To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

czyli 'dlaczego napisałem whisky dwa razy?' - Słodowanie

Jass - Pon Lis 10, 2008 3:03 pm
Temat postu: Słodowanie
Cześć,
Mam pytanie techniczne do znawców tematu: Nie zawsze do suszenia jęczmienia używa się torfu. Jak się go wtedy suszy i czy do suszenia używa się np. drewna? Może są inne metody?
Czy Glenmorangie (10YO) jest takim właśnie maltem (tzn. bez suszenia torfem)?

Pozdrawiam
Jass

mik_us - Pon Lis 10, 2008 4:15 pm

jedyne co znalazłem na temat Glenmorangie (10YO) to to że torf używany do suszenia słodu jest młodszy, w nie wielkich ilościach i bardziej kruchy niż inne torfy szkockie.
Rajmund - Pon Lis 10, 2008 7:10 pm

Torf (a właściwie dym torfowy) jest tylko dodatkiem do gorącego powietrza, którym suszy się słód. W zależności od tego ile torfu zostanie użyte, tym bardziej lub mniej torfowy jest słód, a w konsekwencji whisky. Słód używany do produkcji Glenmorangie jest suszony z niewielkim udziałem torfu. Zupełnie bez torfu (tylko ciepłym powietrzem) suszy się słód do np. Glengoyne, ale nie tylko. W tej chwili nie potrafię sobie przypomnieć która jeszcze.
Jass - Wto Lis 11, 2008 8:34 am

Dzięki Panowie :)
Nistety nie miałem jeszce Glengoyne w ustach. Mam nadzieje że brak torfu nie wypacza istoty smaku tej whisky. Muszę jej spróbować.
Pozdrawiam.

windham hell - Wto Lis 11, 2008 12:39 pm

Jass napisał/a:
nie miałem jeszce Glengoyne

Polecam 17 YO

David - Wto Lis 11, 2008 2:05 pm

Jass napisał/a:
Mam nadzieje że brak torfu nie wypacza istoty smaku tej whisky


nie może nie wypaczać :wink:

Rajmund - Śro Lis 12, 2008 5:11 pm

Ja się podłączę do Windhama - Glengoyne 17yo to zacna whisky. Choć zupełnie nieporównywalna do takich potworów, jak Ardbeg, Caol Ila, Laphroaig czy Lagavulin.
Czarek - Śro Lis 12, 2008 5:47 pm

w swoim czasie bardzo mi pasowała 12 CS, od tamtej pory gusta się nieco zreformowały :wink: , a rekomendacja jest aktualna
David - Śro Lis 12, 2008 6:47 pm

no to będę musiał spróbować jakiejś Glengoyne :?
Wojciech - Śro Lis 12, 2008 6:48 pm

Zapraszam na 10 letnią :mrgreen:
David - Śro Lis 12, 2008 6:50 pm

ostatnio nie polecałeś tej dychy - czyżbyś ją w czymś ciekawym przefiniszował? :D
Wojciech - Śro Lis 12, 2008 6:54 pm

Nadal nie polecam, ale ktoś ją wypić musi :wink:
David - Śro Lis 12, 2008 6:55 pm

dobra to wezmę pepsi :mrgreen:
ukaszu - Śro Lis 12, 2008 7:43 pm

i cytyrynę

zazdroszczę :mrgreen:

Wiktor - Śro Lis 12, 2008 10:07 pm

dobra Glengoyne bywa, jednak słono każą za nią sobie płacić! a poza OB wybór marny, delikatnie mówiąc... :(


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group