bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Import whisky ze Szkocji - hurt.
Autor Wiadomość
Rolo 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Ardbeg Corryvreckan
Dołączył: 06 Lip 2014
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie Lip 06, 2014 11:10 pm   Import whisky ze Szkocji - hurt.

Cześć wszystkim kochających szkocką krew!

Właśnie wróciłem ze Szkocji, zwiedzałem sklepy whisky i destylarnię w Wick. Zamierzam otworzyć sklep z whisky (stacjonarny i internetowy). Pomysł jest świeży, podróże kształcą a rynek wznoszący. Cieszę się, że trafiłem tutaj na kopalnię wiedzy.

Zanim zacznę walczyć z urzędami, koncesjami etc, muszę wybrać eksportera z dużą ofertą szkockiej whisky (single malt) o konkurencyjnych cenach.

Pomóżcie jak znacie dobrych dostawców, czy lepiej importować ze Szkocji czy może kupować w innym miejscu? Grunt to dobra cena, bez niej mogę pomarzyć o przetrwaniu. Zaczynam od podstaw, szukając dystrybutora - hurtowego dostawcę.

Mam nadzieję, że jak mi się uda, to się jakoś odwdzięczę ;-)

pozdrawiam serdecznie
Rolo

ps
W Szkocji byłem na rejsie żeglarskim z Inverness do Wick, póżniej przelecieliśmy przez Północne do Hjellenstadt w Norwegii. Trochę bujało, ale w worku żeglarskim przywiozłem Old Pulteney 12 letnią. Jest łagodna moim zdaniem, wolę mocniejsze, torfowe jak Ardbeg Corryvreckan z wyraźną nutą soli, torfu a nawet starych żeglarskich lin ;-) . W składowni beczek akurat szykowano ślub. Ślub w destylarni whisky, to jest pomysł!
 
 
meszka 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Talisker
Dołączył: 23 Lip 2012
Posty: 111
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 10:13 am   

Być w Szkocji, a przywieźć 12 letniego Pultacza, no wiesz... :oops:
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 10:33 am   

:roll:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Islayman 
Singlemalt Whisky Follower
I love it!


Ulubiona whisky: Glen Ord
Dołączył: 06 Gru 2012
Posty: 202
Skąd: Debrzno
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 12:02 pm   

:)
 
 
Rolo 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Ardbeg Corryvreckan
Dołączył: 06 Lip 2014
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 12:29 pm   

No cóż, po obiedzie może być jako deser ;-)

wyboru nie miałem, przyleciałem do Inverness gdzie zaliczyłem tylko whisky shop i z Mariny popłyneliśmy halsując do Wick w górę ze wględu na wiatr, tak aby mieć do Norwegii bajdewind (ostry kurs) a nie halsówkę. A w Wick to jedyna destylarnia.

Planowałem z duchmorza.pl polecieć szlakiem Whisky na Islay etc ale wybrałem rejs przez Północne. Samo życie. Ale wnioski są ważniejsze, podobają mi się whisky shopy i planuję coś otworzyć, dlatego pytam o taniego dystrybutora z fajną ofertą.

Czy zwrócić się do vintagemaltwhisky.com (gdzieś taki wątek był) czy macie jakieś pomysły?

pozdr
Rolo
 
 
oscarez 
Singlemalt Whisky Apostle
Pryncypiał BOW



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 1451
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 1:46 pm   

Chwile mnie nie bylo a tu takie jaja...kupilem nożyczki chirurgiczne bo dobrze sie strzyze mojego królika angore. Do kogo sie zwrócić żeby zostać chirurgiem? Widzialem ten serial Greys Anatomy i wiecie, pomyslalem fajna sprawa. Adrenalina, fajne stazystki, kasa...krolik bialy, angora jak pisalem skrzyzowany z barankiem wiec dość duży. Futro gęste wiec latem trzeba go strzyc bo mu goraco. Pozdrawiam!
 
 
Rolo 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Ardbeg Corryvreckan
Dołączył: 06 Lip 2014
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 2:59 pm   

Pomyliłeś forum. Forum o królikach jest tutaj:

http://forum.kroliki.net

Zapytałem w dziale pomoc, mam nadzieję że ktoś pomoże.
Społeczność whisky to według mnie miejsce gdzie z takim pytaniem można się zwrócić.

Pozdr
Rolo
 
 
oscarez 
Singlemalt Whisky Apostle
Pryncypiał BOW



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 1451
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 4:37 pm   

Pytałem o chirurgie nie o króliki. A że temat równie "prosty" jak Twój to zapytałem :wink:

Rolo napisał/a:
Zaczynam od podstaw, szukając dystrybutora - hurtowego dostawcę.


i tak jak Ty zacząłem od podstaw. kupiłem nożyczki ;)
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 6:01 pm   

Najzabawniejsze, że w zasadzie nie znam polskiego sprzedawcy sprawiającego znacząco odmienne wrażenie jeśli chodzi o znajomość whisky, niż kolega :lol: Więc może wszystko przed nim?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Rolo 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Ardbeg Corryvreckan
Dołączył: 06 Lip 2014
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 6:38 pm   

Chyba nie każdy użytkownik forum nie prowadzi lub zamierza prowadzić sklep. Ufam, że ktoś podzieli się swoją opinią. Sam zapytam kilka podmiotów o ceny, warunki dostawy i porównam wyniki z cenami sklepowymi. Mam pewien pomysł na sklep z whisky, whisky inwestycyjną również, dzieleniem droższych butelek dla kilku odbiorców, sklepem internetowym etc. Prowadziłem kilkanaście lat serwis IT (doszedłem do 12 % udziałów w kraju) sprzedałem część udziałów i zaczynam przygotowywać się do zajęcia pozycji w sprzedaży whisky, która jest w Polsce rynkiem wznoszącym. Taka opinia z forum może okazać się pomocna o ile nie ugrzęźniemy w oferowaniu działu pomoc, w którym na pytania pojawiają się odpowiedzi o królikach i nożyczkach jako ew. analogii.
Myślę, że dla rozwoju rynku takie inicjatywy są pożyteczne.


pzdr
Rolo
 
 
maudite 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: szukam...
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 253
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 6:56 pm   

Może wiele nie wniosę do dyskusji, ale zorientuj się najpierw, ile kosztuje zezwolenie na hurtowy obrót alkoholem mocnym. Jeśli to Cię nie zniechęci, to zacznij szukać informacji o formalnościach związanych z importem :wink:
Poza tym - jak widzisz wielu jest tu ludzi, którzy się na whisky znają, pewnie też mają dobre kontakty, i póki co tylko jeden zaryzykował z zabawą w import. To chyba o czymś świadczy.
 
 
oscarez 
Singlemalt Whisky Apostle
Pryncypiał BOW



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 1451
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 7:02 pm   

To teraz mniej analogii. Kiepsko trafiłeś bo to jest forum FANÓW whisky a nie SPRZEDAWCÓW whisky. Oczywiście możesz założyć sklep, masz pomysły, kapitał, duże doświadczenie w IT. Jest mały problem tylko. Nie masz pojecia o whisky. Sprzedawać możesz ale bedziesz kolejnym sklepem z whisky jakich wiele. Gdzie sprzedawca nie ma pojęcia co sprzedaje, nie bedzie w stanie nic polecić a co do whisky inwestycyjnych jak to nazwałeś to w najlepszym razie bedziesz powtarzał te same marketingowe bzdety jakie opowiadają marketingowcy z destylarni czy IB. Wypij troche więcej niż Corry i podstawke pultacza bo nie bedziesz niczym więcej niż odpowiednikiem stoiska w markecie. Nie masz szans na atrakcyjne butelki starszych wypustów jeśli nie jesteś w środowisku nie masz znajomych sprzedawców albo nie wiesz co kupić na aukcji. Popływałeś jachtem miedzy Szkocją, a Norwegią kupiłeś butelkę, dowiedziałeś się z serwisów informacyjnych, że whisky to wznoszący rynek w Polsce i chcesz zakładać sklep, importować.. Przyjrzyj się temu z daleka, z dystansem. Temu co napisałeś. Śmiechu z tego naprawdę dużo.
 
 
Rolo 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Ardbeg Corryvreckan
Dołączył: 06 Lip 2014
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 7:10 pm   

Dzięki kolego z Piaseczna.
Mam w Piasecznie przyjaciela, był ze mną na rejsie, prowadzi sklepik.
Formalności na pewno są uciążliwe, być może nawet na pewnym obrocie czynią biznes nieopłacalny.
Posiadałem kilka spółek w USA, angażowałem firmy doradcze w Indiach, miałem udziałowców z Niemiec. Granice nie są mi obce. Mam też doświadczenie w aukcjach i rynku wtórnym.
Analiza, benchmarking wraz ze wzrastającym doświadczeniem dają zazwyczaj rezultaty.
Oczywiście jak wejdę w whisky, to oddam się całkowicie i z nudów pootwieram sporo flaszek ;) które wystawię na beczce do degustacji.
Na początku chciałbym sprawdzić ceny hurtowe aby wyciągnąć ew dalsze wnioski.
Mam z czego żyć, więc chciałbym być bardzo tani, z niewielkim narzutem, działać we własnym lokalu (małe koszty) i z własną rodziną plus internet.
Jeżeli tylko jeden zdecydował się na import to jest coś na rzeczy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie z jakiego powodu.
A polscy hurtowi dostawcy z szeroką ofertą? Możecie kogoś polecić?

pzdr
Rolo

[ Dodano: Pon Lip 07, 2014 8:18 pm ]
hmm, dzięki za post z mniejszą dozą analogii. Uważam, że zbyt szybko wyciągasz wnioski.
Co do Pultacza to jest to pamiątka z miejsca w którym byłem, Ardbega piłem tylko w dwóch wersjach ale przez całe życie próbowałem różnych whisky i tych z Islay i innych regionów Szkocji i nie tylko. Zbyt szybko wyciągasz wnioski. Nie uważam się za eksperta, smakosza ale smak swój i jakieś doświadczenie posiadam. Wierzę że wiele jeszcze odkryję i być może kilkukrotnie zmienię zdanie.
Masz rację, to nie jest forum sprzedawców whisky ale fanów, ale fani też mogą myśleć o połączeniu hobby z biznesem i stąd moje nieśmiałe pytanie ;)

pozdr
Rolo
 
 
maudite 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: szukam...
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 253
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 7:32 pm   

Może i masz międzynarodowe doświadczenie i obycie, ale czy jesteś gotów na starcie z polską skarbówką i celnikami?
Z polskich hurtowników w ciekawszą whisky niż podstawki wchodził pinot, mieli jakieś IB ale teraz chyba powoli z tego się wycofują.
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Pon Lip 07, 2014 7:43 pm   

Rolo napisał/a:
Na początku chciałbym sprawdzić ceny hurtowe aby wyciągnąć ew dalsze wnioski.

Rolo napisał/a:
A polscy hurtowi dostawcy z szeroką ofertą? Możecie kogoś polecić?

Drogi Rolo,
Juz pytania, ktore zadajesz swiadcza o tym, ze o rynku whisky nie masz najmniejszego pojecia. Na tym forum zmienic ten fakt mogliby albo forumowicze, ktorzy juz whisky w Polsce sprzedaja (ale po coz mieliby sie dzielic ta, nie za darmo zdobyta, wiedza), albo ci, ktorzy wprawdzie nie sprzedajac posiadaja na ten temat niezle informacje, co jednak wiazaloby sie prowadzeniem Cie przez caly temat za raczke. Wierz mi, ze jedna nazwa czy post to troche malo zeby odpowiedziec na Twoje pytania.
Masz kapital i miedzynarodowe doswiadczenie - ok to cenne. Nie watpie, ze mozna poradzic sobie z formalnosciami urzedowymi nie wazne jak bardzo bylyby upierdliwe. Pytanie czy na rynku dobra rzadkiego/luksusowego taki spryt i doswiadczenie bez dobrej znajomosci tematu wystarczy. Moim zdaniem nie. I dobrze. Zainteresuj sie sprawa troche glebiej przed otwieraniem sklepu i zaskocz nas wszystkich tym o czym marzymy ;) Ale na biznesowe doradztwo na najwyzszym poziomie nie licz. Konkurencja nie ma powodu by go udzielac, a zwykli zjadacze okruszkow kompetencji by je dac. Natomiast masz szanse na rzeczowa (i nie tylko ;) ) krytyke jak tylko ow sklep otworzysz ;)
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów