bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
dla początkujących - restart ;)
Autor Wiadomość
Dawid17
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 09, 2010 2:24 pm   

Rajmund napisał/a:
O przepraszam, po dokładniejszym spenetrowaniu tematu okazuje się, że w Bruichladdich w ostatnim czasie zainstalowano dwa nowe-stare alembiki. Jednym z nich jest wspomniany przeze mnie Lomand, a drugim rzeczywiście najstarszy w Szkocji alembik, pochodzący z 1880 roku, o którym wspominał Dawid17. Ale się tam w Bruichladdich bawią! A ile tych nowych wersji będzie... Aż strach pomyśleć ;)

Pozdrawiam,
Rajmund


A mi, skromnemu początniaczkowi, wręcz białemu murzynowi, bardzo się podoba ta zabawa w Bruichladdich, dająca nadzieję na radość próbowania kolejnych edycji bez nieustannego ujadania, że PE jest najlepsza:)))

Nawet 7 letni Resurrection dram wydał mi się ciekawszy od 14 letniego Obana...

[ Dodano: Wto Lut 09, 2010 2:36 pm ]
Jak nie splajtować przez whisky single malt???"

Dla początkujących jest to najważniejsze pytanie!
Oto parę podpowiedzi:

1) Szukajcie przecen w sklepach wielkopowierzchniowych - w wielu z nich znajdziecie przeceny sięgające 30%. Jura 10yo była ostatnio przeceniona w jednym z francuskojęzycznych hipciów za 99 zł (cena początkowa 139 zł);

2) Polujcie w osiedlowych supermarketach - ostatnio nabyłem Obana 14yo za 89 zł w delikatesach za rogiem;

3) kupujcie w sklepach internetowych - ostrożnie i po sprawdzeniu cen np. na tym forum;

4) buszujcie po sklepach na lotniskach - na dzień dobry dostajecie butelkę 1L zamiast standardowych w UE 0,7L.

5) we wszystkich (beznadziejnych przypadkach )napiszcie do Wiktora z tego forum:)

Powodzenia Whiskymaniacs:)))
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lut 09, 2010 6:48 pm   

Dawid17 napisał/a:
przecen w sklepach wielkopowierzchniowych

W szczecińskim Auchan Dalmore 12yo ok. 120 pln - bardzo przyzwoicie. I niewiele droższa moja sentymentalna, elegancka Royal Lochnagar 12yo...
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Zirh 
Singlemalt Whisky Follower
poszukując absolutu



Ulubiona whisky: Bunnahabhain
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 116
Skąd: Miasto Królów Polski
Wysłany: Wto Lut 09, 2010 8:59 pm   

Dawid17 napisał/a:
Polujcie w osiedlowych supermarketach - ostatnio nabyłem Obana 14yo za 89 zł w delikatesach za rogiem


Tydzień wcześniej:

Dawid17 napisał/a:
Oban 14yo (0,7 l) za 99 zł, tak mi się udało zdobyć tę butlę za taki pieniądz


Udało Ci się w ostatnim czasie trafić dwa Obany OB w dwóch różnych (i atrakcyjnych) cenach? Czy po prostu się pomyliłeś, i raz wpisałeś jedną cenę, a raz drugą? Pytam, bo skoro roztrząsamy przewagę jednej beczki nad druga, to i różnice w cenie możemy poroztrząsać :)


Wiktor napisał/a:
W szczecińskim Auchan Dalmore 12yo ok. 120 pln - bardzo przyzwoicie. I niewiele droższa moja sentymentalna, elegancka Royal Lochnagar 12yo...


W krakowskim M1 stoi Balblair 10yo za 99PLN. A ze "strzałów" (choć raczej w kwestii win) mocno polecam Carrefoura. Bywają naprawdę ciekawe ceny czasami, szczególnie jak im coś nie schodzi.
_________________
pozdrawiam,
Paweł


"I am what I am... so don't try to change me"
 
 
Dawid17
[Usunięty]

Wysłany: Śro Lut 10, 2010 9:01 am   

To ten sam Oban za 99 zł:)
W sumie był też tam w tej samej cenie Macallan 12yo fine oak ale wolałem Oban'a.

[ Dodano: Sro Lut 10, 2010 11:46 am ]
Ludzie, Ardbeg 10yo w Auchan po 157 zł !!!

[ Dodano: Sro Lut 10, 2010 2:12 pm ]
Czas podsumować ostatnioweekendową degustację dwóch OB desytlarnii BenRiach /Speyside/.

Należy przyznać, iż omawiana destylarnia w ostatnich latach wróciła do grupy interesujących producentów, wprowadzających nowe edycje OB.

Porównałem ostatnio Heart of Speyside 40% z Curiositas 10yo.

1) Heart of Speyside
Edycja bez wskazania wieku, zapewne 7-8 letnia.
Nos-, fantastycznie świeża owocowość, głównie jabłka; po aeracji nuta świeżych owoców przechodzi w jabłka z kompotu lub duszone z cynamonem. wyczywalna także wanilia z drewna beczki. Im dłużej po nalaniu, tym więcej końcowej nuty aromatycznej w postaci miodu z drzew liściastych.

Smak-jak na tak młodą whisky zadziwiająca konsystencja, dysponująca już lekko-oleistym wyrazistym ciałem o smaku kremu waniliowego z lekkim kleksem musu owocowego. Naprawdę smakowite młode delikatne krągłości.

Finisz - miły posmak waniliowej szarlotki pozostaje długo po skosztowaniu.

Ocena ogólna-znakomita młoda whisky, która na początku wydaje się narowistym Chardonney a okazuje się świetnie ułożonym Sauvignon Blanc.

W systemie ocen Wiktora dałbym jej 8,5 gwiazdki.

Jak na tym tle prezentuje się Curiositas?
Degustowana whisky miała także 40% i tu odjąłbym punkty za brak 43 może nawet 46%.

Nos - uderzenie dymu, w jego Speysiderskiej, swojskiej odmianie, spod którego wyłania się znana z ww. HoS owocowość i aromatyczny, jakby skrystalizowany już lipowy miód. Dużo łagodzącej dym sernikowej wanilii.

Smak - ta whisky nauczyła mnie ponad pół roku temu pić dymne whisky. Ten dym jest żujący, zostający na języku, otulający kubki smakowe. Wraz z aromatami zapowiadanymi przez nos pozostawia w ustach jakby gumowy film o smaku lodów waniliowych czy nawet w rejestrze białej czekolady.

Finisz-ciepła Speysiderowska dymność z ładnym waniliowym dębem. Jedną szklaneczkę piłem 1,5 godziny, taka to aromatyczna uczta.

Wrażenie ogólne - za te pieniądze -159 zł - jest to frapujące wrażenie, dym nie jest tu dodatkiem ale zintegrowanym elementem aromatu i smaku. Curiositas jest mile dojrzalsza od HoS niemniej raczej uzupełnia niż stanowi kontrast w kaskadowej degustacji obu tych trunków.

Łacińska nazwa nie powinna tu nikomu sugerować jakiejkolwiek kuriozalności, lecz raczej wzmagać ciekawość nowych odkryć smakowych.

Tutaj pełne 9 gwiazdek (hm, może przez te 40% tylko 8,75?).

Podsumowując, obie te whisky dla nowicjuszy moga stanowić ciekawy etap rozwoju zaś dla koneserów mogą być hedonistyczną odmianą. Warto dodać, iż oba omawiane single zyskały wysokie noty Jima Murray'a.
 
 
Wojciech 
Singlemalt Whisky Crusader
Wojciech



Ulubiona whisky: Port Ellen
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 519
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Śro Lut 10, 2010 8:32 pm   

Czy musisz krzyczeć na forum? Wprawdzie noszę okulary, ale wzrok mam jeszcze dobry i czytam tekst bez pogrubienia :lol:
_________________
Pozdrawiam
Wojciech
 
 
oscarez 
Singlemalt Whisky Apostle
Pryncypiał BOW



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 1451
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Lut 10, 2010 8:35 pm   

Dawid17 napisał/a:
gumowy film o smaku lodów waniliowych


że jakby co???
"usta bardziej krągłe niż strzeliste" ;)

Dawid17 napisał/a:
Warto dodać, iż oba omawiane single zyskały wysokie noty Jima Murray'a.


raczej za aromat bo jak wiemy on whisky nie pije :mrgreen:
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Lut 10, 2010 9:17 pm   

Ejże :lol: Skala licząca 10 punktów nie jest "moją" skalą ;) Jest używana choćby na łamach Whisky Magazine :)
Oceny, nie da się ukryć, bardzo wysokie. Naprawdę to takie doskonałe edycje?... Czy punktacja jest może przyznana w określonej grupie cenowej? Młoda Benriach bywa wybitna, stąd pytam najzupełniej poważnie.

PS. Czy Ardbeg 10yo nie jest aby tańszy w Makro?...
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Zirh 
Singlemalt Whisky Follower
poszukując absolutu



Ulubiona whisky: Bunnahabhain
Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 116
Skąd: Miasto Królów Polski
Wysłany: Śro Lut 10, 2010 10:22 pm   

Dawid17 napisał/a:
Heart of Speyside [..] W systemie ocen Wiktora dałbym jej 8,5 gwiazdki. [..] Curiositas 10yo. [..] Tutaj pełne 9 gwiazdek


Wiktor napisał/a:
Oceny, nie da się ukryć, bardzo wysokie. Naprawdę to takie doskonałe edycje?... Czy punktacja jest może przyznana w określonej grupie cenowej? [..] stąd pytam najzupełniej poważnie.


8,5/10 dla Heart of Speyside?! 9/10 dla Curiositas?! Przepraszam, czy możesz nam zatem podać jakikolwiek punkt odniesienia Twojej skali oceniania whisky, Dawidzie17? To oceny bezwzględne, odnoszące się do wszystkich innych whisky? Czy oceny odnoszące się do półki cenowej, z której są obydwie sztuki? Pytam, bo to oceny WYBITNE.

Jeżeli to oceny w skali bezwzględnej (1-10), to... nie mam pytań :mrgreen: Jeżeli zaś oceny odnoszą się do półki cenowej - to zerknij sobie na bazę BestOfWhisky, na oceny tam zamieszczone. Różnych whisky. Ja rozumiem, że każdy z nas ma inne odczucia względem pitych whisky (i to jest piękne) - no ale jeżeli według Ciebie HofS ma 8,5 punkta - to Caol Ila 18OB, dostępna za około 170PLN, powinna dostać ocenę 17/10. Albo 20/10. Bez żartów.

Piszę to świeżo po skonfrontowaniu ocen Dawida ze swoimi ocenami. Świeżo, bo tak się składa, że obydwa wymienione BenRiachy mam u siebie w barku, więc nalałem sobie po dramie. I przykro to pisać, ale w porównaniu do entuzjastycznej recenzji mojego "przedpiścy" przeżyłem ostre (Heart of Speyside) i średnie (Curiositas) rozczarowanie. Tak samo zresztą, jak za poprzednim razem. O ile wiem, to nie jestem sam w swoich odczuciach dotyczących tych whisky. Dla pewności zerknąłem szybko na WhiskyFun:

Heart of Speyside: 79 punktów na 100
Curiositas: 75 punktów (sic!) na 100

Serge dorzuca informacje w stylu: " I’m sorry but I like most other versions of the ‘new’ BenRiach much, much better. Now, this will please people who seek variation in their peat."

Lubię BenRiacha. Wiktor ma rację: niektóre młode BenRiachy są wybitne (vide 12YO Signatory Château d'Yquem finish). Ale TAKIE oceny? Jestem zatroskany, bo osobom świeżym w temacie whisky (a to przecież dział dla początkujących) może to zamieszać w głowie. Lista DOBRYCH i BARDZO DOBRYCH whisky "dla początkujących" krąży gdzieś w innym wątku na forum - i z tamtą listą chyba wszyscy na forum się gremialnie zgadzają.
_________________
pozdrawiam,
Paweł


"I am what I am... so don't try to change me"
 
 
oscarez 
Singlemalt Whisky Apostle
Pryncypiał BOW



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 1451
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Lut 10, 2010 10:31 pm   

Zirh napisał/a:
Heart of Speyside: 79 punktów na 100
Curiositas: 75 punktów (sic!) na 100


Choc oczywiscie Serge nie musi byc dla Dawida17 wyznacznikiem o czym mnie kiedys poinformowal to wezmy pod uwage ze on punktuje na 80 whisky slabe ;)
I jestem ciekaw co zrobi nasz recenzent kiedy w koncu (sic!) sprobuje dobrej whisky :)
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Lut 10, 2010 10:33 pm   

oscarez napisał/a:
punktuje na 80 whisky slabe

80? 84-86 :lol:

[ Dodano: 10 Luty 2010, 22:36 ]
A co do zatorfionych Benriach... nie przeczę, mogą zawrócić w głowie co bardziej podatnym na urok quasi-islayowych klimatów :D
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Dawid17
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 11, 2010 9:17 am   

Witam :D

Dzięki za tak ciekawe spostrzeżenia.

Przyznałem moje noty (8,5 i 8,75) jako uwzględniające zaskakująco wysoką jakość - w wartswie aromatycznej i smakowej - prezentowanych whiskies.

Wiktor ma pełną rację, iż Curiositas może zawrócić w głowie, i naprawdę dym w tej whisky nadaje oryginalnego smaku, który bym nawet określił "kauczukowym filmem o smaku białej czekolady".

Moje oceny mogą być odpowiednikiem 85 i 87,5 pkt w skali 100 punktowej, czy są one wybitne skoro wyznacznikiem bardzo dobrej klasy jest poziom 91-95 pkt? Na specjalne życzenie ławy jurorów przysięgłych mogę, także w świetle braku 43/46% skorygować noty do 8,25 i 8,5 gwiazdek 8)

Co do Serg'a, po prostu mam nieco inny gust :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

W moich ocenach uwzględniłem także znakomity stosunek ceny do jakości omawianych trunków. W tej klasie cenowej są naprawdę ciekawymi propozycjami.

Zirh, że posłuże się twoim mottem:
I am what I am... so don't try to change me :evil:

PS. - piszę boldem z racji wady wzroku:)))
 
 
oscarez 
Singlemalt Whisky Apostle
Pryncypiał BOW



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 1451
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 10:51 am   

Dawid17 napisał/a:
I am what I am... so don't try to change me


no widzimy :mrgreen:
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 9:21 pm   

W związku z niejasnościami, uprzejmie proszę o korzystanie z pogrubionej czcionki "hurtowo" tylko w wyjątkowych sytuacjach, zgodnie z utartym już zwyczajem.
Piszący posta i tak na fakcie użycia meta-znaku czcionki bold nijak nie skorzysta, a część czytelników nie będzie miała wrażenia, że ma do czynienia z "pokrzykiwaniem" ;)

Wracając natomiast do kwestii punktacji i jej metodyki. Jeśli przyjmiemy za pole odniesienia rzeczywistą skalę ocen, stosowaną czy to przez Serga, czy wielu Maltmaniacs, czy J. Murraya, zawierającą się zasadniczo w kilkunastu % skali nominalnej (czyli, mniej wiecej, od 80 do 95 pkt.), wtedy faktycznie pułap 87 na kolana nie rzuca - i w pewien sposób się broni ;)
Jednak moją intencją było zawsze jak najbardziej pragmatyczne traktowanie wszelkich skal, m.in. poprzez właściwe umiejscowienie "średniej", pozwalające na efektywne wykorzystywanie całej punktowej rozpiętości. Stąd w skali 1-10, "ósemkę" będą miały wyłącznie whisky co do których z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że swą klasą ocierają się o doskonałość. Niestety, whisky takie przytrafiają się niezmiernie rzadko. Myślę też, że decydując się na postawienie tak wyśrubowanej noty bierzemy na siebie - w pewnym sensie - odpowiedzialność za wrażenia osób, które pod jej wpływem po daną whisky (często kosztowną) sięgną ;)
Przypomniało mi to również dyskusję, którą prowadziłem swego czasu z pewnym bottlerem, odnośnie jak najlepszego usytuowania "środka" skali za pomocą konkrentego przykładu whisky. On uważał, że taki środek (czyli umowne "5") powinien wyznaczać poziom Glenfiddich 12yo. Ja z kolei argumentowałem, że poziom owej Glenfiddich 12yo absolutnie nie może być tożsamy ze środkiem skali, ponieważ "jak na malta" to whisky wręcz słaba ;) Moja skala 1-10 jest zatem skalą, gdzie wspomniana Glenfiddich 12yo otrzymuje solidne i zasłuzone 3 punkty, natomiast lepsza od niej Benriach 12yo WD otrzymuje ich 6, choć zgadzam się, że gdyby dorzucić do tego jeszcze walor niskiej ceny, musiałaby ich pewnie mieć 9 albo i 10. Co jednakże zrobić wtedy z whiskies, które same w sobie są tak doskonałe, że i bez "kosztowego" ekstra bonusu, wprost zasługują na 9 punktów? Czy cała skala ocen pozostaje wtedy wiarygodna? A co z whisky, które są wyborne, jednak kosztują irracjonalnie drogo? Czy odbierać im za to punkty?
Finalizując dywagacje: czym innym będzie skala przeznaczona tylko dla maltów, czym innym skala na której chcemy równocześnie opisać i whisky mieszane, i różne wynalazki spoza mainstreamu. I analogicznie, ocena wg skali uwzględniającej stosunek cena/jakość będzie oznaczać często całkiem co innego, niż ta sama ocena na skali wartościującej bezwzględnie :wink:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Dawid17
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lut 12, 2010 9:43 am   

Wiktorze, problem metodyki oceny jest rzeczywiście najpoważniejszy i istotnie stosowane skale ocen mają swoje słabości.

Zaczerpnięta od Parkera skala 100 pkt jest myląca o tyle, iż poniżej 68-75 pkt whisky właściwie nie kwalifikują sie do picia.
Próba szukania 10 punktowej skali, w której 5 byłoby środkiem skali wyznaczonym przez benchmarkową whisky jest sensowniejsze niemniej pojawia się problem znalezienia whisky bazowej.

Może najlepsza okazałaby się skala (stosowana przez Murraya), aby określić 4 cechy po 25 pkt (nos, smak, finisz, wrażenie ogólne) i w tych kategoriach przyznawać notę.
Jednakże w tym przypadku cały czas pozostaje kwestia i pkt odniesienia (czy dać danej uisge 10, 17 czy 22 pkt) i waga oceny (np. czy oceniając bukiet dać 20 pkt za obecność 3 wyraźnych aromatów czy za czarujące wrażenie "perfumerii"?).

Cóż, obawiam się, iż ciągle będziemy się zmagać z subiektywnością naszych ocen :lol:
 
 
David 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Ardbeg Park
Dołączył: 29 Cze 2005
Posty: 730
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Pią Lut 12, 2010 9:49 am   

a na spotkaniu znów połowa to będą mocne 3 :wink:
_________________
Pozdrawiam
David
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów