bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybór single malta z Islay
Autor Wiadomość
Raven 
Singlemalt Whisky Apprentice


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lut 22, 2018 9:49 pm   Wybór single malta z Islay

Witam,

Mam prośbę o doradzenie w kwestii zakupu malta z Islay. Jako, że budżet mam ograniczony do ok. 300zł, to na moim celowniku znalazły się następujące trunki:

- Laphroaig Triple Wood (ciekawy smakowo z opisu, ale mocno styrany w opiniach, chociażby na tej stronie)

- Laphroaig Four Oak (obawiam się, czy przez te wszystkie beczki w których leżakowała, nie straci dużo na dymności i torfowości, które bardzo lubię)

- Laphroaig PX Cask (z tej destylarni i 3 wybranych edycji, ten chyba najbardziej byłby w moich klimatach. Przynajmniej z opisu, ale mogę się mylić)

- Ardbeg Uigeadail (tak jak uwielbiam produkty z tej destylarni, tak tu trochę odstrasza mnie moc trunku, bo nie lubię dodawać wody, a miałem okazję pić Corryvreckan’a, o podobnej mocy i siła alkoholu trochę tłumiła mi wrażenia smakowe, choć oczywiście piłem i tak z przyjemnościąJ Poza tym w barku mam obecnie edycję 10YO i An Oa, tak więc nie wiem czy nie lepiej, dla urozmaicenia, postawić na któregoś Lahroaig’a, chociaż jeżeli ktoś mi solidnie zarekomenduje Uigeadail’a, to jestem jak najbardziej otwarty na taki zakup)

- Bowmore Darkest 15YO (z opisu zachęcająca, tylko nie wiem, czy ma sens jej zakup skoro w moim barku za chwilę będzie stał Bowmore 9YO Sherry Cask i Bowmore 10YO Devil’s Cask? Obawiam się, że wrażenia zapachowo-smakowe mogą być na tyle w pewnej mierze pokrewne, że może lepszym wyborem byłoby wybranie czegoś odmiennego, np. z trunków wymienionych wcześniej?)

W związku z tym, że mogę sobie pozwolić na zakup tylko jednej butelki z powyższych, poprosiłbym o doradzenie na którą się skusić, żeby nie przestrzelić (wiecie jak to jest, kiedy „osiołkowi w żłoby dano…” J ). Żeby przybliżyć moje preferencje powiem tylko, że do moich ulubionych maltów należą Ardbeg 10YO, Laphroaig 10YO i Bowmore Enigma (którego uważam za najlepszego malta jakiego piłem, w kategorii „stosunek jakość/cena”, ponieważ swojego czasu w Niemczech można było kupić litr tego wyśmienitego trunku za śmieszną kwotę ok. 130 zł). Ogólnie jak dla mnie to im więcej torfu i dymu – tym lepiej (zwłaszcza na finiszu). Poza tym bardzo lubię jeszcze nuty sherry.

Pomożecie?

P.S. Czy w stajni Taliskera, poza 10YO i Dark Storm’em jest coś jeszcze wartego uwagi, w mocno morskich, torfowo-dymnych klimatach? (pytam, bo słyszałem, że inne edycje są już łagodniejsze w tej kwestii, a ja mam spory sentyment do podstawowej wersji, czyli 10-cio latki)
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lut 22, 2018 11:18 pm   

kiedyś Ardbeg Uigeadail i Bowmore 15 Darkest to były bardzo solidne podstawki więc poszedł bym tym tropem mo moce Uigeadail bym się nie obawiał, ona już jest obniżona do 54,
Co do Corrvreckana, rzeczywiście był mocno alkoholowy.
Przytoczone Laphroaigi raczej bym sobie darował, nie były udane.

Za bowmora Enigme mogą posypać się gromy, bo to nie jest dobry kierunek... ;)

Nie wiem skąd tyle obaw ;)
inne edycje Taliskera mają dużo więc tego o czym piszesz, tylko niekoniecznie młodsze i nie koniecznie wykastrowane...
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Lut 22, 2018 11:34 pm   

Bowmore ostatnio trochę próbowałem, smakował mi Bowmore 10YO Devil’s Cask, a potem spróbowałem Darkest w obu wersjach (bez wieku i 15YO) i jednak Darkest jest o co najmniej jedną długość lepszy (whisky dojrzalsza, bardziej sherry, pełniejsza, delikatnie torfowe są obie,), a jako że cena nie różni się znacząco (choć nie objętość 0,7 vs 1l), to wolał bym dopłacić do Darkest. Zakup obu; po Darkest druga będzie słabszą, tanią. Ale Darkest 15YO z czystym sumieniem polecam, akurat jedna z moich ulubionych.

Polecam Ardbeg Uigeadail, torfu Ci nie zabraknie, nie używałem wody.

Podanych Laphroaig'ów jeszcze nie próbowałem, więc nie doradzę.
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Pią Lut 23, 2018 10:34 am   

W Niemczech znajdziesz Longrow 14yo do 300 zł chyba. Jak nie to kup Lagavulin 16yo, albo jak gdzieś leżą starsza wersje Lagavulin DE. Jak nie musi być sherry to do 300 zł lub nieco wyżej można zabawić się w picie młodych Caol Ila lub Ledaig od IB, nie moja bajka, ale i w tym segmencie można znaleźć bardzo pozytywne wrażenia.
 
 
Raven 
Singlemalt Whisky Apprentice


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Lut 23, 2018 11:25 pm   

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Zwłaszcza za odradzenie wymienionych Laphroaig’ów, ponieważ byłem dość mocno napalony na tego PX Cask’a.

Mam jeszcze prośbę. Skoro już jakoś w miarę przybliżyłem moje preferencje aromatowo-smakowe, co ciekawego moglibyście mi polecić w związku z tym, ze stajni Bowmore’a i Taliskera, tak w przedziale cenowym do 300zł za butelkę?
Powiem tylko, że chciałbym spróbować czegoś, czego jeszcze nie piłem, a z tych dwóch Destylarni miałem już okazję próbować: Taliskera 10YO, Storma i Dark Storma, oraz Bowmore’a 12YO, Surf’a, Legend’a, Enigmę, Black Rock’a i Golden Reef’a.
Zależałoby mi zwłaszcza na czymś ciekawym od Bowmore’a, ponieważ mam dużą słabość do trunków z tej destylarni :wink:

Pawloff napisał/a:
Za bowmora Enigme mogą posypać się gromy, bo to nie jest dobry kierunek... ;)


Co do Bowmore’a Enigmy to ja nie mówię, że jest to jakaś najlepsza whisky na świecie, tylko po prostu idealnie trafiała w moje preferencje smakowe, a jej niska cena powodowała, że nabywałem ją jeszcze chętniej :wink:
 
 
soma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 04 Wrz 2017
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lut 24, 2018 10:40 am   

Na sąsiednim forum ktoś z Warszawy proponuje samplingu 15 różnych Bowmore pod tytułem Armia Bowmorów. Myślę, że z pomocą kolegów z Bow uda się wybrać jakieś ciekawe sample zamiast całej butelki.
 
 
Raven 
Singlemalt Whisky Apprentice


Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Lut 24, 2018 5:02 pm   

A mogę prosić jakiegoś linka do tamtej propozycji Bowmore'ów, bo nie mogę znaleźć?
 
 
soma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 04 Wrz 2017
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lut 24, 2018 5:20 pm   

wysłałem na priv.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów