To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

czyli spróbuj zanim będzie za późno... - Czy zbawi nas GMP? Sampling

JacekBee - Czw Gru 06, 2018 2:09 pm
Temat postu: Czy zbawi nas GMP? Sampling
Skoro słowo się rzekło na temat nowej/rebrandingowanej serii GMP czyli Connoisseurs Choice - Cask Strength i furory jaką robi w whiskowym światku, wypadałoby podeprzeć wstępną refleksję organoleptycznym badaniem. Czy zadziwi nas GMP znakomitą selekcją, czy może potwierdzi się obawa, że niewiele dziś trzeba aby wzbudzić zachwyt koneserków?

Parę słów komentarza:

Nie trzeba chyba nikomu objaśniać jak przerzedzone są obecnie magazyny z beczkami whisky. Masa mniejszych i większych bottlerów a także chińscy inwestorzy ;-) walczą o każdą nieco bardziej leciwą beczkę. Możliwości przeprowadzania realnej selekcji są niewielkie a i do tego znikomo jest woli aby o taką skromną choćby selekcję zadbać.

Większość bottlerów zdana jest na wielkie konglomeraty które handlują beczkami. Większość owa zatem przebiera w tym samym i próbuje coś z owego g. ukręcić.

GMP, Cadenheads, Signatory to trzy wielcy brytyjscy bottlerzy którzy posiadają własny, dość znaczący whiskowy stock. Nie daje to jeszcze żadnych gwarancji ale niesie potencjał, że wciąż mogą czymś zaskoczyć i że mają szansę dokonywać choćby szczątkowej selekcji. Bądź też, jeśli nie oni, to my jako konsumenci, możemy pośród ich masowych i hurtowych wypustów czegoś wartościowego szukać.

Nowe serie lub serie rebrandingowane zazwyczaj próbują przyciągnąć czymś klienta na początek, aby potem w "ciemno" kupował kolejne wypusty. Tak było z serią Small Batch Cadenheadsa, która w swoich początkach oferowała całkiem przyzwoitą selekcję, a która obecnie jest już tylko amalgamatem chaotycznych wypustów.

Jeśli nowa seria GMP ma mieć jakiekolwiek wartościowe flaszki to uważam, że tylko teraz.

Słowem, istotnie możemy mieć przed sobą koronę współczesnego bottlingu ;-) ))

Zatem trzy propozycje:


https://www.whiskybase.co...macduff-1997-gm

Macduff bywa destylarnią nieco niedocenianą i niezauważaną. Tymczasem sherrowe Macduffy dosyć często okazywały się szalenie udanymi daily dramami. Jeśli ten wypust pójdzie kierunkiem słodkich, deserowych Miltonduffów to jest szansa na whisky solidnie 5-6 punktową.


https://www.whiskybase.co...nd-park-1999-gm

Highland Park często w przeglądach okazywał się whisky mało przekonującą. Jednak rocznik 1999 zdaje się dla tej destylarni dość korzystny, a w tej bourbonowej edycji szukałbym mocno owocowego profilu. To zresztą w takim super owocowym wydaniu Highland Park prezentuje się chyba najlepiej.

https://www.whiskybase.co...aol-ila-2003-gm

Whisky z Islay mają tę ciekawą właściwość, że potrafią najlepiej prezentować się w młodym wieku. Lata 2000, wraz ze zwyżką produkcji, zwiastują - być może - powrót selekcji i jakości. A jeśli w jakichś whisky ta jakość ma szansę już zacząć się objawiać to będą to whisky z Islay. Dla dostojnych bourbonów czy potężnych sherrówek 10-15 lat to trochę mało. Dla dymowo, torfowo, morskich whisky powinno być już wystarczająco.
No to może Caol Ila 2003 da radę? Podejrzewam że przebrana z dziesiątek jak nie setek istniejących beczek tego dość młodego destylatu. Zobaczymy.

Koszt zestawu 3 sampli po 50ml to 151zł (szkło wliczone).

Dostępnych 10 zestawów:

- aguero
- nogreg
- Pitupops
- Hubert
- wncvirus
- soma
- Rafał
- Kriss
- Kwik44

aguero - Czw Gru 06, 2018 3:02 pm

Poproszę zestaw
nogreg - Czw Gru 06, 2018 3:50 pm

I ja poproszę.
Pitupops - Czw Gru 06, 2018 3:51 pm

Poproszę zestaw
Wiktor - Czw Gru 06, 2018 3:52 pm

Tylko pośmiecić wpadłem, spokojnie ;)

JacekBee napisał/a:
niewiele dziś trzeba aby wzbudzić zachwyt koneserków

Jeżeli niewiele to byle jaka, 7-letnia whisky z Islay w cs, to zastanawia mnie znaczenie pojęcia nic :mrgreen:

Hubert - Czw Gru 06, 2018 5:39 pm

A ja z ciekawości poproszę
JacekBee - Czw Gru 06, 2018 5:49 pm

Wiktor napisał/a:
Jeżeli niewiele to byle jaka, 7-letnia whisky z Islay w cs, to zastanawia mnie znaczenie pojęcia nic :mrgreen:


Podejrzewam Wiktorze że pijesz do jednego z wybitnych wypustów na Polski rynek? Dobrze kombinuję? :twisted:

Wiktor - Czw Gru 06, 2018 6:05 pm

JacekBee napisał/a:
z wybitnych wypustów na Polski rynek?

A są niewybitne?

wncvirus - Czw Gru 06, 2018 7:03 pm

prosze zestaw
soma - Pią Gru 07, 2018 10:48 am

Poproszę zestaw - odbiór w Warszawie
Rafal - Pią Gru 07, 2018 11:56 am

poproszę zestaw
Wiktor - Pią Gru 07, 2018 12:15 pm

Ej, bo mi wszystko co najlepsze wypijecie. Jacku, zabezpiecz mi proszę małego drama HP. No, może tej Macduff też. W zasadzie przypomniało mi to temat kolejnej przekrojówki Macduff. Jest ktoś chętny na takie spotkanie w przyszłości?
rosomak - Pią Gru 07, 2018 12:27 pm

Wiktor napisał/a:
W zasadzie przypomniało mi to temat kolejnej przekrojówki Macduff. Jest ktoś chętny na takie spotkanie w przyszłości?


Jeden z dwoch dni Xmasa 2019 ;) Chetni juz moga zglaszac Macduffy (na PW zeby tu nie smiecic).

JacekBee - Pią Gru 07, 2018 1:01 pm

Wiktor napisał/a:
W zasadzie przypomniało mi to temat kolejnej przekrojówki Macduff. Jest ktoś chętny na takie spotkanie w przyszłości?


Cytat:
Jeden z dwoch dni Xmasa 2019 ;) Chetni juz moga zglaszac Macduffy (na PW zeby tu nie smiecic).


No i super :)

A tymczasem zabezpieczę dla Ciebie Wiktorze po samplu i HP i Macduffa.

Kriss - Pią Gru 07, 2018 8:52 pm

Poproszę zestaw po 50ml


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group