UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 29.03.2024 Sobota 06:28

Galeria: Szkocja 2006 (3) - Kintyre, Oban, Skye.

Kraina whisky - fotografie Rajmunda Matuszkiewicza.


Powrót do spisu galerii

   Tak wyglÄ…da główna ulica w Campbeltown. Nietrudno przeoczyć ten wysoko zawieszony szyld oznaczajÄ…cy wjazd do Springbank. Trudno, czy nietrudno, ja przejechaÅ‚em obok i nie zauważyÅ‚em. Dopiero za drugim razem, po zasiÄ™gniÄ™ciu jÄ™zyka, udaÅ‚o mi siÄ™ trafić pod wÅ‚aÅ›ciwy adres.

M XL XXL
    Fotograficy National Geographic nie powstydziliby siÄ™ podchodów, jakie urzÄ…dziÅ‚em tej foce szarej wylegujÄ…cej siÄ™ na skale przy brzegu na Kintyre. Sprawne oko wypatrzyÅ‚o jÄ… mimo, że oczyma duszy już widziaÅ‚em destylarniÄ™ Springbank, do której wÅ‚aÅ›nie chyżo zmierzaliÅ›my.

M XL XXL
 
   Campbeltown znajduje siÄ™ na samym koÅ„cu półwyspu Kintyre. Dalej już tylko kawaÅ‚ek morza i... Irlandia. Ten górzysty lÄ…d w tle wieży bodaj ratusza w Campbeltown, to wÅ‚aÅ›nie zielona wyspa.

M XL XXL
    WÄ…ska uliczka prowadzi prosto na dziedziniec destylarni. Na Å›cianie widać nazwy czterech produkowanych tu whisky – Springbank, Longrow, Hazelburn oraz Campbeltown Loch.

M XL XXL
 
   Już jesteÅ›my na dziedziÅ„cu Springbank. Za chwilÄ™ weźmiemy udziaÅ‚ w najciekawszym bodaj zwiedzaniu destylarni podczas tego objazdu Szkocji. Póki co, jesteÅ›my szczęśliwi, że w ogóle tutaj trafiliÅ›my. ZagadniÄ™ty po drodze miejscowy mówiÅ‚ z tak koszmarnym akcentem, że jedynie „round the corner” zrozumiaÅ‚em.

M XL XXL
    WnÄ™trze jednego z magazynów w Springbank. To zdjÄ™cie zrobione zostaÅ‚o jeszcze przed rozpoczÄ™ciem zwiedzania. Tam po prostu magazyn jest otwarty i na dobrÄ… sprawÄ™ można sobie wejść do Å›rodka bez wiÄ™kszych ceregieli. Nie sprawdzaÅ‚em jak jest z ewentualnÄ… próbÄ… wytoczenia beczki.

M XL XXL
 
   Tutaj, obok beczek Springbank, leżakujÄ… beczki whisky z innych destylarni. magazyn ten wykorzystywany jest przez niezależnego dystrybutora, Cadenhead, zwiÄ…zanego bardzo mocno z destylarniÄ… Springbank. Jak widać, mamy tutaj i beczkÄ™ Macallan, i Balblair...

M XL XXL
    To tutaj powstaje wspaniaÅ‚a Springbank. ZwiedzajÄ…c to miejsce trudno oprzeć siÄ™ zdziwieniu, że etykiety Springbank drukowane sÄ… w profesjonalnej drukarni. CaÅ‚a Springbank to jeden wielki zryw peÅ‚nych entuzjazmu ludzi, którzy najchÄ™tniej opisywaliby whisky rÄ™cznie, na karteczkach wyrwanych z zeszytu. ZdumiewajÄ…ce, jak cudownÄ… whisky można stworzyć w ten sposób. Na zdjÄ™ciu, brama z pomaraÅ„czowym otokiem prowadzi wprost do hali alembików.

M XL XXL
 
   Niewiele już takich podłóg do sÅ‚odowania jÄ™czmienia zostaÅ‚o w Szkocji. Jeszcze tylko Bowmore, Laphroaig, Highland Park i Balvenie. I już. Tymczasem w Springbank można nawet wÅ‚asnorÄ™cznie chwycić za rodzaj grabi i przyczynić siÄ™ do zapobiegania splÄ…taniu kieÅ‚ków jÄ™czmienia. MówiÄ…c wprost – można zÅ‚apać za grabie i przerzucić ten słód. Co też ochoczo uczyniÅ‚em chwil parÄ™ po wykonaniu tego zdjÄ™cia.

M XL XXL
    A tak wyglÄ…da kieÅ‚kujÄ…cy jÄ™czmieÅ„, który po wysuszeniu i zmieleniu zostanie wykorzystany do produkcji whisky.

M XL XXL
 
   Po demonstracji jak przerzucać jÄ™czmieÅ„, nasz przewodnik przekazuje grabie pierwszemu Å›miaÅ‚kowi.

M XL XXL
    A teraz to już Wasz czÅ‚owiek biega po sÅ‚odowanym jÄ™czmieniu. Co za radocha... Ciekawe, że należnoÅ›ci za wykonanie za nich roboty wcale nie odliczyli mi od ceny biletu wstÄ™pu do destylarni.

M XL XXL
 
   A popatrzcie jak równiutko ciÄ…gnÄ…Å‚em! Do tego momentu już byÅ‚em troszkÄ™ zmÄ™czony. Jednak w Springbank nikt nikogo nie popÄ™dza, można siÄ™ bawić niemal do woli. Jeden z wielu fragmentów, gdzie Springbank bije na gÅ‚owÄ™ zwiedzanie jakiejkolwiek innej destylarni.

M XL XXL
    Grabki prujÄ… jÄ™czmieÅ„ aż miÅ‚o. DziÄ™ki temu kieÅ‚kujÄ…ce ziarna nie zbijajÄ… siÄ™ i nie puchnÄ… z gorÄ…ca, co zrujnowaÅ‚oby starania gorzelników.

M XL XXL
 
   KieÅ‚kujÄ…cy jÄ™czmieÅ„ z bliska. I smakuje ciekawie. W smaku wyraźnie czuć, że w tych ziarnach wiÄ™kszość skrobi zdążyÅ‚o już zamienić siÄ™ w cukry.

M XL XXL
    Grabeczki do czesania sÅ‚odu w caÅ‚ej okazaÅ‚oÅ›ci. Ta część, która na zdjÄ™ciu jest na górze, tak naprawdÄ™ podczas pracy pruje po podÅ‚odze.

M XL XXL
 
   A tutaj mamy skÅ‚ad opaÅ‚u w Springbank. Ale to nie wÄ™giel lecz wysuszony torf, który wykorzystywany jest tutaj do suszenia sÅ‚odu jÄ™czmiennego.

M XL XXL
    Nasz przewodnik pokazuje nam kÄ™s suszonego torfu i opowiada o tym, jak ten torf wpÅ‚ywa na smak ostatecznego wyrobu. Jak powszechnie wiadomo, produkowana tutaj Springbank jest Å›rednio zatorfowiona, Longrow ma wiÄ™kszÄ… zawartość torfu, z kolei słód na Hazelburn jest suszony zupeÅ‚nie bez użycia torfu.

M XL XXL
 
   Rzut oka na piec znajdujÄ…cy siÄ™ pod suszarniÄ… sÅ‚odu. W tej chwili ogieÅ„ jest wygaszony, bo czekamy na zakoÅ„czenie sÅ‚odowania jÄ™czmienia – na tej podÅ‚odze, którÄ… byÅ‚o widać na poprzednich zdjÄ™ciach. Takiego pieca nie zobaczymy w wiÄ™kszoÅ›ci pozostaÅ‚ych destylarni w Szkocji.

M XL XXL
    Alembiki w Springbank. Nasz przewodnik – bardzo fachowy, znajÄ…cy siÄ™ doskonale na rzeczy – opowiada nam o systemie dwuipółkrotnej destylacji whisky.

M XL XXL
 
   Jeszcze raz alembiki w Springbank. Z innej perspektywy.

M XL XXL
    Ponownie jesteÅ›my w magazynie. Tym razem oficjalnie, z przewodnikiem i resztÄ… grupy zwiedzajÄ…cych. W takich destylarniach jak Springbank i gatunek zwiedzajÄ…cych jest zupeÅ‚nie inny niż we wszystkich Taliskerach, Dalwhinnie’ach i im podobnych, gdzie aż roi siÄ™ od turystów, którym różnicy nie robi czy im nalać do degustacji Chivas, czy Strathisla.

M XL XXL
 
   Na każdym z magazynów widnieje charakterystyczne logo Springbank

M XL XXL
    WnÄ™trze jeszcze jednego z magazynów Springbank. Tutaj wszedÅ‚em zupeÅ‚nie nieproszony, wykonaÅ‚em szybkie, szpiegowskie zdjÄ™cie i oddaliÅ‚em siÄ™ w sobie tylko znanym kierunku...

M XL XXL
 
   Ostatni rzut oka na alembiki w Springbank.

M XL XXL
    Ze Springbank pojechaliÅ›my w górÄ™ Kintyre, tym razem wybierajÄ…c podrzÄ™dnÄ… drogÄ™ (i klnÄ…c siarczyÅ›cie na jej nieprzejezdność) wiodÄ…cÄ… wzdÅ‚uż poÅ‚udniowo-wschodniego wybrzeża, z widokiem na wyspÄ™ Arran. To w tle to wÅ‚aÅ›nie górzysta Arran.

M XL XXL
 
   Po drodze na północ, wzdÅ‚uż zachodniego wybrzeża, trafiliÅ›my na miejscowość Kilmartin, gdzie w miejscowym koÅ›ciele i cmentarzu znaleźć można sporo zabytkowych rzeźbionych kamieni nagrobnych. A w ogóle, to miÅ‚e miejsce na odpoczynek w podróży.

M XL XXL
    KawaÅ‚ek za Kilmartin znajduje siÄ™ zamek Carnassarie – Å›liczne i dobrze zachowane ruiny Å›redniowiecznego zamczyska.

M XL XXL
 
   Zamek Carnassarie widziany z innej perspektywy. JakoÅ› zawsze nie mogÄ™ wyjść z podziwu, że w Szkocji można tak niesamowicie dobrze utrzymać ruiny zamku, nawet jeÅ›li stojÄ… w szczerym polu, z dala od jakiejkolwiek miejscowoÅ›ci. I trawa przystrzyżona, i barierki porobione, i poszczególne pomieszczenia opisane. I ani Å›ladu wandali.

M XL XXL
    Charakterystyczne paprotki porastajÄ…ce stare, Å›redniowieczne mury zamczyska Carnassarie.

M XL XXL
 
   Na nocleg tego dnia wybraliÅ›my sobie brzegi jeziora Loch Awe. Nad brzegiem Loch Awe wypatrywaliÅ›my wszystkich ruin zamków zaznaczonych na mapie. Niestety, nie udaÅ‚o siÄ™ nam wypatrzyć Ardchonnell Castle, ale Finchairn (na zdjÄ™ciu), mimo iż to tylko niepozorne ruiny, znaleźliÅ›my bez trudu. KawaÅ‚ek dalej znaleźliÅ›my wymarzone miejsce na obozowisko.

M XL XXL
    Tak wyglÄ…daÅ‚o nasze pole namiotowe na parÄ™ chwil przed rozbiciem namiotu. KawaÅ‚ek w prawo – brzeg Loch Awe.

M XL XXL
 
   A o zachodzie sÅ‚oÅ„ca, nie ma to jak kÄ…piel w lodowatej wodzie Loch Awe. Cóż, zimno nie zimno, jezioro byÅ‚o naszÄ… jedynÄ… Å‚azienkÄ… tego dnia, wiÄ™c nie byÅ‚o marudzenia, że boli...

M XL XXL
    Na poÅ‚udniowo-wschodnim kraÅ„cu Loch Awe znajdujÄ… siÄ™ ruiny kolejnego Å›redniowiecznego zamczyska – Kilchurn Castle z XIV wieku. Do tego zamku dostać siÄ™ można tylko łódkÄ…, choć na tym zdjÄ™ciu to takie oczywiste nie jest.

M XL XXL
 
   Kilchurn Castle raz jeszcze. Tym razem już Å‚atwiej uwierzyć, że znajduje siÄ™ on na wcinajÄ…cym siÄ™ w jezioro półwyspie.

M XL XXL
    Kilchurn Castle z innej strony. Ale już siÄ™ od niego oddalamy. PÄ™dzimy na północ, do Oban.

M XL XXL
 
   Destylarnia Oban, w nadmorskim, portowym miasteczku o tej samej nazwie. Destylarnia, zaÅ‚ożona w 1794r., znajduje siÄ™ w samym centrum miasteczka, ciasno wciÅ›niÄ™ta miedzy inne budynki.

M XL XXL
    GórujÄ…ca nad destylarniÄ… charakterystyczna McCaig’s Tower zostaÅ‚a zbudowana w latach 1895-1902 przez miejscowego potentata Johna Stuarta McCaig’a, miÄ™dzy innymi po to, żeby zapewnić miejscowym kamieniarzom pracÄ™ w zimie.

M XL XXL
 
   Pogoda nam siÄ™ nieco popsuÅ‚a na pobyt w Oban, a na dodatek zaczÄ…Å‚ siÄ™ odpÅ‚yw. A żadna zatoka nie wyglÄ…da atrakcyjnie podczas odpÅ‚ywu. A z pozytywów, w pubie zaraz na prawo od kadru, lejÄ… przepyszne Belvahen z beczki.

M XL XXL
    W gÅ‚Ä™bi, po prawej stronie, widać port promowy, z którego można m.in. wyruszyć na Islay. Na pierwszym planie jednak urzekÅ‚a mnie nazwa jednego z jachtów.

M XL XXL
 
   Jeszcze raz rzut oka na zatokÄ™ w Oban. Tym razem z nabrzeża, do którego przybijajÄ… promy z Mull, Lismore, czy Islay.

M XL XXL
    Od mojej pierwszej wizyty w Oban, miejscowość ta bardziej kojarzy mi siÄ™ z owocami morza niż z whisky. W sklepikach tuż przy nabrzeżu można do woli kosztować krabów, krewetek, małży, ostryg, langustynek czy homarów. Na zdjÄ™ciu ugotowane szczypce kraba, które uczynna sprzedawczyni na życzenie poÅ‚amie, byÅ›my bez trudu wydobyli z nich pyszne miÄ™so.

M XL XXL
 
   JeÅ›li komuÅ› nie odpowiadajÄ… same szczypce, może siÄ™ skusić na caÅ‚e kraby. Gotowe do spożycia.

M XL XXL
    Lokalne krewetki nieco różniÄ… siÄ™ wyglÄ…dem od tych najbardziej znanych. Jednak smakujÄ… co najmniej równie wyÅ›mienicie. A już z niczym nie da siÄ™ porównać ich smaku na nabrzeżu portowym. Trzeba tylko uważać, żeby wszÄ™dobylskie mewy nam za dużo nie wyjadÅ‚y.

M XL XXL
 
   Wytęż wzrok, i znajdź destylarniÄ™... Z tej perspektywy wyraźnie widać jak bardzo miejscowa destylarnia wtopiona jest w ciÄ…g budynków. Jedynie wysoki komin wskazuje gdzie wytwarzana jest pyszna Oban 14yo.

M XL XXL
    Zamek Stalker – pochodzÄ…cy z XIV wieku zamek znajduje siÄ™ na wysepce, która Å‚Ä…czy siÄ™ z lÄ…dem jedynie podczas odpÅ‚ywu. Zamek znajduje siÄ™ w rÄ™kach prywatnych i sÅ‚uży wÅ‚aÅ›cicielowi za mieszkanie. Można jednak – w sprzyjajÄ…cych okolicznoÅ›ciach – umówić siÄ™ na zwiedzanie. Zamek pojawiÅ‚ siÄ™ w ostatnich scenach filmu Monty Python i ÅšwiÄ™ty Gral.

M XL XXL
 
   Malowniczo wyglÄ…dajÄ…ca piramida z beczek (pustych!) na terenie destylarni Ben Nevis, u stóp góry o tej samej nazwie, w miejscowoÅ›ci Fort William. SÄ… to duże, ok. 500-litrowe beczki po sherry (butts). Dla porównania, obok stoi kilka beczek po bourbonie, zdecydowanie mniejszych.

M XL XXL
    Widok ogólny na budynki destylarni Ben Nevis w Fort William. Dostrzec nawet można grupkÄ™ zwiedzajÄ…cych, co niechybnie Å›wiadczy o tym, że Ben Nevis da siÄ™ zwiedzać.

M XL XXL
 
   Jeszcze raz rzut oka na destylarniÄ™ Ben Nevis. W tle – masyw górski, w którym znajduje siÄ™ najwyższa góra Wielkiej Brytanii, Ben Nevis (Beinn Nibheis – 1344 mnpm).

M XL XXL
    Teraz widać wyraźnie, że tego dnia nie miaÅ‚aby wiÄ™kszego sensu próba zdobycia szczytu Ben Nevis, który znajduje siÄ™ gdzieÅ› tam w chmurach. Dlategoteż natychmiast po wizycie w destylarni, wyruszyliÅ›my w dalszÄ… drogÄ™ na północ. GdybyÅ›my wiedzieli, że już na drugi dzieÅ„ pogoda bÄ™dzie wymarzona na zdobywanie najwyższych nawet gór…

M XL XXL
 
   Tutaj widać wyraźnie, że Ben Nevis znajduje siÄ™ w rÄ™kach japoÅ„skich. Destylarnia, nie góra.

M XL XXL
    PamiÄ™tam jak niegdyÅ› w tym miejscu pasÅ‚y siÄ™ sÅ‚ynne szkockie kudÅ‚ate krowy, jako dodatkowa atrakcja dla zwiedzajÄ…cych. W tej chwili dość smutno (a może romantycznie?) poniewierajÄ… siÄ™ tu puste beczki…

M XL XXL
 
   Masyw Ben Nevis (1344 mnpm) widziany z drogi A830, wiodÄ…cej dalej na północ Szkocji. KiedyÅ› zdarzyÅ‚o mi siÄ™ zdobyć ten szczyt, ale na górze już byÅ‚o zdecydowanie mniej malowniczo. MgÅ‚a ograniczaÅ‚a widoczność do kilku metrów. Nie wiem kiedy znowu skuszÄ™ siÄ™ na takÄ… wspinaczkÄ™.

M XL XXL
    Pierwsze jaskółki dobrej pogody muskajÄ… zbocza masywu. Po prawej stronie widać budynki elektrowni szczytowo-pompowej, wspomagajÄ…cej miasteczko Fort William.

M XL XXL
 
   Neptune’s Staircase to system oÅ›miu Å›luz na Kanale KaledoÅ„skim. DziÄ™ki nim możliwa jest żegluga od Morza Północnego, przez Loch Ness, Loch Lochy, do zatoki Loch Linnhe i wreszcie Morza Irlandzkiego i Atlantyku.

M XL XXL
    Widok na jezioro Loch Shiel w miejscowoÅ›ci Glenfinnan i na wznoszÄ…cÄ… siÄ™ ponad zatokÄ… górÄ™ Beinn Odhar Bheag po prostu mnie urzekÅ‚. No dobrze, samej góra troszkÄ™ siÄ™ schowaÅ‚a za chmury, ale widok i tak potrafi powalić.

M XL XXL
 
   Wiadukt w Glenfinnan, po którym biegnÄ… tory kolejowe z Fort William do Mallaig. Wiadukt ten zobaczyć można byÅ‚o w jednej ze scen filmu o Harrym Potterze. Dolina Glenfinnan otoczona jest przez góry Sgurr An Utha, Sgurr An Coireachan oraz Sgurr Thuilm. No i ciÄ…gle nie wiadomo czy nastÄ™pny dzieÅ„ (planowany do spÄ™dzenia na Skye) przyniesie piÄ™knÄ… pogodÄ™, czy pójdzie w stronÄ™ szkockiego paskudztwa.

M XL XXL
    Pomnik Jakobitów na tle Loch Shiel. Na szczycie pomnika, bÄ™dÄ…cego wieżą, na którÄ… można wejść, znajduje siÄ™ pomnik Bonnie Prince Charlie (Karol Edward Stuart, zwany również MÅ‚odszym Pretendentem). Prywatnie prawnuka Jana III Sobieskiego.

M XL XXL
 
   Czas wyruszyć z Glenfinnan w dalszÄ… drogÄ™ w stronÄ™ Mallaig, skÄ…d mieliÅ›my zamiar promem przedostać siÄ™ na wyspÄ™ Skye. Po drodze jednak już wyglÄ…daliÅ›my miejsca na biwak. NajchÄ™tniej pola namiotowego, bo byÅ‚ już czas najwyższy na jakiÅ› prysznic. No i po drodze widzieliÅ›my takie wÅ‚aÅ›nie widoki, jak ten na zdjÄ™ciu.

M XL XXL
    Jak okiem siÄ™gnąć, ani kawaÅ‚ka terenu na tyle pÅ‚askiego, żeby można byÅ‚o na nim rozbić namiot. Choć okolicznoÅ›ci przyrody... niepowtarzalne w chylÄ…cym siÄ™ ku zachodowi sÅ‚oÅ„cu.

M XL XXL
 
   Po nocy spÄ™dzonej ostatecznie w jakimÅ› pensjonacie, po butelce piwa Sheepshaggers (!) wieczorem i po pysznym Å›niadanku (jajka na boczku), wczesnym rankiem trafiliÅ›my wreszcie do portu w Mallaig, z którego wybieraliÅ›my siÄ™ na bodaj najpiÄ™kniejszÄ… szkockÄ… wyspÄ™ – Skye. Tymczasem, ciÄ…gle jesteÅ›my w porcie.

M XL XXL
    Port w Mallaig okazaÅ‚ siÄ™ bardzo wdziÄ™cznym tematem do fotografowania, a czas oczekiwania na prom zdawaÅ‚ siÄ™ dÅ‚użyć. Ważne, że na niebie byÅ‚o coraz mniej chmur, co zapowiadaÅ‚o cudownÄ… pogodÄ™ na Skye.

M XL XXL
 
   Na budynku terminalu portowego widniejÄ… napisy w dwóch jÄ™zykach – angielskim i szkockim gaelickim. Jak na wiÄ™kszoÅ›ci znaków drogowych i wszelkich innych podawanych publicznie informacjach, wskazówkach, itp.

M XL XXL
    PiÄ™kne poranne sÅ‚oÅ„ce wyglÄ…da bardzo obiecujÄ…co. To zdjÄ™cie zrobione zostaÅ‚o już z pokÅ‚adu promu, który zabraÅ‚ nas do Armadale na wyspie Skye.

M XL XXL
 
   I jeszcze ostatni rzut oka na żaglówki i kutry rybackie przycumowane w porcie w Mallaig. Skye, here we come!

M XL XXL
    I już jesteÅ›my na Skye. Znajdujemy siÄ™ teraz w dolinie rzeki Sligachan, podziwiamy góry Cuillin Hills.

M XL XXL
 
   Potok Sligachan raz jeszcze, Cuillin Hills w dalszym ciÄ…gu w tle.

M XL XXL
    SpÅ‚ywajÄ…cy po wzgórzach potok tworzy malowniczy wodospad na jednym ze stoków góry Storr. Poniżej znaleźliÅ›my sobie miejsce na poÅ‚udniowy popas. Z widokiem na skaÅ‚Ä™ Old Man of Storr – na jednym z kolejnych zdjęć.

M XL XXL
 
   OmszaÅ‚e skaÅ‚y i kaskady wody – nie wiem jak wam, ale mnie siÄ™ ten widok bardzo spodobaÅ‚. No i cudowna, zupeÅ‚nie nie-szkocka pogoda.

M XL XXL
    Ten sam potok nieco wyżej, ponad wodospadem. W tle wzgórza Trotternish.

M XL XXL
 
   I jeszcze raz ten sam wodospad, tym razem widok w przeciwnym kierunku. Wodospad znajduje siÄ™ tam, gdzie nagle koÅ„czy siÄ™ potok. A w tle – jezioro Loch Leathan, do którego ostatecznie wpada nasz malowniczy potoczek.

M XL XXL
    Loch Leathan w caÅ‚ej okazaÅ‚oÅ›ci. W tle sÅ‚ynna skaÅ‚a Old Man of Storr. Przy biegnÄ…cej wzdÅ‚uż jeziora drodze, nieco ponad wysepkÄ…, biaÅ‚y punkt to kolejny samochód, który zatrzymaÅ‚ siÄ™ w miejscu, gdzie chwil parÄ™ temu popasaliÅ›my nad potokiem z wodospadem z poprzednich zdjęć.

M XL XXL
 
   Zbliżenie na Loch Leathan i Old Man of Storr. Za chwilÄ™ ruszamy w stronÄ™ miejscowoÅ›ci Portree i dalej do destylarni Talisker. Nie można być na Skye i nie odwiedzić Talisker.

M XL XXL
    DotarliÅ›my do Talisker. Jak widać, nie jest to urocze i malownicze miejsce, jak choćby Ardbeg, czy Lagavulin. SpóźniliÅ›my siÄ™ jednak na ostatniÄ… turÄ™ zwiedzania, co jakoÅ› bardzo mnie nie zmartwiÅ‚o. Talisker już kiedyÅ› zwiedzaÅ‚em (bez zachwytów), a fotografować w Å›rodku nie wolno, wiÄ™c po co wydawać 4,50 GBP?

M XL XXL
 
   Na tym zdjÄ™ciu widać wyraźnie, że Talisker jest destylarniÄ… dla turystów. I to niezbyt obytych w destylarnianym Å›wiecie, skoro wszystko trzeba im tak wielkimi literami opisać. Wrota z lewej prowadzÄ… do hali alembików, wrota z prawej – do pomieszczenia z kadziami zaciernymi.

M XL XXL
    Widok ogólny na Talisker. Za plecami fotografujÄ…cego rozciÄ…ga siÄ™ zatoka Loch Harport.

M XL XXL
 
   Jak widać, w Loch Harport byÅ‚ akurat odpÅ‚yw. Widok na Talisker, wÅ‚Ä…cznie z magazynami.

M XL XXL
    Loch Harport, tuż obok destylarni Talisker. W tle góry Cuillins.

M XL XXL
 
   Tego samego dnia opuÅ›ciliÅ›my wyspÄ™ Skye –tym razem przez most w miejscowoÅ›ci Kyle of Lochalsh – i udaliÅ›my siÄ™ na północ. Zanim jednak na północ, zatrzymaliÅ›my siÄ™ przy bodaj najbardziej malowniczym zamczysku w Szkocji – Eilean Donan nad brzegami Loch Duich.

M XL XXL
    Podczas odpÅ‚ywu brzegi Loch Duich nie wyglÄ…dajÄ… zbyt malowniczo, ale nic nie jest w stanie odebrać uroku Eilan Donan Castle. Zamek ten znany jest, miÄ™dzy innymi ze swojego „wystÄ™pu” w filmie „NieÅ›miertelny”.

M XL XXL
 
   PochodzÄ…cy z 1220r. zamek zbudowany zostaÅ‚ na wysepce Eilean Donan (Wyspa Donan), od której bierze nazwÄ™, w pobliżu miejscowoÅ›ci Dornie. Zamek Å‚Ä…czy z lÄ…dem kamienny most, chociaż podczas odpÅ‚ywu można siÄ™ do niego dostać niemal suchÄ… stopÄ… nawet bez mostu.

M XL XXL
    Kosze do poÅ‚owu krabów na brzegu Loch Duich. W tle zamek Eilean Donan i górujÄ…cy nad nim szczyt Beinn A’Chuirn.

M XL XXL
 
   Zamek Eilean Donan „wystÄ™powaÅ‚” nie tylko w „NieÅ›miertelnym”. KrÄ™cono tu również sceny do filmu „Loch Ness”, oraz do jednego z odcinków Bonda – „Åšwiat to za maÅ‚o”.

M XL XXL
    Eilean Donan jest udostÄ™pniony do zwiedzania. Można również wynająć go na wesele. Podczas mojego pierwszego pobytu w Eilean Donan trafiÅ‚em akurat na takÄ… ceremoniÄ™, która odbywaÅ‚a siÄ™ na dziedziÅ„cu zamku, a goÅ›ci witaÅ‚ we wrotach dudziarz wygrywajÄ…cy tradycyjne szkockie melodie.

M XL XXL
 
   Podczas przedzierania siÄ™ przez chaszcze w poszukiwaniu punktu widokowego na Eilean Donan, natknÄ…Å‚em siÄ™ na drzewo pokryte porostami – dowód na wilgotność tutejszego klimatu.

M XL XXL
    Z tego miejsca widać wyraźniej dlaczego Eilean Donan uważany jest za takÄ… piÄ™knÄ… budowlÄ™.

M XL XXL
 
   Po przedarciu siÄ™ przez gÄ™ste, najeżone kolcami krzaczory – z narażeniem zdrowia i życia – znalazÅ‚em wreszcie odpowiedni punkt widokowy na zamek, zatokÄ™ Loch Duich, a w tle również na wyspÄ™ Skye i góry Cuillin Hills.

M XL XXL
    I co, nie jest malowniczy? A z ciekawostek – na wyspie (czyli na zamku) doliczono siÄ™... 1 mieszkaÅ„ca. Bo zamek jest w gruncie rzeczy domem mieszkalnym, siedzibÄ… klanu MacRae.

M XL XXL
 
   Po emocjach zwiÄ…zanych z wizytÄ… na Skye i Eilean Donan, przyszedÅ‚ czas na znalezienie sobie miejsca na nocleg. Nie byÅ‚o to Å‚atwe w górzystym i skalistym terenie, ale wreszcie udaÅ‚o siÄ™ nam znaleźć w miarÄ™ pÅ‚askie miejsce w dolinie Glen Torridon. Ta wÄ…ska droga z mijankami to jedna z głównych dróg prowadzÄ…cych na północ Szkocji. Za znakiem oznaczajÄ…cym mijankÄ™ dostrzec można dach naszego samochodu. Tam też rozbiliÅ›my nasz namiot na jednÄ… z najtrudniejszych nocy tej wyprawy. Mnożące siÄ™ na potÄ™gÄ™ w pobliskich mokradÅ‚ach, szkockie meszki (midges) cięły niemiÅ‚osiernie, nie byÅ‚o mowy o wyjÅ›ciu z namiotu nawet w celu opróżnienia pÄ™cherza. A wiÄ™c i o jego napeÅ‚nianiu piwem nie byÅ‚o mowy. Tak wiÄ™c, spÄ™dziliÅ›my ten wieczór oglÄ…dajÄ…c zdjÄ™cia w dusznym namiocie i spoglÄ…dajÄ…c od czasu do czasu tÄ™sknie na butelki z piwem...

M XL XXL
    Nasze obozowisko o poranku. Ta góra w tle to Sgurr Dubh. Meszki tnÄ… w dalszym ciÄ…gu, wiÄ™c szybciutko pakujemy samochód i uciekamy z tego piÄ™knego, ale niezbyt przyjaznego miejsca.

M XL XXL
 
   Jeszcze jedno ujÄ™cie opuszczonego namiotu, tym razem z drugiej strony, na tle góry Liathach. Co ciekawe, mimo iż w zasiÄ™gu wzroku nie ma ani jednego drzewa, okolica po tej stronie doliny nazywa siÄ™ Torridon Forest.

M XL XXL
    Namiocik trzeba byÅ‚o obfotografować ze wszystkich stron w tak piÄ™knym miejscu. Tym razem na tle Beinn Eighe. I już-zaraz nas tu nie ma.

M XL XXL
 
   Wysoki brzeg jeziora Dubh Loch doskonale siÄ™ spisaÅ‚ jako miejsce na Å›niadanie. Wrzosy, góry – po prostu Å›licznie. No i wiaÅ‚ wcale nielekki wiaterek. A jak wieje wiatr, to nie gryzÄ… midges.

M XL XXL
    Brzegi Dubh Loch porastaÅ‚y piÄ™knie kwitnÄ…ce wrzosy.

M XL XXL
 
   Dubh Loch w caÅ‚ej okazaÅ‚oÅ›ci. Po drugiej stronie – opuszczone domostwo, jakich dość dużo na północy Szkocji. W tle, po lewej stronie, góra Baosbheinn we Flowerdale Forest. Znowu bezdrzewny las…

M XL XXL
    Zbliżenie na kwitnÄ…ce wrzosy. Lipcowe kwitnienie nie jest tak obfite, jak we wrzeÅ›niu, ale za to barwa kwiatów jest zdecydowanie bardziej intensywna.

M XL XXL
 
 
R E K L A M A