bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wakacyjny blind tasting: to Islay & beyond!
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Cze 24, 2014 11:47 pm   Wakacyjny blind tasting: to Islay & beyond!

...czyli whisky warte poznania w degustacji w (prawie) ciemno ;)

Noce coraz dłuższe, wianki puszczone odpłynęły w siną dal, wszystkie podsłuchy wykryte, zimowe zapasy whisky dawno wypite. A żyć trzeba... po raz kolejny BOW przeznacza część ze swoich tajemnych zapasów na degustację Forumową ;)

W bieżącej edycji blind-testu zestaw stworzy siedem bardzo nieprzypadkowych bottlingów. Kryteria doboru tych edycji określiliśmy następująco:
- przede wszystkim testujemy whisky rokujące co najmniej bardzo ciekawie (lub lepiej) w zakresie swojej jakości
- testujemy wyłącznie whisky, których sami chcemy spróbować (jakżeby inaczej...)
- skupiamy się na whisky z beczek po ciemnej sherry (z wiadomych względów), a zestaw uzupełniamy szczególnie ciekawymi edycjami whisky z beczek po bourbonie, celem uniknięcia jednostajności - czy wręcz przesytu - i utrzymania możliwie wysokich walorów poznawczych ;)
- wybieramy edycje rzadkie - przeważnie unikalne i sprzed lat - by możliwie zminimalizować ryzyko, że ktoś z uczestników je zna (oczywiście może zdarzyć się na tym polu wyjątek, choć szansa na to jest doprawdy minimalna)
- skupiamy się tylko na whisky o możliwie najlepszym na dziś stosunku ceny do potencjalnej jakości - zakładanym w oparciu o rożnorakie źródła oraz własne doświadczenie. Czyli: żadnych irracjonalnie drogich pseudo-rewelacji, marketingowych balonów itp. ;)

Tym razem zmieniamy nieco koncepcję degustacji "absolutnie w ciemno" i ujawnimy już dziś część informacji, co w naszej ocenie może tylko uatrakcyjnić zabawę uczestnikom. Dlaczego? Po pierwsze z zasady nie zakładamy, że pełna tajność jest komukolwiek na Forum niezbędna do rzetelnej oceny whisky. Po drugie, garść wskazówek pomoże naprowadzić na właściwe tory podczas typowania (a przynajmniej powinna), aczkolwiek najbardziej istotnych szczegółów tak naprawdę nie zdradzimy. Równoległa degustacja wszystkich sampli i próba dopasowania ich do zakreślonych poniżej ram może okazać się nawet ciekawsza niż poruszanie się kompletnie "po omacku". I oby tak było ;)

Po trzecie wreszcie - takie podejście oznacza dodatkową atrakcję, a mianowicie KONKURS. Uczestnicy blind testing mogą (ale nie muszą) podać swoje typy dopasowujące numery poszczególnych próbek do poniższej listy. Osoba, która będzie nabliżej 100% trafności otrzyma "Nagrodę specjalną BOW imienia Młynowego Spławika" ;) Nagrodą będzie... niech pozostanie niespodzianką.
Dodatkową nagrodę otrzyma osoba, która podejmie się wytypowania destylarni oraz dokładnego wieku poszczególnych sampli. Tu również będzie decydować zasada jak największej liczby odgadniętych destylarni i możliwie najmniejszej pomyłki co do liczby lat próbowanych edycji.

Kończąc nareszcie te nudne dywagacje - co w zestawie tym razem?

a) Islay whisky, dark sherry, cask strength, wiek <20
b) Islay whisky, dark sherry, cask strength, wiek 20+
c) Highlands whisky, bourbon cask, cask strength, wiek 20+
d) Highlands whisky, dark sherry, cask strength, wiek <20
e) Islay whisky, dark sherry, cask strength, wiek <10
f) Islay whisky, bourbon cask, cask strength, wiek <20
g) Speyside whisky, bourbon cask, cask strength, wiek 20+



Koszt zestawu siedmiu sampli po 100ml - 525zł.
Koszt zestawu siedmiu sampli po 50ml - 272 zł.
Do tego dochodzą koszty wysyłki pocztą (szkło wliczone).


Zainteresowani udziałem proszeni są o zgłoszenia w tym temacie i jednoczesną wpłatę na tradycyjne konto (w razie potrzeby po dokładne dane prosimy pisać via PW).

Realizacja wysyłek sampli - połowa lipca.

Termin zgłaszania typów konkursowych i rozstrzygnięcie konkursu wraz z podaniem pełnej listy whisky - do połowy sierpnia.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Śro Cze 25, 2014 11:01 am   

poprosze po 50ml
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Cze 25, 2014 11:26 am   

ja również poproszę po 50ml
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 01, 2014 9:11 am   

Wiele wskazuje na to że akcję trochę przyspieszymy i sampling będzie wysyłany już w przyszłym tygodniu. Osoby zapisane proszę o kontakt na PW w celu potwierdzenia i dalszych ustaleń.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Pon Lip 28, 2014 7:22 pm   

Według mnie to będzie tak:
1) - E)
2) - D)
3) - C)
4) - A)
5) - G)
6) - F)
7) - B)

Ogólnie mimo, że część danych znana, to w niektórych przypadkach ciężko określić. Jak były dwie pasujące to strzelałem.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 29, 2014 1:39 pm   

Tomek1 napisał/a:
1) - E)
2) - D)
3) - C)
4) - A)
5) - G)
6) - F)
7) - B)


Widzę myśl przewodnią, niemniej trafiłeś w 2 z 7. Gdyby to była gra w lotto wynik nie byłby raczej premiowany ;) Ale ważniejsze są inne kwestie, zwłaszcza że wcale nie było tak prosto... Jakieś typy co do destylarni? Uwagi? Opinie? Oceny?

...a gdzie nasz drugi uczestnik? Czyżby nie próbował typowania? Czyżby wypił bezrefleksyjnie? ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lip 29, 2014 2:20 pm   

Refleksje są i typy też, znajdę tylko kartki w biurku i wrzucę swoje wypociny :wink:

Chociaż zastanawiam się co z tego wyniknie, bo skoro Tomek trafił 2/7 to co u mnie będzie :mrgreen: ...aż strach się bać
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Wto Lip 29, 2014 6:13 pm   

Dobrze, że nie zero :)
Może tam gdzie miałem wątpliwości źle strzeliłem. Przy 4 i 7 wahałem się nad A i B, a przy 3 i 5 między C a G, więc może jest odwrotnie.
Co do ocen:
1) - 4,5
2) - 6 (tu może być GlenDronach)
3) - 5,5
4) - 6
5) - 4
6) - 5 (CI?)
7) - 7

Chyba jestem jeszcze zbyt słaby w uszach, żeby destylarnie odgadywać, tym bardziej że nawet dopasowanie nie wyszło.
Ostatnio zmieniony przez Tomek1 Czw Lip 31, 2014 10:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 29, 2014 7:52 pm   

Poczekajmy jeszcze na Bartoszka z odpowiedziami. Będzie ciekawie, widzę ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Lip 29, 2014 10:44 pm   

Test był w 2 podejściach i o dziwo miałem rozbieżne poglądy co do zawartości w kieliszkach
przy drugim podejściu

1-e
2-d
3-g
4-b
5-c
6-f
7-a

Nie do końca jestem pewny czy w tym przypadku mi pomogły podpowiedzi, raczej trochę przeszkodziły :?
Jak będę w domku to poszukam swoich notatek i sugestii-to coś tu jeszcze wrzucę
z moich wypocin
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Lip 30, 2014 11:47 pm   

Wynik lepszy - 3 z 7 dopasowane prawidłowo :)

Poprawny zestaw to:
1 - D
2 - A
3 - G
4 - E
5 - C
6 - F
7 - B

A z ujawnieniem dalszych szczegółów czekamy jeszcze na oceny i ewentualne typy destylarni ;) Może ta kolejna podpowiedź okaże się dodatkowo pomocna?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 9:22 am   

Wiktorze ciekawość zżera :)
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 9:51 am   

Popołudniu wrzucę swoje wypociny-bo też mnie interesuje rozwiązanie zagadki :mrgreen:
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 8:37 pm   

Punkt 21:00 ogłaszamy wyniki. Hurry up ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 9:00 pm   

Na szybko bez zredagowania bo mi Wiktor czas ograniczył:

1 5,5/10
Zapach- intensywnie kwiatowy, owoce tropikalne, przyjemny, miód, akcenty warzywne
Smak-słodki, delikatny, owoce, kwiaty, trawy, po chwili przyprawy
Finisz-średnio długi, owoce, przyprawy
Uwagi: nie mój klimat, stąd obniżenie oceny, clynelish

2 6,5/10
Zapach-piżmo, bejca, ocet balsamiczny z miodem, po czasie ciemne owoce, zawaluowana sherry,
nuty kwiatowe-tu się naprawdę dzieje
Smak- sherry, po zapachu oczekiwałbym większej złożoności, wrażenie rozcieńczenia, jakby alkoholowości?
Finisz-długi, przyprawy, trochę ostrości
Uwagi-oleista w kieliszku, Ben Nevis młody 16lat

3 6,5/10
Zapach- raczej delikatny, czuć wpływ beczki, cytrusy, geranium, bardzo przyjemny
Smak-owocowo, łagodnie
Finisz-przyjemny, dość długi, trochę przypraw
Uwagi: Bourbon, naprawdę fajny, taki klasyk, ale to nie moje klimaty

4 7,5/10
Zapach- lakierowo-balsamiczny, niesamowity, gęsty, złożony, piżmo
Smak- sherry, skóra
Finisz- długi, przyjemny, stonowany

5 5,5/10
Zapach-trochę torfu, po chwili przebijają się nuty owocowe(jabłka) i winne
Smak-owoce, trochę torfowego dymu, słodycz
Finisz- długi, dymny, sherry
Uwagi- bunnahabhain, kilchoman,młodość

6 7,5/10
Zapach- odmalowane olejną stare magazyny, wilgoć, towot, torf, przebijają się owoce, kwiaty, trochę winnych nut
Smak-dym, torf, powracają owoce
Finisz- długi, dymno-owocowy, bardzo przyjemny
Uwagi: bunnahabhain, ardbeg

7 5,5/10
Zapach- pięknie uwodząca sherry, słodycz, perfumowane kwiaty
Smak- sherry, suchość, drewno
Finisz- długi, trochę goryczki, sherry
Ostatnio zmieniony przez bartoszek Pon Sie 04, 2014 5:26 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów