UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 15.09.2024 Poniedzia³ek 08:14

Galeria: Szkocja 2006 (6) - do Dufftown.

Kraina whisky - fotografie Rajmunda Matuszkiewicza.


Powrót do spisu galerii

   Ze wzglÄ™du na swoje silnie podkreÅ›lane zwiÄ…zki z markÄ… Johnnie Walker, Cardhu jest tÅ‚umnie odwiedzana przez turystów. Jak widać, caÅ‚e autokary przyjeżdżajÄ… do tego zapomnianego zakÄ…tka Szkocji.

M XL XXL
    Cardhu, zaÅ‚ożona w roku 1824 destylarnia traktowana jest jako baza dla wielbicieli Johnnie Walkera. Cóż, whisky produkowanÄ… tutaj trudno chwalić siÄ™ samÄ… w sobie...

M XL XXL
 
   I nie tylko autokary. Podczas naszej ostatniej tam bytnoÅ›ci, natknÄ™liÅ›my siÄ™ na grupÄ™ niemieckich kolarzy, którzy na rowerach objeżdżali SzkocjÄ™, i uznali, że w Cardhu też nie może ich zabraknąć.

M XL XXL
    Jak we wszystkich destylarniach w Szkocji, tutaj też dba siÄ™ o trawniki, kwiaty i w ogóle schludny wyglÄ…d.

M XL XXL
 
   Najbardziej typowy, rozpowszechniony obrazek Cardhu – budynek suszarni sÅ‚odu odbijajÄ…ce siÄ™ w wodzie zbiornika zasilajÄ…cego kadzie chÅ‚odzÄ…ce wężownice z destylatem.

M XL XXL
    Prosto z Cardhu pojechaliÅ›my do Macallan. Nie z jakiejÅ› tam sympatii do Macallan, ale dlatego, że Macallan jest po drodze z Cardhu do Dufftown. Na zdjÄ™ciach sÅ‚ynny Easter Elchies House, mieszczÄ…cy biura, a do niedawna również recepcjÄ™, w której przyjmowano nielicznych wówczas zwiedzajÄ…cych. ParÄ™ lat temu dobudowano szklany pawilon Visitor Centre, którego maÅ‚y fragment widoczny jest z prawej strony starego Easter Elchies.

M XL XXL
 
   Easter Elchies od strony parkingu. W gÅ‚Ä™bi – nowoczesny parterowy budynek Visitor Centre. Ale moja noga tam prÄ™dko nie postanie...

M XL XXL
    Wreszcie dotarliÅ›my do Dufftown. O dziwo, pierwsze kroki skierowaliÅ›my na spacer relaksacyjny, nie do żadnej destylarni. Dziwnym jednak trafem dotarliÅ›my do ruin zamku Balvenie. Tuż za tym lasem po lewej stronie zamku znajduje siÄ™ kompleks Glenfiddich-Balvenie-Kininvie.

M XL XXL
 
   I wystarczyÅ‚o obrócić obiektyw nieco w lewo. Te drzewa po prawej, to te same, co na poprzednim zdjÄ™ciu. A za nimi rozciÄ…ga siÄ™ widok na Glenfiddich i Balvenie (ledwo widoczna pagoda na lewo od drzew, ginÄ…ca na tle dachów magazynów po prawej stronie). Co wiÄ™cej, w oddali widać nawet pagodÄ™ Convalmore (tam wÅ›ród drzew), destylarni nieczynnej, ale której magazyny wykorzystywane sÄ… przez Glenfiddich. Budynek na pierwszym planie, ten z szeroko otwartymi wrotami dokÅ‚adnie naprzeciwko parkingu, to hala alembików. Druga hala alembików, ta wiÄ™ksza, niedawno otwarta dla zwiedzajÄ…cych.

M XL XXL
    A jak obrócić obiektyw nieco w lewo i wydÅ‚użyć go troszkÄ™, to mamy w polu rażenia Parkmore – kolejnÄ… nieczynnÄ… destylarniÄ™, której magazyny wykorzystywane sÄ… w dalszym ciÄ…gu. Tym razem przez Diageo. AnalizujÄ…c to zdjÄ™cie i poprzednie można Å‚atwo przekonać siÄ™ jak ogromne zagÄ™szczenie destylarni znaleźć można w Dufftown i okolicy. To prawdziwe zagÅ‚Ä™bie whisky.

M XL XXL
 
   Zbliżenie na ruiny Balvenie Castle. Ta góra na horyzoncie to Ben Aigan. Sama w sobie nic nie znaczÄ…ca, ale w dolinie na lewo od niej znajduje siÄ™ Rothes (Glenrothes, Glen Spey, Glen Grant i Caperdonich), a tuż przed niÄ…, też lekko z lewej – Craigellachie i Aberlour.

M XL XXL
    Wizyta w Dufftown nie byÅ‚aby ważna bez odwiedzin w Glenfiddich. No bo czemu nie przyjść tutaj? Jest niedaleko, zwiedzanie za darmo, a na koniec dajÄ… siÄ™ napić... Woda ze zbiornika za tablicÄ… informacyjnÄ… sÅ‚uży do chÅ‚odzenia, a nie jako surowiec do produkcji whisky. Gdyby tak byÅ‚o, to Glenfiddich miaÅ‚aby w tasting notes wzmiankÄ™ o kaczych akcentach aromatyczno-smakowych.

M XL XXL
 
   Glenfiddich. ObowiÄ…zkowe miejsce pamiÄ…tkowych fotografii – Å‚aweczka pod ogromnym logo Glenfiddich. Budynek, na którym znajduje siÄ™ to logo mieÅ›ci sklep firmowy destylarni.

M XL XXL
    Wszystko wskazuje na to, że miejscowi też od czasu do czasu wpadajÄ… do Glenfiddich na szklaneczkÄ™. Bo ten pan nie wyglÄ…da mi na turystÄ™ z dalekich krain...

M XL XXL
 
   Glenfiddich. W tym budyneczku na pierwszym planie znajduje siÄ™ recepcja i salka kinowa, od której zaczyna siÄ™ każde zwiedzanie. Ach, jak oni majÄ… opanowanÄ… propagandÄ™ sukcesu. Tu naprawdÄ™ można uwierzyć, że Glenfiddich „wielkÄ… whisky jest”...

M XL XXL
    Jedna z kadzi zaciernych w Glenfiddich. Ta akurat wyglÄ…da w miarÄ™ normalnie. Spójrzcie na nastÄ™pne zdjÄ™cie...

M XL XXL
 
   Kadź zacierna w gÅ‚Ä™bi, po lewej, na pierwszy rzut oka wyglÄ…da nie na takÄ…, w której robi siÄ™ zacier, a na takÄ…, która sÅ‚uży zwiedzajÄ…cym do oglÄ…dania jak robi siÄ™ zacier... W żadnej innej destylarni w Szkocji nie znajdziemy kadzi zaciernej wokół której zamontowano okienka do podziwiania tej mamaÅ‚ygi, która dzieje siÄ™ w Å›rodku. Jasnymi rurami podawany jest z góry zeÅ›rutowany słód jÄ™czmienny, miedzianÄ… rurÄ… centralnie podawana jest gorÄ…ca woda.

M XL XXL
    Nawet kadzie fermentacyjne w Glenfiddich muszÄ… być oznakowane odpowiednio wielkimi tabliczkami. Zwracam uwagÄ™ na numer tej kadzi. Z niego wynika, że tych kadzi jest co najmniej 16. Glenfiddich to naprawdÄ™ fabryka whisky, a nie destylarnia.

M XL XXL
 
   Widok na jednÄ… z hal z kadziami fermentacyjnymi w Glenfiddich. SÄ… momenty, kiedy czÅ‚owiek ma wrażenie, że zgubiÅ‚ siÄ™ w labiryncie takich „naczynek”. Nowa trasa zwiedzania destylarni potrafi zrobić przytÅ‚aczajÄ…ce wrażenie. Szczególnie po wizycie w jakiejÅ› maÅ‚ej, niepozornej destylarence, jak np. Lagavulin.

M XL XXL
    Jedna z dwóch hal alembików w Glenfiddich. WiÄ™ksze alembiki w gÅ‚Ä™bi kadru, to alembiki do pierwszej destylacji. W tych bliżej, odbywa siÄ™ druga, ostateczna destylacja.

M XL XXL
 
   Do niedawna jeszcze turyÅ›ci nie byli wpuszczani do tej części destylarni. Pokazywano nam bardziej swojsko i nie tak przytÅ‚aczajÄ…co wyglÄ…dajÄ…cÄ… drugÄ… halÄ™. Na poczÄ…tku sezonu w tym roku zupeÅ‚nie zmieniono trasÄ™ zwiedzania, i tak nie caÅ‚kiem jestem przekonany, że zmieniono na lepsze.

M XL XXL
    Z tej wysokoÅ›ci, z platformy usytuowanej przy wejÅ›ciu do hali, jeszcze wolno nam byÅ‚o robić zdjÄ™cia bez obawy o spowodowanie wybuchu Å‚atwopalnych oparów alkoholu unoszÄ…cych siÄ™ w powietrzu...

M XL XXL
 
   Natomiast z poziomu podÅ‚ogi już zdjęć robić nie wolno, bo można spowodować katastrofÄ™. ZaryzykowaÅ‚em. A teraz, jak patrzÄ™ na te zdjÄ™cia, to zaczynam dochodzić do wniosku, że bardziej chodzi o to, że z perspektywy platformy (widocznej w gÅ‚Ä™bi, za alembikami), widać tylko piÄ™knie wypolerowane i bÅ‚yszczÄ…ce siÄ™ krÄ…gÅ‚oÅ›ci alembików. Z tej perspektywy widać mniej zachwycajÄ…ce, brudne otwory wlewowe. Jak gdyby to, że destylarnia pracuje byÅ‚o powodem do wstydu. A może siÄ™ mylÄ™...

M XL XXL
    Po zmianie trasy zwiedzania w Glenfiddich, wÅ‚Ä…czono w niÄ… wreszcie również wizytÄ™ w magazynie. WczeÅ›niej leżakujÄ…ce beczki można byÅ‚o zobaczyć jedynie przez szybÄ™. Tutaj – widok na bramÄ™ wiodÄ…cÄ… do tego magazynu, najstarszego na terenie Glenfiddich.

M XL XXL
 
   W czasie gdy spacerowaliÅ›my po przepastnych wnÄ™trzach produkcyjnych Glenfiddich, na zewnÄ…trz zmieniÅ‚a siÄ™ nieco pogoda. No i pagody zalÅ›niÅ‚y szkockim deszczem.

M XL XXL
    A już za chwilÄ™ znowu zaÅ›wieciÅ‚o sÅ‚oÅ„ce. O tym jak zmienna potrafi być szkocka pogoda, niech Å›wiadczy fakt, że to zdjÄ™cie wykonane zostaÅ‚o dosÅ‚ownie dwie minuty po poprzednim. I przedstawia dokÅ‚adnie te same pagody.

M XL XXL
 
   Ten sam magazyn nr 1 w Glenfiddich, zmoczony deszczem, w Å›wietle powracajÄ…cego sÅ‚oÅ„ca.

M XL XXL
    WnÄ™trze sklepu firmowego w Glenfiddich. Zaopatrzenie naprawdÄ™ imponujÄ…ce – zarówno we wszelkie wersje Glenfiddich i Balvenie, jak i ogromnÄ… ilość gadżetów opatrzonych logo którejÅ› z dwóch destylarni.

M XL XXL
 
   Beczka whisky, z której można sobie wÅ‚asnorÄ™cznie napeÅ‚nić butelkÄ™. Za jedyne 59,99 GBP.

M XL XXL
    Tak troszkÄ™ polskÄ… husariÄ… zajeżdża jak siÄ™ patrzy na nowy wzór flag firmowych zdobiÄ…cych teren destylarni. Zwracam uwagÄ™ na fakt, że sÅ‚ynne miejsce do fotografowania – pod owym ogromnym logo Glenfiddich – naprawdÄ™ jest wykorzystywane.

M XL XXL
 
   Droga z Dufftown do Glenlivet biegnie dolinÄ… otoczonÄ… z obu stron Å‚agodnymi zboczami górskimi pokrytymi tu i ówdzie wrzosowiskami. A wrzosy kwitnÄ… również w lipcu – jak widać.

M XL XXL
    Allt a’Bhainne wybudowana zostaÅ‚a w roku 1975 z myÅ›lÄ… o tym, żeby zapewnić komponent sÅ‚odowy do mieszanki Chivas Regal. ZamkniÄ™ta w 2002r., ponownie otwarta w 2005, znowu zamkniÄ™ta w 2006. JakoÅ› nie dano jej wielkiej szansy na samodzielne zaistnienie na rynku.

M XL XXL
 
   Allt a’Bhainne znajdziemy tuż przy drodze wiodÄ…cej z Dufftown do Glenlivet, przyklejonÄ… do Å‚agodnego stoku góry Ben Rinnes.

M XL XXL
    Budynki Allt a’Bhainne nie przypominajÄ… w niczym tradycyjnych destylarni. Widoczne z lewej strony przypominajÄ…ce nieco pagody zakoÅ„czenia dachu to tylko element stylistyczny. Nigdy nie przewidywano tutaj sÅ‚odowania jÄ™czmienia. Nie ma też nigdzie w pobliżu magazynów, w których dojrzewaÅ‚aby whisky.

M XL XXL
 
   Na tym zdjÄ™ciu widać wyraźnie, że Allt a’Bhainne to niewielki obiekt. Tym Å‚atwiej byÅ‚o jÄ… zamknąć. Góra z lewej strony w tle to Ben Rinnes. Po jej przeciwnej stronie znajdujÄ… siÄ™ Glenfarclas, Glenallachie, Benromach, Benrinnes, a nieco dalej – przepÅ‚ywa rzeka Spey, po drugiej stronie której znajdziemy m.in. Cardhu, Tamdhu, Knockando, czy Dailuaine.

M XL XXL
    Jedna z najsÅ‚ynniejszych destylarni, Glenlivet, nie wyglÄ…da ani zbyt malowniczo, ani zbyt zachÄ™cajÄ…co. Z daleka sprawia wrażenie zwykÅ‚ej fabryki. W tle – masyw Ben Rinnes.

M XL XXL
 
   OglÄ…dana z bliska, Glenlivet nieco zyskuje na atrakcyjnoÅ›ci. Tutaj, podobnie jak w Glenfiddich, przygotowano miejsce do pamiÄ…tkowych fotografii. Szkoda tylko, że od północnej strony, przez co zdjÄ™cia robione tutaj w sÅ‚oneczny dzieÅ„ raczej nie zachwycÄ…. Inna rzecz, że w Szkocji nieÅ‚atwo o sÅ‚oneczny dzieÅ„.

M XL XXL
    Gdyby ktoÅ› z odwiedzajÄ…cych Glenlivet nie zauważyÅ‚ francuskiej flagi Å‚opoczÄ…cej na jednym z masztów przed destylarniÄ…, to przy samym wejÅ›ciu dowie siÄ™, że wchodzi do firmy należącej do francuskiego koncernu Pernod Ricard.

M XL XXL
 
   W sklepie na terenie destylarni uwagÄ™ mojÄ… przykuÅ‚a rocznikowa The Glenlivet 1972, oferowana tutaj po przystÄ™pnej cenie 400 funtów. Å»eby nie byÅ‚o najmniejszych wÄ…tpliwoÅ›ci o jakiej klasie whisky mówimy, postawiono jÄ… na najwyższÄ… półkÄ™ w sklepie.

M XL XXL
    Oferta sklepu w Glenlivet nie przyciÄ…ga różnorodnoÅ›ciÄ… oferowanych wersji.

M XL XXL
 
   UwagÄ™ przyciÄ…ga kompozycja przestrzenna z butelek Glenlivet, w tle której umieszczono cytaty z najprzeróżniejszych źródeÅ‚ chwalÄ…ce produkowany tutaj trunek.

M XL XXL
    Logo destylarni na frontowej Å›cianie budynku wychodzÄ…cej na parking dla goÅ›ci.

M XL XXL
 
   Nie z każdej strony Glenlivet wyglÄ…da równie malowniczo, co od strony parkingu dla goÅ›ci. Z tej perspektywy – mimo starannie wkomponowanej zieleni – trudno ukryć, że mamy do czynienia ze zwykÅ‚a fabrykÄ….

M XL XXL
    Magazyny, w których przechowywana jest dojrzewajÄ…ca w beczkach whisky Glenlivet.

M XL XXL
 
   A to już sÅ‚ynna rzeka Livet, od której nazwÄ™ wzięła za równo pobliska destylarnia, style whisky produkowanej w tej okolicy, jak i swego rodzaju wyróżnik jakoÅ›ciowy, stosowany jeszcze do caÅ‚kiem niedawna przez destylarnie nie majÄ…ce nic wspólnego z dolinÄ… rzeki Livet. PrzykÅ‚adem może być Macallan, Convalmore, czy Longmorn, odlegÅ‚e od tego miejsca o kilkadziesiÄ…t kilometrów.

M XL XXL
    PozostaÅ‚oÅ›ci starego mostu nad rzekÄ… Livet. Miejsce to znajduje siÄ™ w bezpoÅ›redniej bliskoÅ›ci destylarni Glenlivet i jest piÄ™knym miejscem do odpoczynku, zaczerpniÄ™cia Å›wieżego powietrza. Szczególnie po intensywnej degustacji podczas zwiedzania.

M XL XXL
 
   Destylarnia Glenlivet widziana z innej perspektywy. W prawo ciÄ…gnie siÄ™ masyw Ben Rinnes.

M XL XXL
    Mimo starannie przystrzyżonych trawników, Tamnavulin może Å›miaÅ‚o startować w konkursie na najbrzydszÄ… destylarniÄ™ w Szkocji. W finale starÅ‚aby siÄ™ pewno z Tomatin lub Tomintoul. Widoczne w tle malownicze wzgórza Ladder Hills nie sÄ… w stanie uratować krajobrazu. Pomimo swej powalajÄ…cej brzydoty, Tamnavulin jest jednÄ… z niewielu destylarni, które majÄ… peÅ‚ne prawo do używania przyrostka „Glenlivet” w nazwie. Rzeka Livet przepÅ‚ywa tuż za destylarniÄ…. Tak blisko nie jest nawet sama Glenlivet, której bliżej do rzeki Avon.

M XL XXL
 
   Pogoda psuje siÄ™ nad Glenlivet. Ta osada po prawej stronie od destylarni to Castleton. A ten zamek tuż obok, to Blairfindy. TÄ™ nazwÄ™ warto zapamiÄ™tać. Czasem na rynku pojawia siÄ™ whisky o tej nazwie, pochodzÄ…ca od niezależnych dystrybutorów. I nie zawsze jest to wÅ‚aÅ›nie Glenlivet – żeby jeszcze bardziej skomplikować sytuacjÄ™...

M XL XXL
    W zagrodzie tuż obok destylarni Glenlivet natknÄ…Å‚em siÄ™ na parÄ™ kolejnych przedstawicielek przeuroczej rasy kudÅ‚atych krów szkockich. Na tym zdjÄ™ciu widać wyraźnie, że sÅ‚użą one przede wszystkim do ujeżdżania. Nawet kierownicÄ™ majÄ…...

M XL XXL
 
   Obok Tamnavulin, jedna z najbrzydszych destylarni Å›wiata – Tomintoul.

M XL XXL
    W drodze do Tomintoul, przy poboczu natknąć siÄ™ można na takie, tradycyjne znaki drogowe. A żeby wszystko byÅ‚o jasne – jesteÅ›my w drodze do miasteczka Tomintoul, nie do destylarni, która znajduje siÄ™ dobrych kilka mil od miasteczka.

M XL XXL
 
   Nawet jeÅ›li nie jest ona zaznaczona na żadnej mapie i trafiÅ‚em do niej przypadkiem, wÄ™drujÄ…c po wÄ…skich drogach wokół Ben Rinnes, destylarnia Balmenach jest widoczna z daleka. Trudno przeoczyć charakterystyczny komin i czarny od grzybów-alkoholików magazyn.

M XL XXL
    Ogromny magazyn z blachy falistej jest ostatniÄ… rzeczÄ…, która jest w stanie przyciÄ…gnąć mnie do destylarni. I pomyÅ›leć, że niegdyÅ› budowano kamienne magazyny, niskie, czy wrÄ™cz wkopane nieco w ziemiÄ™ – żeby wahania temperatury byÅ‚y jak najmniejsze. W takiej cieplarni to można co najwyżej pieczarki hodować, a nie whisky dojrzewać.

M XL XXL
 
   Destylarnia Tormore wyglÄ…dem nie przypomina żadnej innej. Budynek główny bardziej przypomina jakieÅ› sanatorium niż destylarniÄ™ whisky. Zbudowana w 1958 r. Tormore powstaÅ‚a przede wszystkim z myÅ›lÄ… o zapewnieniu surowca do produkcji blendu Long John. Do niedawna nawet przed destylarniÄ… staÅ‚a tablica informujÄ…ca o tym fakcie.

M XL XXL
    Tormore znajduje siÄ™ tuż przy głównej drodze wiodÄ…cej przez samo serce Speyside, niemal wzdÅ‚uż samej rzeki, od Grantown-on-Spey do Aberlour, i dalej do Rothes i Elgin. Destylarnia należy do francuskiego koncernu Pernod Ricard, co uzasadnia tÄ™ francuskÄ… flagÄ™ przed budynkami destylarni. Do tego samego koncernu należy również Glenlivet.

M XL XXL
 
   Nie wiem czy to skutek tegorocznej suszy, która wielu destylarniom groziÅ‚a przymusowym przestojem ze wzglÄ™du na brak podstawowego surowca, czy tak po prostu jest, ale koÅ‚o mÅ‚yÅ„skie w Tormore jest już tylko wrakiem, a pod mostem można przejść suchÄ… nogÄ…...

M XL XXL
    Podobnie jak w wielu innych destylarniach, w Tormore nie wolno fotografować ze wzglÄ™du na niebezpieczeÅ„stwo pojawienia siÄ™ iskry i wybuchu oparów alkoholu. Nawet jeÅ›li w danym momencie nie jest prowadzona destylacja. Na zdjÄ™ciu – efekt iÅ›cie bondowskiej akcji podejÅ›cia pracowników. Jeden z nich staÅ‚ tuż za alembikiem znajdujÄ…cym siÄ™ na pierwszym planie. Ale zanim zdążyÅ‚ zareagować, mnie już nie byÅ‚o...

M XL XXL
 
   WyglÄ…da na to, że w budynkach należących do Tormore mieszka jakiÅ› szalony ogrodnik specjalizujÄ…cy siÄ™ w wymyÅ›lnym przycinaniu żywopÅ‚otu.

M XL XXL
    Konia z rzÄ™dem temu, kto potrafi znaleźć takie miejsce, z którego sfotografowana Cragganmore bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚a ciekawie. Ileż ja krzaków przebrnÄ…Å‚em, w ile potoków wlazÅ‚em po kostki – a efekt co najmniej żaÅ‚osny. A może po prostu Cragganmore jest brzydka...?

M XL XXL
 
   Dziedziniec Cragganmore. GdzieÅ› za tÄ… bramÄ… znajduje siÄ™ wejÅ›cie do ichniego Visitor Centre. ZamkniÄ™tego dla zwiedzajÄ…cych ze wzglÄ™du na przerwÄ™ wakacyjnÄ… i prowadzony w destylarni remont. Ale nie dowiemy siÄ™ o tym z żadnej wywieszki, informacji, tabliczki informacyjnej. W czasie gdy robione byÅ‚o to zdjÄ™cie, po terenie destylarni paÅ‚Ä™taÅ‚o siÄ™ dwoje Polaków i trójka Austriaków. Wszyscy tak samo zagubieni. Za chwilÄ™ wejdÄ™ przez tÄ™ bramÄ™, i nie pytajÄ…c nikogo o zgodÄ™, obejrzÄ™ sobie jak wyglÄ…dajÄ… rozbebeszone cragganmorowskie alembiki i pokażę je caÅ‚emu Å›wiatu. CaÅ‚emu, który bÄ™dzie chciaÅ‚ je oglÄ…dać...

M XL XXL
    No i wlazÅ‚em. A co miaÅ‚em nie wleźć? I napstrykaÅ‚em. Niech Å›wiat zobaczy jak haniebnie wyglÄ…dajÄ… remontowane alembiki Cragganmore. I kto teraz bÄ™dzie chciaÅ‚ pić whisky pochodzÄ…cÄ… z takich obÅ‚ożonych przeÅ›cieradÅ‚ami alembików? MusiaÅ‚em jednak szybko uciekać, bo gdzieÅ› z dalszej części pomieszczenia dobiegaÅ‚y mnie odgÅ‚osy pracujÄ…cych robotników. A kto wie co tacy szkoccy robotnicy mogÄ… czÅ‚owiekowi zrobić...

M XL XXL
 
   Magazyny, w których leżakuje znana i lubiana Cragganmore. Niestety, dane mi byÅ‚o je obejrzeć tylko z zewnÄ…trz...

M XL XXL
    Rzut oka na bramÄ™ prowadzÄ…cÄ… na wewnÄ™trzny dziedziniec Cragganmore.

M XL XXL
 
   Destylarnia Glenfarclas. Do koÅ„ca życia nie zapomnÄ™ pewnej sesji degustacyjnej, która odbyÅ‚a siÄ™ za drzwiami widocznymi w centralnej części kadru. Co ciekawe, paniÄ…, która nas tam wtedy przyjęła (godnie, oj, jak godnie...) spotkaÅ‚em w te wakacje w recepcji destylarni Cardhu. Å»e ja jÄ… pamiÄ™taÅ‚em, to żaden wyczyn, ale że ona mnie...?

M XL XXL
    Firma Grant, specjalizujÄ…ca siÄ™ m.in. w wykonywaniu miedzianych alembików, ma swojÄ… siedzibÄ™ przy Balvenie Street w Dufftown. Mniej wiÄ™cej w poÅ‚owie drogi miÄ™dzy sÅ‚ynnym Whisky Shop, a destylarniÄ… Glenfiddich. Ten alembik jednak wykonany byÅ‚ dla destylarni Glenfarclas. W chwili obecnej podziwiać go można na dziedziÅ„cu destylarni, jako swego rodzaju pomnik.

M XL XXL
 
   Raz jeszcze rzut oka na alembik z Glenfarclas wyeksponowany na dziedziÅ„cu jednej z bardzo niewielu destylarni do dnia dzisiejszego należącej do rodziny zaÅ‚ożycieli, niezależnej od wielkich koncernów.

M XL XXL
    W tym budyneczku, do którego wchodzi siÄ™ pod tÄ… stylizowanÄ… pagodÄ…, znajduje siÄ™ recepcja i sklep Glenfarclas. Również pomieszczenie do zbiorowej... degustacji whisky.

M XL XXL
 
   Te magazyny kryjÄ… w sobie dÅ‚ugie rzÄ™dy leżakujÄ…cych beczek przepysznej whisky Glenfarclas.

M XL XXL
    Na dziedziÅ„cu Glenfarclas znajdziemy niby-koÅ‚o mÅ‚yÅ„skie i informacje o krystalicznie czystej, źródlanej wodzie przepÅ‚ywajÄ…cej potokiem poniżej. OsobiÅ›cie nie sprawdzaÅ‚em, ale wÄ…tpiÄ™ żeby do produkcji wykorzystywane byÅ‚o to coÅ›, co pÅ‚ynie poniżej...

M XL XXL
 
   WiÄ™cej magazynów, w których leżakowana jest whisky w Glenfarclas. Widać również pozostaÅ‚oÅ›ci po wykorzystywanym tu niegdyÅ› systemie transportu szynowego.

M XL XXL
    SÅ‚ynny Telford Bridge na jeszcze bardziej sÅ‚ynnej rzece Spey. W niemniej sÅ‚ynnej miejscowoÅ›ci Craigellachie. GdzieÅ› po lewej stronie, nieco za plecami fotografujÄ…cego, znajduje siÄ™ destylarnia Macallan. Na prawo - Craigellachie i droga wiodÄ…ca do Dufftown (Mortlach, Balvenie, Glenfiddich).

M XL XXL
 
 
R E K L A M A