bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Undisclosed Speyside 1973 i 1998 Archives
Autor Wiadomość
cubus 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: tania
Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 48
Skąd: Sopot
  Wysłany: Pią Lip 21, 2017 9:06 am   Undisclosed Speyside 1973 i 1998 Archives

Cześć, to mój pierwszy sampling na tym forum. Ponieważ zależy mi na otwieraniu butelek i próbowaniu różnych różności to szukam więc możliwości by zbierać chętnych.
Wielu z Was zapewne miało już styczność z moimi samplingami a Ci co nie mieli mogą mnie sprawdzić na sąsiednim forum.

Od dawna kusił mnie jakiś undisclosed speysider z lat 70-tych bo zbierają świetne oceny. Archives wydało wczoraj trzy z czego dwa z lat 70tych, oba ex-Fino cask. Wybrałem jednego, tego lepiej ocenionego choć to w tej chwili oczywiście nic nie znaczy. Dokładam też tego młodego, ciemniejszego z 1998 roku. Sprawdźmy ;)

Pierwsza butelka jest dość droga więc jeśli nie będzie w większości rozsamplowana to prawdopodobnie jej nie otworzę. Druga zostanie otwarta na pewno.

zasady typowe:
+2zł za buteleczkę
+13zł za przesyłkę paczkomatem
+16zł za przesyłkę kurierem inpost (paczkomat -> adres)
poczta polska niechętnie ale jak trzeba to się dogadamy.
- przesyłki łączone, odkładanie do następnego samplingu itp - wszystko możliwe

Speyside Region 1973 Arc ZAMKNIĘTA
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/98344
koszt 25ml: 70zł

chętni: ZAMKNIĘTA
cubus - 100ml
JacekBee - 100ml
Wiktor - 50ml
FILL78 - 50ml
forum ttow - wncvirus - 25ml
forum ttow - PawelWojcik - 50ml
forum ttow - Hubert2 - 25ml
forum ttow - konio23 - 25ml
forum ttow - surykatka - 25ml
forum ttow - Dzagoda - 50ml
forum ttow - tomash - 50ml
forum ttow - Fw3k0d - 25ml
forum ttow - mooka - 25ml
forum ttow - aguerorafal - 25ml
forum ttow - malthead - 25ml
forum ttow - Rafal - 50ml


Speyside Region 1998 Arc
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/98108
koszt 25ml: 23 zł

chętni: ZOSTAŁO: 75ml
cubus - 100ml
JacekBee - 100ml
FILL78 - 25ml
forum ttow - wncvirus - 50ml
forum ttow - PawelWojcik - 50ml
forum ttow - Hubert2 - 25ml
forum ttow - konio23 - 25ml
forum ttow - surykatka - 25ml
forum ttow - tomash - 50ml
forum ttow - Fw3k0d - 50ml
forum ttow - mooka - 25ml
forum ttow - aguerorafal - 25ml
forum ttow - malthead - 25ml
forum ttow - Rafal - 50ml
Ostatnio zmieniony przez cubus Czw Lip 27, 2017 12:17 pm, w całości zmieniany 12 razy  
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 9:42 am   

Trudno nie przyklasnąć przemyślanej inicjatywie. Zgadzam się z kwestią chwilowych ocen edycji z 1973, zresztą o kształtowaniu ocen przez ekipę WB ich własnych bottlingów krążą legendy od lat ;) Tym niemniej słuszny i właściwie pewny kierunek. Cena butelki wcale nie jest wysoka, jak na spodziewany poziom (np. wiadome Cadenheadsy - cena niemal razy dwa, nie wspominając o zbliżonych, aktualnych wypustach innych IB). Co ważniejsze: koresponduje także z cenami sensownych staroci na rynku aukcyjnym.
IMHO jeżeli samplingi mają się rozwijać i dokądś prowadzić (wiedza), nadając określony kierunek dyskusjom i przyszłym wyborom, butelka starszego rocznika powinna zostać bezwarunkowo rozsamplowana, niezależnie ile będzie jeszcze do zagospodarowania. Liczę, że wspólnie się o to pokusimy - co Jacku, i reszto?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
cubus 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: tania
Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 48
Skąd: Sopot
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 10:13 am   

Racja, cena jak się nad tym zastanowić wcale nie jest na obecne czasy zbyt wysoka. Podejrzewam jednak, że brak informacji o destylarni tą cenę na naszą korzyść obniża. Wiadomo jaka byłaby cena gdyby np podano, że to Macallan z 1973... Dla mnie te niecałe 500 euro za obie butelki to jednak spore pieniądze dlatego zależy mi na jak największej ilości chętnych na sampla.

Wg mnie warto choćby dlatego, że jeśli nie teraz to kiedy? Wszystko drożeje, Starych edycji jest coraz mniej i są coraz droższe, stare butelkowania znikają z rynku bezpowrotnie. Nie spróbujemy wszystkiego ale warto wg. mnie brać udział w takich samplingach i samplować starocie nawet jeśli są one już drogie.

Nie potrafię zrozumieć ludzi (znających dobre SM), którzy wolą kupić starkę czy inne dziwadła a rezygnują przez to z tego typu samplingów. Ja z racji niewielkiego stażu popełniłem trochę takich błędów i teraz żałuję bo niektóre sample przeszły koło nosa. Teraz więc staram się łapać co się da ze staroci w miarę oczywiście możliwości finansowych i zachęcać innych do próbowania starszych edycji a nie zbierania podstawek w "portfolio".
 
 
JacekBee 
Singlemalt Whisky Combatant



Ulubiona whisky: Clynelish
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 487
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 10:24 am   

Żeby jakoś mocniej poprzeć ten kierunek samplingowy:

Poproszę po 100 ml obydwu.

:mrgreen:

A nawiasem, jako że dostałem właśnie wiadomość z zachętą do zorganizowania jakiegoś niebagatelnego samplingu to niebawem coś się pojawi ode mnie. Będzie grubo :wink:
 
 
wncvirus 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: Bunnahabhain
Dołączył: 18 Wrz 2016
Posty: 79
Skąd: Katowice
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 10:38 am   

cubus napisał/a:

Ja z racji niewielkiego stażu popełniłem trochę takich błędów i teraz żałuję bo niektóre sample przeszły koło nosa. .


Nie tylko Ty :) . Sam też mam poważne wyrzuty sumienia :(
 
 
Hubert 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Port ellen
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 250
Skąd: Polska
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 10:56 am   

No to Jacku z niecierpliwością czekam na Twój sampling tym bardziej ze jeszcze żałuje że na ostatni się spoźniłem
Pozdrawiam
Hubert
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 10:57 am   

Ja tam wolę, żeby było przede wszystkim mądrze, ciekawie, odkrywczo, a nie żenująco w ramach uprawiania na FB swoistego publicznego samogwałtu fotkami samplowanych butelek. Których, nomen omen, stosunek ceny do jakości jest absurdalny. I nie dotyczy to Macallana ;)

PS. Ostatni zakup (właśnie z "sensownej" kategorii) już Jacku do mnie dotarł i oczekuje na decyzje, w tym spotkaniowe :cool:

[ Dodano: Pią Lip 21, 2017 12:01 pm ]
Hubert napisał/a:
że na ostatni się spoźniłem

Jeśli Hubert2 to nasz Hubert, to dlaczego wziął taką nikczemną ilość? Nie, nasz dzielny Hubert, Hubert autentyk, nigdy by tak nie postąpił! :twisted:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Hubert 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Port ellen
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 250
Skąd: Polska
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 12:04 pm   

Wstydzę się i posypuje głowę popiołem :oops: ale prawdę mówiąc nie byłem do końca pewny co to za wynalazek :wink:
Obiecuje poprawę
Pozdrawiam
Hubert
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 4:10 pm   

trza, przeczesać szkockie kilty :wink:
daj Cubus jeszcze 25ml rocznika "73"
 
 
cubus 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: tania
Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 48
Skąd: Sopot
Wysłany: Pią Lip 21, 2017 6:25 pm   

zachęcam niezdecydowanych. Widać już dno butelek :)
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Wto Lip 25, 2017 6:28 pm   

hm.....Panowie, dobra whisky, podług PawlaWojcika z drugiego forum :smile: , naprawdę warta spróbowania. Ktoś jeszcze dołączy byśmy mogli, to wspólnie skonfrontować :wink: . Przyznam się, że mam zakład o przekonanie, czy rocznik "73" zasługuje na oklaski.
Na jesieni wszyscy anonimowo przesłalibyśmy oceny do Cubusa, jeśli się zgodzi.

Zostało 100 ml :wink:
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 25, 2017 6:30 pm   

Może niejasno to wcześniej napisałem, ale z zamknięciem nie będzie problemu ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Ruda 
Singlemalt Whisky Combatant


Ulubiona whisky: Cotswolds
Dołączyła: 12 Lip 2016
Posty: 257
Skąd: Zewsząd
Wysłany: Wto Lip 25, 2017 6:55 pm   

Ha! oceny nie do Cubusa, bo jest uczestnikiem i będzie nieobiektywny :wink: . Trza kogoś wyznaczyć, ale kogo, jak wszędzie sami niezależni Blogerzy :wink: . Ma ktoś pomysł?, może ktoś na ochotnika zbierze oceny, Rosomak? :smile:
 
 
cubus 
Singlemalt Whisky Apprentice


Ulubiona whisky: tania
Dołączył: 12 Gru 2014
Posty: 48
Skąd: Sopot
Wysłany: Wto Lip 25, 2017 8:05 pm   

dla mnie chyba nadal nie jest zbyt jasno :mrgreen: a jeszcze dziś nic nie piłem co mogłoby wzrok popsuć
Butelki mają dotrzeć do mnie do końca tygodnia. Prawdopodobnie je obie otworze nawet przy tych brakujących 100ml do zamknięcia. Dam znać po weekendzie ostatecznie co dalej.

a tymczasem planuję i kombinuję następne
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Lip 25, 2017 8:45 pm   

cubus napisał/a:
przy tych brakujących 100ml do zamknięcia

:roll:
Jakich brakujących? ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów