bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Wiktor
Nie Lis 27, 2016 11:54 pm
8x Cadenhead's
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 1:33 pm   8x Cadenhead's

Tradycyjnie ponarzekaliśmy już dziś na głupie samplingi, a zatem - w myśl światłej idei "jak ci się nie podoba to sam zrób lepszy" - przystępujemy do zapowiadanego, mądrego samplingu Cadenheads'a ;)

Cadenhead's jaki jest, każdy widzi. W przeciwieństwie do setek pomniejszych, młodych bottlerów, którzy - choćby i dobrze zaczynali - nijak nie są w stanie utrzymać ponadprzeciętnej jakości swoich kolejnych wypustów (po prostu i zwyczajnie, choćby i chcieli, to zbyt mało mogą), staczając się nieuchronnie w banał, nijakość i "jadąc na frazesach", firma WMC Ltd ma zgromadzone na tyle pokaźne zapasy rozmaitych beczek, że choćby dzięki samej statystyce, musi wypuszczać w tej masie na rynek whisky naprawdę dobre. Z pewnością jednak nie tylko sama statystyka za nimi przemawia: bo i expertise, i dekady doświadczeń górą. A jakby tego było mało, jeszcze jedno hasło: Springbank, moi drodzy. I wszystko jasne ;)

Żeby jednak popsuć trochę radosny nastrój i coby nie zalatywało zbyt mocno wazeliną: Cadenhead's oczywiście wypuszcza na rynek także pewną, wcale niemałą pulę whisky średnich, whisky złych, a nawet whisky bardzo złych. Jak bowiem gdzieś niedawno czytałem - tu taka mała dygresja - istnieją na rynku "zaprzyjaźnieni z piszącymi" dystrybutorzy, istni cudotwórcy oraz jakościowi giganci światowego bottlingu, których ta brutalna rzeczywistość omija, a absolutnie każda ich whisky to cymes i co najmniej zjawisko. Tacy współcześni Midasowie, czego się dotkną zmieniający w złoto (tu: płynne), a zaprzyjaźnieni, że aż... No, więc muszę Was niestety rozczarować. Nie jesteśmy w najmniejszym stopniu zaprzyjaźnieni z Cadenheads'em, z okazji samplingu nie będzie żadnego konkursu, nie wypowie się na naszych łamach ich Globalny Ambasador, ani nawet nie zapewnimy nikomu możliwości oficjalnego przyłaszenia się na FB, w nadziei na przyszłe frukty... Słowem, nie będzie wspólnego manifestu miłosnego lizanka. Będzie za to sampling ośmiu IMHO porządnych/bardzo porządnych whisky, pochodzących z naszej "selekcji z selekcji WMC" ;)

Cel jest jeden: wyglądamy tej lepszej strony Cadenheads'a. Skupiamy się na niskiej i średniej półce, bez Glenfarclasów ex bourbon cask, butelkowanych w okolicach 40% za 500e. Bez wszechobecnych Glentauchersów i Glenallachie z 2007. Bez renomowanych, niedostępnych Rosebanków i Littlów. Idziemy za to "szerokim frontem" porządnych destylarni, różnych dekad/roczników oraz odmiennych stylów (= rodzajów beczek) whisky. Bierzemy pod uwagę wcześniejsze doświadczenia własne. No i kilka rekomendacji, z zaufanych źródeł ;)

Kilka osób już wie, co w trawie piszczy. Kto zaryzykuje i samplingu popróbuje, ten sobie sam wyrobi własny pogląd na to, co właściwie "potrafi zabutelkować" ten dystrybutor. Np. na tle konkurencji. Albo: na tle swoich innych wypustów. Oraz, przy okazji: za ile taką whisky nadal sprzedaje, choćby w kontekście zaraźliwej "polityki" cenowej różnych Dobrych Ludzi z Diageo. I nie tylko.

Lista whisky w samplingu:
1. https://www.whiskybase.co...llachie-1994-ca
2. https://www.whiskybase.co...ynelish-1995-ca
3. https://www.whiskybase.co...nturret-1987-ca
4. https://www.whiskybase.co...-scotia-2000-ca
5. https://www.whiskybase.co...zelburn-2002-ca
6. https://www.whiskybase.co...aninich-1983-ca
7. https://www.whiskybase.co...bermory-1995-ca
8. https://www.whiskybase.co...tomatin-1994-ca

Krótki "rys historyczny" ;) Craigellachie (!) zostało nam polecone, a intrygująca wydała się także użyta nietuzinkowa beczka - piliśmy już kilka naprawdę fajnych rzeczy po tym winie. Clynelish - wiadomo, komentarza nie wymaga ;) Glenturret z lat 80-tych w klimatach owocowo-jesiennych; znane nam były mocno zbliżone wypusty w spokojnym, bourbonowym, bardzo klasycznym stylu. Glen Scotia: wersja wzbudzająca dyskusje, kontrowersje, aktualny "przebój" na rynku. Hazelburn - bottling ze specjalnego polecenia, miała iść o krok dalej (i wyżej) niż solidne wersje OB. A wiadomo, kto wie o tym najlepiej ;) Teaninich: kontynuacja pysznych klimatów owocowo-herbacianych. Tobermory, z beczki po sherry chyba także nie wymaga szerszego komentarza? ;) No i, na koniec, super organiczna Tomatin, w wersji hardcore.

Cena za zestaw 400ml (8x5cl) wynosi 338zł. Szkło wliczone. Wysyłka płatna dodatkowo (15zł pocztą polską). Myślałem jeszcze o pojemnościach 2cl, ale te whisky są zbyt ciekawe na takie naparstkowe ilości. Nie napiszę "za dobre" - bo tu akurat decydująca okaże się kwestia gustu.

Ilość dostępnych zestawów: około 8-9. Butelki zostały niedawno napoczęte i trochę już z nich ubyło ;) Generalnie obowiązuje zasada: first come, first served. Nie gwarantuję dostępności ostatnim chętnym (okaże się), bo planuję jeszcze plądrowanie zawartości przy okazji tradycyjnych sesji opisowo-uzupełniających ;)















Zapisani:
1) laphromac - wpł -
2) Pawel Wojcik - wpł -
3) bartoszek - wpł -
4) Rafal - wpł -
5) rozen73 - wpł -
6) konio23 - wpł -
7) loom/maudite 2,4,7 - wpł -
8 ) Nol - wpł -
9) czarny - wpł -
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
Ostatnio zmieniony przez Wiktor Pią Paź 21, 2016 1:46 pm, w całości zmieniany 13 razy  
 
 
 
Laphromac 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: springbank
Dołączył: 19 Mar 2015
Posty: 81
Skąd: rzeszów
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 3:15 pm   

No to na pełnym ryzyku :) ale poproszę zestaw !
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 3:17 pm   

Na pełnym, a jak ;)

Może Tomek1 opublikuje oceny, w wolnej chwili.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 3:35 pm   

i ja zestaw poprosze.
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Laphromac 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: springbank
Dołączył: 19 Mar 2015
Posty: 81
Skąd: rzeszów
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 4:15 pm   

Na pełnym ryzyku ;) bo jak wspomnę bukiet aromatów Glen Scotii z ostatniego Młyna , to nawet boję się myśleć czego oczekiwać po "aktualnym hicie rynku" :) ale po ostatnich postach można przypuszczać że przynajmniej Paweł będzie miał z czym zestawić Glenfarclasa64 :twisted:
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 5:40 pm   

To jest sampling kurna no!


Jak już butelki popijane to chyba nie zrobię problemu jak poproszę o:
1,3,5,6,8.
Teaninich już też piłem, ale tylko sampla i jest 6/10, Tobermory jak dla mnie zbyt warzywny aromat wręcz cebulowo-kanalizacyjne klimaty. Cly za taki piniondz brać w ciemno, ładny taki, smukły;). Tomatin baaaardzo mnie ciekawi:) Może być odbiór w Przesiece?
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 7:20 pm   

Czy mógłbym zestaw po 25ml, bo trochę za dużo ostatnio wydatków?
Jakby się znalazł drugi śmiałek to mogę wziąść po 50ml żeby ci nie robić klopotu Wiktorze.. i rozlać na pół?
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 7:28 pm   

1) na razie zapisy są na komplety - a co będzie potem, zobaczymy
2) na Przesiekę na pewno nie, realizacja w październiku (kwestie techniczne)
3) 25, 20, 10ml... jak już pisałem, sampling nie bez kozery jest po 50ml! ;) symboliczne pojemności zostawmy na whisky przeciętne i nudne, albo typowane bez selekcji, albo na droższe niż ca. 100e za butelkę ;)

[ Dodano: Sob Wrz 24, 2016 7:30 pm ]
bartoszek napisał/a:
mogę wziąść po 50ml żeby ci nie robić klopotu Wiktorze.. i rozlać na pół?

Aż tak srodze wątpisz w naszą wspólną rekomendację? ;)
Na pół w dwie osoby można oczywiście, ale wg mnie będziesz tego żałował przy większości pozycji - co najmniej ;) tam się aż prosi o minimum dwa solidne dramy, bo i jest nad czym "posiedzieć"...
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
Ostatnio zmieniony przez Wiktor Sob Wrz 24, 2016 7:33 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 7:32 pm   

Bartoszku, a mnie do spółki przyjmiesz?:)
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 7:48 pm   

Ja bym uważał na spółki z kimś kto chce "wziąść" cokolwiek ;) )))

*oczywiście to taki żarcik

Jeśli chodzi o sampling to zgłaszam chęć nabycia 5 pozycji, więc poczekam jak trzeba.
 
 
Trzymajtusię i 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: jeszcze nie
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 245
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 7:49 pm   

Też poproszę.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 7:55 pm   

loom napisał/a:
poproszę o:
1,3,5,6,8.
loom napisał/a:
poczekam jak trzeba

Znajdź kogoś chętnego na sherrowe Clynelish, Scotię i Tobermory. Będzie Ci za nie wdzięczny po spróbowaniu, mam takie dziwne przeczucie ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 8:00 pm   

Czyli mam komplet z Rudą :wink:

Nie wątpię w twoje rekomendacje Wiktorze, ale finanse ograniczone.. prosto z Przesieki jedziemy z Piotrem do Francji i Wiednia na podboje.. :twisted:

Ja już rozleję i wyślę ci Małgosiu pół zestawu.
 
 
Rafal 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: kilka
Dołączył: 09 Wrz 2016
Posty: 120
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 8:04 pm   

chętnie skorzystam z tej rekomendacji, komplet poproszę
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Wrz 24, 2016 8:13 pm   

bartoszek napisał/a:
do Francji i Wiednia na podboje..

Coś dla ciała też ważne, nie przeczę, ale najpierw należy zadbać o formę duchową! ;)
Podlinkowałem naturalistyczne, wysmakowane zdjęcia tej selekcji. "Babie lato" się chowa.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów