bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przywitanie oraz prośba o drogowskaz
Autor Wiadomość
Shepard 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: Aberlour 12 yo
Dołączył: 26 Mar 2016
Posty: 2
Skąd: Wrocław
  Wysłany: Pią Kwi 01, 2016 8:49 pm   Przywitanie oraz prośba o drogowskaz

Cześć i czołem,

Jako, iż jest to mój pierwszy post na forum BOW, chciałbym wszystkich przywitać oraz powiedzieć, że bardzo się cieszę, iż mogłem znaleźć się w tak szacownym gronie. :wink:

Ponieważ jestem początkującym adeptem sztuki picia whisky, potrzebuję Waszej porady dotyczącej drogi którą powinienem podążać obcując z owym trunkiem.

Z góry zastrzegam, iż czytałem już wszelkiego rodzaju artykuły pt. "Lista single maltów dla początkujących", a także zdążyłem (dość ogólnie) zaznajomić się z rożnymi tematami dotyczącymi m. in. procesu produkcji whisky, regionów produkcji whisky Szkockiej oraz typowych przedstawicieli każdego z nich. Jakieś podstawy teoretyczne zatem są - teraz czas na praktykę!

Przechodząc do meritum!
Trzy pierwsze whisky które kupiłem to:

1. Glenfiddich 12 yo - ponieważ wszędzie polecają go poczatkującym;
2. Bowmore Legend NAS - żeby sprawdzić czy odpowiadają mi dymne klimaty;
3. Aberlour 12 yo - ze względu na dobry stosunek cena/jakość oraz "wielowartstwowość"

Zastanawiam się natomiast jakie powinny być moje kolejne kroki, przy założeniach że:
- początkowo chciałbym aby cena butelki nie przekraczała 200 zł;
- prosiłbym o dobór whisky jak najbardziej zróżnicowanych pod względem smakowym!
- proszę aby przy wyborze nie oszczędzać mnie jako "początkującego".

Ten drugi i trzeci czynnik są dla mnie szczególnie ważne ponieważ chciałbym zobaczyć jak różnych doświadczeń smakowych i zapachowych potrafi dostarczyć whisky. Chciałbym zatem kupić coś kompletnie innego od tych whisky, które aktualnie mam. Zależy mi też na tym aby whisky te były "wielowarstwowe".
Nie bójcie się proszę, że np. torf mi nie posmakuje - chodzi mi właśnie o coś nowego!
Ogólnie przez ostatnie kilka lat pijałem różne wytrawne wina oraz smakowałem piwa różnych stylów, więc można powiedzieć, że "mordę" mam przyzwyczajoną. :mrgreen:

Póki co - wybór Glenfiddich - Aberlour nie był zbyt zróżnicowany. Są to dla mnie whisky dość podobne w charakterze, jednak Aberlour wydaje mi się lepszy.
Bowmore jest bardzo ciekawy, jednak z tego co słyszałem to "nie stał" on nawet obok prawdziwych torfowych gigantów takich jak Ardbeg czy Lavagulin.

Kolejność o jakiej myślałem to:

4. Ardbeg 10 yo / Laphroaig 10 yo - ze względu dużą torfowość (której nie doświadczyłem w Bowmorze) :twisted:
5. Glenkinchie 12 yo / Auchentoshan 12 yo - ze względu "owocowość" ale zarazem zdecydowanie lżejszy charakter niż Glenfiddich/Aberlour (czy one się tak różnią?)
6. Lavagulin 16 yo - słyszałem, że torfowośc w Lavagulinie jest zupełnie inna niż w Ardbegu/Laphroaigu

Czy moglibyście powiedzieć mi, czy dobrze rozumuję oraz ewentualnie poprawić ową kolejność według własnego uznania?

Z góry dzięki!

Pozdrawiam,
Michał.
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Sob Kwi 02, 2016 7:35 am   

Cześć,

Na forum jest kilka tematów zawierających wyczerpujące odpowiedzi na Twoje pytania.
Ze swojej strony uważam, że powinieneś sięgnąć po:
Glenfarclas 15, Lagavulin 16, Springbank 10, Kilkerran WiP 6 lub 7 po bourbonie. W dalszej kolejności Oban 14 i Balvenie 12 Single Barrel Bourbon (Balvenie jak Balvenie ale budżetowo sprawdzisz whisky po bourbonie). Jak Lagavulin wejdzie to sprawdź Ardbeg Ten. Nie przepłacaj tylko;)
 
 
maudite 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: szukam...
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 253
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pon Kwi 04, 2016 10:11 am   

Jeśli mogę Ci doradzić coś także od strony początkującego pijaka, to przede wszystkim nie pakuj się w pełne butle tych popularnych "specjałów". Łyknij sobie gdzieś na mieście, na jakichś targach czy gdziekolwiek, i już będziesz wiedział. Jak wcześniej gdzieś złapiesz kilka ciekawych próbek, a potem znów spróbujesz tych "specjałów", to będziesz wiedział jeszcze lepiej. Szkoda wydawać 2 stówki na coś, co potem będziesz omijał szerokim łukiem.
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Kwi 04, 2016 10:59 am   

maudite napisał/a:
Jeśli mogę Ci doradzić coś także od strony początkującego pijaka, to przede wszystkim nie pakuj się w pełne butle tych popularnych "specjałów". Łyknij sobie gdzieś na mieście, na jakichś targach czy gdziekolwiek, i już będziesz wiedział. Jak wcześniej gdzieś złapiesz kilka ciekawych próbek, a potem znów spróbujesz tych "specjałów", to będziesz wiedział jeszcze lepiej. Szkoda wydawać 2 stówki na coś, co potem będziesz omijał szerokim łukiem.


I to mówi sprzedawca :wink: Zaraz Wiktor da ci medal :mrgreen:
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
maudite 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: szukam...
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 253
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pon Kwi 04, 2016 11:19 am   

Bo ja jestem uczciwy, tylko ludzie nie zawsze mnie słuchają ;)
A medal chętnie przyjmę, o ile nie będzie zrobiony z ziemniaka czy cebuli!
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Pon Kwi 04, 2016 7:32 pm   

Shepard napisał/a:
Cześć i czołem

Witam.
Shepard napisał/a:
prosiłbym o dobór whisky jak najbardziej zróżnicowanych pod względem smakowym!

Lagavulin, Oban, Springbank.
Shepard napisał/a:
słyszałem, że torfowośc w Lavagulinie jest zupełnie inna niż w Ardbegu/Laphroaigu

A owszem. I nawet inna w Ardbegu, a inna w Lafroju :wink: Mocno generalizujac: kutrow i sieci szujamy w Lagach, szpitali w Lafrojach, klasyki dymowego torfu w Ardbegach...
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
waclaw 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: szukam
Dołączył: 28 Gru 2015
Posty: 27
Skąd: wroclaw
Wysłany: Pią Kwi 22, 2016 6:16 pm   

Cześć , powiem Ci ze maudite ma racje z tymi butelkami. Na początku szał,że mam barek i kilka butelek ale z czasem na mieście , na festiwalu człowiek łyknie coś dużo lepszego i żałuuje,ze wcześniej nie próbował.

Jeżeli chcesz mogę Ci odstąpić 'co nieco' z moich butelek 50/100 ml

1.Ardbeg Ten 13.50/50ml , 27/100ml
2.Jura Orgin 12/50ml , 24/100ml
3.Talisker 10 12.50/50ml , 25/100ml
4.Glen Deveron10 8zl/50 , 16/100
5.Lagavulin 16 16/50 32/100
6.Finlaggan Orginal 8/50 i 16/100
Ostatnio zmieniony przez waclaw Pon Maj 02, 2016 5:47 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Shepard 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: Aberlour 12 yo
Dołączył: 26 Mar 2016
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Kwi 29, 2016 7:12 am   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi I porady.
Rekomendowane whisky przeglądnąłem oraz zapisałem na mojej liście. :wink:

Chwilę po napisaniu poprzedniego posta zakupiłem Ardbega 10 yo.
Przyznam, że jest to chyba najlepsza whisky, którą mam w swojej skromnej kolekcji.
Zastanawiam się nad następną... :roll:

@Waclaw
Ile liczysz sobie za takie sample?

Pozdrawiam,
Michał.
 
 
morgan 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 07 Lis 2012
Posty: 60
Skąd: Chełm
Wysłany: Śro Maj 04, 2016 6:28 am   

Ceny podane masz w formie
13.50 / 50 ml
Cena/ ilosc
_________________
" coco jambo i do przodu "
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów