To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

czyli 'dlaczego napisałem whisky dwa razy?' - Konkurs Xmasowy

Tomek1 - Śro Gru 13, 2017 10:33 pm

Skoro to rzecz nieoczywista, to trzeba pokombinować inaczej :)
Skoro rok temu była to whisky pita na Xmassie rok wcześniej, to tym razem może być podobnie. Dlatego mój typ pada na Jurę.

Adam Hochul - Czw Gru 14, 2017 9:02 am

Tomek1 napisał/a:
Skoro to rzecz nieoczywista, to trzeba pokombinować inaczej :)
Skoro rok temu była to whisky pita na Xmassie rok wcześniej, to tym razem może być podobnie. Dlatego mój typ pada na Jurę.


Krakowsko-Czestochowská

rosomak - Czw Gru 14, 2017 9:22 am

Tomek1 napisał/a:
Dlatego mój typ pada na Jurę.


Jury o takim profilu to ja bym sie chetnie napil ;) Ale to nie Jura.

konio23 - Czw Gru 14, 2017 3:52 pm

A tak sobie pomyślałem iż taką nieoczywistą , zagadkową i nie jednoznaczną wariacją jest ta https://www.whiskybase.co...zelburn-2002-ca
Pewnie się mylę ale co tam :mrgreen:

rosomak - Czw Gru 14, 2017 4:08 pm

konio23 napisał/a:
zagadkową i nie jednoznaczną wariacją jest ta https://www.whiskybase.co...zelburn-2002-ca


Nie. Hazelburny zazwyczaj mnie rozczarowuja, ale akurat szczesliwie nie alkoholowa cukrowoscia, bo wtedy i 1 punkt bylby wysoka ocena ;)

Ale to jest bardziej zlozona zagadka ;)

Laphromac - Nie Gru 17, 2017 10:27 pm

Jako że Ruda w końcu odważyła się nieśmiało i nieformalnie zgłosić do konkursu, dołączę i ja bo nie ukrywam, że od kilku dni mam dobra zabawę z poszukiwaniem „pestkowych” destylarni, a zeszłoroczna polemika z Tą żę Damą była całkiem ciekawa, i dziś co prawda nie tak pijany jestem, no ale...
Po pierwszych strzałach (Ben Nevis & eliminacja Bartoszka) byłem przekonany, że Rosomak wbrew sobie, aby utrudnić zabawę poszedł w kierunku Lowlands - pewnie jakichś starych, charakternych - vide Loom – St Magy/Lilith - tu mogłoby pasować większość wegańskich atrybutów, ale niekoniecznie lakiery, a tym bardziej określenie „Whisky elegancka”.
W tym stanie rzeczy, po kilku dniach kontemplacji, nastąpił powrót do Speyside.
I tu - o dziwo mając w pamięci zeszłoroczne starcia z Rudą i jej kochankiem Arranem ;) brałem poważnie pod uwagę Glencadama ;) ale jako że to jej typ pozostawiając jej ewentualną chwałę i glorię za ten wybór, myślę, że może to być Glenrothes-Glenlivet Destillery.
Czemu? Częste porównania wypustów Glenrothsa do lakierowego profilu Bena, które to dość szybko i stanowczo przechodzą w całą paletę owocowych, zielnych i miodowych aromatów. Z reguły dotyczy to beczek po sherry, a myślę że R prezentuje tu ex-burbona, ale tłumaczyło by to stwierdzenie, że „zupelnie nie tego sie spodziewalem…” Ponadto z reguły dość długi w tej destylarni finisz, który może uzasadniać określenie „finisz mieni sie, obraca, nie pozwala na prosta klasyfikacje… ”
A na koniec cytując organizatora „Nie – nie bedzie latwo, ale bystrzy obserwatorzy moga znalesc pewne ulatwienia” nie widzę w tym roku ( i myślę że Ruda także ) zbyt wielu śladów ani na forum ani też w bazie BOW, stąd kalkuluję, że perfidny organizator zostawił jeden jedyny ślad, zbyt oczywisty aby traktować go poważnie : https://www.whiskybase.co...nrothes-1990-ca .

BTW. Dzięki Rosomaku za organizację, dzięki Ruda za motywację ! :)

rosomak - Nie Gru 17, 2017 10:36 pm

To ciekawa dedukcja, na tyle, iz moze jak na razie zawazyc na przyznaniu nagrody na podstawie uzasadnienia ;) Poczekajmy jednak jeszcze do konca, moze jeszcze ktos...

Nie - to nie Glenrothes.

Kalais84 - Nie Gru 17, 2017 11:55 pm

Pewnie za bardzo analizuję, ale skoro znamienitsi ode mnie polegli, to może właśnie tędy droga...

rosomak napisał/a:
ponizej zamieszam


Pogrubienia i obszerność Twojego wpisu sugerują mi, że nie pisałeś tego na telefonie, a tym bardziej w pośpiechu... wnioskuję zatem, że brak literek "cz" nie jest przypadkowy i stworzył nam słowo, które przecież też ma rację bytu w świecie whisky :wink:

Ponadto:
rosomak napisał/a:
nikt nie zgadnie
jak widać zostało pogrubione, więc chyba sam zakładasz, że szanse na odgadnięcie są znikome, co kilka razy podkreślałeś, zachęcając tym samym do przedstawiania swojego procesu myślowego :mrgreen:

Idąc dalej:
rosomak napisał/a:
odgadnie wlasciwa destylarnie
- kolejne pogrubienie, co z kolei zasugerowało mi, że nie chodzi jednak o wariację jakiejś destylarni :mrgreen:

Następna w moim mniemaniu wskazówka:
rosomak napisał/a:
Jedyne co moge powiedziec zeby za duzo nie powiedziec to... to nie Convalmore
- wnioskuję zatem, że któraś z destylarni w bezpośrednim sąsiedztwie Convalmore, bądź też taka która jest w jakiś sposób z nią związana...

Jako że północ zbliża się nieubłaganie, a wszystkie Twoje wskazówki uświadamiają mi, że na drodze do prawidłowej odpowiedzi wciąż jestem dalej niż bliżej - strzelę - niekoniecznie jednak pozostając wiernym wszystkiemu co wydaje mi się, że wydedukowałem ;)

... Dufftown

rosomak - Nie Gru 17, 2017 11:56 pm

Dedukcja oparta na podejrzliwosci wobec mnie ;) Nie. Co nie znaczy, ze nie bylo przynajmniej jednego dobrego tropu.
Kalais84 - Pon Gru 18, 2017 12:01 am

Czy to już pora na oświecenie? :)
Ruda - Pon Gru 18, 2017 12:01 am

Laphromac napisał/a:
nie widzę w tym roku ( i myślę że Ruda także ) zbyt wielu śladów ani na forum ani też w bazie BOW

BTW. Dzięki Rosomaku za organizację, dzięki Ruda za motywację ! :)

Laphromacu, Słoneczko ;) , tak też coś czułam, że potrzeba jest motywacji :) . Czekałam od tygodnia na odkrycie przez Ciebie kart :) )).
Kolega Loom może poświadczyć, że pilnie śledziłam każde Twoje wejście ;)
Wracając do śladów :) , Ruda przejrzała 1369 postów perfidnego organizatora w poszukiwaniu zeszłorocznego whiskowego ego wspomnianego Organizatora. Bo jaka whisky mogła wywrzeć wrażenie i zaskoczyć Rosomaka ?, a ostatnie zdanie opisu jakby o tym świadczyło. Jedyne co mnie natchnęło, to wpis Rosomaka o Glencadam OTL degustowanej we Młynie ...to była wielka łycha.
Takie słowa wymagały zapoznania się bliżej z Glencadam :) .
Ponieważ jestem poza konkursem i wierna Arranowi na zawsze ;) , życzę powodzenia i wygranej :) .
Oczywiście możemy Wszycy się jeszcze bardzo zdziwić wynikiem.
P.S.
"nieformalna" by pozostała informacja w historii konkursu http://www.bestofwhisky.p...php?record=1466

rosomak - Pon Gru 18, 2017 12:03 am

Ruda napisał/a:
możemy Wszycy się jeszcze bardzo zdziwić wynikiem


Zatem nikt nie zgadl. To byl Balblair (tak, juz slysze ten jek zawodu i glosow „po co to”, „co to mialo dac” itp.). Ano mialo nas wszystkich czegos nauczyc i dac nam troche informacji o profilach whisky. To zadanie uwazam za w pewnej czesci wykonane. Liczylem troche, ze zgadnie chocby cierpliwy w dochodzeniach Tomek1, bo czytajac opisy w bazie BOW (do czego bylo odniesienie rok temu) dalo sie dojsc:

http://www.bestofwhisky.p...php?record=1247

Stad zreszta bylo moje dociekanie wobec wncwirusa, ktory niemal bezblednie odgadl moc i niezle wiek. Liczylem po cichu, ze moze napisze „bo Moon Import/Samaroli butelkowali czesto w 57%, a rzadko jakies staruchy powyzej 21 yo wiec pewnie stare Wlochy wypiles” i mialby nagrode w kieszeni. Ale to sie latwo mowi jak sie zna odpowiedz ;)

W sprawie wygranej musze sie namyslic . Podam niezwlocznie.

Kalais84 - Pon Gru 18, 2017 12:13 am

rosomak napisał/a:
http://www.bestofwhisky.p...php?record=1247


Ze dwa razy przejrzałem wszystkie whisky na 5* gwiazdek w bazie, a dla pewności te na 4 i na 6 też, ale od typowania tej Balblair, która jakoś utkwiła mi w pamięci ze względu na wzmiankę o metaliczności odwiedziony zostałem przez brak "dominacji miodu" w zapachu :mrgreen:

Niemniej jednak Rosomaku sprawiłeś mi po raz kolejny masę frajdy! Dzięki! :)

rosomak - Pon Gru 18, 2017 12:18 am

Kalais84 napisał/a:
Rosomaku sprawiłeś mi po raz kolejny masę frajdy!


Dziekuje - postaram sie w przyszlym roku zrobic to lepiej :wink:

[ Dodano: Wto Gru 19, 2017 2:45 pm ]
Zdecydowalem sie wydac wyrok, nie przymierzajac, salomonowy ;)

Butelka Glenrothesa powedruje do bartoszka, ktory zastosowal sprytna strategie wybrania malo znanego (w kazdym razie w ilosci dostepnych wersji) speyside’a, czyli spelnialo to warunek „trudnosci” odgadniecia, a jednoczenie rzeczywiscie mogly sie tam pojawic jakies nuty kwiatowe, miodowe, a nawet i pestkowe jednak. Czyli – celowal szeroko w cos trudnego, potencjalnie lekko dziwnego. Nie trafil z regionem, ale pomysl jak napisalem – sprytny, opis, ktory zamiescilem mogl teoretycznie dotyczyc niemalego spektrum whisky zatem bartoszek zagral szeroko na cos co smakowo, zwlaszcza z uwagi na „nie tego sie spodziewalem”, mozna podpasowac pod calkiem wiele opisow ;)

Zupelnie innym tropem poszedl Laphromac, ktory wylowil akcenty kluczowe i majac juz wiedze, ze to nie Ben Nevis (nie moge niestety zaliczyc tej odpowiedzi – byloby to jak wczesniej zbyt poczywiste, choc trop poprawny (byl to rowniez trafiony region), to mozna sie bylo domyslic, ze nie skroce, az tak bardzo zabawy ;) ), bardzo dobrze wytypowal co najbardziej pasuje (no moze poza samym Balblairem wlasnie). Czyli zagral dedukcyjnie i wasko. I calkiem dobrze. Dlatego do niego powedruja whisky z samplingu apokaliptycznego oraz dodatkowo dwa sample Kilkerrana.

No chyba, ze sami zwyciezcy sie nie zgadzaja, sa przeciwni takiemu rozwiazaniu itp. Jesli nie zobacze zdecydowanych,a predkich protestow ;) to tak wlasnie bede wysylal.

Gratuluje.

wncvirus - Wto Gru 19, 2017 2:52 pm

gratulacje. Kurde szkoda że mi się nie udało :(


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group