bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Konkurs Xmasowy 2021
Autor Wiadomość
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Sob Gru 04, 2021 10:05 pm   

Ciekawie, opis whisky ma zdecydowanie inny charakter, niż rok temu. W informacji o whisky cech, które mogą przypisywać whisky do jakiejś destylarni, jest bardzo mało. Ale szukajmy:

rosomak napisał/a:
(może nawet jakaś bryza?),

rosomak napisał/a:
Do głosu usilnie starają się dojśc akcenty dymowe

wskazują na jakąś Islay bądż inną destylarnię robiącą whisky dymną, ale w pobliżu morza.

Takie tam betonowe koło ratunkowe:
rosomak napisał/a:
Mówiąc szczerze byłem trochę zaskoczony taką właśnie propozycją, ale jednocześnie powinno być jednak łatwiej niż w roku ubiegłym

stawiam na whisky, która można spotkać na naszych spotkaniach, a może nawet destylarnia ostatnio tak mocno krytykowana przez Rosomaka, niesławny B*wm*re?

rosomak napisał/a:
zostaje zmęczony świeży, choć już nie już nie do końca, ogórek (ze skórką),
chmmm, ciężka sprawa, ogórek, melon, zdarzają się w wielu destylarniach,

rosomak napisał/a:
intensywnieje brzeczka
podpada pod cechy każdej lekko spapranej partii whisky słodowej

rosomak napisał/a:
w tle akcenty „offowe” – klepki ze starego parkietu? Jakieś kleje? To jednak jak powiadam – w tle. Niczego w tej whisky nie psuje, ale i nie przydaje.
no, wreszcie jakieś konkrety, wskazują na bekę, która jeszcze miała coś do dodania do whisky, najpewniej po bourbonie. Skoro alkohol nie palił, to łącząc z opisem smaków, to raczej łycha stara, niż młoda.

rosomak napisał/a:
Z czasem coraz słodszy i słodszy słodyczą melasowo-sezamkową.
cholera, Wiktor zrobił psikusa i polał grainem.

rosomak napisał/a:
Smak:
Słodko-brzeczkowy. Do głosu usilnie starają się dojść akcenty dymowe i… udaje im się to, ale mieszają się ze smakiem słabej wódki żytniej
no kuźwa grain z Islay jak nic. 8) Albo gorzej, Loch Lomond peated single grain.

rosomak napisał/a:
W finiszu melasa zaznacza swą potęgę. Trwa i spaja się z dymem i trwa i trwa… Ku mojej rozpaczy.
Rum Seniorita wróć, o whisky pytają.

Johny Wolker Blue Label, bryza, dymek, brzeczka, klepki i ogórek też się zmieszczą. Wróć, blend nie ma destylarni, a o to regulamin konkursu pyta.

Szczerze od początku chodzi mi po głowie Bunnahabhain. Stary, z beki po bourbonie. Została bryza, dymek i słodowość. Klepki po latach w beczce już mogą przeszkadzać. Z dobrych cech został ogórek, już nie świeży. Butelka też otwarta mogła na półce swoje odstać. Taka jest moja odpowiedź do konkursu.
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Nie Gru 05, 2021 9:19 am   

Widzę, że będę musiał na przyszłość doprecyzować punkt 5 regulaminu, żeby było jasne co pisać wolno, a czego nie ;) To nie Bunnahabhain.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Nie Gru 05, 2021 12:12 pm   

Dodatkowo wpis łamie pkt 3) regulaminu
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Nie Gru 05, 2021 8:03 pm   

Tomek1 napisał/a:
łamie pkt 3) regulaminu

Oszust!
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Nie Gru 05, 2021 11:58 pm   

Jest to bez watpienia Kininvie, bo wlasnie taka ogorkowa juche z dymkiem pilem tydzien temu w Pot Still. Byl to przepyszny OB, 21 czy tam 23 destylat. Mniam mniam.
_________________
Doing does
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Pon Gru 06, 2021 1:04 pm   

Adam Hochul napisał/a:
Byl to przepyszny OB, 21 czy tam 23 destylat. Mniam mniam.

Jak przepyszny to się nie łapie na opis ;) Tak czy inaczej to nie Kinivie.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Pon Gru 06, 2021 8:58 pm   

rosomak napisał/a:
Widzę, że będę musiał na przyszłość doprecyzować punkt 5 regulaminu, żeby było jasne co pisać wolno, a czego nie To nie Bunnahabhain.


Ojciec Organizator bardzo surowy dzisiaj. :roll: Obiecuję poprawę w następnym konkursie 8) .
 
 
satma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Longrow
Dołączył: 21 Sie 2020
Posty: 145
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Gru 10, 2021 9:37 pm   

To spróbuję i ja, a co!

Tą żytnia wódka zabił mi ćwieka w głowie jakąś podłą, młodą rye ale ma być łatwo, więc odpada.

Z jakiegoś powodu chodzi za mną, że Rosomak dostał wynalazek i nie może się pozbyć smaku melasy, więc pasuje mi beczka po rumie, pewnie po jakimś przesłodzonym Don Papa albo innym badziewiu.

Nie będę się ośmieszał doszukiwaniem aromatów w zależności od destylarni bo już na to wystarczy co wyskrobałem powyżej i wiedza nie ta ale stawiam na Glen Scotię peated w beczce po rumie.

Tylko skąd by Wiktor miał takie cudo techniki gorzelniczej? Przecież on ma wszystko, a i Rosomak mu pewnie podpadł, więc dał mu Campbeltańskie delicje, ocenione aż na 3 bo Rosomak miał dobry humor i nie chciał utrudniać/ułatwiać wystawianiem dwójeczki :twisted:
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Pią Gru 10, 2021 9:48 pm   

satma napisał/a:
ale ma być łatwo

Nie twierdziłem, że łatwo, ale mam potwierdzenie, że nie jest bardzo trudno ;)
Glen Scotia dobry strzał w sensie mojej niechęci do wycieków z tej destylarni i melasowości rumowej też. Ale nie, to nie Glen Scotia.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
Ostatnio zmieniony przez rosomak Pią Gru 10, 2021 9:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
satma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Longrow
Dołączył: 21 Sie 2020
Posty: 145
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Gru 10, 2021 9:51 pm   

Wiktor napisał/a:
Ha. Miało być łatwiej i ciekawie?

Nie ma za co


To ten perfidniak oczywiście namieszał i niecnie sprowadził na manowce :cry:
 
 
michalk 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: port charlotte
Dołączył: 21 Cze 2020
Posty: 50
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob Gru 11, 2021 1:49 pm   

11.12.2021 r.
Pewne słowa, pewne stwierdzenia zaczynają łączyć mi się w spójną całość. Melasa, żytnia wódka, zapach orzeźwiający - może nawet morski!? Coś mi to przypomina, codzienność zaczyna odpływać w wir wspomnień. Zapadam się w pamięć.

8.06.2021 r.
To naprawdę długi most, rytmiczne podbicia na dylatacji zawsze mnie uspokajają. Tym razem pomogły, ale zdecydowanie za mało. Nienawidzę upałów, a w moim starym Oplu Corsie klimatyzacja to tylko wspomnienie dawnej przeszłości. Otwieram okno, czuję zapach orzeźwiający, może nawet morską bryzę? Niestety jest tak cholernie gorąco, że świeże powietrze daje tylko kilka sekund wytchnienia. Dum.. Dum.. Dum.. długi ten most. Nagle radio samo się włącza. Jestem przyzwyczajony, ale te przypadki chcą mnie dzisiaj dobić. Ten cholerny, rozklekotany odbiornik ledwo co działa, ale prognozę pogody mam w doskonałej jakości. "Upalne, piękne lato, ani chmurki na niebie od morza po góry! Dzisiaj maksymalna temperatura to 32°C." Cholera!

Wreszcie jestem. Kiedyś religijna ostoja, aktualnie moje schronienie przed upałem, czyli siedemnastowieczna Cerkiew. Z odległości widzę wieżę górującą nad okolicą. Kilkadziesiąt lat temu musiało robić ogromne wrażenie. Na mnie robi za każdym razem.
Szybkie drugie śniadanie, posilam się kanapką z ogórkiem, ale te temperatury zabrały mi i to. Zamiast odświeżającego ogórka mam zmęczone warzywo. Cóż, nie było aż tak źle, zachował resztki swojego charakteru!

Krótki spacer przez rozgrzane pola, pełne zapachu kwiatów i owoców. Gdyby tylko nie ten upał i te wszystkie owady. Zbliżając się do takich miejsc jak drewniane kościoły czy cerkwie zawsze przed oczami widzę wędrujących ludzi, tak wydaje się odległych, a tak naprawdę z takim samym zachwytem podążających do tego miejsca. Otwieram ciężkie drzwi i przechodzę do innego świata. Oczy powoli przyzwyczajają się do ciemności, nos wyczuwa zapachy starego drewna, klejów... Mocne, czerwcowe światło oświetla błękitne polichromia. Bez zmian, dalej kocham to miejsce.

Wieczór nie przynosi ukojenia, a ja rozpływam się w fotelu patrząc na zachodzące słońce. Niestety rozpływam z powodu wysokiej temperatury, żadnej przyjemności w tym nie ma.
Czy ciepły klimat dał nam jakiś dobry alkohol na takie chwile? Chyba muszą tam mieć jakieś chwile wytchnienia? W Polsce patrzymy na szare bloki, brudny śnieg i popijamy zimną (albo ciepłą) wódkę - mi ta koncepcja pasuje. W Ameryce wszystko musi być słodkie - proszę bardzo! Kukurydza i amerykański dąb.
Dobra, mam na dzisiaj wyzwanie, mocny alkohol w upał. Idę tym tropem - stworzony w upalnym klimacie - dzisiaj doskonale się odnajdzie. Chyba sam w to nie wierzę, więc zaczynam od "pszeniczniaka" - o tak, lekko słodko i owocowo. To jest moja chwila wytchnienia.
Dobra, pora na rum. Pierwszy 'niuch' - czy producent dodał mi tam wywaru z melasy? Proponowany foodpairing - sezamki, albo lepiej - cukier biały kryształ, ha! Piję pierwszy łyk, cukier, cukier i melasa. Ciężko. Rum dzisiaj ewidentnie nie pomaga. Może jakby dodać tu trochę dymu? Dolewam trochę dymnej szkockiej, jest źle, jest fatalnie. Bije się ten dym z melasą, co za potwora stworzyłem. Nie, nie.
Zostaję przy pszenicznym i zastanawiam się czy coś da się z tym rumem zrobić. Hmm, właściwie jest jedna taka destylarnia, która rzadko zawodzi. Położona w Campbeltown. O tak, to będzie coś dobrego. Zamawiam sampla 15-letniego Springbanka z beczek po rumie.

4.08.2021 r.
Tego dnia napisałem tylko tyle: upałowi nie pomoże nawet Springbank.

Moja odpowiedź: Springbank, beczki po rumie. Mówię to, bo to piłem.
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Sob Gru 11, 2021 3:50 pm   

Piękny opis. Podobał mi się zwłaszcza fragment z ogórkiem. Stary Opel Corsa w upał to chyba Ben Nevis Cross Hill ;) Zgadzam się, że rum i upał wszystko potrafią zepsuć.

To nie Springbank.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
michalk 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: port charlotte
Dołączył: 21 Cze 2020
Posty: 50
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob Gru 11, 2021 7:53 pm   

Czyli jednak podstępem nie było danie bardzo popularnej destylarni, ach :oops:

https://www.whiskybase.co...ank-15-year-old
Ona naprawdę smakowała tak jak opisana, może poza tą żytnią wódką :-D
 
 
windham hell 
Singlemalt Whisky Inquisitor
Theory in Practice



Ulubiona whisky: Bowmore Sherry
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 889
Skąd: Janów Lub
Wysłany: Sob Gru 11, 2021 9:20 pm   

jeszcze kilkanaście lat temu powiedziałbym bruichladdich
teraz dymki są prawie wszędzie
wiec niech będzie Isle of Jura
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Sob Gru 11, 2021 9:27 pm   

windham hell napisał/a:
wiec niech będzie Isle of Jura

Nie.

[ Dodano: Nie Gru 12, 2021 5:01 pm ]
Właściwa nazwa destylarni już została podana. Tyle, że podający ją nogreg zdecydował się finalnie na coś innego. Był to bowiem Loch Lomomd w wersji torfowej. Taka to intifada lomondowa.
Bardzo dobry, iście snajperski, strzał oddał też Tomek1 ze swoim Taliskerem (nie tylko te DSR, są takie słabe i wódczane, cóż się wydarzyło z młodymi Taliskerami…), ale chyba jednak na wdechu, bo melas tam sobie żadnych nie przypominam?
Nie wiem czy nie jeszcze lepsze było typowanie satmy. Wódczane paskudztwo, w którym często goszczą dymki, a w tle nie brakuje jakichś off-notes? No wypisz wymaluj Glen Scotia!
Teraz oczywiście pojawia się problem, bo niektórzy uczestnicy, huncwoty, nie słuchają się regulaminu :twisted: albo go obchodzą i potem o – kłopot jest. Będę musiał na przyszłość doprecyzować punkt 5 zaznaczaąc, że podanie więcej niż jednej nazwy destylarni w poście powoduje, że jest on nieważny. Dodatkowo jeszcze główny kandydat na zwyciezcę nie uregulował sobie statusu forumowego przed zgadywaniem… Konsekwencje jakieś zatem muszą być, ale żeby wszystko skończyło się dobrze (czy na święta cokolwiek powinno się kończyć inaczej?) proponuję podział nagrody. Coś na kształt podium z trzema miejscami czy też z główną nagrodą i dwoma (zasłużonymi) nagrodami pocieszenia.
Butelka wędruje do satmy, którego proszę o odlanie z niej po 100ml sampla dla nogrega i 100ml dla Tomka1. Jeśli nie ma sprzeciwów to życzę smacznego 😉
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
Ostatnio zmieniony przez rosomak Pon Gru 13, 2021 3:01 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów