bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Q4/20 - MEN 22
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Paź 07, 2020 10:02 am   Q4/20 - MEN 22

Zapraszamy na obiecany sampling w waszym ulubionym ;) cyklu MEN. Ponieważ od zeszłej zimy akcja edukacyjna nie była kontynuowana, przygotowaliśmy podwójną porcję wyśmienitych wrażeń ;) w segmencie whisky tanich (w każdym razie - tańszych), a poznania "zdecydowanie wartych".

Po bardzo-zaskakująco-smacznych edycjach 10yo i 10yo "100 proof" zwróciliśmy uwagę na destylarnię, która wcześniej jakoś nie potrafiła nas do siebie przekonać, względnie przyciągnąć na dłużej: Benromach. Czy to testowane whisky nigdy nie olśniewały - jako takie, czy zostały przyćmione przez równolegle degustowaną "mocną" konkurencję, czy to profilom smakowym brakowało konkretu i "osi przewodniej" - ciężko orzec z perspektywy wielu lat. Wygląda jednak na to, że współcześnie Benromach dorobiła się w końcu własnego charakteru (BTW niemal to samo można powiedzieć o np. HP - choć tam raczej powrócono zgrabnie do korzeni) i, co więcej, może stać się w bliskiej przyszłości, kierunkiem zaiste wartym dalszej eksploracji.

Obie wspomniane, podstawowe wersje są dowodem, że można zrobić - niedrogo! - niebanalną, kupażowaną whisky z komponentem torfowym, który jednak nie stanowi głównego akcentu, tylko świetnie dopełnia zasadniczej palety.

No a ta paleta, jaka ona jest obecnie?... Czy powtarzalna? Co tam siedzi, w tzw. DNA Benromacha? No właśnie. Odpowiedzi na tak postawione pytania poszukamy w niniejszym samplingu czterech single casków, z różnych roczników. A żeby było i sprawiedliwie, i naukowo, trzy z nich będą po bourbonie, a jeden - po sherry. Jako, że mieliśmy już okazję wstępnego zapoznania się z jakością i oceny tych bottlingów, mam przeczucie, że co najmniej 1-2 z nich skłonią kilka osób do zakupienia sobie całej butelki "na zaś".

Przechodząc tedy do rzeczy. Ciężko określić, co tu będzie materiałem bazowym, a co porównawczym... ;) Sugerujemy więc porównywać wszystkie cztery dramy naraz - to naprawdę ma głębszy sens ;) A jako punkt odniesienia przyjąć wspomniane już czy to ciętą do 43% 10-kę, czy też podstawowego CS-a (my testowaliśmy bodaj wypust 2018). Nawiasem mówiąc, obie butelki są również warte zakupu jako tzw. daily dram - stosunek ceny do jakości zdecydowanie na plus.

Wisienką na torcie dla zaawansowanych może być przyjrzenie się - już po degustacji - ocenom poszczególnych edycji na Whiskybase, porównanie ich kolejności z własnym rankingiem i zadumanie się nad obliczem (i dziwami) świata tego ;)

Tymczasem prezentujemy czwórkę podsądnych:
1. Rocznik 2000 na Highland Games - https://www.whiskybase.co.../benromach-2000
2. Rocznik 2006 dla Schlumberger - https://www.whiskybase.co.../benromach-2006
3. Rocznik 2007 dle Hockheads - https://www.whiskybase.co.../benromach-2007
4. Rocznik 2008 na Milano Whisky Festival - https://www.whiskybase.co.../benromach-2008

Sugerowana kolejność testu jest zasadniczo zgodna z powyższą numeracją. A, co najmniej, w trakcie pierwszego "podejścia" ;)

Cena zestawu 4x5cl (szkło wliczone) wynosi druzgocące 140 zł.

Zasady samplingowe, jak zwykle, obowiązują. Łączenia, miksowania, kompilowania zdecydowanie też ;)

Przy tej okazji przypomnę żelazną regułę: z uwagi na brak możliwości ubezpieczenia przesyłki alkoholu w PL, dostawy (tak dużych butelek, jak i sampli) odbywają się zawsze i niezmiennie Pocztą Polską, i na ryzyko odbiorcy. Nie jest to duże ryzyko, bo paczki są dobrze zabezpieczone i w zapewne około 99,5% przypadków docierają w całości, natomiast akcje BOW nie mają charakteru komercyjnego, whisky są zasadniczo unikalne i niezastępowalne, w związku z czym w razie nieszczęścia stłuczki możemy wspomóc jedynie dobrym słowem i może jeszcze jakimś ekstra "dramem pocieszenia" na spotkaniu, względnie przy kolejnej wysyłce ;) Ale to są już kwestie bardzo indywidualne.

Zapisani:
- satma
- rafal
- michalk
- rozen73
- adam po 10cl
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
Ostatnio zmieniony przez Wiktor Czw Paź 08, 2020 2:08 pm, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
 
satma 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: Longrow
Dołączył: 21 Sie 2020
Posty: 145
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro Paź 07, 2020 10:40 am   

przy którychś z ostatnich zakupów myśłałem o zakupie jednego Benromachowego CSa ale w końcu padło na coś innego, więc idealna akcja by sprawdzić czy nie popełniłem błędu ;)

W takim razie jeden zestawik dla mnie
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Paź 07, 2020 10:45 am   

satma napisał/a:
myśłałem o zakupie jednego Benromachowego CSa

Ano, wyrosło coś takiego niepostrzeżenie, pod samym bokiem ;) Wszyscy rzucają się teraz na Springbanki i inne modne bunnahaweny, a BOW tymczasem szuka ciekawych alternatyw. Póki fejm nie wywinduje cen butelek...
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Rafal 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: kilka
Dołączył: 09 Wrz 2016
Posty: 120
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 07, 2020 1:57 pm   

poproszę zestaw
 
 
michalk 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: port charlotte
Dołączył: 21 Cze 2020
Posty: 50
Skąd: Gliwice
Wysłany: Śro Paź 07, 2020 3:56 pm   

Poproszę zestaw, do pełnego kompletu :smile:
 
 
rozen73 
Singlemalt Whisky Follower
seeker of malts



Ulubiona whisky: sherry in the dark
Dołączył: 11 Lip 2012
Posty: 118
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Śro Paź 07, 2020 7:34 pm   

poproszę!
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Czw Paź 08, 2020 2:06 pm   

Jesli jeszcze jest mozliwosc, poprosze komplet 10cl
_________________
Doing does
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów