To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

czyli elementarz dla początkujących - PPM - jak to jest ?

loom - Wto Sty 10, 2017 4:53 pm

Będąc na miejscu powstawania danego alkoholu, konsumowanie go w danych okolicznościach towarzysko-przyrodniczych można rozważać, jak to ładnie wymyślono, neuromarketingowo lub swojsko, bo jest fajnie, bo jestem w miejscu x,y a nie w domu, (najlepiej jeszcze za darmo, na zaproszenie producenta/dystrybutora). Gadka, szmatka, świat pięknieje i jeszcze wesoła najebka;). Potem na kacu coś się napisze o lekkości, zwiewności, czarującej mgiełce i życie staje się ładniejsze;)
Trzymajtusię i - Wto Sty 10, 2017 5:36 pm

Kolego PawelWojcik nic nie stoi na przeszkodzie, by używać wody filtrowanej torfem, wielu ludzi to robi, choćby w akwarystyce https://www.google.pl/web...20wody%20torfem
euphorbia - Wto Sty 10, 2017 8:29 pm

Pawle! z 70 %/litr destylatu/ otrzymamy 64 obroty przez dodanie ok 170 ml wody
Nie uwzględniam odkrycia Mendelejewa

PawelWojcik - Śro Sty 11, 2017 2:24 am

?
70:64=1.094 czyli nie uwzdledniajac odkrycia Mendelejewa 64% otrzymamy dodajac do kazdego litra:
- 70% destylatu 94ml wody (nie 170 jak napisales)
- 75% destylatu 172 ml wody
- 80% destylatu 250 ml wody

powyzsze z uwzglednieniem kontrakcji:
- 70% destylatu 99ml wody
- 75% destylatu 182 ml wody
- 80% destylatu 265 ml wody - to mialem na kalkulatorze, a wpisalem dla 5% mniej, tak jak i Ty :)

ale... to nie apteka, zupelnie niewazne w tym temacie, tym bardziej, ze im glebiej wchodze w proces powstawania torfu, tym silniej jestem przekonany, ze w nim jest zero fenoli przed jego paleniem. skad wiec mial by byc fenol w wodzie plynacej przez taki torf (?) tak, teoretycznie powinna byc w tej wodzie cala masa mniej lotnych substancji aromatycznych, ale zdecydowanie nie fenoli.

i jeszcze: nie jest rowniez prawda to, co wczesniej napisalem "z brzeczki okolo 60% fenoli przechodzi do destylatu", mimo, ze mozna spotkac sie z takim twierdzeniem w wielu zrodlach.
poprawnie powinno byc: "stezenie fenoli w destylacie wynosi okolo 60% stezenia w brzeczce". to zupelnie co innego (okolo 10 razy mniej).

euphorbia - Śro Sty 11, 2017 11:13 am

Pawle drogi! liczyłem tak jak podałeś w swoim poprzednim poście 75%/64%=172ml
Serdecznie pozdrawiam. Te obliczenia byłyby dokładniejsze po rozlaniu odpowiedniego wkładu w szkło

PawelWojcik - Śro Sty 11, 2017 5:40 pm

@euphorbia:
ja napisalem 75 zamiast 80, a Ty 70 zamiast 75. naprawde malo to wnosi do tematu ;)

euphorbia - Śro Sty 11, 2017 5:51 pm

Oczywiście nic nie wnosi, ale chodziło o poddierżanie razgawora.
PawelWojcik - Śro Sty 11, 2017 6:11 pm

wczoraj mieszalem torfy z cytrusami. nie... nie da sie tego oceniac. nauka nauka, ale gdzies jest granica. paskudne i tyle. oczywiscie po ilus tam latach pewne aromaty... ... ...

natomiast dzis bylo mieszanie Arbega 10 z wodka Absolut w roznych proporcjach. trzy osoby w "komisji" byly. kot odmowil degustacji. "absolutnie" potwierdzam poprzednie twierdzenie. fenole czujemy w skali wykladniczej. podobnie jak np. slyszymy/oceniamy poziom dzwieku. oczywiscie jesli ktos mieszal whisky torfowa z whisky silnie aromatyczna i/lub taninowa, to moze twierdzic, ze zaleznosc jest liniowa (wczeniej to juz wyjasnialem).

Trzymajtusię i - Śro Sty 11, 2017 6:58 pm

Tak dla pewności zapytam, mieszając czystą neutralną jaką jest Absolut z torfową słodową chciałeś mieć różne stężenia fenoli i zobaczyć jaka jest różnica? Jeśli dobrze odczytałem, to do takiej zabawy jako testerzy nadają się najlepiej ludzie którzy nie znają torfu w smaku, kiedy jeszcze ich głowa te smaki i aromaty odczytuje jako toksyczne :wink:
PawelWojcik - Czw Sty 12, 2017 6:21 am

tak, chcialem sprawdzic jak czujemy rozne poziomy.
pewnie masz racje, ale to byli ludzie "doswiadczeni". innych nie mialem.
z ciekawostek (w slepym tescie):
w czystej fenole torfowe czujemy juz okolo 0.5 ppm - 75% korelacja w slepym tescie. przy 1 ppm bylo 86%, przy 2 ppm 100%.
aby stwierdzic, ze probka A (a bylo to 10 ppm) jest mniej torfowa od probki B w probce B powinno byc 15 ppm (korelacja 66%) lub 20 ppm (korelacja 100%).
wyniki byly bardzo podobne dla wszystkich uczestnikow tej zabawy (wprawdzie dla trzech zaledwie).
przy nastepnym spotkaniu chcemy powtorzyc eksperyment uzywajac zamiast Absolut beztorfowej podstawki Glengoyne.

Adam Hochul - Wto Sty 24, 2017 10:17 am

[/quote]
...a niektórym smakują słabe whisky ;) [/quote]

O tu, tu sie podpisze, bo dlugo mnie nie bylo i wypadalo by sie wypowiedziec na temat, najlepiej niszowy, w ktorym nic nie ma sie do powiedzenia (#nigdzie nie bylem i whisky nie pilem)

PawelWojcik - Wto Sty 24, 2017 12:20 pm

Adam Hochul napisał/a:
O tu, tu sie podpisze, bo dlugo mnie nie bylo i wypadalo by sie wypowiedziec na temat, najlepiej niszowy, w ktorym nic nie ma sie do powiedzenia (#nigdzie nie bylem i whisky nie pilem)

tak. i ja sie nie znam specjalnie na whisky i probowalem niewiele, ale czysto matematycznie (analiza danych z i-netu): dobra whisky i ta, ktora sie dobrze sprzedaje, to zwykle zupelnie rozne flaszki.

tak przy "marketingowej okazji":
- Argbeg, ktory pisze, ze ma okolo 50ppm (nie wiadomo w slodzie/brzeczce, czy w wypuscie tyle jest) - realnie we flaszce ma 34- 44ppm (na podstawie trzech ostatnich butelek).
- Octomore 07,02 na flaszce pisze 208ppm (tez nie wiadomo gdzie tyle jest) ma w wypuscie/butelce 52ppm. serio.
powyzsze dotyczy calkowitych fenoli (tych tylko torfowych praktycznie nie mozna zmierzyc), wiec tymbardziej jest wesolo. blad powyzszych pomiarow/analiz moze dochodzic do 15%.

Wiktor - Wto Sty 24, 2017 1:42 pm

PawelWojcik napisał/a:
dobra whisky i ta, ktora sie dobrze sprzedaje, to zwykle zupelnie rozne flaszki

Ważniejsze byłoby chyba napisać, dlaczego tak jest ;)

PawelWojcik - Wto Sty 24, 2017 2:52 pm

a to chyba wszyscy (prawie) wiedza. w teorii marketingu to oszustwo pieknie nazwano "asymetria informacji".
moj Dziad mawial -cyt: "jesli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze"
BDW: google tez tak dziala, bo wlasnie zaproszono mnie na lokalne Jameson Night. pojde. chyba wezme ze soba flaszke SM dla porownania/poczestunku, aby wiecej mnie nie zapraszali :mrgreen:

maudite - Czw Sty 26, 2017 12:12 pm

A może byś opublikował takie oficjalne zestawienie rzeczywistej zawartości fenoli w torfiakach? Oczywiście zaraz by się znaleźli tacy, co podważyliby ich prawdziwość, ale może wielu otworzyłoby to oczy i uchroniło przed "marketingowymi niedopowiedzeniami" producentów?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group