UWAGA! Obecna zawarto舵 serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 15.09.2024 Poniedzia砮k 08:13

Galeria: Szkocja 2006 (8) - zamki i destylarnie Aberdeenshire.

Kraina whisky - fotografie Rajmunda Matuszkiewicza.


Powr髏 do spisu galerii

   W Szkocji raz po raz natkn膮膰 si臋 mo偶na na mniejsze czy wi臋ksze kr臋gi megalityczne. Nie wszystkie r贸wna膰 si臋 mog膮 ze s艂ynnym Stonehenge, ale s膮 艣wiadectwem tej samej kultury. Na zdj臋ciu kamienny kr膮g w Cullerie.

M XL XXL
    Zamek Fraser, gdzie艣 w Aberdeenshire.

M XL XXL
 
   Na terenie zamku Drum natrafili艣my na zlot starych jaguar贸w. Gratka nie z tej ziemi. Przez ca艂y dzie艅 po okolicy 艣miga艂y zupe艂nie odjechane wozy.

M XL XXL
    To nawet nie jedna trzecia wszystkich woz贸w, kt贸re zjecha艂y do zamku Drum pewnego niedzielnego popo艂udnia...

M XL XXL
 
   Stare okazy jaguar贸w - wszystkie w doskona艂ym stanie technicznym - s膮 dum膮 swoich w艂a艣cicieli, kt贸rzy ch臋tnie opowiadaj膮 zwiedzaj膮cym o swoich maszynach. A wszystko w scenerii ogrod贸w Drum Castle.

M XL XXL
    Na pierwszym planie bodaj najstarszy okaz jaguara, jaki pojawi艂 si臋 na tym niezwykle malowniczym zje藕dzie motoryzacyjnych hobbyst贸w.

M XL XXL
 
   Dodatkow膮 atrakcj膮 podczas zjazdu jaguar贸w w Drum Castle by艂y wyst臋py zespo艂u tradycyjnych szkockich dudziarzy. Na zdj臋ciu cz艂onkini tego zespo艂u w akcji.

M XL XXL
    Drum Castle z drugiej strony. St膮d wida膰 wyra藕nie, 偶e zamek sk艂ada si臋 z dw贸ch, architektonicznie odr臋bnych cz臋艣ci.

M XL XXL
 
   Malowniczo po艂o偶one ruiny zamku Dunnotar usytuowane s膮 na wcinaj膮cym si臋 w Morze P贸艂nocne klifie, nieco na po艂udnie od Stonehaven.

M XL XXL
    Ruiny Dunnottar pos艂u偶y艂y m.in. jako sceneria do s艂ynnego "Hamleta" Zefirellego z Melem Gibsonem w roli g艂贸wnej.

M XL XXL
 
   Pochodz膮cy z XVI wieku zamek Crathes przez niemal cztery stulecia by艂 siedzib膮 rodziny Burnetts z Leys. W chwili obecnej jest udost臋pniony do zwiedzania i nale偶y do National Trust for Scotland.

M XL XXL
    Znajduj膮cy si臋 niedaleko miejscowo艣ci Banchory zamek Crathes to nie tylko wspania艂a budowla, ale tak偶e ogromne ogrody z mn贸stwem ciekawych ro艣lin, w tym pi臋knymi krzewami rododendron贸w. Niestety, w lipcu rododendrony nie kwitn膮.

M XL XXL
 
   Zbudowany w XVII wieku Craigievar Castle wzniesiony zosta艂 w tym samym stylu, co prezentowany na poprzednich zdj臋ciach Crathes. I podobnie jak Crathes nale偶y do National Trust for Scotland i jest udost臋pniony do zwiedzania.

M XL XXL
    艁agodne wzg贸rza wschodniego Aberdeenshire to wymarzone miejsca do uprawy j臋czmienia, z kt贸rego p贸藕niej zrobiona zostanie whisky w jednej z ponad pi臋膰dziesi臋ciu destylarni Speyside i okolicy.

M XL XXL
 
   Ruiny XIII-wiecznego zamczyska Kildrummy znajdziemy w pobli偶u miejscowo艣ci o tej samej nazwie. Tu偶 obok znajduje si臋 te偶 hotel o nazwie... Kildrummy Castle. Bardzo 艂atwo si臋 pomyli膰 i trafi膰 nie tu gdzie si臋 chcia艂o. Nam do hotelu sie nie spieszy艂o. Ale przynajmniej obejrzeli艣my pi臋kne ogrody wok贸艂 hotelu.

M XL XXL
    Leniwe miasteczko Rothes, gdzie艣 mi臋dzy Dufftown i Elgin. Tutaj znajdziemy destylarnie Glenrothes, Glen Spey, Glen Grant i Caperdonich. Widok na miasteczko ze wzg贸rza, na kt贸rym wznosz膮 si臋 ruiny zamku Rothes.

M XL XXL
 
   Dziedziniec destylarni Glen Spey. Akurat przyjecha艂a ci臋偶ar贸wka z dostaw膮 艣wie偶ego s艂odu j臋czmiennego.

M XL XXL
    Ci臋偶ar贸wka s艂odu roz艂adowywana jest bezpo艣rednio do zbiornika wbudowanego pod powierzchni膮 ziemi. Ma pierwszym planie z prawej - magazyny z dojrzewaj膮c膮 whisky.

M XL XXL
 
   Wej艣cie do hali alembik贸w w Glen Spey w Rothes. Do 艣rodka nie pozwolono mi wchodzi膰. Mog艂em sobie biega膰 z aparatem tylko po dziedzi艅cu. Jakby by艂o co tam fotografowa膰...

M XL XXL
    Czy wspomina艂em, 偶e nie pozwolono mi wej艣膰 do 艣rodka hali alembik贸w? No, skoro nie pozwolono, to wszed艂em ;-)

M XL XXL
 
   W Rothes znajduje si臋 nejbardziej znana we W艂oszech destylarnia whisky szkockiej - Glen Grant. Tutaj - dziedziniec destylarni z wyeksponowanym alembikiem.

M XL XXL
    Mosi臋偶na tabliczka na budynku biurowym destylarni Glen Grant.

M XL XXL
 
   Wn臋trze altanki na terenie s艂ynnych ogrod贸w Glen Grant. To w tym schowku podobno major Grant lubi艂 trzyma膰 ukryt膮 buteleczk臋 dobrej whisky dla swoich znajomych.

M XL XXL
    System k艂adek i most贸w nad potokiem przep艂ywaj膮cym przez ogrody majora Granta w Glen Grant.

M XL XXL
 
   Budynek biurowy w Glen Grant niegdy艣 mie艣ci艂 r贸wnie偶 recepcj臋. Obecnie recepcja i sklep mieszcz膮 si臋 w nowym budynku w g艂臋bi. W budynku na zdj臋ciu znajduje si臋 s艂ynny pok贸j majora Granta, gdzie zostaniemy pocz臋stowani szklaneczk膮 whisky - do wyboru no age i 10yo.

M XL XXL
    W tym budynku mie艣ci si臋 hala alembik贸w Glen Grant. Na zewn膮trz 艂atwo dostrzec miedziane w臋偶ownice, kt贸rymi sp艂ywa skroplona whisky.

M XL XXL
 
   W hali alembik贸w w Glen Grant nie wolno fotografowa膰. Jak nie wolno, to nie wolno, co ja mog艂em na to poradzi膰...?

M XL XXL
    Destylarnia Longmorn widoczna jest z drogi wiod膮cej z Craigellachie do Elgin. To jest, je艣li si臋 wie w kt贸rym miejscu patrze膰.

M XL XXL
 
   Mi臋dzy drog膮 Craigellachie-Elgin a destylarni膮 Longmorn rozci膮gaj膮 si臋 艂any j臋czmienia. Jest szansa, 偶e z niego w艂a艣nie powstanie doskona艂a whisky.

M XL XXL
    Poro艣ni臋te czarnym grzybem magazyny w Longmorn. Tutaj dojrzewa whisky.

M XL XXL
 
   Czarny, jakby osmalony magazyn, budynek suszarni s艂odu i komin kot艂owni w Longmorn. Na ciekaw膮 pogod臋 tutaj nie trafili艣my, wi臋c i zdj臋cia bardziej ponure ni偶 zwykle.

M XL XXL
    Destylarnie usytuowane nad morzem maj膮 nazwy wypisane wielkimi czarnymi literami na bia艂ych 艣cianach wychodz膮cych w stron臋 morza. Destylarnie w g艂臋bi l膮du mia艂y kiedy艣 nazwy wypisane wielkimi literami na dachach magazyn贸w. W tej chwili na wielu dachach znale藕膰 mo偶na jedynie wyblak艂e pozosta艂o艣ci tych napis贸w.

M XL XXL
 
   Dwa kroki za Longmorn, jad膮c w stron臋 Elgin, znajdziemy kolejne budynki zwie艅czone charakterystyczn膮 pagod膮. To wskrzeszona niemal z martwych BenRiach.

M XL XXL
    BenRiach raz jeszcze.

M XL XXL
 
   Charakterystyczne budynki z kamienia, dach zwie艅czony pagod膮 - na przedmie艣ciach Elgin znajdziemy destylarni臋 Linkwood

M XL XXL
    Brama wjazdowa do Linkwood nie zawsze stoi otworem jak na tym zdj臋ciu. Kiedy艣 ju偶 zdarzy艂o mi si臋 odbi膰 od Linkwood zamkni臋tej na pi臋膰 k艂贸dek.

M XL XXL
 
   No i jeste艣my na dziedzi艅cu Linkwood. Tutaj trafi艂em na narad臋 bojow膮 pracownik贸w w jednym z pomieszcze艅 biurowych - kiedy szuka艂em kogo艣 偶eby poprosi膰 o pozwolenie fotografowania destylarni. Pad艂 tylko jeden warunek - nie wolno mi wchodzi膰 do 艣rodka. I tym razem drzwi do hali alembik贸w zamkni臋te by艂y na klucz...

M XL XXL
    Nowoczesna, oszklona hala alembik贸w w Linkwood. W jednej z szyb odbija si臋 pagoda suszarni s艂odu. Od lat nieu偶ywanej, jak w wi臋kszo艣ci destylarni w Szkocji.

M XL XXL
 
   Charakterystyczny motyw z 艂ab臋dziami, znany z etykiety Linkwood 12YO Flora & Fauna, znajduje si臋 na kamiennej tablicy na 艣cianie hali alembik贸w.

M XL XXL
    Hala alembik贸w w Linkwood w ca艂ej okaza艂o艣ci.

M XL XXL
 
   W samym Elgin odwiedzili艣my destylarni臋 Glen Moray. Na jednym z budynk贸w znalaz艂em takie oto logo firmy.

M XL XXL
    Hala alembik贸w w Glen Moray. Tutaj pracownicy nie bardzo mogli si臋 zdecydowa膰 czy wolno mi robi膰 zdj臋cia, czy nie. W Visitor Centre powiedziano mi, 偶e nie ma problemu. Chwil par臋 p贸藕niej pracownik w hali alembik贸w rzuci艂 mi: "Pstrykaj szybko, bo tu w艂a艣ciwie nie mo偶na..."

M XL XXL
 
   Przez spirit safe w Glen Elgin bystro p艂ynie whisky - destylarnia pracuje pe艂n膮 par膮.

M XL XXL
    Ten alembik w Glen Elgin to - podobnie jak alembik w Glenfarclas - r贸wnie偶 dzie艂o firmy Grant, mieszcz膮cej si臋 w Dufftown przy Balvenie Street.

M XL XXL
 
   Ten w艂a艣nie pan, poza obs艂ugiwaniem spirit safe i oddzielaniem frakcji w艂a艣ciwej od niedogon贸w, zajmuje si臋 pop臋dzaniem polskich fotograf贸w-amator贸w 偶eby "szybko pstrykali, bo tu w艂a艣ciwie nie wolno" ;-)

M XL XXL
    Ruiny 艣redniowiecznej katedry w Elgin, w swoim czasie jednej z najznamienitszych budowli tego rodzaju na 艣wiecie.

M XL XXL
 
   Na rzece Spey, niedaleko uj艣cia w Spey Bay, spotka膰 mo偶na zanurzonych po pas w臋dkarzy 艂owi膮cych 艂ososie. Co ciekawe, tych 艂ososi nie zabiera si臋 do domu, na patelni臋, tylko po zmierzeniu, zwa偶eniu i sfotografowaniu wypuszcza si臋 je z powrotem do rzeki.

M XL XXL
    Parking tu偶 przy uj艣ciu rzeki Spey do Morza P贸艂nocnego, w miejscowo艣ci Spey Bay. Tutaj par臋 lat temu powita艂y mnie delfiny rado艣nie skacz膮ce nad falami. Tym razem jednak przysz艂o mi si臋 obej艣膰 jedynie wspomnieniami. Delfin贸w jak na lekarstwo.

M XL XXL
 
   Prze艣liczne prze艂omy rzeki Spey widziane z punktu widokowego gdzie艣 mi臋dzy Spey Bay a Huntly.

M XL XXL
    Destylarnia Speyburn, malowniczo po艂o偶ona na obrze偶ach Rothes.

M XL XXL
 
   Niekt贸re mosty nad rzeczkami w Aberdeenshire wygl膮daj膮 jakby 偶ywcem zosta艂y wyj臋te z bajki o listonoszu Pacie.

M XL XXL
    Na szczytach niekt贸rych wzg贸rz i g贸r usyapne s膮 takie oto kopczyki kamieni, zwane cairns. A g贸ry nazywaj膮 si臋 Cairngorms.

M XL XXL
 
   Destylarnia, kt贸r膮 z jakich艣 nieokre艣lonych przyczyn darz臋 najmniejsz膮 sympati膮 - Royal Lochnagar. Mo偶e to pogoda - zawsze gdy tam by艂em, to la艂o mi si臋 na g艂ow臋 zaraz po wyj艣ciu z samochodu. A mo偶e to fakt, 偶臋 par臋 chwil wcze艣niej by艂em w Balmoral, gdzie mnie nie wpuszczono, bo akurat w zamku by艂a kr贸lowa. A przecie偶 w艂a艣nie dlatego tam przyjecha艂em...

M XL XXL
    Po drodze do miejscowo艣ci Braemar nad rzek膮 Dee przeje偶d偶ali艣my obok niesamowitego zamczyska. Braemar Castle w ca艂ej okaza艂o艣ci, w paskudnej pogodzie.

M XL XXL
 
   Kawa艂ek za Braemar rzeka Dee niewiarygodnie meandruje u st贸p g贸r Cairngorms, z kt贸rych w艂a艣nie wyp艂yn臋艂a.

M XL XXL
    W miejscu zwanym Linn of Dee rzeka Dee musi przecisn膮膰 si臋 przez w膮ziute艅ki przesmyk mi臋dzy ska艂ami. Wygl膮da to nader dramatycznie.

M XL XXL
 
   To te偶 rzeka Dee. Nieco ni偶ej, w okoicy miejscowo艣ci Invercauld. Widok na rzek臋 z mostu Invercauld Bridge.

M XL XXL
    Zbudowany w XVIII wieku Invercaul Bridge by艂 cz臋艣ci膮 drogi wojskowej z Fort George do Blairgowrie

M XL XXL
 
   Na trasie naszego objazdu znalaz艂a si臋 r贸wnie偶 destylarnia Glendronach.

M XL XXL
    W Visitor Centre w Glendronach znajduje si臋 bodaj najstarsza butelka whisky - Glendronach 1884, butelkowana w 1913. Nie wystawiono na ni膮 ceny.

M XL XXL
 
   Na dziedzi艅cu Glendronach znajdziemy typowe dla "turystycznych" destylarni beczki po whisky ustawione jako dekoracja.

M XL XXL
    Jeszcze par臋 lat temu Glendronach by艂a jedn膮 z nielicznych destylarni whisky, w kt贸rych odbywa艂o si臋 przygotowywanie s艂odu j臋czmiennego. W tej chwili zosta艂a tylko pokazywana turystom pod艂oga do s艂odowania i grabki do grabienia kie艂kuj膮cych ziaren.

M XL XXL
 
   W Glendronach trafili艣my na przerw臋 wakacyjn膮. Dlatego wszystkie kadzie fermentacyjne s膮 puste i otwarte by si臋 wietrzy艂y.

M XL XXL
    L艣ni膮ca miedzi膮 kad藕 zacierna w Glendronach.

M XL XXL
 
   Alembiki w Glendronach te偶 puste i otwarte. No i w trakcie remontu.

M XL XXL
    Alembiki w Glendronach karnie jak 偶o艂nierze...

M XL XXL
 
   Suchy spirit safe w Glendronach. Jak przest贸j, to przest贸j...

M XL XXL
    Ile by nam nie m贸wiono o tradycji, przywi膮zaniu do starych metod wytwarznia whisky, to i tak koniec ko艅c贸w wszystko kontroluje komputer...

M XL XXL
 
   Magazyny w Glendronach. Tutaj dojrzewa pyszna whisky.

M XL XXL
    W tym budynku znajduje si臋 Visitor Centre i niewielki sklepik, w kt贸rym kupi膰 mo偶na whisky Glendronach i par臋 gad偶et贸w zwi膮zanych z destylarni膮.

M XL XXL
 
   Raz jeszcze widok na budynki destylarni Glendronach.

M XL XXL
    Pochodz膮cy z drugiej po艂owy XIII wieku zamek Fyvie niedaleko Turriff w Aberdeenshire.

M XL XXL
 
   Pla偶a w miejscowo艣ci Sandend. Tutaj przygl膮dali艣my si臋 wyczynom szkockich surfer贸w. Niekt贸rym nawet udawa艂o si臋 utrzyma膰 na fali ca艂e pi臋膰 sekund...

M XL XXL
    Wyg艂adzone przez fale, ods艂oni臋te przez odp艂yw ska艂y ci膮gn膮膰e si臋 wzd艂u偶 pla偶y w Sandend.

M XL XXL
 
   Niewielka nadmorska miejscowo艣膰 Cullen i przebiegaj膮cy ponad ni膮 wiadukt kolejowy.

M XL XXL
    Nieco na p贸艂noc od Cullen znajduje si臋 niezwyk艂a ska艂a wynurzaj膮ca si臋 z morza - Bowfiddle Rock.

M XL XXL
 
 
R E K L A M A