bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wiktor
Wto Lip 23, 2019 7:16 am
Whiskybase
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 23, 2019 7:08 am   Whiskybase

nogreg napisał/a:
na WB celem kwalifikacji butelki/sampla do zakupu odrzucam wszystko poniżej 85p, a od razu podoba mi się whisky z oceną od 90p.


Podczas wznowionej dyskusji o skalach ocen zahaczyliśmy o ciekawy i chyba dość istotny temat, któremu zdecydowanie warto poświęcić osobny wątek. Whiskybase.

Co możemy podpowiedzieć korzystającym z ocen whisky, zamieszczanych coraz bardziej masowo na tym portalu? Jakie pułapki tam się czają? Czy faktycznie odrzucenie whisky ze średnimi notami poniżej 85 pkt. jest dobrym rozwiązaniem? Jak wygląda rzeczywiście taka statystyka i z czego się bierze? Czy ocena 90 pkt. w istocie sprawia, że decydując się na zakup butelki możemy być spokojni o jej wysoką jakość?

Pod rozwagę i ku przestrodze. Zapraszam do podzielenia się opinią.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lip 23, 2019 8:28 am   

WB.. temat rzeka

Mnie osobiście strona przydaje się ze względu na:
-linki do sklepów z daną butelką
-oceny jeśli są tam umieszczone przez osoby które znam i wiem w jaki sposób oceniają
-do odznaczania butelek których już próbowałem
-to tworzenia swoich własnych wirtualnych kolekcji w necie, żeby się nie pogubić co się obecnie posiada
-jako platforma zakupowa przez Market Place
-pomocne żeby być na bieżąco i orientować się co obecny bottler wypuszcza na rynek


WB jako takie ma na pewno spory wpływ na kreowanie rynku whisky i tego co się w nim dzieje, podobnie jak strony Serga, Rubena.. czy inne tego typu inicjatywy w internecie, których obecnie obserwujemy zalew.

Pytanie tylko czy potrafimy z tych narzędzi w umiejętny sposób korzystać i zyskiwać dzięki temu jakąś tam szeroko pojętą wiedzę i doświadczenie na przyszłość.


Jak dla mnie sama skala 100 punktowa jest nonsensem, ale o tym mamy już na BOW osobny wątek; zresztą temat był już wałkowany niejeden raz.
Podobnie sposób wyciągania średniej z ocen jest raczej pozbawiony sensu.
Kolejna kwestia to same osoby oceniające, jeśli wgłębić się w temat na poważnie i poddać by go głębszej analizie jest sporo ciekawych zależności.

.. to tak w ramach wstępu do dykusji
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Śro Lip 24, 2019 1:51 am   

Mój kijek w mrowisko. :cool:

Czego napisałem to się nie wypieram, szczególnie że i dziś potwierdziłem sobie, że WB może ułatwić i utrudnić zarazem zakup whisky. Sampling zamówiłem z komórki, wynik wyjdzie jak whisky przyjdzie. Całe szczęście zakup dokonany u" stałego samplera ", więc śpię spokojnie.

Ale do rzeczy: whiskybase.com

To zło Panie, ale jakie fajne. Prawie wszystkie łychy opisane, od kiedy leżą, u kogo, kto ulał itd. I niech mi ktoś powie, że jest inne miejsce, gdzie tyle można się o whisky dowiedzieć, to whisky odstawię na kwartał. A problem systemu oceny? Nawet ja mam swoje reguły po to, żeby je łamać. Ale statystyka-matematyka nie kłamie, a ja ścisłowiec jestem. Wystarczy popatrzeć na samplingi na naszym forum. Ile oferowanych whisky ma niższą ocenę niż 85/100 na WB? A jak ktoś lubi wyższą matematykę, można by policzyć, ile kosztuje średnio u nas na forum jeden punkt z WB powyżej 85. Założę się, że każdy kolejno będzie proporcjonalnie droższy, a wynik będzie miał postać krzywej logarytmicznej. (W tym miejscu kończę o matematyce, bo matury z niej już nie pisałem i pewnie wyszły lub wyszły by bzdury ).

Tak czy inaczej Wiktor zaczął, zachęcając do dyskusji o WB, bartoszek wskazał pewne zalety i wady stronki, chyba słuszne. I ja przyłączam się do postu, wnosząc ostrzeżenie. WB to najbardziej profesjonalna strona o whisky, jednak oceny i wpisy robią tam wszyscy. Z zasady nie ma tam cenzury, czego efektem może nie jest wielce błędna jakość oceny poszczególnej whisky (uśrednienie przez ilość), choć niektóre oceny opisowe bywają wewnętrznie sprzeczne. Odchylenie o 3-5 p. na 100 zdarzała się najlepszym ( w ocenie tej samej butelki). O 3 bywa i u Nas nawet pomiędzy najbardziej zasłużonymi. Dla mnie problemem są sytuacje, gdy nie ma whisky, bądź nie ma ona ocen i jest wpisana taka nie wiadomo skąd. Ale i dziś, gdy przy kieliszku nie mam weny, nie jestem w stanie zrobić satysfakcjonującej notatki, tłumaczę sobie kilka ocen opisowych i weryfikuję swoją notatkę, uzupełniam i wydaje mi się dzięki temu lepiej poznaję świat whisky. Bo gdy dostanę gotowca, to znajdę ten aromat, smaczek, którego czasem nie znalazłem, albo nie mogłem nazwać. A wskazany przez kogoś ujawnia się.

O wartości WB jako narzędzia świadczy również używanie jej i przez Nas na co dzień. Jako baza informacji bezwzględnych, jak daty, botlerzy, typy beczek itd. jest WB niezastąpione, A wady i niebezpieczeństwa są, każdy uczy się korzystać z WB z czasem, i czasem postępuje wbrew sugestiom tego narzędzia. A potem zawartość kieliszka weryfikuje naszą umiejętność zakupu z pomocą WB. :shock:
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Czw Lip 25, 2019 9:03 am   

Zagladam na forum raz na ok, ale sie wypowiem bo moze cos na ten temat wiem. WB bylo na poczatku stworzone jako kompedium wiedzy dla pasjonatow. Zadnej wiekszej kontroli nad ocenami nikt nie sprawuje, ot, gawiedz zweryfikuje. Ale nie raz i nie dwa sie zdarza ze whisky jest wstawiana i oceniana wylacznie przez bottlera i jego 'zaprzyjanzione' osoby, by sprzedac. Wiec zwlaszcza ocen nowych wypustow warto sie wystrzegac, az nie zostana zweryfikowane przez znanych nam oceniajacych z ktorymi nasza paleta sie zgadza.

Ogolnie portal dawno zaczal byc wykorzystywany w celach czysto komercyjnych. Znam zalozycieli i kilka osob prowadzacych ten portal. Od wielu juz lat wykorzystuja oni dane statystyczne, ceny sklepowe, marketplace'owe ktore my im podajemy za darmo do wlasnej selekcji i sprzedazy i.e., patrza jakie whisky sprzedaja sie najlepiej w danym kraju, po jakich cenach i hop, przypadkowo szukaja i butelkuja takich wlasnie beczek ktore dobrze sie moga na dana chwile sprzedac. Czyli goscie maja glowe na karku.

Jako kompendium wiedzy nadal przydaje sie znakomicie. Ja uzywam glownie do weryfikacji cen konkurencji oraz szukania butelek po sklepach do ktorych bym sam nie trafil. Hail WB!
_________________
Doing does
 
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lip 25, 2019 2:28 pm   

Pawcios kiedyś z nimi trzymał blisko i adminował, miłość skończyła się z chwilą, gdy niezbyt entuzjastycznie ocenił któryś z ich pierwszych bottlingów. Więc tak, mają głowę na karku. Jak to Holendrzy ;) Tylko, co w tej głowie...
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów