bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy zbawi nas GMP? Sampling
Autor Wiadomość
JacekBee 
Singlemalt Whisky Combatant



Ulubiona whisky: Clynelish
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 487
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 2:09 pm   Czy zbawi nas GMP? Sampling

Skoro słowo się rzekło na temat nowej/rebrandingowanej serii GMP czyli Connoisseurs Choice - Cask Strength i furory jaką robi w whiskowym światku, wypadałoby podeprzeć wstępną refleksję organoleptycznym badaniem. Czy zadziwi nas GMP znakomitą selekcją, czy może potwierdzi się obawa, że niewiele dziś trzeba aby wzbudzić zachwyt koneserków?

Parę słów komentarza:

Nie trzeba chyba nikomu objaśniać jak przerzedzone są obecnie magazyny z beczkami whisky. Masa mniejszych i większych bottlerów a także chińscy inwestorzy ;-) walczą o każdą nieco bardziej leciwą beczkę. Możliwości przeprowadzania realnej selekcji są niewielkie a i do tego znikomo jest woli aby o taką skromną choćby selekcję zadbać.

Większość bottlerów zdana jest na wielkie konglomeraty które handlują beczkami. Większość owa zatem przebiera w tym samym i próbuje coś z owego g. ukręcić.

GMP, Cadenheads, Signatory to trzy wielcy brytyjscy bottlerzy którzy posiadają własny, dość znaczący whiskowy stock. Nie daje to jeszcze żadnych gwarancji ale niesie potencjał, że wciąż mogą czymś zaskoczyć i że mają szansę dokonywać choćby szczątkowej selekcji. Bądź też, jeśli nie oni, to my jako konsumenci, możemy pośród ich masowych i hurtowych wypustów czegoś wartościowego szukać.

Nowe serie lub serie rebrandingowane zazwyczaj próbują przyciągnąć czymś klienta na początek, aby potem w "ciemno" kupował kolejne wypusty. Tak było z serią Small Batch Cadenheadsa, która w swoich początkach oferowała całkiem przyzwoitą selekcję, a która obecnie jest już tylko amalgamatem chaotycznych wypustów.

Jeśli nowa seria GMP ma mieć jakiekolwiek wartościowe flaszki to uważam, że tylko teraz.

Słowem, istotnie możemy mieć przed sobą koronę współczesnego bottlingu ;-) ))

Zatem trzy propozycje:


https://www.whiskybase.co...macduff-1997-gm

Macduff bywa destylarnią nieco niedocenianą i niezauważaną. Tymczasem sherrowe Macduffy dosyć często okazywały się szalenie udanymi daily dramami. Jeśli ten wypust pójdzie kierunkiem słodkich, deserowych Miltonduffów to jest szansa na whisky solidnie 5-6 punktową.


https://www.whiskybase.co...nd-park-1999-gm

Highland Park często w przeglądach okazywał się whisky mało przekonującą. Jednak rocznik 1999 zdaje się dla tej destylarni dość korzystny, a w tej bourbonowej edycji szukałbym mocno owocowego profilu. To zresztą w takim super owocowym wydaniu Highland Park prezentuje się chyba najlepiej.

https://www.whiskybase.co...aol-ila-2003-gm

Whisky z Islay mają tę ciekawą właściwość, że potrafią najlepiej prezentować się w młodym wieku. Lata 2000, wraz ze zwyżką produkcji, zwiastują - być może - powrót selekcji i jakości. A jeśli w jakichś whisky ta jakość ma szansę już zacząć się objawiać to będą to whisky z Islay. Dla dostojnych bourbonów czy potężnych sherrówek 10-15 lat to trochę mało. Dla dymowo, torfowo, morskich whisky powinno być już wystarczająco.
No to może Caol Ila 2003 da radę? Podejrzewam że przebrana z dziesiątek jak nie setek istniejących beczek tego dość młodego destylatu. Zobaczymy.

Koszt zestawu 3 sampli po 50ml to 151zł (szkło wliczone).

Dostępnych 10 zestawów:

- aguero
- nogreg
- Pitupops
- Hubert
- wncvirus
- soma
- Rafał
- Kriss
- Kwik44
Ostatnio zmieniony przez JacekBee Pon Gru 10, 2018 10:55 am, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
aguero 
Singlemalt Whisky Follower
best whisky


Ulubiona whisky: Balvenie
Dołączył: 10 Maj 2015
Posty: 173
Skąd: Kluczbork
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 3:02 pm   

Poproszę zestaw
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 3:50 pm   

I ja poproszę.
 
 
Pitupops 
Singlemalt Whisky Apprentice



Ulubiona whisky: Miltonduff 40 TBWC
Dołączył: 17 Sty 2018
Posty: 14
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 3:51 pm   

Poproszę zestaw
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 3:52 pm   

Tylko pośmiecić wpadłem, spokojnie ;)

JacekBee napisał/a:
niewiele dziś trzeba aby wzbudzić zachwyt koneserków

Jeżeli niewiele to byle jaka, 7-letnia whisky z Islay w cs, to zastanawia mnie znaczenie pojęcia nic :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Hubert 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Port ellen
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 250
Skąd: Polska
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 5:39 pm   

A ja z ciekawości poproszę
 
 
JacekBee 
Singlemalt Whisky Combatant



Ulubiona whisky: Clynelish
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 487
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 5:49 pm   

Wiktor napisał/a:
Jeżeli niewiele to byle jaka, 7-letnia whisky z Islay w cs, to zastanawia mnie znaczenie pojęcia nic :mrgreen:


Podejrzewam Wiktorze że pijesz do jednego z wybitnych wypustów na Polski rynek? Dobrze kombinuję? :twisted:
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 6:05 pm   

JacekBee napisał/a:
z wybitnych wypustów na Polski rynek?

A są niewybitne?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
wncvirus 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: Bunnahabhain
Dołączył: 18 Wrz 2016
Posty: 79
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw Gru 06, 2018 7:03 pm   

prosze zestaw
 
 
soma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 04 Wrz 2017
Posty: 100
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 07, 2018 10:48 am   

Poproszę zestaw - odbiór w Warszawie
 
 
Rafal 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: kilka
Dołączył: 09 Wrz 2016
Posty: 120
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 07, 2018 11:56 am   

poproszę zestaw
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Gru 07, 2018 12:15 pm   

Ej, bo mi wszystko co najlepsze wypijecie. Jacku, zabezpiecz mi proszę małego drama HP. No, może tej Macduff też. W zasadzie przypomniało mi to temat kolejnej przekrojówki Macduff. Jest ktoś chętny na takie spotkanie w przyszłości?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Pią Gru 07, 2018 12:27 pm   

Wiktor napisał/a:
W zasadzie przypomniało mi to temat kolejnej przekrojówki Macduff. Jest ktoś chętny na takie spotkanie w przyszłości?


Jeden z dwoch dni Xmasa 2019 ;) Chetni juz moga zglaszac Macduffy (na PW zeby tu nie smiecic).
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
JacekBee 
Singlemalt Whisky Combatant



Ulubiona whisky: Clynelish
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 487
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 07, 2018 1:01 pm   

Wiktor napisał/a:
W zasadzie przypomniało mi to temat kolejnej przekrojówki Macduff. Jest ktoś chętny na takie spotkanie w przyszłości?


Cytat:
Jeden z dwoch dni Xmasa 2019 ;) Chetni juz moga zglaszac Macduffy (na PW zeby tu nie smiecic).


No i super :)

A tymczasem zabezpieczę dla Ciebie Wiktorze po samplu i HP i Macduffa.
 
 
Kriss 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: Szukam
Dołączył: 20 Lut 2017
Posty: 15
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Gru 07, 2018 8:52 pm   

Poproszę zestaw po 50ml
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów