bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Inwestycje w whisky (dla poczatkujacych)
Autor Wiadomość
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Czw Lis 20, 2014 12:26 pm   

Ty uwazaj bo ostatni co za jazde samochodem doliczal to sie nie spotkal z cieplym przyjeciem :mrgreen:
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lis 20, 2014 12:55 pm   

Blisko 250 km jest, a koszt doatkowy 50zł wiec nie ma absurdu który przytaczasz ;)
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Czw Lis 20, 2014 6:16 pm   

Pawloff napisał/a:
rosomak napisał/a:

Octomore
Z pierwszej reki natychmiast wszystko co sie jeszcze pokaze


Jeżeli ktoś chce zainwestować mogę mu kupić Octomora 06.2 z pierwszej ręki z duty free.
Cena 590zl (doliczylem drobna prowizje za dojazd).


Jesli ktos chcial by zainwestowac, moge mu sprzedac z pierwszej reki Oktawe po Oloros lub PX sherry, 50l alkoholu z 3-5 letnim mocno dymiona whisky za jedyne £790! za kolejne 1-2 lata bedziecie mieli 80 butelek :) £60 + akcyza i transport ;D
_________________
Doing does
 
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lis 20, 2014 7:08 pm   

Nawet nie pytam co to za whisky, i tak pewnie bez różnicy, przy tej Twojej srogiej oktawie ;)

Ale chyba weźmiemy, co panowie?...

Tylko żebyś nam na nią znowu jakiegoś śniegu nie na...rzył czy innego grzyba ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Czw Lis 20, 2014 9:09 pm   

Sampla przywiez na Mortlachy Adamie i sie zdecyduje od reki.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Czw Lis 20, 2014 9:20 pm   

Adam Hochul napisał/a:
akcyza i transport

Tak z ciekawości - jakie to mniej więcej koszty?
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Pią Lis 21, 2014 1:50 pm   

W nowe oktawy po Sherry mozna zalac cokolwiek, MoM ostatnio wprowadzil duzo oktaw

Akcyza w Polsce - polecam google. w beczce masz 50l - jesli zalejesz ja stara whisky to bedzie moc okolo 55% jesli nowa lub mloda, to bedzie 62% - 65%. Czyli masz okolo 27.5 litrow czystego spirytusu starej whisky i okolo 32l dla mlodej whisky. Transport butelek to juz kwestia jednej palety do PL, okolo 200 euro.

Rosomaku, zamowilem nowe sample ale niewiem czy dotra na czas zeby wam przywiezc,
_________________
Doing does
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Pią Lis 21, 2014 3:43 pm   

Adam Hochul napisał/a:
niewiem czy dotra na czas zeby wam przywiezc

No to wtedy sprobujemy w grudniu czy na poczatku stycznia jak juz zjedziesz do Polski.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Nie Lis 23, 2014 10:44 pm   

Sounds like a deal, do tego czasu moze tez moine przyjedzie :)
_________________
Doing does
 
 
 
marcin s 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Glenfiddich
Dołączył: 06 Mar 2015
Posty: 23
Skąd: Słupsk
Wysłany: Pią Maj 20, 2016 9:11 am   

Rosomak temat niebywale ciekawy i domyślam się ile kosztował Cię czasu i sił, przyznam szczerze że jestem ciekaw Twoich spostrzeżeń jak zmieniła się sytuacja przez te 2 lata.
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Pią Maj 20, 2016 7:13 pm   

marcin s napisał/a:
przyznam szczerze że jestem ciekaw Twoich spostrzeżeń jak zmieniła się sytuacja przez te 2 lata


Zeby odpowiedziec szczegolowo musialbym pewnie napisac kolejny post takiej dlugosci ;)
A w skrocie – kazdy moze sam sprawdzic czy warto bylo kupowac te whisky, ktore doradzalem i czy warto bylo sie wstrzymac z niemal nielimitowanymi wypustami (w sensie inwestycyjnym). Czy warto bylo chwytac kazdego Arrana i czy warto bylo i „extremely rare” Glanmorangie tudziez Bruichladdichy, czy moze lepiej PE w pelnym cs do 400 euro (prawda w jak oczywisty sposob to brzmi po dwoch latach?), Millburny, Banffy, Clynelishe czy odpowiednio dobrane Bowmory?

Czytajac to co napisalem 2 lata temu uwazam, ze typowalem callkiem trafnie. Zatem lepiej o tym czego nie przewidzialem czy przewidzialem zle:

1. Nie docenilem generalnie tego jak straszliwie szybko beda drozec, a nawet jak beda wyceniane w chwili pierwszego wypustu na rynek niemal dowolne whisky po bardzo ciemnej sherry (a powinienem byl wiedzac dobrze jak sytuacja ma sie z tymi beczkami)

2. Podnioslbym Brore na 700 i jednak postawil tez na Imperiale ;)

3. W tym calkowicie szalonym rynku nie docenilem szerszego potencjalu Glen Granta i starszych Glenlivetow

4. Jesli ktos znajdzie wiecej bledow (tyczacych sie decyzji 2 lata temu oczywiscie) to niech smialo tu pisze – nie mam z tym problemu – wszyscy skorzystamy.

Co widze z nowych trendow? O ile whisky mogla zdrozec szybko ze 100 euro na 300 czy nawet z 300 na 700 to z 700 na 1200 juz idzie wyraznie wolniej. Staly sie to po prostu powazne kwoty nie tylko dla dawnej garstki pasjonatow, ale dla tych tlumow, zwlaszcza z zachodniej Europy, ktore kupuja tam obecnie. O ile 100 euro, czy tej kwoty ekwiwalent, to byla dla nich pewnie niewielka suma to 700 jest juz zupelnie inna sprawa. Stad prognozuje spowolnienie wzrostow, a nawet pewne spadki. Poza oczywiscie legendami :mrgreen: i rzeczami nadal niedocenionymi, a czekajacymi na odkrycie (jest takich wbrew pozorom ciagle nie tak malo).

Odrzucilbym natomiast na pewno interesowne albo niemadre bajania jak to podstawki musza zdrozec, bo koszty produkcji, bo inflacja, bo to nie to co 10 lat temu itd. I za kilka lat beda wypuszczac Ardbega 10 i jemu podobne podstawki za 200 euro (takze kupujcie i nie marudzciez bracia!). Nie beda – chetnie sie zaloze o duze pieniadze.

Natomiast, ze ktos juz probuje i bedzie nam probowal dalej wpychac, za nieproporcjonalnie do innych mozliwych zakupow wysoka cene, whisky NAS to w pelni sie zgodze. I naprawde nie dajmy sie w to wciagnac.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
Ostatnio zmieniony przez rosomak Wto Maj 24, 2016 9:46 pm, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Ron 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: Balvenie
Dołączył: 05 Wrz 2015
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Maj 24, 2016 8:14 pm   

Nie wiem czy autorowi będzie się chciało, ale ja bym bardzo chętnie poczytał następny taki dłuuuugi post z prognozą i "zaleceniami" na następne dwa lata. Fajnie będzie to skonfrontować po dwóch następnych latach.
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Wto Maj 24, 2016 9:50 pm   

Ron napisał/a:
post z prognozą i "zaleceniami" na następne dwa lata


Zmienilo sie na tyle duzo, ze moglbym co najwyzej napisac post co warto kupic. Do picia, bo zdrozeje czy zniknie wzglednie zeby nie stracic dobrej okazji. Natomiast inwestycyjnie... Inwestycyjnie to ja bym radzil obecnie poczekac ;)
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Ron 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: Balvenie
Dołączył: 05 Wrz 2015
Posty: 8
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Maj 24, 2016 11:11 pm   

rosomak napisał/a:
Ron napisał/a:
post z prognozą i "zaleceniami" na następne dwa lata


Zmienilo sie na tyle duzo, ze moglbym co najwyzej napisac post co warto kupic. Do picia, bo zdrozeje czy zniknie wzglednie zeby nie stracic dobrej okazji. Natomiast inwestycyjnie... Inwestycyjnie to ja bym radzil obecnie poczekac ;)


A dobre rady zawsze mile widziane :-)
 
 
Hogshead 
Singlemalt Whisky Acolyte
& Pisshead


Ulubiona whisky: BOW more
Dołączył: 12 Lip 2016
Posty: 64
Skąd: England
Wysłany: Czw Lip 14, 2016 6:18 pm   

Ominąłeś Dalwhinnie, Tamnavulin i Tomintoul (czy tylko?)

Mam Dalwhinnie 15YO 1l wersja wypuszczona w 1998 na stulecie destylarni i dlatego tu zajrzałem.
_________________
it's sair ficht fir howfay bred
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów