To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

czyli giełda whisky dla początkujących - Catawiki opinia oportalu

Wiktor - Wto Lut 25, 2020 7:34 am

Mniej może o rumach i brandy. Natomiast które to były konkretnie edycje whisky - i jakie dokładnie ceny, wliczając prowizję?
nogreg - Wto Lut 25, 2020 11:32 pm

Proszę bardzo.

Catawiki i Kilchoman 10 YO Kilchoman z beczki po sherry

76 euro wylicytowane
6,84 prowizji (9%)
25 przesyłka
--------------------------
pełny koszt 107,84 , w tym koszty dodatkowe 31,84 (29,52%)

Dla porównania zakup na typowym portalu whisky:
Whisky Auktioneer i Bowmore

131 funtów wylicytowane
20,83 wysyłka
4,32 ubezpieczenie przesyłki
5,03 vat
15,72 prowizja (10%)
--------------------------------
176,90 funciaków , 45,9 koszty dodatkowe to 25,95%

Jak widać na Catawiki procentowo koszty dodatkowe zakupu wyszły ciut wyższe, ale to ze względu na droższą wysyłkę (proporcjonalnie do wartości butelki). W zasadzie można powiedzieć, że koszty zakupu są podobne.

Natomiast zakup okazyjny dobrej whisky na typowych portalach to raczej rzadkość. Na Catawiki moim zdaniem trafiają się częściej, przynajmniej te mnie interesujące z niższej i średniej półki. I trochę łatwiej jest wyszukać i trafić. Finisz aukcji nie przeciąga się godzinami. Też mniej butelek kończy się danego dnia, a aukcje kończą się kilka razy w tygodniu.

A też są sprzedawcy wysyłający do Polski w cenie poniżej 15 euro. Są i sprzedający z Polski, przesyłka poniżej 10 euro.

Zalety portali whisky: z góry ustalony cennik przesyłki kilku butelek, co znacznie obniża cenę. Absolutnie niedostępne na Catawiki.

Wiktor - Śro Lut 26, 2020 7:23 am

Cały jeden Kilchoman, w porządku :cool:
Nie wiem tylko, czemu miało służyć takie akurat porównanie? Poza tym, że wyszło czarno na białym - przy zakupie nawet pojedynczej whisky, udział kosztów stałych w cenie nabycia jest o kilka p.p. wyższy na Catawiki, niż na przywołanej WA (ubezpieczenie jest tam, zdaje się, ciągle dobrowolne). A przecież nikt chyba nie ściąga z aukcji w UK pojedynczej butelki w przesyłce ;)

nogreg - Śro Lut 26, 2020 9:03 pm

"Catawiki opinia o portalu"

Prawie 2 lata temu spytałem, z czym to się je. Ostatecznie mając odrobinę praktyki, gdy Lukster odświeżył temat, podzieliłem się wiedzą. Nie ma drugiego dna. Pozdrawiam.

Wiktor - Czw Lut 27, 2020 8:24 am

Nie, nie o to chodzi ;) Ciężki musiałby to być przypadek, aby wszędzie wietrzyć spiski :D To raczej kwestia tego, że nawet pojedynczy, a tendencyjny przykład potrafi namieszać niezorientowanym.
Warto więc wspomnieć i o drugiej stronie medalu. Łączna ponad 20% prowizja nie może oznaczać nic dobrego (chyba, że dla aukcjonera): mniej oferentów (idą do tańszej konkurencji), mniej butelek (j/w), statystycznie wyższe ceny - pamiętając, jak i dlaczego działają aukcje internetowe ;) Do tego brak weryfikacji oryginalności butelki przez profesjonalistę-aukcjonera (same zdjęcia to jednak za mało). Z naszych obserwacji wynika, że zdarzają się, owszem, interesujące whisky z mało znanych rynków (np. wschodnich) ale koszt wysyłki z tak daleka ostatecznie niweczy sens potencjalnego zakupu. Wyjątki będą zawsze, ale powtarzam - wyjątki. Lepiej ten sam czas wykorzystać można na innych aukcjach.

nogreg - Czw Lut 27, 2020 11:49 am

Wiktor napisał/a:
aby wszędzie wietrzyć spiski
Oj tam, oj tam. Ja akurat jestem mało spiskowy. Podałem w przykładzie dwa zakupy, nie twierdzę, że dziś powtórzyłbym zakup, chociaż Kilchoman akurat wyszedł serio bardzo dobry, a z czasem zyskał i w cenie, i w ocenie na WB :wink:

Rzeczywiście obciążanie prowizją obu stron to zdzierstwo. Ale Catawiki to portal bardzo rozwijający się, jest popyt, to mają wysoką prowizję. My różnimy się Wiktor w jednym miejscu. Ja dopiero uczę się whisky, odnajduję dużo interesujących ofert wszędzie, dla Ciebie interesujących butelek jest mniej, i częściej wzdychasz do tych z ceną 4 cyfrową.

Ostatnio zakupy mocno zaniedbałem, ale doinwestowałem firmę. Teraz znów łapię oddech finansowy i lubię sobie usiąść i przejrzeć oferty. Tak zrobiłem przedwczoraj po odpowiedzi w tym wątku. I widzisz, na Catawiki oferty były, a oba portale typowo whiskowe, na których mam konto, miały przerwy. Ciągłość oferty to też atut.

I mam obserwowanych kilku sprzedających z Catawiki, którzy zawsze mają kilkadziesiąt butelek wystawionych, z wysyłką pomiędzy 10-15 euro, niezłe ceny do Polski mają szczególnie Niemcy, są i sprzedawcy z Polski, więc koszty dodatkowe zakupu mogą być dużo niższe, od tych z przykładu. Jak znów coś strzelę, to się pochwalę, również kosztami.

Wiktor - Czw Lut 27, 2020 12:05 pm

Zgadzam się, w półce podstawowej może i Catawiki wymiata. Nie sprawdzaliśmy.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group