bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Wiktor
Pon Mar 19, 2018 9:05 pm
RUM
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Sie 31, 2017 11:18 am   RUM

http://www.whiskylivewars...brac-dobry-rum/
Zaczynało się chyba dość nieźle, a skończyło jak zwykle, na reklamie produktu...

Czy jest tu obecny jakiś rumiarz, który potrafiłby nam o rumach opowiedzieć - i odpowiedzieć na postawione w tytule artykułu pytanie? Bo tak się akurat składa, że wkrótce czeka nas spotkanie z pewnym szczególnym rumem - i już się boję ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
rozen73 
Singlemalt Whisky Follower
seeker of malts



Ulubiona whisky: sherry in the dark
Dołączył: 11 Lip 2012
Posty: 118
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Czw Sie 31, 2017 8:09 pm   

Pocieszny robi w rumie. I w crafcie też.
http://zinnejbeczki.com/degustacja-rumow/
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Czw Sie 31, 2017 9:41 pm   

Rum smakuje tam gdzie się go robi. Nawet modźajto w Polsce czy inne dajkiri tak nie smakuje. W lecie i tak pije :D . Stare rumy mnie też nie przekonują nawet sławetne od DL. Z całych trzech co to popijałem, a SV tak pięknie ocenia, żaden 5 nie przekroczył a to i tak pod wpływem chwili ;) . Ale, ale... już jest nowa zajawka dla ludu: "Rum teraz "tańszy niż molty, a lepszy Panie...".
 
 
maudite 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: szukam...
Dołączył: 19 Gru 2012
Posty: 253
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pią Wrz 01, 2017 11:03 am   

loom napisał/a:
"Rum teraz "tańszy niż molty, a lepszy Panie...".


Czy taki tańszy? około 10 - letnie zlewki to okolice 150, więc zupełnie jak podstawki. Z jakichś bardziej interesujących rzeczy od niezależnych, to ceny znów śmiało gonią ceny szkockiej whisky, a czasem nawet są do przodu.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Wrz 02, 2017 1:25 pm   

Pocieszny, robisz w rumie? to "Co z tym Rumem"? any clues?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Wrz 02, 2017 6:59 pm   

No skoro już zostałem wywołany do tablicy...
Nie jest tajemnicą, że pijemy wszystko: whisky, rumy, brandy, sherry, piwo. Odważnie poszukujemy itd, ale malternatywy o jakości zadowalającej BOW raczej nie odkryjemy ;)
Rumy faktycznie kończą się na 5/10 i faktycznie sprzedawcy już zdążyli sobie zdyskontować rum jako malternatywę i podrównać do cen SM.

Mam ci coś Wiktorze polecić?
Raz ci poleciłem, to powiedziałeś, że daje się pić ;)
Teraz jest hype na Foursquare. To dobry rum i jeszcze tani.
Ewentualnie zeby nie było za słodkie i ordynarnie cukrowe to jakiś agricole może.
Jako że teraz będą owocowe bomby w temacie to może Mezan Jamaica
Z droższych Long pond, Uitvlugt, no i port ellen rumów czyli Caroni, ale tutaj dalej mówimy o okolicach 5/10, a w twoim przypadku to pewnie 4/10
Ps. Co to za szczególny rum ccie czeka?
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Wrz 02, 2017 8:19 pm   

Taki pod pełne 70 koni :shock: destylacja alembikowa, oczywiscie sc, kolor brunatny. Dobry, podobno ;-) na jesiennym spotkaniu wjedzie jako ficzer, zreszta juz kilka razy bylo to ćwiczone, choć faktycznie bez spektakularnych rezultatów ;-) 5pkt? W ciemno biorę!
Gdyby cudem zostało, wezmę wam na wlw ;-) Chyba że się do Bielina wybieracie.

Ale nie istnieje żadna systematyka? Kraje, regiony, zakłady, roczniki, wiek, czyjaś selekcja? Nic a nic? Żadnej drogi na skróty do sensownej jakości?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Sob Wrz 02, 2017 10:15 pm   

Za cenę dobrego Caroni, niejedna karaibska wioska przez miesiąc robiłaby bibę na sto fajerek:)
_________________
Nie kupuję psa, który na mnie szczeka,
Choć nic mnie nie czeka, kiedy pies na mnie szczeka,
Wiem co czeka psa, który na mnie szczeka...
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Wrz 03, 2017 12:20 pm   

Niestety nie wybieramy się ani do Bielina ani do Berlina.
WLW zatem. Mamy jeszcze jakieś Caroni i coś jeszcze sie znajdzie. Możemy potem zrobić wieczór samobiczowania

Klasyfikacja?
http://i0.wp.com/zinnejbe...esize=960%2C645
Chyba ta jest najbardziej użyteczna, ale te kategorie też są dupne, bo:
-rumy brytyjskie- to zarówno proste jebitne navy rumy i rumy indyjskie, ale też i całkiem fajne rzeczy z Jamajki czy barbadosu
-rumy hiszpańskie - hiszpanie podbili połowe zachodniej półkuli, wiec ten styl to i kanary i ameryka środkowa, karaiby, ameryka południowa a nawet filipiny. Generalnie to lekkie kolumnowce z wiekiem zakłamanym przez solere, ale nie wszędzie i nie zawsze
- rumy francuskie - w sumie kategoria najbardziej spojna, bo to w wiekszości agricole. Destylat z soku, wiec to teoretycznie taki SM wśród rumów, ale na koniec wygląda to różnie.
Jeszcze bym wyróżnił styl austro-węgierski herbaciany, czyli europejskie pseudorumy. Berbeluchy ze Niemiec, Austrii, Słowacki, Czech itd.

kraje?
No są tskie wytarte regułki jak w whisky, że speyside to coś tam, a highland coś tam.
Przeważnie jamajka jest ciężka i trampkowa a gujana lekka itd.

Wiek?
Przeważnie to tylko nic nie znaczące cyferki jak na nowych starkach. W zależności od kraju podchodzą do tego różnie. W systemie solera liczą sobie jakąś dziwną średnią, ale komplwtnie inaczej niż w Jerez. Czasem podaje sie wiek najstarszego skladnika, czasem tak jak w whisky najmłodszego. Popularne są też zwroty typu "gran reserva" ktore znow w przeciwienstwie do Jerez nic nie znaczą. Prawdziwy wiek podają chyba tylko bottlerzy ktorzy tę praktykę wynieśli z whisky

Selekcja?
Panie, whisky żeś sie pan za dużo opił. Tutaj nie ma naturalnego rynku IB. Są producenci ob ktorzy rżną głupa jeszcze brdziej niż producenci whisky. Z IB masz whisky bottlerów, którzy dywersyfikują swoje portfolio. I to jest w sumie dobra droga. Takich IB stricte rumowych jest garstka np. Plantation, Rumnation, Seraline (HSE)

Droga na skróty?
Kutwa nie wiem. Chyba tutaj jest jeszcze ciężej napisać taki poradnik niż przy whisky ;)
Najkrótszy skrót to taki, że ostatnio na topie trynidad i barbados, względnie Gujana, ale to tak jak bym powiedział "kupuj PE i Brore, względnie Karu"

Ps. Z tego co napisałeś o tym rumie to przychodzi mi do głowy tylko Caroni dla LMDW ;)
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Wrz 05, 2017 10:11 am   

Ha! Nie, to nie Caroni. I nie LMDW. Ale faktycznie selekcjoner z kręgu zła. Czyli ze światka tych małych, chciwych, okazjonalnych whisky-bottlerów i etykiet ze starej gazety, albo puszki po sardynkach :lol: :wink:
PS. Nie nakręcam się na ten rum, niemniej raz na jakiś czas należy dać szansę ;) Po tym co napisałeś, mocno wątpię, byśmy kontynuowali tę krucjatę.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Pon Mar 19, 2018 4:15 pm   

Panowie,
gdyby ktoś chciał, sampling na "gościnnych występach" ;)
http://forum.ttow.pl/viewtopic.php?f=33&t=1835
poważnie, ciekawa pozycja i destylarnia :)
W tym wątku można też się dopisać.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Mar 19, 2018 6:02 pm   

Widocznie niegodniśmy! :lol:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Pon Mar 19, 2018 6:49 pm   

raczej, bojaźń Elity-BOW :wink:

szkoda, bo to ciekawy sampling, destylarnia jest tak mroczna http://durhum.com/visite-chez-hampden/ , że wręcz spełnia założenia "muzyczne" BOW ;) . Trunek też o dziwo ma dobre noty, czyli został odpowiednio wybrany i zaproponowany.

Oczywiście, można dopisać się w offtopicu RUM, chyba się zakręciłam :lol: , przypuszczalnie wiosna nadchodzi.
Ostatnio zmieniony przez Ruda Pon Mar 19, 2018 7:56 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Mar 19, 2018 7:56 pm   

Pisałem o tym, że go nam, tutejszym, nie zaproponowano.
Ale mimo to kliknąłem w ten link, sprawdziłem pochodzenie butelki, zwróciłem uwagę na brak jakiegokolwiek opisu, zerową rekomendację... Wszystko odbywa się lege artis, i tyle ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Pon Mar 19, 2018 8:03 pm   

jakich opisów brak, jeszcze rekomendacje mają być, ło matko to o pochodzenie butelki chodzi?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów