bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Od czego zacząć.... dla świerzaka :)
Autor Wiadomość
rad93 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: słodkości w popiele
Dołączył: 25 Cze 2014
Posty: 134
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Kwi 20, 2015 3:47 pm   

Nie straszcie chłopaka, bo odfrunie. Sam zaczynałem od Major's Reserve i Speyburna 10 - i jakoś żyję. ;)

Niech ochłonie i wypowie się, czy chce posamplować podstawki i z czasem coś więcej, czy interesują go tylko bestbuyowe całe flachy w mega promocjach i mikro cenkach. Z tym pierwszym trafił we właściwe miejsce, a z drugim drugim - będzie niestety problem...

Ze swojego dotychczasowego doświadczenia jak najbardziej polecam metodę pierwszą, z okazjonalnym węszeniem po sklepach i wyłuskiwaniem okazyjnych kąsków metodą drugą. Warto też przeczytać zwłaszcza drugi wątek, którym podlinkował Paweł Wójcik.

PS: Z okazji setnego postu, a także postępującej (oczywiście u mnie, a jakże!) poprawności ortograficzno-gramatyczno-interpunkcyjnej, nauczyłem się rozpoczynać zdania z dużej litery.

[ Dodano: Pon Kwi 20, 2015 3:58 pm ]
PPS: Przydałoby się też zreanimować ten wątek:
http://bestofwhisky.pl/fo...ighlight=#25112
Założę się, że dużo z nas ma w domu jakieś pootwierane podstawki, średniaki i trochę wyższej, z którymi czasem nie ma co zrobić.
 
 
aguero 
Singlemalt Whisky Follower
best whisky


Ulubiona whisky: Balvenie
Dołączył: 10 Maj 2015
Posty: 173
Skąd: Kluczbork
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 12:40 pm   

Witam wszystkich smakoszy whisky!
Jestem nowy na tym forum a moja przygoda z Single Maltami zaczęła się niedawno bo w grudniu 2014 roku. Prędzej były tylko JB, JW, JD czy Ballantinsy z colą. Przed świętami BN na półce niemickiego Kauflanda zobaczyłem za 25 euro Glenlivet 12. Mówię do siebie spróbuję raz czegoś innego niż wyżej wymienione i kupiłem nie wiedząc nawet czym różni się Single Malt od blended. Muszę przyznać że był to strzał w dziesiątkę. Chyba najlepsze whisky dla początkujących. Poszło w ciągu kilku dni. Od tego momentu postanowiłem że co miesiąc będę kupował jakieś whisky (na razie do 40 euro) i porównywał je do poprzednich. W styczniu kupiłem Glenmorangie Original 10 i muszę przyznać że jest dużo, dużo słabsze od Glenliveta. Luty to Auchentoshan Springwood. Bardo dobra whisky. Minimalnie słabsza od Glenliveta ale niewiele. Marzec to Dimple Golden Selection (to chyba to samo co Dimple 15). Jest to blended whisky ale moim zdaniem lepsza niż trzy Single Malty które piłem do tej pory. Kwiecień to Glenfarclas 105. Poprzednie trzy SM które piłem leżakowały w beczkach po Bourbonie. Doczytałem gdzieś że 105 finiszowała w beczce po sherry i byłem ciekawy nowych smaków. Zawiodłem się strasznie. Najsłabszy SM jaki piłem (może za wcześnie po niego sięgnąłem). Maj to Jack Daniels Single Barrel. No cóż, po kosztowaniu tego postanowiłem zrezygnować póki co z kukurydzianych, amerykańskich whiskey. Nie mój smak (niestety w mojej kolekcji mam jeszcze WOODFORD Reserve Distillers ale na razie wstrzymam się z jej wypiciem). Zastanawiam się po co sięgnąć następnie. W kolejce czekają Glendronach 12, Dalwhinnie15, Laphroaig10(strasznie się boję go napocząć), Glenfiddich15, Oban14, Balvenie Double Wood 12, Lagauvlin 16 oraz Dalmore Valour. Chciałbym żeby starsi i bardziej doświadczeni koledzy podzielili się opinią na temat tego co napisałem i zaproponowali po co sięgnąć następnie.
Z góry dziękuję za opinie i pomoc :wink:
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 12:50 pm   

Witaj! Na wstępie chciałbym Ci pogratulować oraz zaznaczyć, że od zawsze byłem za podstawkami. Jeśli jest tak duża grupa poparcia dla tej idei, to już za chwilę obszernie odpiszę na Twojego posta ;) Łączy nas whisky!

[ Dodano: 13 Maj 2015, 13:03 ]
Zgodnie z obietnicą, odpisuję ;)
Zdecydowanie nie powinienneś iść na razie w wersje cask strength. Potrenuj sobie kubki smakowe na whisky w 43-46%. Jeśli odpowiadają Ci klimaty lekkie, kwiatowo-owocowe, to rozsądnym wyborem będzie kierunek glengoynowo-fiddichowy. A więc spośród wymienionych pewnie ta Solera 15yo (o ile jeszcze się tak nazywa).
Do sherry się nie zrażaj, choć paradoksalnie sporo racji jest w stwierdzeniu, że coraz trudniej dziś o naprawdę porządną whisky z beczek po tejże. Zwłaszcza na najniższej półce cenowej. Wątpię, aby przekonał Cię w tej mierze Glendronach 12yo. O Dalmorze zmilczę... chwilowo ;) Dalwhinnie była kiedyś całkiem "poprawną", pijalną podstawką. Jak jest dziś - nie mam pojęcia. Wiele się zepsuć nie mogła. Na przetarcie chyba także będzie w sam raz. Natomiast Lagavulina otwórz koniecznie - przed Laphroaigiem 10yo.

A jeśli na koniec wrócisz do Dimpla - nie rozpaczaj. Tobie zostanie więcej $ na inne przyjemności, a nam więcej whisky słodowej ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 1:18 pm   

aguero napisał/a:
Lagauvlin 16

aguero napisał/a:
zaproponowali po co sięgnąć następnie

Proponowalbym poniekad "z grubej rury" wziac tego Laga jako kolejnego wlasnie. Od razu dowiesz sie czy podchodzi Ci czy nie pewien "segment" whisky.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 3:15 pm   

A jak nie wejdzie to odłożyć na półkę i wrócić po 2-3 miesiącach.
 
 
rad93 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: słodkości w popiele
Dołączył: 25 Cze 2014
Posty: 134
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 3:34 pm   

Mnie tam Glendronach 12 YO przekonał. Może dlatego, że lubię mleczną czekoladę i nie przeszkadza mi swąd rozgrzanej gumy i świeżo rozbitego jajka. :razz:

Aguero, do 40 euro spróbuj też koniecznie 12ki Bowmore i 10ki Taliskera. Moim zdaniem warto się z nimi zapoznać.

No i daj znać, jeśli będziesz chciał się powymieniać samplami podstawek - nie sposób wszystkiego zakupić i spróbować na własną rękę w dzisiejszych szalonych czasach.
 
 
aguero 
Singlemalt Whisky Follower
best whisky


Ulubiona whisky: Balvenie
Dołączył: 10 Maj 2015
Posty: 173
Skąd: Kluczbork
Wysłany: Śro Maj 13, 2015 8:55 pm   

Do Wiktor:
Witaj. Dzięki za tak szybką i pomocną odpowiedz. Chyba posłucham twojej rady i następna będzie Glenfiddich 15 (dokładnie chodzi o Solera), chyba że do końca miesiąca uda mi się za przystępną cenę dostać chwaloną na różnych forach podstawkę Taliskera 10. Co do Dimpla to kiedyś wrócę do niego na pewno żeby zobaczyć czy po wypiciu kilkunastu lub kilkudziesięciu SM nadal mi smakuje :mrgreen:

Do rosomak i loom:
chyba póki co zostanę jeszcze przy lżejszych klimatach

Do rad93:
na Taliskera 10 poluję właśnie, a co do wymiany samplami podstawek to dobry pomysł ale chyba tylko wtedy jeżeli mieszka się gdzieś w tym samym mieście lub okolicy bo wysyłka też kosztuje
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Czw Maj 14, 2015 12:31 pm   

Talisker 10yo do opicia się jest ok. Odbija się potem specyficznie;)
 
 
tufta 
Singlemalt Whisky Apprentice
Urodzę Antychrysta


Ulubiona whisky: Jeszcze nie wiem
Dołączyła: 30 Maj 2015
Posty: 48
Skąd: Bydgoszcz
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Wto Cze 09, 2015 3:31 am   

Co to jest sampel i co to są podstawki? :???:
_________________
Żeby mi się chciało jak mi się nie chce
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Wto Cze 09, 2015 3:55 am   

sample - to probki - np. 50ml, nie trzeba kupowac calej butelki.
podstawki - wersje podstawowe - np. No7 mozna nazwac podstawka JD.
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
tufta 
Singlemalt Whisky Apprentice
Urodzę Antychrysta


Ulubiona whisky: Jeszcze nie wiem
Dołączyła: 30 Maj 2015
Posty: 48
Skąd: Bydgoszcz
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Wto Cze 09, 2015 4:13 am   

Dziekuję za odpowiedź.
_________________
Żeby mi się chciało jak mi się nie chce
 
 
aguero 
Singlemalt Whisky Follower
best whisky


Ulubiona whisky: Balvenie
Dołączył: 10 Maj 2015
Posty: 173
Skąd: Kluczbork
Wysłany: Pią Cze 19, 2015 1:14 am   

Właśnie kończę buteleczkę Balvenie Double Wood 12. Muszę przyznac że zdecydowanie bije na głowę pozostałe SM które do tej pory piłem (wiem, na razie nie było ich zbyt dużo). Jak to jest z tymi tak zwanymi podstawkami. Czy są to najsłabsze produkty danej destylarni? Bo większośc z nas zaczyna przygodę z SM od podstawowych wersji i jeżeli nam zasmakuje dana whisky to będziemy szukac kolejnego produktu danej destylarni (ja np. już szukam jakiegoś udanego SM Balvenie i proszę o poradę) a jeżeli nie zasmakuje (słaba Glenmorangie Original 10) to odpuścimy sobie. Nie mówię że nie wypiję już nigdy żadnej Glenmorangie, ale zdecydowanie sięgnę najpierw po Balvenie (najpierw póki co zamierzam spróbowac większośc podstawek). I tutaj jeszcze raz zadam to samo pytanie: czy podstawki to najsłabsze whisky danej destylarni, bo moim zdaniem powinny byc wizytówką :?: Poproszę o wypowiedz bardziej doświadczonych kolegów
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Cze 19, 2015 8:41 am   

aguero napisał/a:
czy podstawki to najsłabsze whisky danej destylarni, bo moim zdaniem powinny byc wizytówką

Jedno drugiego nie wyklucza... ;) Pojęcie "wizytówki" w whisky jak i funkcja "reprezentacyjna" tzw. podstawek, mocno się ostatnio zdewaluowały. Nie oznacza to, że nie istnieją takie podstawki, które nadal są niezłe, ani takie, których styl wyraża dość dobrze zasadniczy profil destylarni. Zdarza się, zdarza... Jednak sytuacja rynkowa w pewien sposób wymusza (przyjmijmy, że wymusza, ech...) na producentach coraz większą dozę dowolności w kreowaniu edycji, spełniających w ich portfolio rolę podstawek, czyli podstawowego i masowego produktu, nastawionego przede wszystkim na zaspokajanie rosnącego popytu, a niekoniecznie oczekiwań względem jakości. Tak się akurat składa, że jesteśmy w trakcie Wielkiego Testu Whisky NAS, więc dość nieoczekiwanie mogę wypowiedzieć się na temat tego właśnie segmentu podpierając się absolutnie aktualnym doświadczeniem ;) Doświadczenie zaś jest następujące: w podstawkach ma być tanio, kusząco i dostępnie, co oznacza: możliwie krótką maturację, chwytliwą nazwę i atrakcyjne wzornictwo butelek. Aromatem, a zwłaszcza smakiem, na tym poziomie cenowym mało kto się dziś przejmuje. Czy jednak są to na pewno "tańsze odpowiedniki starszych wersji" maltów z tego samego zakładu?
aguero napisał/a:
jeżeli nam zasmakuje dana whisky to będziemy szukac kolejnego produktu danej destylarni

Najogólniej tak, są - a tym bardziej są, im bardziej zdecydowany i łatwy do powielenia jest główny profil smakowy danego malta. Whisky torfowe najlepszym przykładem! Tym mniej natomiast, im więcej zróżnicowanych odmian whisky oferuje destylarnia. Balvenie o którym piszesz, pechowo znane jest z eksperymentów z różnorakimi rodzajami drewna, powinienneś więc zwracać szczególną uwagę na ten aspekt. W opinii wielu fanów "doszerowana" 12-ka nie jest, mówiąc delikatnie, najdobitniejszym przykładem mainstreamu Balvenie ;) Paradoks? A jednak. Bliżej do tzw. kanonu było niektórym (starszym) edycjom 15yo single cask. W tej chwili "fundamentalistom" poleca się raczej edycje IB (!) z beczek po bourbonie. Stary, klasyczny, nadal doceniany styl Balvenie, jeśli ktoś lubi oczywiście. A dla Ciebie? Chyba raczej edycja 21-letnia, o ile mnie pamięć nie myli, z beczek po porto. Szukaj wypustu o możliwie wysokiej mocy. Pamiętam, iż edycja dla duty-free miała coś w okolicach 47% i piło się ją dość przyjemnie. Na początek w sam raz.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
tufta 
Singlemalt Whisky Apprentice
Urodzę Antychrysta


Ulubiona whisky: Jeszcze nie wiem
Dołączyła: 30 Maj 2015
Posty: 48
Skąd: Bydgoszcz
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Pią Cze 19, 2015 10:23 am   

Aguero ,a te podstawki z czymś pijasz czy same ci wchodzą? Ja jutro idę na "wielką " degustację podstawek i tam będzie bez mieszania z czymkolwiek.Boję się ,że się zrzygam i bedzie siara bo to najlepsza restauracja u nas w miescie. Powiem aby mi tyci ,tyci lali.

Od czego jest skrót IB? Co on oznacza?
_________________
Żeby mi się chciało jak mi się nie chce
 
 
aguero 
Singlemalt Whisky Follower
best whisky


Ulubiona whisky: Balvenie
Dołączył: 10 Maj 2015
Posty: 173
Skąd: Kluczbork
Wysłany: Pią Cze 19, 2015 1:39 pm   

A dla Ciebie? Chyba raczej edycja 21-letnia, o ile mnie pamięć nie myli, z beczek po porto. Szukaj wypustu o możliwie wysokiej mocy. Pamiętam, iż edycja dla duty-free miała coś w okolicach 47% i piło się ją dość przyjemnie. Na początek w sam raz.[/quote]

Rozumię że chodzi o Balvenie 21 Port Wood, ale widzę że w sklepach jest ona dostępna z 40%. Czemu edycja duty-free ma 47% i czy ma ktoś możliwośc jej zakupu? No i czemu uważasz że ten mocniejszy wypust bardziej mi podejdzie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów