bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
narodowy test bourbonów ;)
Autor Wiadomość
4inhand
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Szukam
Dołączył: 28 Lut 2012
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 8:29 am   

oscarez napisał/a:
4inhand badania pod mikroskopem elektronowym juz masz pewnie dawno za soba?


Prawdę mówiąc tak. Badałem tym w kole naukowym na studiach brodawki kota (bo nie wiem jak chciałbyś użyć EM do badania whisky - chyba stopień zmurszenia korka;) ). Sprawa jest arcyciekawa bo wygląda to mniej więcej tak jak na załączonym na dole obrazku, który skradłem z netu. Te kolce to brodawki nitkowate - to one drapią kiedy kot poliże Ci palec. Człowiek też je ma tylko oczywiście dużo mniej zrogowaciałe. Te kulku to brodawki grzybowate. To one w większości odpowiadają za percepcję smaku.

ALE z whisky, chciałbym zrobić coś zupełnie innego. Interesowałoby mnie określenie najważniejszych związków kształtujących smak i aromat whisky i próba wykorzystania tego w analizie organoleptycznej przez pracę z wzorcami zapachowymi. Prawdę mówiąc nie wiem czy mam tyle RAMu w nosie, ale chciałbym spróbować :twisted:
To pewnie potrwa pare miesiecy i może kompletnie nie wyjść, ale .... rozumiem, że trzymasz kciuki? :)

[ Dodano: Wto Lip 31, 2012 8:36 am ]
Trzymajtusię napisał/a:
.

Dzięki za przeprowadzenie szybkiej SWOT! Po niej spojrzałęm na tę sprawę zupełnie inaczej!

-----
_________________
Less is more
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 10:10 am   

4inhand napisał/a:
ALE z whisky, chciałbym zrobić coś zupełnie innego. Interesowałoby mnie określenie najważniejszych związków kształtujących smak i aromat whisky i próba wykorzystania tego w analizie organoleptycznej przez pracę z wzorcami zapachowymi. Prawdę mówiąc nie wiem czy mam tyle RAMu w nosie, ale chciałbym spróbować
To pewnie potrwa pare miesiecy i może kompletnie nie wyjść, ale .... rozumiem, że trzymasz kciuki?


Jak Kilchoman wypuszczal pierwsza trojke to dali ja na jakas analize i potem podpierali sie marketingowym belkotem ze w kilchomanie odkryto pierdyliard sybstancji aromatycznych i ze to najwiecej dotychczas. Nie pamietam dokladnie wiec trzeba by bylo odgrzebac tego newsa. W kazdym razie przelozenia z tych badan na smak ciezko szukac :D
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
windham hell 
Singlemalt Whisky Inquisitor
Theory in Practice



Ulubiona whisky: Bowmore Sherry
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 889
Skąd: Janów Lub
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 10:49 am   

nie bardzo wiem do czego to ma prowadzić chyba mając szablon kolorystyczny plus informacje o rodzaju beczki z góry będziecie wiedzieć jak pachnie i smakuje i już wcale pić nie trzeba będzie :?:
 
 
 
4inhand
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Szukam
Dołączył: 28 Lut 2012
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 11:45 am   

Szablon kolorystyczny? Nieeeeeee. Kolory pokazałem tylko jako ciekawostę i fajne zdjęcie. To żadne rocket science. Poza tym kolor whisky z każdej beczki i tak jest inny.
Podobnie jak i nie da się opowiedzieć smaku whisky patrząc na chromatogram czy jakąkolwiek inną analizę.
Może trochę zbyt wcześniej o tym napisałem, bo prawdę mówiąc nie wiem jakie wyniki otrzymamy, może nic ciekawego. Wyobrażam to sobie w ten sposób, że uda nam się określić najważniejsze związki zapachowe, które budują bukiet whisky. Na pewno będą to różne związki dla whisky z kukurydzy i z jęczmienia. Później chciałbym popracować z whisky, w której obecność danego związku jest potwierdzona chormatograficznie i odnieść jej zapach do wzorca żeby zwiększyć "mierzalność" swoich umiejętności sensorycznych. Wszystko po to, aby nauczyć nos rozpoznawać faktyczne zapachy i opisywać whisky w sposób maksymalnie zrozumiały i odtwarzalny dla innych nie bazując tylko na skojarzeniach. Nie chce wkładać teraz kija w mrowisko i rozpoczynać nowego drażniącego tematu. Jakość notek smakowych na arenie międzynarodowej jest różna i rozciąga się od farmazonów, przez opowiadania z wakacji, do rzetelnych opisów smaku i zapachu.
Jestem zdeterminowany by dołączyć do grupy osób tworzących ten ostatni typ notek.
_________________
Less is more
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 1:53 pm   

Ach te opowiesci o zawartosci cukru w cukrze... I promieniotworczosc! :wink: Jestem przekonany, ze dobra whisky sie obroni, a slaba nie. Nawet jesli bedzie sie niepotrzebnie tworzyc dla niej odrebne skale, osobno testowac itp. Wazne, zeby umiec szczerze o tym napisac.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Pawcio 
Singlemalt Whisky Apostle



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1085
Skąd: Wa-wa
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 1:58 pm   

Ja się zastanawiam , czy nie tracę czasu czytając ostatnio BoW
_________________
Pozdrawiam.Pawcio.
"Crusader i Złych Macallan'ów Niszczyciel. Postrach Karuizaw. Protektor Ardmorów. Wielki Piewca CI. BOW Inkwizytor In Spe"P.W.Jasnowski.

NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 2:04 pm   

Pawciu - przynajmniej jest zabawnie :wink:
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Tad 
Singlemalt Whisky Acolyte



Ulubiona whisky: Port Ellen
Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 85
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 4:10 pm   

No właśnie chyba już nie jest...
_________________
S.C.P.B.
 
 
4inhand
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Szukam
Dołączył: 28 Lut 2012
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 4:30 pm   

Wracając do leżakowania, ile poziomów beczek Waszym zdaniem jest OK?
To zdjęcie zrobiłem w Szkocji a nie w USA :)
_________________
Less is more
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 6:31 pm   

Gdzie dokładnie?

Obstawiam, że gdzieś w Edynbura...
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
4inhand
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Szukam
Dołączył: 28 Lut 2012
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 7:34 pm   

Pawloff napisał/a:
Gdzie dokładnie?

Obstawiam, że gdzieś w Edynbura...


Nie, w Glenkinchie nie wpuszczają do magazynu. To zdjęcie zrobiłem w Glen Scotii w Campbeltown ... a leży w beczkach nie kto inny jak Loch Lomond :(
_________________
Less is more
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 8:00 pm   

Sam sobie odpowiedz na to pytanie...
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
Pawcio 
Singlemalt Whisky Apostle



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1085
Skąd: Wa-wa
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 9:59 pm   

glen scotia ,niby że tam wszedłeś??, niby jak jak??? tam nawet bramy nie ma;), Scapa to przy Glen scotia destylarnia pełna ludzi;) witająca chlebem i solą;)
_________________
Pozdrawiam.Pawcio.
"Crusader i Złych Macallan'ów Niszczyciel. Postrach Karuizaw. Protektor Ardmorów. Wielki Piewca CI. BOW Inkwizytor In Spe"P.W.Jasnowski.

NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
 
 
 
4inhand
Singlemalt Whisky Follower



Ulubiona whisky: Szukam
Dołączył: 28 Lut 2012
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Lip 31, 2012 10:08 pm   

Ja nie kontestuje, tylko dyskutuje :) Tu jeszcze kilka prawilnych! Jestem bardzo ciekaw jak wygląda w magazynach DIAGEO...
Z kolei w USA z reguły magazyny mają piętra ... no i często są czarne żeby się mocno nagrzewać.

[ Dodano: Wto Lip 31, 2012 10:17 pm ]
Pawcio napisał/a:
glen scotia ,niby że tam wszedłeś??, niby jak jak??? tam nawet bramy nie ma;), Scapa to przy Glen scotia destylarnia pełna ludzi;) witająca chlebem i solą;)


Ano wszedłem :) 'stuk puk', 'szeroki uśmiech', 'pretty please' i oglądaliśmy przez 2 godziny destylarnię i magazyny, do których nie można wejść, bo nie ma miejsca, ale pozwolili nam przejść po beczkach :twisted: A na końcu udało mi się kupić ostatnią sztukę Glen Scotia Peated (nie wiem czy ostatnią ever, ale ostatnią w destylarni). Wygląda mniej więcej tak:

http://img.thewhiskyexcha...stob.1999v1.jpg

[ Dodano: Wto Lip 31, 2012 10:18 pm ]
Demyt! Nie przyzwyczailem sie jeszcze do tego forum i posty mi się zlewają! W każdym razie pierwsze zdjęcie jest @ Pawcio, a 3 dolne @ Rajmund :)
_________________
Less is more
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Śro Sie 01, 2012 2:10 pm   

No to sobie pojeździłeś po Szkocji. Gratuluję.
Moje trzy zdjęcia wsadziłem nie po to, żeby pokazać, że jeżdżę trochę, tylko po to by pokazać Ci jak leżakuje whisky w destylarniach, z których pochodzą whisky dobre, świetne i wybitne. Że im bliżej gruntu, tym lepiej.
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów