bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Catawiki opinia oportalu
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lut 25, 2020 7:34 am   

Mniej może o rumach i brandy. Natomiast które to były konkretnie edycje whisky - i jakie dokładnie ceny, wliczając prowizję?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Wto Lut 25, 2020 11:32 pm   

Proszę bardzo.

Catawiki i Kilchoman 10 YO Kilchoman z beczki po sherry

76 euro wylicytowane
6,84 prowizji (9%)
25 przesyłka
--------------------------
pełny koszt 107,84 , w tym koszty dodatkowe 31,84 (29,52%)

Dla porównania zakup na typowym portalu whisky:
Whisky Auktioneer i Bowmore

131 funtów wylicytowane
20,83 wysyłka
4,32 ubezpieczenie przesyłki
5,03 vat
15,72 prowizja (10%)
--------------------------------
176,90 funciaków , 45,9 koszty dodatkowe to 25,95%

Jak widać na Catawiki procentowo koszty dodatkowe zakupu wyszły ciut wyższe, ale to ze względu na droższą wysyłkę (proporcjonalnie do wartości butelki). W zasadzie można powiedzieć, że koszty zakupu są podobne.

Natomiast zakup okazyjny dobrej whisky na typowych portalach to raczej rzadkość. Na Catawiki moim zdaniem trafiają się częściej, przynajmniej te mnie interesujące z niższej i średniej półki. I trochę łatwiej jest wyszukać i trafić. Finisz aukcji nie przeciąga się godzinami. Też mniej butelek kończy się danego dnia, a aukcje kończą się kilka razy w tygodniu.

A też są sprzedawcy wysyłający do Polski w cenie poniżej 15 euro. Są i sprzedający z Polski, przesyłka poniżej 10 euro.

Zalety portali whisky: z góry ustalony cennik przesyłki kilku butelek, co znacznie obniża cenę. Absolutnie niedostępne na Catawiki.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Lut 26, 2020 7:23 am   

Cały jeden Kilchoman, w porządku :cool:
Nie wiem tylko, czemu miało służyć takie akurat porównanie? Poza tym, że wyszło czarno na białym - przy zakupie nawet pojedynczej whisky, udział kosztów stałych w cenie nabycia jest o kilka p.p. wyższy na Catawiki, niż na przywołanej WA (ubezpieczenie jest tam, zdaje się, ciągle dobrowolne). A przecież nikt chyba nie ściąga z aukcji w UK pojedynczej butelki w przesyłce ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Śro Lut 26, 2020 9:03 pm   

"Catawiki opinia o portalu"

Prawie 2 lata temu spytałem, z czym to się je. Ostatecznie mając odrobinę praktyki, gdy Lukster odświeżył temat, podzieliłem się wiedzą. Nie ma drugiego dna. Pozdrawiam.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lut 27, 2020 8:24 am   

Nie, nie o to chodzi ;) Ciężki musiałby to być przypadek, aby wszędzie wietrzyć spiski :D To raczej kwestia tego, że nawet pojedynczy, a tendencyjny przykład potrafi namieszać niezorientowanym.
Warto więc wspomnieć i o drugiej stronie medalu. Łączna ponad 20% prowizja nie może oznaczać nic dobrego (chyba, że dla aukcjonera): mniej oferentów (idą do tańszej konkurencji), mniej butelek (j/w), statystycznie wyższe ceny - pamiętając, jak i dlaczego działają aukcje internetowe ;) Do tego brak weryfikacji oryginalności butelki przez profesjonalistę-aukcjonera (same zdjęcia to jednak za mało). Z naszych obserwacji wynika, że zdarzają się, owszem, interesujące whisky z mało znanych rynków (np. wschodnich) ale koszt wysyłki z tak daleka ostatecznie niweczy sens potencjalnego zakupu. Wyjątki będą zawsze, ale powtarzam - wyjątki. Lepiej ten sam czas wykorzystać można na innych aukcjach.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Czw Lut 27, 2020 11:49 am   

Wiktor napisał/a:
aby wszędzie wietrzyć spiski
Oj tam, oj tam. Ja akurat jestem mało spiskowy. Podałem w przykładzie dwa zakupy, nie twierdzę, że dziś powtórzyłbym zakup, chociaż Kilchoman akurat wyszedł serio bardzo dobry, a z czasem zyskał i w cenie, i w ocenie na WB :wink:

Rzeczywiście obciążanie prowizją obu stron to zdzierstwo. Ale Catawiki to portal bardzo rozwijający się, jest popyt, to mają wysoką prowizję. My różnimy się Wiktor w jednym miejscu. Ja dopiero uczę się whisky, odnajduję dużo interesujących ofert wszędzie, dla Ciebie interesujących butelek jest mniej, i częściej wzdychasz do tych z ceną 4 cyfrową.

Ostatnio zakupy mocno zaniedbałem, ale doinwestowałem firmę. Teraz znów łapię oddech finansowy i lubię sobie usiąść i przejrzeć oferty. Tak zrobiłem przedwczoraj po odpowiedzi w tym wątku. I widzisz, na Catawiki oferty były, a oba portale typowo whiskowe, na których mam konto, miały przerwy. Ciągłość oferty to też atut.

I mam obserwowanych kilku sprzedających z Catawiki, którzy zawsze mają kilkadziesiąt butelek wystawionych, z wysyłką pomiędzy 10-15 euro, niezłe ceny do Polski mają szczególnie Niemcy, są i sprzedawcy z Polski, więc koszty dodatkowe zakupu mogą być dużo niższe, od tych z przykładu. Jak znów coś strzelę, to się pochwalę, również kosztami.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lut 27, 2020 12:05 pm   

Zgadzam się, w półce podstawowej może i Catawiki wymiata. Nie sprawdzaliśmy.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów