UWAGA! Obecna zawarto舵 serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 15.09.2024 Poniedzia砮k 09:37

Galeria: Szkocja 2006 (5) - Z Pulteney do Dallas Dhu.

Kraina whisky - fotografie Rajmunda Matuszkiewicza.


Powr髏 do spisu galerii

   W Wick trafili艣my na zamkni臋t膮 destylarni臋 Pulteney. Destylarnia mia艂a akurat przerw臋 wakacyjno-remontow膮, a panienka odpowiedzialna za Visitor Centre mia艂a w nosie poj臋cie punktualno艣ci. Odczekali艣my wi臋c swoje po to tylko, 偶eby si臋 dowiedzie膰, 偶e nic nie zobaczymy. Poza d臋t膮 wystawk膮 w VC. No i nie ma mowy o wej艣ciu do pomieszcze艅 produkcyjnych 偶eby pstrykn膮膰 zdj臋cie tego s艂ynnego 艣ci臋tego alembika. Nie i ju偶.

M XL XXL
    Tutaj mo偶na sobie nape艂ni膰 w艂asn膮 butelk臋 whisky prosto z beczki. Podobnie, jak w wielu innych destylarniach.

M XL XXL
 
   Puste butelki czekaj膮, tylko nape艂nia膰. Nie pami臋tam ceny, ale tanie to nie by艂o na pewno.

M XL XXL
    Zabytkowe gliniane naczynia na whisky. S膮 zamykane korkiem, wi臋c musi dobr膮 whisky do nich wlewali ;-)

M XL XXL
 
   Wej艣cie do destylarni. Pulteney, podobnie jak Oban, wci艣ni臋ta jest mi臋dzy inne zabudowania, cho膰 nie tak malowniczo po艂o偶one nad zatok膮.

M XL XXL
    Schody prowadz膮ce w d贸艂 klifu w miejscu zwanym Whaligoe. Jest to g艂臋boko wcinaj膮ca si臋 w l膮d zatoka, w kt贸rej niegdy艣 funkcjonowa艂 mini-port rybacki.

M XL XXL
 
   艁膮ka nad klifami, z k艂aczkami we艂ny owczej na sztywnych 藕d藕b艂ach trawy.

M XL XXL
    Zamek Keiss nad zatok膮 Sinclair’s Bay na wschodnim wybrze偶u. A wok贸艂 – biznes jak co dzie艅. Tym razem 偶niwa.

M XL XXL
 
   Szcz臋艣liwy cz艂owiek w pi臋knym miejscu, z cudownym piwem. Pole namiotowe w Wick, nasz namiocik, nasz samoch贸d i Theakston Old Peculier. 呕e o przygotowywanym 偶are艂ku nawet nie wspomn臋.

M XL XXL
    Na ska艂ach w Whaligoe kormoran czubaty karmi m艂ode. Niesamowity widok, gdy偶 m艂ody kormoran wsadza g艂ow臋 do dzioba rodzica i wyjada na wp贸艂 strawiony pokarm prosto z 偶o艂膮dka.

M XL XXL
 
   Dwa zielonookie kormorany czubate na skale w Whaligoe.

M XL XXL
    Whaligoe nie jest ju偶 wykorzystywane jako port rybacki, ale ryby si臋 po艂awia na pobliskich wodach w dalszym ci膮gu. Ta ska艂a po lewej stronie to klif Whaligoe.

M XL XXL
 
   A to Whaligoe w ca艂ej okaza艂o艣ci. A przynajmniej tyle, ile zdo艂a艂 obj膮膰 obiektyw mojego aparatu z miejsca, na kt贸re si臋 wdrapa艂em. U do艂u wida膰 p艂ask膮, pokryt膮 traw膮 platform臋, kt贸ra s艂u偶y艂a za nabrze偶e portowe. Tutaj r贸wnie偶 wci膮gano na brzeg 艂odzie rybackie gdy wymaga艂y remontu, tutaj naprawiano sieci, tutaj wst臋pnie obrabiano z艂owione ryby. na schodach wida膰 dwie postacie. Jedna z nich to wnuk ostatniego rybaka korzystaj膮cego z Whaligoe. Teraz spo艂ecznie opiekuje si臋 pochodz膮cymi z XVII wieku schodami i ch臋tnie opowiada turystom histori臋 tego miejsca.

M XL XXL
    Tradycyjna chata szkockich crofter贸w, rolnik贸w dzier偶awi膮cych uprawian膮 ziemi臋. Kryta strzech膮 chata w Lindhay widoczna na zdj臋ciu jest siedzib膮 muzeum po艣wi臋conego tradycyjnemu szkockiemu rolnictwu.

M XL XXL
 
   Stara destylarnia Brora w miejscowo艣ci o tej samej nazwie. Tu偶 obok znajduje si臋 nowoczesna Clynelish, a magazyny Brory wykorzystywane s膮 do le偶akowania whisky wytwarzanej w Clynelish.

M XL XXL
    Jeszcze raz widok na Bror臋, nieczynn膮 od lat destylarni臋 wy艣mienitej whisky.

M XL XXL
 
   Clynelish w ca艂ej okaza艂o艣ci. Budynki Brory znajduj膮 si臋 na prawo od kadru, na prawo od tych krzak贸w. Niestety, Clynelish by艂a w trakcie przerwy remontowej, wi臋c niewiele wi臋cej samej destylarni byli艣my w stanie zobaczy膰.

M XL XXL
    Clynelish raz jeszcze. Za tymi ogromnymi oknami znajduj膮 si臋 alembiki, w kt贸rych powstaje znana nam Clynelish 14yo. Tylko w momencie powstawania jest ona te 14 lat m艂odsza ;-)

M XL XXL
 
   W recepcji Clynelish, gdzie podj臋ci zostali艣my kieliszeczkiem standardowej 14yo, na 艣cianie znale藕li艣my japo艅sk膮 wersj臋 „wody 偶ycia”. W postaci wykaligrafowanego napisu.

M XL XXL
    Osoba opiekuj膮ca si臋 turystami w Clynelish bardzo si臋 nudzi艂a tego dnia. Skoro nie mog艂a nas wpu艣ci膰 do pomieszcze艅 nowej destylarni, zabra艂a nas do hali alembik贸w w starej Brorze. Alembiki te nie s膮 u偶ywane ju偶 od lat, i w艂a艣ciwie wszystko wok贸艂 chyli si臋 ku totalnej ruinie, ale to w tych miedzianych kubach powstawa艂a znana nam bezkompromisowa whisky.

M XL XXL
 
   Osoba opiekuj膮ca si臋 turystami w Clynelish bardzo si臋 nudzi艂a tego dnia. Skoro nie mog艂a nas wpu艣ci膰 do pomieszcze艅 nowej destylarni, zabra艂a nas do hali alembik贸w w starej Brorze. Alembiki te nie s膮 u偶ywane ju偶 od lat, i w艂a艣ciwie wszystko wok贸艂 chyli si臋 ku totalnej ruinie, ale to w tych miedzianych kubach powstawa艂a znana nam bezkompromisowa whisky.

M XL XXL
    Ten po lewej to wash still, ten po prawej – spirit still. Czyli destylacja sz艂a od lewej do prawej w tym pomieszczeniu. No i kolejny warty odnotowania fakt – Brora by艂a niewielk膮 destylarni膮. Tylko dwa niewielkie alembiki.

M XL XXL
 
   Obydwa alembiki Brory raz jeszcze. Normalnie na wysoko艣ci tej konstrukcji stalowej, nieco nad g艂ow膮 fotografuj膮cego, by艂aby pod艂oga. Niestety, przesympatyczna przewodniczka tak bardzo si臋 przej臋艂a o moje bezpiecze艅stwo, 偶e nie stanowczo odm贸wi艂a mi zgody na wspi臋cie si臋 na g贸r臋. St膮d wszystkie zdj臋cia robione s膮 ze zdecydowanie 偶abiej perspektywy.

M XL XXL
    Nad alembikami Brory ju偶 tylko dach jest w miar臋 ca艂y. Nawet deski stropowe gdzie艣 tam si臋 rozesz艂y...

M XL XXL
 
   Przypr贸szone czarnym grzybem 偶ywi膮cym si臋 oparami alkoholu magazyny Brory, wykorzystywane teraz przez Clynelish. W tych niskich budyneczkach cierpliwie czeka na spotkanie z nami Clynelish 14yo. I wszystkie jej siostrzyczki. Jestem pewien, 偶e jeszcze niejedna zjawiskowa Brora trafi st膮d do butelek.

M XL XXL
    Nieco na po艂udnie od Brory, trafili艣my na kolejn膮 sympatyczn膮 destylarni臋. Te przysadziste budynki to Glenmorangie w Tain.

M XL XXL
 
   Do艣膰 nietypowa pagoda nad budynkiem by艂ej suszarni s艂odu w Glenmorangie. Podobnie jak wi臋kszo艣膰 szkockich destylarni, Glenmorangie nie s艂oduje j臋czmienia, tylko zaopatruje si臋 we艅 w wyspecjalizowanych s艂odowniach. Najprawdopodobniej w tej w Muir of Ord, tu偶 obok destylarni Glen Ord.

M XL XXL
    Za艂o偶ona w roku 1843 destylarnia Glenmorangie szczyci si臋 zar贸wno najwy偶szymi alembikami w Szkocji, jak i unikalnym 藕r贸d艂em wody czerpanej ze studni g艂臋binowych – twardej, sprzyjaj膮cej powstawaniu lekkiej, kwiatowej whisky.

M XL XXL
 
   Podczas zwiedzania Glenmorangie dostaje si臋 ca艂膮 list臋 r贸偶nych whisky, z kt贸rych wybiera si臋 jedna dla siebie do degustacji. Jest to wliczone w cen臋 biletu. Chyba, 偶e kto艣 za偶yczy sobie czego艣 super-ekstra, wtedy musi dop艂aci膰. My艣my si臋 nie spieszyli do zwiedzania, a mimo to dostali艣my list臋 lokalnych produkt贸w, z kt贸rej wybrali艣my sobie to i owo.

M XL XXL
    S艂ynne wysokie alembiki w Glenmorangie. P贸ki co, z perspektywy brorowej, bo nie wiadomo by艂o czy nam w og贸le pozwol膮 je fotografowa膰.

M XL XXL
 
   Zanim jednak poszli艣my do hali alembik贸w (kt贸ra tak naprawd臋 nas interesowa艂a), zaproszeni zostali艣my do przyjemnego saloniku, gdzie podegustowali艣my co nieco czekaj膮c na osobist膮 przewodniczk臋. Na zdj臋ciu podstawowy sk艂ad dru偶yny Glenmorangie. Chcia艂oby si臋 powiedzie膰 „mucha nie siada”, ale jednak siada, jak wida膰.

M XL XXL
    Moce produkcyjne Glenmorangie by艂y wykorzystywane w pe艂ni podczas naszej tam bytno艣ci. Tutaj trafili艣my na moment czyszczenia alembika po to, by go znowu nape艂ni膰 kolejn膮 porcj膮 brzeczki.

M XL XXL
 
   Alembik umyty i gotowy do dzia艂ania.

M XL XXL
    Teoria m贸wi, 偶e w tak wysokiej szyjce, tylko najl偶ejsze, najbardziej szlachetne elementy docieraj膮 do samej g贸ry, gdzie skraplaj膮 si臋 i s膮 odprowadzane na zewn膮trz alembika. Elementy ci臋偶sze, bardziej oleiste, opadaj膮 do cz臋艣ci zasadniczej. Ma to da膰 w rezultacie wyj膮tkowo lekk膮, delikatn膮 whisky.

M XL XXL
 
   Hala alembik贸w w Glenmorangie w ca艂ej okaza艂o艣ci. Jako艣 nikt tutaj nie mia艂 do mnie pretensji o wyci膮gni臋ty (i u偶ywany intensywnie!) aparat fotograficzny. Tym bardziej 艣mieszy podej艣cie r贸偶nych tam Macallan贸w, gdzie nawet aparatu z torby wyci膮gn膮膰 nie mo偶na.

M XL XXL
    Jeszcze jeden rzut oka na alembiki w Glenmorangie.

M XL XXL
 
   I jeszcze raz widok na hal臋 alembik贸w w Glenmorangie. W g艂臋bi wida膰 szaf臋 spirit safe, kt贸r膮 dok艂adniej nieco obfotografowa艂em w Ardbeg, Bruichladdich i Kilchoman.

M XL XXL
    R贸wno, jak 偶o艂nierze na musztrze. Alembiki w Glenmorangie.

M XL XXL
 
   W tych kolumnach po prawej stronie znajduj膮 si臋 w臋偶ownice, gdzie skraplany destylat ch艂odzony jest wod膮 i odprowadzany do odpowiednich zbiornik贸w. W Edradour, Dalwhinnie czy Mortlach, w臋偶ownice te znajduj膮 si臋 poza budynkiem, w ogromnych drewnianych kadziach.

M XL XXL
    Tabliczka informacyjna na 艣cianie przy wej艣ciu do hali alembik贸w w Glenmorangie.

M XL XXL
 
   Na dziedzi艅cu Glenmorangie jest do艣膰 ciasno. Budynek na pierwszym planie, z szerokimi, rozsuwanymi drzwiami, to hala alembik贸w. Recepcja i salon do degustacji whisky widoczne tylko w postaci cieni na asfalcie.

M XL XXL
    Zbli偶enie na charakterystyczn膮 pagod臋 Glenmorangie.

M XL XXL
 
   A to ju偶 widok na Glenmorangie z parkingu dla go艣ci. Pyszne czere艣nie tam maj膮. Na drzewach okalaj膮cych parking. I jak cudownie dojrza艂e by艂y gdy my艣my tam dotarli...

M XL XXL
    Z Glenmorangie pojechali艣my prosto do Dalmore w Alness. Doskwieraj膮ce tego lata Szkotom upa艂y wymusi艂y polewanie wod膮 pustych beczek oczekuj膮cych na nape艂nienie. Inaczej rozesch艂yby si臋 i straci艂y szczelno艣膰.

M XL XXL
 
   Widok og贸lny na destylarni臋 Dalmore, usytuowan膮 nad samym brzegiem zatoki Cromarty Firth. Na prawo od kadru.

M XL XXL
    W Dalmore nikt nie przej膮艂 si臋 par膮 go艣ci. Grzecznie, ale stanowczo poproszono nas o przybycie w godzinach zwiedzania na drugi dzie艅. W zwi膮zku z tym, 偶e na drugi dzie艅 mieli艣my w planach by膰 ju偶 daleko od Alness, my艣my stanowczo zdecydowali, 偶e nie zwiedzimy tej destylarni. Musia艂em si臋 opiera膰 mojej wrodzonej z艂o艣liwo艣ci i nie robi膰 zdj臋cia destylarni z widokiem na platformy wiertnicze na zatoce Cromarty Firth w celu zastosowania brudnego Pi-aRu. Ale nich mi cho膰 raz jeszcze podpadn膮...

M XL XXL
 
   Impresja beczkowa w Dalmore.

M XL XXL
    Nieco na po艂udnie od Alness znajduje si臋 bodaj najs艂ynniejsze jezioro 艣wiata – Loch Ness. Opr贸cz r贸偶nych szale艅stw typu muzeum s艂ynnego potwora, na brzegach Loch Ness znajdziemy malownicze ruiny zamku Urquchart.

M XL XXL
 
   Jedna z osobliwo艣ci flory szkockiej. Oto na posiad艂o艣ci otaczaj膮cej zamek Kilravock, kawa艂ek na wsch贸d od Inverness, natkn臋li艣my si臋 na takie oto drzewo. Zdaje si臋, 偶e jaka艣 odmiana buka, ale co za ga艂臋zie... A swoj膮 drog膮, pi臋tnastowieczny Kilravock Castle funkcjonuje jako bed & breakfast, wi臋c mo偶na tam sobie zamieszka膰 podczas pobytu w Szkocji. Ju偶 od 25 GBP od osoby za noc.

M XL XXL
    Cawdor Castle – czternastowieczne zamczysko kojarzone z szekspirowskim Makbetem. Znajduje si臋 par臋 mil na po艂udnie od Nairn, w pobli偶u zatoki Moray Firth. Zamek jest udost臋pniony do zwiedzania, a na szczeg贸ln膮 uwag臋 zas艂uguj膮 bajkowe wr臋cz ogrody zamkowe.

M XL XXL
 
   Brama g艂贸wna i zwodzony most prowadz膮ce na dziedziniec Cawdor Castle.

M XL XXL
    Fasada Cawdor widziana od strony s艂ynnych ogrod贸w.

M XL XXL
 
   I jeszcze raz Cawdor Castle. Gdyby jednak kto艣 pr贸bowa艂 sobie wyobrazi膰 Lady Makbet i jej m臋偶a w艣r贸d tych mur贸w, musz臋 rozczarowa膰. Makbet urodzi艂 si臋 ok. 1005r., a zamek zbudowano dopiero w XIV wieku...

M XL XXL
    Ogrody Cawdor Castle. W tle sam zamek.

M XL XXL
 
   I jeszcze raz ogrody Cawdor.

M XL XXL
    W pobli偶u Cawdor natykamy si臋 na kolejn膮 destylarni臋 na trasie naszej wyprawy. Royal Brackla ma w艂a艣nie przerw臋 urlopowo-remontow膮, wi臋c niewiele tam zobaczymy. Mo偶emy za to do woli fotografowa膰 budynki z zewn膮trz. Nowoczesna konstrukcja hali alembik贸w pozwala na otwarcie ogromnych okien, czyli praktycznie usuni臋cie jednej ze 艣cian. W upalne lato 2006 ma to ogromne znaczenie, tym bardziej, 偶e okna te wychodz膮 na po艂udnie.

M XL XXL
 
   Trzy spo艣r贸d czterech alembik贸w Royal Brackla, destylarni za艂o偶onej w 1812 roku jako Brackla. Przydomek „Royal” dopisany zosta艂 w roku 1835.

M XL XXL
    G艂贸wny budynek Royal Brackla, kt贸rego prog贸w jednak nie by艂o nam dane przest膮pi膰. W Wielkiej Brytanii trzeba uzbroi膰 si臋 w du偶o cierpliwo艣ci i wyrozumia艂o艣ci wobec troski miejscowych o nasze bezpiecze艅stwo. W zak艂adzie odbywa si臋 remont, wi臋c nie ma mowy 偶eby kto艣 obcy wszed艂 do zak艂adu. Chyba, 偶e sam wejdzie, nieproszony. Patrz zdj臋cia z Cragganmore...

M XL XXL
 
   Destylarnia w rusztowaniach to naprawd臋 nieciekawy widok. A偶 si臋 prosi 偶eby zak艂ad t臋tni艂 偶yciem, dymi艂y kominy, parowa艂y alembiki...

M XL XXL
    Dallas Dhu – destylarnia-muzeum. Za艂o偶ona w 1899r., ostatecznie zamkni臋ta w 1983r., otwarta jako muzeum w 1988r. Znajduje si臋 w miejscowo艣ci Forres nad zatok膮 Findhorn Bay.

M XL XXL
 
   Widok og贸lny na Dallas Dhu. Destylarnia urzeka czysto艣ci膮, przystrzy偶onymi trawnikami, porz膮dkiem. Normalnie w destylarniach zachwyca tw贸rczy ba艂agan, ale tutaj to by chyba nie pasowa艂o. No i zwracam uwag臋 na nieskaziteln膮 biel magazyn贸w. To najlepszy dow贸d, 偶e w 艣rodku ju偶 nic nie le偶akuje. Paruj膮cy alkohol powoduje rozw贸j czarnych grzyb贸w na 艣cianach magazyn贸w.

M XL XXL
    Widok na budynek g艂贸wny Dallas Dhu.

M XL XXL
 
   Dziedziniec Dallas Dhu. Tutaj zwiedzanie odbywa si臋 samodzielnie, jedynie z elektronicznym gadaj膮cym przewodnikiem. W budynku po prawej stronie niegdy艣 s艂odowano j臋czmie艅. Na wprost suszono s艂贸d – jak pan B贸g przykaza艂, pod pagod膮. Ma艂y budyneczek na 艣rodku to... toalety. Tam niczego zwi膮zane z whisky nie produkowano...

M XL XXL
    Nieskazitelnie czyste, ale przez to pozbawione charakterystycznego zapachu fermentuj膮cego piwa, kadzie fermentacyjne w Dallas Dhu.

M XL XXL
 
   Jak wspomina艂em przy okazji jakiej艣 innej destylarni, ch艂odzenie skraplanego destylatu odbywa si臋 w w臋偶ownicach ch艂odzonych wod膮. Czasem w臋偶ownice te zanurzone s膮 w wodzie w ogromnych kadziach na zewn膮trz destylarni. W艂a艣nie tak odbywa艂o si臋 to w Dallas Dhu. Ten budynek na wprost kryje hal臋 alembik贸w. Dw贸ch alembik贸w. A te kadzie na zewn膮trz zawieraj膮 zanurzone w wodzie w臋偶ownice ch艂odnicze.

M XL XXL
    Tutaj, z kolei, odbywa艂o si臋 nape艂nianie beczek gotowym destylatem. W destylarniach funkcjonuj膮cych do dnia dzisiejszego ten ogromny zbiornik na 艣wie偶y destylat wykonany jest zwykle ze stali nierdzewnej. Taka drewniana kad藕 to unikat.

M XL XXL
 
   Jeden z dw贸ch alembik贸w dzia艂aj膮cych w Dallas Dhu do 1983r. Ten tutaj to akurat alembik pierwszej destylacji, tzw. wash still.

M XL XXL
    Nie wiem kiedy przyznano Dallas Dhu upami臋tnion膮 tu nagrod臋 za bezpieczn膮, bezwypadkow膮 prac臋 przez 7507 dni. W 1939r. hala alembik贸w sp艂on臋艂a w po偶arze. Chyba, 偶e po偶ar nie kwalifikuje si臋 tutaj jako „wypadek”...

M XL XXL
 
   Ostatni, po偶egnalny rzut oka na Dallas Dhu. Jedziemy w samo serce Speyside. Nasz nast臋pny punkt programu do Cardhu.

M XL XXL
 
 
 
R E K L A M A