bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polska Whisky
Autor Wiadomość
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Lip 09, 2014 12:25 pm   Polska Whisky

Witam,
Mam pytanie czy ma ktoś z was jakieś informacje na temat polskich whisky?

Chodzi mi o to, że w sieci są informacje, że firma Kozuba robi pierwszą polską whisky, a zgodnie z prawdą Polmos Zielona Góra produkowała z jęczmienia destylowanego w Polsce Dark Whisky i Old Family Whisky w latach 90.

Wcześniej Polmos robił Whisky Zamkową, która też była zdaje się blendem destylatu jęczmiennego i żytniego.

Mam też zdjęcia przedwojenne i to zdaje się sprzed I wojny Old Polish Whisky Baczewskiego.

Jakby ktoś wiedział coś więcej to niech napisze.

Pozdrawiam
Czajkus
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
zdolar68 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Asfaltowe
Dołączył: 22 Kwi 2014
Posty: 22
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 10, 2014 4:35 pm   

O ile sprawa się nie rypła za produkcję whisky (single malt) ma zabrać się browar Ciechan. Mają swoje uprawy jęczmienia więc może coś z tego będzie. Pierwsza detylacja ma (czy miała) być w tym roku. Więc za co najmniej 3 lata być może pojawi się pierwsza odsłona polskiej whisky z prawdziwego zdażenia. A tak na marginesie to chyba starkę szczecińską można uznać za polską whisky zbożową.
Dark Whisky absolutnie nie polecam.
pozdrawiam
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lip 14, 2014 2:48 pm   

Dzięki za informacje - o Ciechanie nie wiedziałem.

Jak na razie znalazłem cztery firmy, które produkowały polską whisky: Baczewski, Dzików, Winkelhausen i Haberfeld. Poniżej wzór etykietki z przedwojennej polskiej whisky z Dzikowa pod Tarnobrzegiem :)


Starka to nie jest whisky - to jest Starka :)

[ Dodano: Nie Lis 09, 2014 5:50 pm ]
I jeszcze taka
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
mEjdej 
Singlemalt Whisky Apprentice



Ulubiona whisky: Sam już nie wiem..
Dołączył: 03 Lut 2014
Posty: 44
Skąd: BDG
Wysłany: Pon Lis 10, 2014 8:51 pm   

Ta z drugiego foto to autentyk? Widziałem w internetach, że ktoś to Baczewskim chciał odsprzedać, rzekomo znalezione na strychu i bla bla takie historie.
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lis 10, 2014 9:38 pm   

Cześć,
Tak autentyk, przynajmniej nie ma powodów twierdzić by było inaczej.
Baczewski dostał ofertę kupna, zobaczymy czy kupi?

Ta whisky ma 43%, produkcja zapewne 1935-39 r.

Poniżej inna Polska Whisky od Baczewskiego, na pewno starsza, zapewne sprzed I wojny.
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Wto Lis 11, 2014 10:20 am   

Respect, fajne zdjecia, co do autentycznosci - latwo przeprowadzic analize papieru i korka/kapsla etc, naturalnie bez otwarcia butelki nikt analizy chemicznej nie przeprowadzi i wieku alkoholu rowniez nie potwierdzimy ;/
_________________
Doing does
 
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lis 11, 2014 12:30 pm   

To nie są moje butelki, ja mam tylko zdjęcia, więc nie mi analizy przeprowadzać.
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lis 11, 2014 6:17 pm   

Butelki jak butelki, ale za to jaki ręcznik gustowny ;)

Czyli, póki co, nadal nie ma potwierdzonych doniesień o historycznie polskiej whisky z jęczmienia?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lis 11, 2014 7:09 pm   

Trzeba zakładać, że to były blendy, bo maltów w owych czasach to i w Szkocji ze świecą szukać.

Myślę też, że w tamtych czasach większe znaczenie dla tego czy dany alkohol uważano w charakterze za whisky miały: destylacja w alembiku i suszenie słodu torfem. Rodzaj samego ziarna mógł mieć mniejsze znaczenie.

Aczkolwiek wchodząc w szczegóły brązowa butelka była zrobiona na rynek krajowy, musiała być zrobiona w jakiejś części z jęczmienia i z żyta. Może była w całości z jęczmienia choć to chyba mało prawdopodobne. Z samego żyta produkowali żytniówki albo starkę i "whisky" by tego nie nazwali.

Druga butelka "fikuśna" była na eksport i jest koncepcja, że tam po prostu mogła być starka, 100% żyta, a na etykietce napisali "old polish whisky" i walnęli jako logo gwiazdę czyli star - właśnie od starki. Póki co butelka ta jest w słonecznej Arizonie.
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Śro Lis 12, 2014 12:43 am   

tak, mozliwe, ze w tej "fikusnej" butelce jest starka, niedawno znalazlem taki tekst:
"Jakub Haberfeld w Oświęcimiu miał w asortymencie: Old Polish Whisky (czyli starkę), Dębówkę, likier Zamkowy, Kontuszówkę..." -link
jesli Haberfeld w tym okresie tak nazwal starke, to prawdopodobne jest, ze i Baczewski.

przy okazji: 38 letnia polska whisky bedzie dostepna w cenie 3zl/dram -link

[ Dodano: Pią Lip 29, 2016 8:03 am ]
poniewaz na rynku pojawiaja sie kolejne "pierwsze polskie whisky" i aby niejako zamknac temat:
- polska whisky cz.1
- polska whisky cz.2
- polska whisky cz.3

i przy okazji cytat z Czajkusa:
"Ostatnimi czasy nie mam coś serca do prowadzenia mojego bloga. Powodów jest kilka, a główny jest chyba taki, że większość z tego co mogłem opublikować już opublikowałem. Pozostała część, znacznie ciekawsza, w zamiarze moim będzie kiedyś być może opublikowana w formie książki."
- zrodlo
wielka szkoda :(
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Lip 29, 2016 8:49 am   

PawelWojcik napisał/a:
aby niejako zamknac temat

Cytat:
Ciekawe jak to smakowało?

Cytat:
Walory smakowe Dark Whisky docenili konsumenci, pisały o niej Agnieszka Osiecka i Hanna Bakuła.


;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Pią Lip 29, 2016 9:07 am   

> Sergie tez docenil, ale przeciez nie o to chodzi ;)
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Lip 29, 2016 9:31 am   

Też myślę, że chodzi o to, by wyciągać właściwe wnioski ;)
Produkty wybitne, krzewicielskie, "trunki nie tylko dla koneserów", zdobywające "złoty medal Międzynarodowych Targów Spożywczych „Polagra” w Poznaniu", nad których opracowaniem biedziły się całe zastępy Jadwig, Genowef, Elżbiet, Janin, Dorot itede (nie pomijając Stanisława), lał się pot w biurach projektowych, w działach marketingu i hutach, gdzie "otrzymanie zharmonizowanego płynu z surowego destylatu z jęczmienia i żyta trwało trzy lata, wymagało stałego nadzoru nad procesem dojrzewania i starzenia oraz umiejętnego blendowania tych składników" a "ważne znaczenie miała ciągła ocena organoleptyczna oraz badania fizykochemiczne starzejących się whisky", gdzie padały tak ważkie i piękne słowa w katalogach reklamowych, znalazły ostatecznie swoje najwłaściwsze i honorowe miejsce: na śmietniku whiskowej historii... Czyż to nie budujące? Powinno się czytać dzieło Czajkusa jako rozprawę filozoficzną, swoiste epitafium ukazujące nam ponadczasową przestrogę: Nigdy Więcej Zbrodni :twisted:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Pią Lip 29, 2016 10:08 am   

byla Syrenka, kombajn Bizon, pralka Frania, Polokokta... i wszystko to nalezy oceniac w kategorii sukcesu tamtych czasow. nie pilem Dark Whisky, ale jesli byla porownywalna z Czerwonym Jasiem i tansza, to byl przeciez sukces. narod pil glownie Vistule i Wino, dopiero pozniej pojawily sie mozliwosci sprobowania czegos innego, a za nimi doswiadczenie i wiedza. pewnie wtedy by mi ta whisky smakowala.
oczywiscie moze to nie jest dobry temat na Best of Whisky ;)

edit: bardziej martwi mnie natomiast wspolczesna glupota. mamy obecnie w kraju trzech producentow SM. pierwszy nalal do zupelnie nowych beczek, drugi do beczek po burbonie, ale chyba zapomnial je wypalic, trzeci do beczek z polskiego debu.
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Lip 29, 2016 10:41 am   

PawelWojcik napisał/a:
nie pilem Dark Whisky, ale jesli byla porownywalna z Czerwonym Jasiem i tansza

Była porównywalna, jak np. wspomniana Syrenka z Fiatem Supermirafiori. I jedno, i drugie posiadało koła ;)
Sukces tamtych czasów, hehe... Mam podobny sentyment do pomarańczowego bloku czekoladopodobnego. Albo arachidów w polewie. Albo do Ruskoje Igristoje.

Tak barwnie przytoczony przez Czajkusa "klimat" i skala tamtego procederu świadczy wyłącznie o tym, jak wiele pary bezsensownie szło w gwizdek. Zamiast doskonalić rodzime receptury, zrobić np. ze Starki coś przyzwoitego, pozbawionego pleśni, nut sztachet, starej szmaty i wilgoci, bawiono się nieudolnie - za to na dużą skalę - w jakieś podrzędne imitacje whisky. Czerwony Jaś był przy Dark Whisky kordiałem - i mówię o produkcji sprzed roku 2000. To się musiało skończyć źle, czyli... szczęśliwie ;)

[ Dodano: Pią Lip 29, 2016 10:43 am ]
PawelWojcik napisał/a:
martwi mnie natomiast wspolczesna glupota

Nie krytykuj, sam zrób lepszą whisky, albo zachowaj obojętność!

Taka? :lol:

[ Dodano: Pią Lip 29, 2016 10:46 am ]
PawelWojcik napisał/a:
pierwszy nalal do zupelnie nowych beczek, drugi do beczek po burbonie, ale chyba zapomnial je wypalic, trzeci do beczek z polskiego debu.


Cii, zdradzasz tajemnicę "organic taste" ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów