bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa publikacja i inne
Autor Wiadomość
RudeBoy 
Singlemalt Whisky Combatant
Szczecin Fan



Ulubiona whisky: Szkocka ;-)
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 334
Skąd: War Zone
Wysłany: Sob Lis 12, 2011 12:17 pm   Nowa publikacja i inne

Salut,

Wydana dopiero co, ale może ktoś już kupił i może się podzielić przemyśleniami:



A te poniżej ktoś może posiada i poleca w skali ocen 0-5?





- polecam 4+



_________________
Zdrav,
RudeBoy
Ostatnio zmieniony przez RudeBoy Nie Lis 13, 2011 4:15 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 3:42 pm   

Poczekam aż pojawią się używki w antykwariatach i na bazarach ;) Tym sposobem kupiłem ostatnio Mazgaja z autografem za 45 zł w stanie idealnym i pierwszą edycję Urbana za 20 zł
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 4:03 pm   Re: Nowa publikacja i inne

RudeBoy napisał/a:

Wydana dopiero co, ale może ktoś już kupił i może się podzielić przemyśleniami:


Widzialem w empiku, do 200 strony glównie o szkockich maltach, potem pierdu pierdu o japonich, kanadyjskich irlandzkich... blendach, burbonach, whiskey etc. razem 320 stron.

Koncepcja opisu poszczególnych reginów i destylarni z prezentacją new maka, oficjalnej podstawki i jakiejś nieco starszej wersji z notkami z degustacji.

Przy każdej prezentacji mamy po zdjęciu z destylarni, butelkę i etykiety przy testing notes.

Wydanie grube na porządnej, kredzie, z ładnymi zdjęciami. Całość waży dobrze ponad kilogram... W empiku cena 100 zl, na stronie internestowej 89 zl. Patrząc na jakość wydania wygląda, że warta swojej ceny. Co do treści merytorycznej, to się nie wypowiem, bo nie czytałem.

Może sobie na mikołaja kupię... chyba, że ktoś przeczyta pierwszy i odradzi lub poleci.
 
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 5:09 pm   Re: Nowa publikacja i inne

Pawloff napisał/a:
RudeBoy napisał/a:

Wydana dopiero co, ale może ktoś już kupił i może się podzielić przemyśleniami:


Widzialem w empiku, do 200 strony glównie o szkockich maltach, potem pierdu pierdu o japonich, kanadyjskich irlandzkich... blendach, burbonach, whiskey etc. razem 320 stron.

Koncepcja opisu poszczególnych reginów i destylarni z prezentacją new maka, oficjalnej podstawki i jakiejś nieco starszej wersji z notkami z degustacji.

Przy każdej prezentacji mamy po zdjęciu z destylarni, butelkę i etykiety przy testing notes.

Wydanie grube na porządnej, kredzie, z ładnymi zdjęciami. Całość waży dobrze ponad kilogram... W empiku cena 100 zl, na stronie internestowej 89 zl. Patrząc na jakość wydania wygląda, że warta swojej ceny. Co do treści merytorycznej, to się nie wypowiem, bo nie czytałem.

Może sobie na mikołaja kupię... chyba, że ktoś przeczyta pierwszy i odradzi lub poleci.


Z tego co opisujesz to standard, chyba trochę podobna do WIsharta ale bardziej obszerna.

Co do powyższych książek to mogę się podzielić wrażeniami na temat tych które mam:
1) Wishart "whisky - leksykon smakosza" - dla początkujących pozycja obowiązkowa. Rzetelny opis produkcji i sporo historii. Sporo miejsca poświęcone samemu degustowaniu i przygotowaniu do tego (podział smaków, mapy smaków wg kilku niezależnych opracowań). Przedstawienie regionów. Książka dotyczy samych single maltów. Whisky przedstawione są alfabetycznie, po jednej flagowej podstawce z większości destylarni. Na podstawie analizy skupień cech z różnych tastingów autor podzielił whisky w charakterystyczne grupy od A do J. Każda whisky ma dwa profile, jeden to klasyczna notka a drugi to ocena w systemie autora (można sobie ściągnąć mały programik "whisky analyst" który jest syplementem do tej książki -http://www.whiskyclassified.com/whiskyanalyst.html) Bardzo solidna pozycja, niemniej jednak porusza tylko zakres podstawek. na początku bardzo przydatna, potem idzie w kąt.

2) Charles McLean "whisky" - pozycja bardzo przekrojowa, poruszająca i malty i pure malty i blendy i świat. Dużo historii, sporo ciekawych ilustracji, ciekawostek, cytatów. Niestety wszystko dość chaotyczne i przemieszane.

3) Helen Arthur "Zostań koneserem Whisky" - książeczka cieniutka, ale też kosztuje mniej niż dwie powyższe. treść raczej standardowa: wprowadzenie, historia, proces, degustacja, regiony, różne whisky. Co zasługuje na uwagę to dużo miejsca poświęcone blendom (inne publikacje pomijają ten temat albo traktują pobieżnie) i na koniec kawałek poświęcony niezależnym. Na minus że książka mała i treści dużo nie ma, a dodatkowo wydaje mi się że pani Arthur ma skrzywiony smak bo nie zgadzam się z większością notek przy whisky które piłem

4) Jarosław Urban "Whisky Vademacum" - Posiadam pierwsze wydanie z 2001, więc zdążyło się dość solidnie zdeaktualizować. Stary żółty papier, zdjęć mało(w zasadzie to tylko zdjęcia flaszek i etykietek), ale za to dużo rzetelnego tekstu. Chyba najobszerniejszy rys historyczny i proces produkcji, także dość szerokie opisy destylarni wraz ze smaczkami i ciekawostkami (u Wisharta niby też, ale tutaj więcej). Oprócz omówienia większości destylarni Maltów jest też omówienie grainów, blendów, Irlandii, USA, Kanady, Japonii

5) Jerzy Mazgaj "whisky" - Bardziej album niż książka (taki też ma format - duży i kwadratowy), tekstu jest wyraźnie mniej niż w innych pozycjach, ale za to bardzo ładnie zdjęcia. Nawet i tutaj jednak da się wyłapać coś czego nie ma w innych książkach - opisy zamkniętych destylarni. Układ książki jest trochę inny. Jest wstęp, historia produkcja i omówienie regionów, Destylarnie zamknięte i na koniec dopiero są wybrane notki których jest bardzo niewiele i są dość rozrzucone i chaotyczne.
 
 
 
Wojciech 
Singlemalt Whisky Crusader
Wojciech



Ulubiona whisky: Port Ellen
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 519
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 5:20 pm   

Ogólnie mówiąc literatura przetłumaczona na język polski jest bardzo uboga. Ale z winami jest jeszcze gorzej :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam
Wojciech
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Lis 14, 2011 9:26 pm   

Niezmiennie polecam picie whisky, zamiast czytania o niej. W szczególności w -nastu książkach, traktujących tak naprawdę o tym samym ;)

Chciałem Wam tu wkleić pouczającą notkę Murraya o debeściackiej OP21, z innej jeszcze książki, ale jednak się powstrzymam. W czasach kryzysu należy unikać nagłych i trudnych do opanowania emocji ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Wto Lis 15, 2011 8:53 am   

Wiktor napisał/a:
pouczającą notkę Murraya o debeściackiej OP21, z innej jeszcze książki


Czyzby chodzilo o tego nudnego Pultacza ocenionego dokladnie na 97,54926881 ? :wink:
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
McCoy
[Usunięty]

Wysłany: Śro Lis 16, 2011 8:04 pm   

Wiktor napisał/a:
Niezmiennie polecam picie whisky, zamiast czytania o niej. W szczególności w -nastu książkach, traktujących tak naprawdę o tym samym ;)


Podpisuje się pod tym zdaniem:)
Wszystkie powyższe książki czytałem albo przeglądałem, ale żadna nie powaliła mnie na kolana aż tak by ją kupić. Najbliżej mi do Urbana i Wilsharta a album Mazgaja jest naprawdę dobrym pomyslem na prezent. Tak jak pisał Pocieszny treści mało ale wizualnie daje 10.
 
 
mik_us 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Kilka na A i na B ;)
Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 629
Skąd: Stolica Złotych Gór
Wysłany: Sob Lis 19, 2011 8:43 pm   

Dave Broom ostatnio zaserwował mi rum - mam gdzieś fotkę z nim na blogu.
Nie wiem jak dobrze jest przetłumaczona jego książka - pozostawiam ocenę Rajmundowi.
Gość się zna na whisky, rumie i winach. Jest autorytetem dla wielu osób ze świata whisky.

Książki Pana Mazgaja nie czytałem, ale jego sklepy Alma prowadzą degustacje win - złożyłem propozycje w opolskiej Almie na prowadzenie dla nich degustacji whisky, jednak nowa Pani Dyrektor nie ma siły przebicia w ich korporacji.

Książka tłumaczona przez Rajmunda mi się podobała. Dużo zebranych informacji, faktów na każdej stronie.
_________________
Pozdrawiam
mik_us
http://whisky-blog.pl
 
 
 
McCoy
[Usunięty]

Wysłany: Śro Lis 23, 2011 6:17 pm   

mik_us napisał/a:

Książki Pana Mazgaja nie czytałem, ale jego sklepy Alma prowadzą degustacje win - złożyłem propozycje w opolskiej Almie na prowadzenie dla nich degustacji whisky, jednak nowa Pani Dyrektor nie ma siły przebicia w ich korporacji.


hmm... decyzją na tak powinna zaplusowac u szefa, znanego miłosnika whisky:)
3mam kciuki by się udało!! Czasami jako gość zawita w me skrone progi to robię mu degustację i rys historyczny. Jestem wtedy kimś wyjątkowym co opowiadając rzeczy niesłychane i porywajace. Sporo osób nawet majętnych i bywających w towarzystwie whisky kojarzy z blendami. I nie spotkałem jeszcze nikgo kto przy pierwszym spróbowaniu byłby rozczarowany (oczywiście podaję wtedy Glengoyna czy Bladnocha a nie Laphroaiga czy Ardbega 8) ). Kilka osób już namówiłem do eksperymentowania a przed chwilą dzwonił znajomy by mu wysłać link do forum na kórym piszę w tym momencie:)
Polecam też Twoją stronę mimo, że aktywność na blogu spada z miesiąca namiesiąc :?
 
 
mik_us 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Kilka na A i na B ;)
Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 629
Skąd: Stolica Złotych Gór
Wysłany: Pią Gru 02, 2011 6:53 pm   

Dziękuje, za polecenie. Coraz mniej degustuje, a coraz wiecej polewam. Nie wszyscy chcą, abym wspomniał, ze dla nich robiłem degustacje. Szanuje to.
Jestem w trakcie kolejnego szkolenia, ktore zakończy sie egzaminem państwowym w tym roku.
Nie długo pozwolę sobie na relaks i nadrobie zaległości blogowe.
_________________
Pozdrawiam
mik_us
http://whisky-blog.pl
 
 
 
pawelb 
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: dobra
Dołączył: 12 Wrz 2005
Posty: 191
Skąd: Lodz
Wysłany: Pią Gru 02, 2011 8:28 pm   

Robercie drogi Wishart dobry bo nie medzi ile punktow ma lycha,kategoryzuje pod wzgledem profilu smakowego ale w sumie nic nowego sie nie dowiesz, MacLean stara pozycja,piekne zdjecia co do tresci nic ponad przecietna,pozdrawiam/Mazgaja nie kupuj bo sie rozplaczesz/
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Wto Kwi 30, 2013 10:40 am   

Czy po przeczytaniu książki Urbana warto jeszcze sięgnąć po książkę Wisharda?
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 30, 2013 12:18 pm   

TO dobra książka. Jak nie musisz jej kupować, tylko od kogoś wziąć, to warto. Zamiast kupowania zainwestuj jednak w samą whisky :)
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Maj 01, 2013 9:24 am   

Tomek1 napisał/a:
Czy po przeczytaniu książki Urbana warto jeszcze sięgnąć po książkę Wisharda?


Można, ale czy warto, np. notki które były tam wpisane, dotyczą podstawek testowanych dobre 10 lat temu lub dalej, spora część z nich ma już zupełnie inne butelki, a tłumaczenie i opisy destylarni są mało wciągające, wręcz nudne...
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów