bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
blog.czajkus.com
Autor Wiadomość
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Sie 13, 2013 3:47 pm   blog.czajkus.com

Witam,
Jako, że tworzenie blogów o whisky stało się ostatnio modne, postanowiłem założyć bloga, który whisky zajmował się nie będzie :mrgreen: (chyba, że w drodze wyjątkowego wyjątku jak coś ciekawego wyszperam).

Interesowałem się od podstawówki historią a od liceum alkoholami także mój blog w dużej mierze będzie zajmował się historią alkoholi - głównie polskich, miniaturkami, jakimiś ciekawostkami itp. Trochę takich materiałów przez lata nazbierałem i lepiej to w jakiś sposób opublikować niż zapomnieć.

Od strony technicznej bloga robię sam i jeszcze trochę whisky przez wasze gardła przepłynie zanim wszystko ogarnę, ale jakoś sobie myślę poradzę i będzie coraz lepiej i barwniej.

Zapraszam
http://blog.czajkus.com

Pozdrawiam
Czajkus

[ Dodano: Pią Wrz 13, 2013 11:01 am ]
I po miesiącu działalności zrobiło się 47 wpisów 8)

Zapraszam
http://blog.czajkus.com

Pozdrawiam
Czajkus

[ Dodano: Pią Lis 15, 2013 2:09 pm ]
Witam,
W ramach mojego blogowania przekroczyłem już 100 wpisów :D Wpisy są różnorodne, duża część to odszukane i przepisane ze starej prasy artykuły dotyczące alkoholi: piwa, wina, wódki. Moje wpisy dotyczą głównie historii firm polskich i zagranicznych produkujących alkohole i miniaturek. Zamieszczam także znalezione opisy polskich przedwojennych firm produkujących cygara. Jakoś powoli idzie.

Pozdrawiam
Czajkus

[ Dodano: Sro Maj 14, 2014 8:35 am ]
Mam już 200 wpisów :lol:

200 wpis jest o pomyśle na masową produkcję starki w dwudziestoleciu międzywojennym. Gdyby był zrealizowany być może obecnie polska starka byłaby na równi co najmniej whisky japońskiej?

http://blog.czajkus.com/b...-okazji-starce/

Przy okazji wycinki prasowe świadczące o eksporcie starki do Anglii w XIX w.

Zapraszam
Czajkus

[ Dodano: Czw Sty 08, 2015 9:16 am ]
Dzisiaj 300 wpis na moim blogu :)
http://blog.czajkus.com/b...licji-w-1901-r/
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Sty 08, 2015 11:02 am   

Składanie gratulacji i cmokanie po jajkach pod byle pretekstem także stało się ostatnio modne ;) Idąc pod prąd modom ograniczę się więc tylko do krótkiego: naprawdę dobra robota. ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Czarek 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Ben Nevis i Caol Ila
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 1673
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 11:04 pm   

Czytam i szczerze gratuluję, mało, podziwiam.
Stopien zafiksowania niemal abstrakcyjny :-) , a robota doskonała.
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Czarek Pią Sty 16, 2015 6:25 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 3:48 pm   

Dziękuję :grin:
Staram się podawać stare materiały dotyczące historii polskich alkoholi zgodnie z ideą "best of ..."

PS: Przy okazji, w 1905 r. pewien irlandzki poseł stwierdził w Parlamencie Angielskim, że "whisky szkocka jest napojem tak gorącym, iż przechodzi przez gardło, jak korowód z pochodniami" :roll:
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 4:03 pm   

@Czajkus: szacunek i tyle.

ja.

PS:
bardzo chcialem obalic Twoja bardzo odwazna teze:
"... Polacy dużo wcześniej od Szkotów czy Irlandczyków produkowali starkę poprzez trzymanie żytniówki w beczkach i przez to polepszanie jej smaku. Ale było to możliwe dzięki temu, że u nas było dużo szlachty i duża jej część miała gorzelnie i były możliwe takie fanaberie jak trzymanie alkoholu w beczkach..."
"kopalem" kilka dni w wielu zrodlach i mam takie paskudne uczucie, ze masz racje ;)
PS2:
i niech Ci ten (i inne) komplement cyt: "przechodzi przez gardło, jak korowód z pochodniami"
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 9:06 am   

Zbieram pigwówki do Wielkiego Testu Pigwówek. Pod pojęciem pigwówek rozumiem nalewki, wódki, likiery z pigwy albo pigwowca. To dwa różne owoce ale 95% społeczeństwa ich nie odróżnia.
Póki co mam 38 sztuk domowych i sklepowych. Test będzie w drugiej połowie kwietnia i do tego czasu pewnie zbiorę 50 :)

Poniżej zdjęcie 28 pigwówek
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 9:32 am   

Tylko nie zapomnijcie o paru litrach krwi do transfuzji po tym dziele ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 11:01 am   

No tak, na początku miało być 10, potem max 33 ale dobrzy ludzie wciąż wysyłają :roll:
Po 20 ml każdej wychodzi 1 litr do wypicia. A jak się nie uda to będę miał nauczkę.
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 11:40 am   

A skąd pomysł na pigwówki?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 12:22 pm   

hmmm. Najpierw testowałem z kolegą wiśniówki i cytrynówki, ale tu głównie tylko te klasy popularnej dostępnej w sklepach (plus moją i kolegi wiśniówkę). Tych mieliśmy po 12 sztuk. Oceny przyznajemy rzecz jasna w 10 punktowym systemie wg. BOW :) Testowałem też po kilka goldwasserów, jarzębiaków. Z kolegą też mamy w planie kilka różanych.

Zastanawiałem się co testować w dalszej kolejności i stwierdziłem, że pigwówki są dość popularne, a te domowe bardzo często w konkursach nalewek zajmują czołowe pozycje.
W sklepach były Soplica pigwowa i Złota Pigwa z Polmosu Warszawa, a ostatnio wyszły Krupnik, Extra Żytnia czy Alaska Pigwowa (mają małe pojemności 100 czy 200 ml). No to je zacząłem powoli kupować. W między czasie wyszła Toruńska Pigwowa, Ułańska Pigwowa, Złota Polska Pigwowa więc też je kupiłem - ale te już większe.

Jak kupiłem większość popularnych marek - skupiłem się na tych dostępnych ale trochę lepszych: Krakowski Kredens, Nalewki i Inne (produkują dla nich Surwin z Suchowoli i JA-GO), Toorank, Nalewki Benedyktyńskie. Przy okazji w zamian za wpis na moim blogu dostałem od sklepu boreas.pl 2 nalewki z pigwy i dzikiego pigwowca (rozlewają pod własną marką kupione nalewki, ta z dzikiego pigwowca jest z Nalewek Staropolskich). Przy okazji miałem też moja pigwówkę, plus mamy. Dostałem też 2 od kolegów z forum miniaturek. No a im więcej zbierałem to tym więcej zacząłem dostawać :) Napisałem do niemal wszystkich małych wytwórców nalewek, którzy zalegalizowali działalność z pytaniem za ile mi sprzedadzą 100 ml ich Pigwówki z wysyłką no i część z nich tj. Nalewki Wawelskie, Nalewki Kresowe, Hulaj Duszo Sarmackie Smaki i Pan Zdzisław Wilk wysłali mi gratis ich pigwówki. Im mniejsza firma tym chętniej wysyła. Ale są też takie dla których budowa destylarni na Florydzie stanowi mniejszy problem mentalno-logistyczny niż wysyłka/sprzedaż 100 ml nalewki.
Dałem też informacje na forach kolegów bimbrowników i winiarzy i kilka osób wysłało mi ich domowe pigwówki. Plus kilka dostałem od znajomych czy znajomych znajomych, kilka jeszcze dokupiłem i tak wychodzi że ok. 50 w degustacji weźmie udział.

Kolorystycznie jest duża różnorodność, stare nalewki z pigwowca mają bardzo ciemną barwę a nalewki z pigwy mogą mieć barwę wręcz słomkową. Same owoce pigwy czy pigwowca są niejadalne, ale bardzo dobre na przetwory. Przy nalewce trzeba użyć cukru i można zrobić te nalewki od bardzo wytrawnych do bardzo słodkich likierowych. Zgromadziłem też różne roczniki 2008, 2010, 2011 itd. Stąd liczę, że w zapachu, smaku różnice będą dość znaczne i będzie można w ocenie zastosować całą skalę BOW.
Domowa produkcja nalewek owocowych należy do polskiej tradycji. Nalewki małych producentów dostępne w sklepach są najlepszej światowej jakości, no i jak wiadomo kosztują ułamek cen whisky. Ale mam też Barmańską Pigowową w cenie 9,2 za 0,5 l.

Test będzie ślepy, po 10 sztuk na turę, w turach pewnie je posegreguję kolorami. Oceniających będzie 3. Taki mam plan.
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
Ostatnio zmieniony przez Czajkus Czw Mar 19, 2015 12:30 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 12:26 pm   

Mam taką pigwówkę z pigwowca.. pogadam ze znajomym czy by nie odlał.. ostatnio mnie podpuścił i nalał jako łychę do kieliszka.. powiem tak, wąchałem z 20 min., porobiłem notki.. i wtedy mi się przyznał.. naprawdę nie mogłem uwierzyć iż to nie dobra łycha sherówka :oops:
 
 
Rajmund 
Administrator



Ulubiona whisky: już sam nie wiem...
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 1402
Skąd: Świdnica
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 12:35 pm   

Kurcze, jeśli dobrze poszukam po szafkach w kuchni, to gdzieś tam powinna być jeszcze co najmniej jedna butelka mojej pigwówki, zrobionej kilka lat temu z własnych owoców pigwowca, z krzaczków rosnących w ogrodzie za domem. Pamiętam, że nie bardzo mi smakowała, bo chyba ją przesłodziłem, więc wyszedł strasznie słodki likier, ale kto wie, może po tych kilku latach przegryzła się i nadaje się do czegoś. Może nawet do spożycia. Odezwę się jeśli uda mi się ją znaleźć, no i jeśli jeszcze macie moce przerobowe na kolejną próbkę. Absolutnie niezależną.
_________________
Pozdrawiam,
Rajmund
 
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 12:38 pm   

Czajkus napisał/a:
testowałem z kolegą wiśniówki i cytrynówki

Jakbys kiedys w czasie tych testow trafil na naprawde porzadna i nie za slodka smorodinowke to serio jestem chetny na sampla albo i nawet cala butle :smile:
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Czajkus 
Singlemalt Whisky Follower
www.czajkus.com



Ulubiona whisky: Caol Ila
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 152
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 1:41 pm   

Jak ktoś znajdzie jeszcze pigwówkę i zechce mi podesłać 100 ml to oczywiście chętnie przyjmę. :lol:

Jak kiedyś będzie okazja próbować nalewek z czarnej porzeczki to będę pamiętał. W każdym bądź razie wśród dostępnych sklepowych nalewek najlepszą opinią cieszą się Nalewki Staropolskie Karola Majewskiego. Robili czarną porzeczkę (nie piłem) - w chwili obecnej według ich strony kolejna partia leżakuje.
_________________
www.czajkus.com blog.czajkus.com
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Mar 19, 2015 9:08 pm   

wrzuć wyniki testu, trzeba już szukać alternatywy dla drogich wybitnych maltów...
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów