bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to jest aby dobre?
Autor Wiadomość
satma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Longrow
Dołączył: 21 Sie 2020
Posty: 145
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lis 23, 2021 9:40 pm   Czy to jest aby dobre?

Ostatnie rozmowy pomiędzy dwoma osobami na forum uświadomiły mi, że nadal nic nie wiem :D

Otóż, jako osoba mniej doświadczona niż większość osób na tym forum pozwalam sobie zerknąć czasami na oceny innych, bardziej doświadczonych osób na WB, szczególnie patrząc na tych, o których myślę, że wiem kto zacz i w jaki sposób ocenia.
Jest to szczególnie przydatne gdy jest możliwość zakupienia sampla czy butelki lub w poszukiwaniu tego poszukiwanego daily drama na 6 w przystępnej cenie. 1-3 pkt nie robi mi specjalnie różnicy jeśli nie wchodzimy w strefę 93+ ale ale jeśli znajoma twarz ocenia whisky na 80, a jakieś internetowe randomy na 91 to jednak chęć próbowania znacząco spada ;)

Jednak teraz się mi trochę skala rozjeżdża bo (przepraszam zainteresowanych jeśli wywołuję do tablicy) jeśli dla Wiktora 4=88, a Tomka 82-84 to zastanawiam się gdzie jest to mityczne 6 dla poszczególnych osób, a gdzie np. 2.

Przeglądnąłem parę butelek z ostatnich spotkań i coś mi to może powiedziało ale też nicków domyślam się kilku co najwyżej.
Łatwiej by było gdybyście mogli podzielić się Waszą skalą. No i zdecydowanie łatwiej by było wybrać coś dobrego do picia w przyszłości ;)

Jak najbardziej może być na pw bo nie każdy chce by cały internet wiedział o nich wszystko :twisted:

Jak ktoś chce wysłać info albo zaprosić do znajomych aby mi było łatwiej odnaleźć coś smacznego to nick mam ten sam :P
Zaznaczam, że osobiście nie wystawiłem ani jednej oceny na WB tylko wpisuję we własnych elektronicznych notatkach w skali 10pkt ponieważ kompletnie nie czuję skali 100. I nadal mam z nią problem jak słyszę, że jeden mówi, że whisky na 87 to lipa, 89 jest fajna ale kosztuje 200€ to zupełnie bez sensu ale już inna ma 91 i choć kosztuje 700€ to trzeba ją spróbować, a jeszcze inny 90% butelek ocenia na 88, więc nie czuję się kompetentny do zostawiania tam własnych ocen.
 
 
kwik44 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: Lagavulin
Dołączył: 14 Maj 2016
Posty: 94
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 7:52 am   

Wg mnie tych skal nie da się porównać w całości. Dla mnie ta 10. ma charakter wykładniczy. A tę 100. widzę jako logarytm ;) Kawałkami - tak, są „liniowe”, szczególnie ta pierwsza w zakresie 1-4. Za to druga w zakresie 1-60 to właściwie ten sam poziom z tego co tu czytam i dopiero zakres w okolicy 90 nabiera sensu. Ale tam jest jakaś dziwna funkcja bez ładu i składu. Stąd tak trudno cokolwiek z tej drugiej wnioskować. 10cio stopniowa jest brutalna, ale pozwala na sensowne wnioskowanie. Takie mam wrażenie czytając oceny bo zakres 4-6-8 z tej pierwszej odpowiada 88-92 drugiej. Tyle że to nie są te same skale. W tej pierwszej różnice są ostre, w drugiej, no właśnie co?
Takie moje wrażenia ujęte trochę w funkcje matematyczne :) . Oczywiście obraz jest dużo bardziej skomplikowany, ale ja mam za małą wiedzę żeby być w dyskusji stroną…
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 9:42 am   

4=89. Nie 88. No błagam :lol:

Oddzieliłbym rozważania nad statystyką ocen (i przekładaniem jej na wybory zakupowe) od rozważań nad samymi skalami, bo to dwa odrębne zagadnienia.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 10:31 am   

Trochę wywołany do tablicy, bo pewnie piszesz o moim i Wiktora przekomarzaniu o Glenfiddichu, to coś powiem.
1. Porównanie skali WB do skali BOW (dziesięciopunktowej) jest ciężkie. Skalę WB odbieram jako liniową. Różnice między whisky 4 do 6, a 6 do 8 są takie same. Tymczasem skala WB jest "odwrotnie logarytmiczna". Im wyższa ocena whisky, tym na skali drobniejsze różnice. Stąd na mojej tabeli "przelicznika" whisky na 1/10 w WB oceniałbym pomiędzy 1 a 24, 1,5/10 mam 25 do 49/100. Co uważam w ocenach WB za totalny kretynizm. Co ciekawe, jak chciałem ostatnio ocenić jakąś whisky na 60-70pkt. to WB wymusiło ocenę opisową. Dlaczego kretynizm? Zdarza się nam na degustacji znaleźć kilka łych ocenionych na 7, ale uważam, że między sobą nie są równe. Staram się jak Wiktor stosować tylko pełne oceny. Ale na WB, gdzie teoretycznie pomiędzy 7 a 8 powinienem mieć 10 precyzyjniejszych ocen jednostkowych, to tak naprawdę wytargowałem na swojej skali 93-94/100 dla mojej oceny 7/10. Logika podpowiada mi, że powinno być albo liniowo (7/10 = oceny od 70 do 79/100).
2. skale
W tym wątku podano kilka skal. Ja dosłownie kwartał temu trochę sobie przerobiłem jedna z tabel, tę przedstawiona przez Czarka. Rozszerzyłem w niej skalę od 4 do 9 w stosunku do WB, ale nieznacznie.
3. Od razu nasunęło mi się pytanie, po co stosować 2 skale, skoro z jedną się nie zgadzam? Bo życie jest brutalne, a WB to nie idealna, ale najlepsza strona katalogująca whisky. I dlatego, gdy piszę swoje notatki, zawsze wrzucam ocenę na WB. Po co?
a. Do zakupów na aukcji całej butelki, sprawdzam na WB, acha, sam oceniłem na tyle, to za tyle warto zalicytować.
b. Po wypiciu sampla oceniam, wrzucam sobie na "wishlist" i jak ktoś wstawi łychę w dobrej cenie, to kupuję.

Tobie też proponuję korzystać z którejś tabeli, które już są na podanej przeze mnie stronie. A jak w pewnym momencie zaczniesz uważać, że coś Ci nie pasuje, to przerób ja pod siebie. I nie patrz na to, jak potem inni oceniają. "Różnimy się pięknie."
 
 
satma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Longrow
Dołączył: 21 Sie 2020
Posty: 145
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 11:11 am   

Rozumiem, że nie da się do końca przełożyć skali, tak jak i rozumiem, że każdy przekłada ją sobie trochę inaczej. I stąd ten temat, tak naprawdę.

Problem jest taki, że oceny, które bardziej pojmuje, z wyjaśnieniem punktacji, czyli 1-10 dostępne są tylko na tej stronie ale nikt się nimi nie chwali poza spotkaniami. Jeszcze ze dwie osoby wrzucały w podobnym miejscu notki raz na ruski rok. Natomiast pewnie spora część osób nadal wystawia oceny w WB.

I przechodzimy do meritum, czyli do mojego egoizmu :twisted:
Dlaczego mam męczyć wątrobę i portfel jeśli dany wypust jest totalną padaką, a ktoś to już miał wątpliwą przyjemność próbować. No i w drugą stronę, jak coś smakowało to jeśli ktoś chciał i tak sobie już kupił drugą czy piątą butelkę, więc to, że zobaczę jego zachwyt w ocenie może mi pomóc wybrać coś fajnego, a tej osobie i tak już nie wykupię sprzed nosa

Czyli tak naprawdę chodzi mi o to jak dla poszczególnych osób wygląda przełożenie ocen na skalę WB i ew. nick (stąd też info o pw jeśli nie chcą się zdradzać) :mrgreen:
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 11:21 am   

https://ibb.co/bWdt1cz
Tu masz moj przelicznik
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 1:04 pm   

satma napisał/a:
jak dla poszczególnych osób wygląda przełożenie ocen na skalę WB

Tak, że poniżej 91-92 pkt. na WB - oczywiście w medianie - nie wolno traktować jako rekomendacji zakupu (samoistnej).
Czyli, ponownie statystycznie uśredniając: będzie to takie "minimum", odpowiednik 6pkt/10 wg naszych ocen spotkaniowych. I rekomendacja owszem, ale ostrożna. Natomiast 93p i wyżej będzie już faktycznie znakiem, a nie tylko sugestią ;) A ile pkt. będzie "obietnicą"?... No właśnie. Nie wiadomo. Całe piękno Whiskybase :mrgreen:

Kiedyś oczywiście te whiskybasowe wartości średnie były niższe, teraz jednak należy brać potężną poprawkę na cały szereg świadomych (handlarze) i nieświadomych (entuzjaści) punktowych przekłamań. Zapewne wkrótce trzeba będzie zrewidować przeliczniki - choćby coraz więcej whisky ze średnią notą 90 pkt nie zasługuje nie tylko na 5p, ale w ogóle na miano pijalnych.

PS. Że wspomniane 88/100 na WB to "bowowskie" 6p... pozostawiam raczej w sferze żartu ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
satma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Longrow
Dołączył: 21 Sie 2020
Posty: 145
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 9:33 pm   

Dzięki Tomek za podzielenie się, o to mi chodziło :)


Wiktor napisał/a:
Tak, że poniżej 91-92 pkt. na WB - oczywiście w medianie - nie wolno traktować jako rekomendacji zakupu...

...Natomiast 93p i wyżej będzie już faktycznie znakiem, a nie tylko sugestią ;)
(samoistnej).


Skoro już o tym piszemy to pobawiłem się stroną i z bottlingów z 2021 (w końcu mamy już koniec XI) jest ok. 170 pozycji 91+ (no i pewnie co najmniej 1/3 by musiała odpaść bo ma np. mniej niż 5 ocen)

Dokładnie 30 pozycji 93+ (tu pewnie musiałoby jeszcze więcej odpaść niż wyżej bo mają pewnie ze dwie oceny)

Wygląda na to, że szansa na sensowny nowy bottling jest zdecydowanie mniejsza niż myślałem. Ale 2021 wygrany bo widzę, że kilku z nas piło dokładnie 13 najlepszy alko 2021 roku :mrgreen:

To jak na tyle hektolitrów wyprodukowanego alko chyba smuteczek; no, ale taki mamy whiskowy klimat Panie, jak mawiał poeta ;)
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 9:42 pm   

A co to za trunek
 
 
satma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Longrow
Dołączył: 21 Sie 2020
Posty: 145
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 9:52 pm   

piłeś ;p
https://www.whiskybase.co...lenfarclas-1973
 
 
nogreg 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: The Glenlivet
Dołączył: 09 Cze 2017
Posty: 407
Skąd: Lubin
Wysłany: Śro Lis 24, 2021 11:20 pm   

Nie byłem na masterklasie na WLW, ale TO MUSI BYĆ POMYŁKA, przecież to 4th Fill 8) . Tomek i Hubert się nie znają, a o zgrozo postanowili zorganizować spotkanie. I ja się na nie zapisałem :shock: W każdym razie będzie ciekawie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów