bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
whisky w prezencie
Autor Wiadomość
Amelius 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: ...
Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 5
Skąd: Przemyśl
  Wysłany: Wto Lut 17, 2015 1:49 pm   whisky w prezencie

Zatem... zarejestrowałam się na forum, bo potrzebuję dobrej rady, a mam za mało czasu, żeby się teraz dokształcać z gatunków whisky. Chcę męża obdarować trunkiem. Lubi whisky. Bardzo. Nie jest wybredny, ale chcę, żeby się poczuł doceniony, dopieszczony itp itd, zatem proszę o pomoc. Co byś mi kolego forumowiczu zaproponował, aby mąż wiedział, że się postarałam :)
target to 1000-1500 PLN.
_________________
sky is the limit!
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 2:29 pm   

W tych kwotach to brac wybierac. Moze jakas podpowiedz? Jakie smaki w whisky maz lubi? Co pijal, ma jakas ulubiona? Wazny jest jakis rocznik? No i oczywiscie - ile jest czasu na zakup.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Amelius 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: ...
Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 5
Skąd: Przemyśl
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 2:39 pm   

mąż bardzo lubi Jamesona- no ale tak jak pisałam, wolałabym coś z górnej półki. whisky nie musi tyle kosztować, ale tyle mogę przeznaczyć.
sam mąż jest rocznik 1981, więc może być coś z tym związane.
na zakup mam około 3 tygodnie.
_________________
sky is the limit!
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 3:38 pm   

Amelius napisał/a:
mąż bardzo lubi Jamesona
No to faktycznie wybrzydzac nie bedzie :-)

Z rocznikiem 81 z Irlandczykow to moze nie jest najlatwiej (glownie poniewaz oni pija duzo i niewiele zostaje do starzenia) ale jakiegos Teelinga bym polecil, przyjemny Irish z finishem, ostatnio pilem nawet http://www.whiskybase.com...openshop/280952 - i ladnie sie prezentuje. Jesli poszukasz troche w internecie to napewno znajdziesz gdzies w Polsce ta butelke. Mozna tez zamowic z UK ale dostawa pewnie okolo £30.
_________________
Doing does
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 4:12 pm   

witaj!
Jameson to troche inna bajka, bo to "Irish whiskey", a nie "Scotch whisky" - ogniskowa tego forum. ponadto to whisky mieszana (nie z jednej destylarni i prawdopodobnie tylko w 60% ze slodu jeczmiennego).
IMO masz trzy mozliwosci:
1 - najmniejsze ryzyko - kupic Jamesona ze sredniej polki np. 18 YO (okolo 140 Euro) lub z gornej polki np. Rarest Vintage Reserve (okolo 450 €). moim zdaniem obydwie (wprawdzie tej ostatniej nie probowalem) przereklamowane i nie warte tych cen, ale co kto lubi...
2 - srednie ryzyko - kupic jakies fajne Irish whiskey np. popularnego Bushmills 21 Year Old (okolo 110 Euro) czy cos bardziej orginalnego np. Greenspot 10 YO (teraz chyba okolo 200 Euro).
3 - najbardziej ryzykowna, ale absolutnie najciekawsza decyzja - kupic Scotch Single Malt whisky. jesli zdecydujesz sie na ta opcje, koledzy na tym forum pomoga dokonac Ci najlepszego wyboru. kupienie ciekawego SM z 1981 roku w tej cenie jest tez mozliwe.
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 4:51 pm   

Tak jak pisze kolega, pierw rozeznaj się czy pił jakieś Sinhle Malty, czy coś silnie torfowego np. z islay lubi, czy miał kontakt z single caskami po dark sherry, wreszcie czy kupuje już whisky w cask strength (przeważnie okolo 60% vol.), a moze z japonskich ostatnio modnych... wypustow jakis malty mu pasowały?

Ale ulubiona whisky Jamson sugeruje, że raczej nie pił jeszcze dobrych whisky i pewnie znana hipermarketowa marka w superopakowaniu w stylu porshe design zrobi wiekszy efekt wow, a zawartość cóż tak jak Jamesona, Cola nie wypluje...

za to np. Clynelish z 81 zostanie zupełnie nie zrozumiany, a i butelka będzie wyglądała czesto nie lepiej niż flacha z biedronki i często w bylejakim kartoniku... bo prędzej taką zawartość butelki bliską sercu szczerze polecimy, a doceni ten kto na prawdę będzie wiedział z czym ma do czynienia.
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 5:50 pm   

Oh Pawloff :-( pamietaj ze polecajac vintage malty nowicjusza odejmujesz sobie niemal od ust.
_________________
Doing does
 
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 6:53 pm   

Altruizm ma granice, dlatego pisze jednocześnie o wypas butelce w stylu porshe ;)

PS . Przy okazji zgadnijcie jaką butle dostałem na dzisiejszy własny jubileusz ;) Dodam, ze nie od żony... tylko z zaskoczenia niepodziewanie :)
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 7:59 pm   

jak nie od zony, to pewnie jakis independet w wieku chrystusowym ;)
wszystkiego najdluzszego!
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Amelius 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: ...
Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 5
Skąd: Przemyśl
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 8:53 pm   

Pawloff napisał/a:

Ale ulubiona whisky Jamson sugeruje, że raczej nie pił jeszcze dobrych whisky i pewnie znana hipermarketowa marka w superopakowaniu w stylu porshe design zrobi wiekszy efekt wow, a zawartość cóż tak jak Jamesona, Cola nie wypluje...


Diagnoza trafiona w 90% pod tym względem, że raczej nie pił jeszcze dobrych whisky- tu gdzie mieszkamy to głównie hipermarkety i pożalsięboże winiarnie, ale nie jest facetem, który podnieci się butelką i do wszystkiego doleje coli.
właśnie dlatego chcę mu kupić coś wyjątkowego, żeby nie łyknął jak whisky z lidla :)
zwłaszcza, że sam robi domowe trunki (wina + kolumna na banicji w garażu)
mogą być 2-3 różne, skoro podałam wysoki pułap cenowy za trunki, których niewyrychtowane gardło nie zrozumie.
z wojaży zagranicznych zwykłe przywoziłam mu the famouse grouse i nie pogardził, ale nie jest to nic specjalnego.
no i nie wiem, z jednej strony problem w tym, że chyba żadną whisky nie pogardzi, a z drugiej, że kompletnie nie wiem co takiego kupić, żeby wiedział, że to coś wyjątkowego.

[ Dodano: Wto Lut 17, 2015 8:55 pm ]
ale- zdecydowałabym się jednak na kupno Scotch Single Malt whisky- niech chłop spróbuje, co go dotychczas ominęło
_________________
sky is the limit!
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lut 17, 2015 9:39 pm   

Może więc nie idźmy w wymagające whisky, które byśmy tu polecali (często w mało atrakcyjnych butelkach, z tandetnymi etykietami i pożal się borze kartoniku, albo i bez), a raczej w kierunku dobrej Single Malt na początek, nie koniecznie w pełnej mocy, a za resztę, która zostanie z pewnością wymyślisz co ciekawego mu kupić, nie koniecznie whisky, choć może komplet dobrych kieliszków do whisky się przydać, jakaś dobra książka o whisky dla początkujących np. Dave Broom - Atlas Whisky (jest tam i o Jamesonach ;) .


Może na początek coś mniej wymagającego:

- Tomatin 12 (z tych delikatnych kwiatuszkowych)
- Glendronach 15 (wyraźny wpływ dark sherry, czerwone owoce, konfitury, ale i nutka ciemnych mocy)
- Glnengone 17 (przyjemna whisky z wpływem sherry i bourbonu, bez udziału torfu podobnie jak większość irlandzkich)

klimaty morskie, torfowe, dymne:
- Lagavulin 16 (must know!)
- Kilkerran 10 YO Work In Progress 6-th Release Bourbon Oak
- Talisker 57 north
- Ardbeg Uigedail (efekt zdziwienia murowany - dym, wędzonka, morskie klimaty - szatan)
- Kilchoman Machir Bay (Podobnie jak ardbeg dymno-morski, ale w bardziej przystępnej mocy na początek - farmerska robota, od zasiania jęczmienia do napełniania butelek i to serce tu czuć)

- umiarkowane tematy Hazelburn / Longrow

- a może jako ciekawostka jakiś Japończyk (oni tam naprawdę nauczyli się robić whisky...), cokolwiek na start Miyagikyo, Yoichi, Yamazaki, Hakushu, a jak się spodoba to za rok polecimy coś trudniejszego ;)

w pełnej mocy whisky na razie na start nie polecam, ale za rok koniecznie.





więcej podpowiedzi w dziale:

http://bestofwhisky.pl/fo...der=asc&start=0



A co do butelki niespodzianki to wspomniany Jameson z wypas kieliszkami do shotów.
Sam gest mnie zaskoczył, ponieważ się nie spodziewałem i miło mi się zrobiło.

Czyli wyszło przypadkiem nowe motto marketingowe, że
Jameson - whiskey nr 1 na świecie na prezent urodzinowy! ;)
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
Ostatnio zmieniony przez Pawloff Śro Lut 18, 2015 10:35 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Amelius 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: ...
Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 5
Skąd: Przemyśl
Wysłany: Śro Lut 18, 2015 10:03 am   

zdecydowałam. Dostanie Talisker 57, Glendronach 15 i Lagavulin 16.

mam nadzieję, że się ucieszy.

[ Dodano: Śro Lut 18, 2015 10:03 am ]
dzięki za pomoc!
_________________
sky is the limit!
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Lut 18, 2015 10:24 am   

bardzo dobry wybór ;)
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Śro Lut 18, 2015 10:59 am   

dokladnie. taki zestaw pozwoli "otworzyc oczy".
jesli kupujesz w kraju, to "pogoogluj" i sprawdz cene w kilku sklepach. roznice w cenach na tym "rynku" siegaja 50%.
macie odpowiednie szklo (kieliszek ksztaltem przypominajacy tulipana)?
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Amelius 
Blendedwhisky Flagellant


Ulubiona whisky: ...
Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 5
Skąd: Przemyśl
Wysłany: Śro Lut 18, 2015 11:10 am   

macie :)
posprawdzałam w Polsce ceny w sklepach internetowych, fakt, rozstrzał jest spory.
wyjeżdżam niedługo, może znajdę na lotniskowych duty free, chociaż tam asortyment whisky jest dosyć ograniczony (zwłaszcza na niewyspiarskim kierunku).
w każdym razie bardzo dziękuję za pomoc.
_________________
sky is the limit!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów