bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie bottlingi
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Maj 29, 2021 4:13 pm   

Sprośna kawa, tak mi się bezwiednie przeczytało ;) Oceny są, czy z automatu należy przyjąć 3 do 5p?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Sob Maj 29, 2021 4:49 pm   

a wtrącę swoje trzy grosze, bo Ledaiga 2009 rzecz się tyczy :lol:

Wiktor napisał/a:
Oceny są, czy z automatu należy przyjąć 3 do 5p?

były oceny w poprzedniej części, ale link się nie otwiera, cud się stał i bodajże Ledaig 2009 był butelką na 6! (z tego co pamiętam), trza by to jeszcze potwierdzić u "Trójcy" degustującej te rarytasy. Może teraz tyż, cuda się zdarzyły.

Tomek1 napisał/a:
Kolejny dzień z polskimi botlingami:
(...)
6. Ledaig 2009 TTOW "Cud" - otwieranie bombonierki, czekolady, wiśnie, czereśnie, delikatnie torfowy, morski, w drugim planie wychodzą wodorosty, delikatny tytoń, makakuja, bagnista
(...)

[url=https://t6.fotos.pl/mini/polskiejp_qqssnxn.jpg]Obrazek[/url]
https://t6.ifotos.pl/mini/polskiejp_qqssnxn.jpg


PS.
tak przy sobocie do poczytania, co by nie dawać ocen poniżej 6 :wink: (patrz komentarze) https://mikeandmalts.com/2020/11/14/degustacja286-ledaig-2009-ttow-cud-nad-wisla/
inaczej już "Ryś" się prezentuje ;) , dawać oceny Bruichladdich 2009
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 12:32 am   

Ruda co to za odnośnik? Klakier lub przyjaciel Loży. Zresztą zawsze jak oceniamy coś od rzeczonego botlera (zwykle jest kiepściutko), to te same osoby włączają się krytyki naszej ciężkiej pracy.
Ostatnio zmieniony przez Tomek1 Nie Maj 30, 2021 10:27 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 9:09 am   

Nie wnikam kto jest czyim klakierem ;) , po roku covidowym szkoda mi czasu i resztki życia na „bełkoty” blogerskie i facebookowe. Odbiegając czy to wpis klakierski czy nie, polskie botlingi to przedział 3-5 i tyle, 5 to za naklejki (obecnie trzecia czy czwarta odsłona przeglądu?, szkoda zdrowia na dalsze testy). Niestety nie mogę wejść w Twój link do ocen i sprawdzić czy „cud” był oceniony na 6 (coś chyba z kompem mam źle, albo faktycznie nie można otworzyć), btw. zniknęły też oceny ze spotkania „Wszyscy byliśmy botlerami”, a były :) . Czytam oceny, czasami coś sobie wybieram, szukam danych pozycji i sprawdzam czy się potwierdzą z Waszymi ocenami/opisami. Ledaig 2009 w różnych odsłonach botlerskich, polskich i zagranicznych sprawdzony, przetestowany, nic ciekawego ani złożonego nie było. Ot przeciętne, jakich wiele. Ha! Wracając do linku blogerskiego, a zwłaszcza wpisu w komentarzach, czy wolno mi cokolwiek oceniać?, czy uczestnicząc w obecnym samplingu BOW i degustując 50ml będę mogła się wypowiedzieć?, sama sobie odpowiem – nie, dopóki nie doszukam się „złożoności i wybitności w polskich wypustach" :roll: .
Zupełnie poza tematem, kiedyś ktoś na forum, chyba Bartoszek napisał (nie pamiętam dokładnie słów, ale chyba przytoczę poprawnie sedno wypowiedzi), że czytał różnego rodzaju wypowiedzi na zagranicznych portalach itp., ale i tak wraca się po info. do BOW, u mnie jest podobna faza.
Dlategoż czekam Panie Wiktorze na uzupełnienie wpisów http://www.bestofwhisky.p...3&order=ASC&p=, rok 2020 gdzieś zniknął czy nie było? i co to za cudak 3 yo bez opisu z 2021 "As we get it", gdzieś też czytałam, przy którymś z samplingów, że będzie wkrótce butelka na 6?, mam nadzieję, że inna skala 6 niż „cudu” , bo chciałabym na jesieni zrobić sobie test kieliszków i potrzebna mi cała butelka dobrej, złożonej pozycji.
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 10:24 am   

Niestety strona hostingująca zdjęcia zamknęła swoje podwoje i nie ma żadnych ocen ze spotkań. Szukam nowej strony, na którą wszystko wrzucić, żeby nie wywalili po 30 dniach.
Co do samych ocen - zmiana na podium - farclas na 6. Ryś na 4.

[ Dodano: Nie Maj 30, 2021 11:49 am ]
https://imgur.com/a/mSx5YEz
 
 
satma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Longrow
Dołączył: 21 Sie 2020
Posty: 145
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 1:31 pm   

Do tych ocen to tak się mi nasunęła jedna myśl.
O ile dobrze pamiętam to Burnside TTOW to była jedyna butelka dostępna od nich jeszcze bodaj w drugiej połowie 2020, a tu jest na szczycie wszystkich polskich wypustów.
W sumie na wszystkich grupach też przeszła jakoś bez echa albo nikt się nie chwalił piciem do meczyku czy coś albo chciał o niej porozmawiać.
Chyba będzie trzeba wyrwać sampla dla porównania bo zaiste ciekawymi torami się się te zachwyty kierują
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 2:20 pm   

Podłączam się pod ewentualny sampling rzeczonej Balvenie. Albo sampla. Albo butelkę.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 2:21 pm   

Bo to Burnside to solidna rzecze po bourbonie, bez fajerwerków i czarnego koloru, który dobrze wygląda na zdjęciach.
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 5:00 pm   

Tomku, dziękować za notki, gdyby jeszcze można było dołączyć notki do "Wszyscy byliśmy bottlerami" :wink:
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie Maj 30, 2021 8:11 pm   

Ruda napisał/a:
rok 2020 gdzieś zniknął czy nie było?

Był, i walczył dzielnie ;) Uzbierała się, przyznaję, tak już aberracyjna ilość nieopublikowanych notek, że przeraża mnie myśl o próbie uporządkowania tego materiału (chodzi głównie o konieczność kompilowania jednego tekstu z kilku rozrzuconych tasting notes danej whisky), a co dopiero o wrzuceniu tego wszystkiego do bazy. Sodomia i gomoria ;) Trochę też jest tak, że bazę tworzyłem przede wszystkim dla własnych, partykularnych potrzeb - coby nie zapomnieć, jakie whisky się piło i jak one smakowały, a potem, korzystając z niej na bieżąco, unikać zbędnych i głupich zakupów. Albo niebacznych powtórek ;) W jakimś momencie jednak doszedłem do wniosku, że do takiego celu już żadnej bazy nie potrzebuję, bo to, co trzeba, mam gdzieś tam we łbie i zazwyczaj wiem, jak whisky wypadnie przed jej spróbowaniem ;) Brzmi to cokolwiek chełpliwie, ale w istocie wcale tak nie jest - to dość straszny stan i nikomu go nie życzę. Pić w sposób spontaniczny się odechciewa, trzeba wyszukiwać jakichś dodatkowych podniet - głównie intelektualnych ;) albo rozwijających, czy pogłębiających systematykę. I nie ma nawet znaczenia, czy chodzi o dawne "niedostępne wypasy", czy nowe "pyszne petardy" - wszystko już było. Fin de siecle ;)

[ Dodano: Nie Maj 30, 2021 8:28 pm ]
Ruda napisał/a:
będzie wkrótce butelka na 6?

Będzie, ale jeszcze nie dziś. Może jutro? ;)

Ruda napisał/a:
mam nadzieję, że inna skala 6 niż „cudu”

Profilowo będzie ta whisky gdzieś "pomiędzy" dwoma, nie tak dawno polecanymi na tych łamach, bottlingami z niezłej destylarni.

Ledaig (tej ciemnej finiszowanej) nie próbowałem, ale domyślam się profilu - będzie taka mocna piątka albo lekko naciągane 6 ;) Ledaig przy mocy około 50% sam sobie kręci sznur na szyję, co poradzić?

Z kolei niemłode Balvenie, które do tego ponoć jest słodkie (??) znacznie bardziej mnie ciekawi, z uwagi na ogólnie niezłe "parametry", tam po prostu jest jakakolwiek szansa na nieco wyższą ocenę. Koniec końców szukamy we współczesności właśnie siódemek, raczej niczego ponad, ale z pewnością niczego poniżej ;)

[ Dodano: Nie Maj 30, 2021 8:44 pm ]
satma napisał/a:
zaiste ciekawymi torami się się te zachwyty kierują

Ależ jest przecież słowo, które idealnie opisuje to zjawisko: followers. Tak zazwyczaj działa ludzka psychika. I nie ma w takim mechanizmie nic złego. Szkodliwe jest dopiero budowanie w oparciu o ten mechanizm fałszywych narracji, dyskontowanie tego faktu w sposób nieetyczny, i atakowanie tych, którzy owe praktyki starają się piętnować.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
Ostatnio zmieniony przez Wiktor Pon Maj 31, 2021 9:00 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Pon Maj 31, 2021 4:47 pm   

Wiktor napisał/a:
korzystając z niej na bieżąco, unikać zbędnych i głupich zakupów

Święta prawda, baza jest bardzo przydatna, choć rozumiem, że w Twoim przypadku to zbędne.

Przy okazji podpytam się cóż to za festiwal? 25. Wielki Przegląd Blackaddera - 2022 (festiwal HP'22 lub jesień) Niemcy?

Tomku, wracając do 6 - ek ;) , tym razem Glenfarclas, ostatnio ten z 2008 JB był na ok. 4,5, ten obecny 2002 JB na 6, czyli progres w selekcji? czy przypadek? (muszę ogarnąć sample)
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Maj 31, 2021 8:58 pm   

Nie, nie Niemcy ;) I nie Highland Park :lol:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Pon Maj 31, 2021 9:16 pm   

no masz ci los, a obiecywałam sobie żadnych "konkursów" ;)
festiwal HP'22, hm...
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Pon Maj 31, 2021 9:32 pm   

Nie przypadek. Seria beczek 33xx z 2002 roku jest dość dobrze oceniana (i już niestety wyceniana), także cieszy, że można było zabutelkować jedną z nich na polskim rynku. To jest to co pisałem na samym początku naszego przeglądu - Jarek Buss ma największe i najlepsze (finansowe i "znajomościowe") możliwości zabutelkowania czegoś dobrego. Nie wiem na ile on sam selekcjonuje te beczki, a na ile dostaje je z destylarni. Niemniej z tych pitych ostatnio ta Farclas i Tamdhu były dobre, ale np. Kavalan Peated padaka.

[ Dodano: Sob Paź 09, 2021 2:12 pm ]
https://imgur.com/57D69N0
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów