzo ważne ale nie kosztem pkt 1. Tym bardziej, że 2 noce spędzimy w jednym z najpiękniejszych miast zwanym przez miejscowych Edynbura więc na resztę atrakcji mamy 8 dni. Odległości niestety nie oszukamy a prywatnego samolotu brak:) Zrobimy w trakcie wyprawy około 1200 mil . Z Edynburgha do destylarni HP jest ponad 300. A nie na wszystkich tamtejszych drogach można pruć 100mil per h :) Co nie zmienia faktu, że w planie jest odwiedzenie wszystkich destylarniach należących do regionu NH. Co do zasady wszystkie (oprócz Ben Nevis) są położone niedaleko drogi którą będziemy zmierzali na północ.

Wojciech - Śro Paź 30, 2013 11:52 am

Cześć,
Z doświadczenia mogę doradzić, nie dacie rady. Orkady są tak cudne i tak dalekie, że trudno je połączyć z Mull i Skye. Na Orkadach trzeba poświecić 1 dzień na Hoy. Jest Highland Park i Scapa. Są megality i wioska z neolitu. W samym Kirkwall jest co zwiedzać, a w Stromnes jest jakaś knajpa z owocami morza, która jest w Michelinie. Przynajmniej była kiedy byliśmy na Orkadach.

Anonymous - Śro Paź 30, 2013 11:56 am

Też mam takie wrażenie Wojtku. Chęci jedno a możliwości czasowe drugie.
Zresztą w 2015 r. też coś trzeba nowego zwiedzić:)

Rajmund - Śro Paź 30, 2013 11:57 am

Jeśli dobrze rozumiem, planujecie pojechać z Edynburga na Orkady, a potem na północno-zachodnie wybrzeże, czy tak? Osobiście radziłbym dać sobie na wstrzymanie z liczbą odwiedzonych destylarni, bo 10 dni będzie za mało, a przesyt będziecie mieli już po trzecim dniu. Na Orkadach warto posiedzieć kilka dni, mimo tylko dwóch destylarni - pominięcie w planach wyprawy na Hoy, odwiedzenia kamiennych kręgów (np. Ring of Brodgar), czy osady Skara Brae to poważny błąd. Że nie wspomnę o północnych wysepkach, na które i nam parę lat temu zabrakło czasu. I werwy.
W drodze z Orkadów na Skye polecam podróż przez bodaj najpiękniejsze okolice Szkocji (poza Skye, rzecz jasna), czyli drogą A838 wzdłuż północnego, a potem zachodniego wybrzeża. I nie trzymać się kurczowo tej drogi. Wjeżdżać w takie różne, co to drogę co najwyżej przypominają, szczególnie w okolicach na południe od Kinlochbervie, potem A894 nad Scourie Bay, do Lochinver... Ale wtedy miesiąca będzie Wam za mało - drogi wąskie i kręte, no i raz po raz chce się zatrzymać i posiedzieć, popodziwiać. A i do Fort William nie będzie się Wam spieszyło. Tym bardziej do Ben Nevis :)

Anonymous - Śro Paź 30, 2013 12:54 pm

W Ben Nevis już byłem a zamiast Fort William z chęcią jeszcze raz odwiedziłbym Fort George. Bardzo mi się podobało.
Rajmund dzięki za rady - na pewno będą wykorzystane. W weekend będę siedział już nad szczegółami i dam znać do Ciebie byś wsparł mnie radą. Tak jak pisałem trzeba będzie dostosować plan do czasu. Chęci zwiedzania mam takie, że i 2 miesiące by nie wystarczyły :mrgreen:
A niestety w moim zawodzie urlop tyle nie trwa :wink:

Anonymous - Pon Lis 25, 2013 11:33 pm

Jaką trase ostatecznie planujesz?
Anonymous - Pon Lis 25, 2013 11:42 pm

Trasa ostateczna wiedzie ku Orkney a po drodze wszystkie destylarnie z Highlands prócz Taliskera i Tobermory. Czasu nie starczy a i promy do tanich nie należą. W 2015 roku to się nadrobi:) Ogólnie będzie to wyprawa w temacie, który mnie ostatnio interesuje czyli zamkniętych destylarni a czasem tylko śladów, które po nich zostały. Osoby, które zdecydowały się na 10 dni a nie 7 spędzą dodatkowy czas w Edynburgu. Tam też zaplanowana jest wycieczka do przeszłości i do tych gorzelni, które zakończyły swój żywot. Inna rzecz, że w trakcie naszego pobytu odbywa się tam Fringe Festiwal ( https://www.edfringe.com/ )- trochę w mieście się wtedy dzieje:)

Ogólnie jest szansa na ostatnie wolne miejsce. W razie zgłoszeń czy pytań proszę info na priv.

Adam Hochul - Wto Lis 26, 2013 3:31 pm

 Whisky Anoraks


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group