bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Istniejemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
co - i jak - po podstawkach?

Jak podchodzisz do kwestii dalszego rozwoju w dzisiejszym świecie whisky, po ukończeniu "podstawkowego" wprowadzenia do dobrych single-maltów?
nie jestem zainteresowany niczym "lepszym" (i droższym), jako że pozostaję z satysfakcją przy kilku(nastu) wersjach podstawowych
0%
 0%  [ 0 ]
chciałbym oczywiście spróbować czegoś lepszego, ale wysoki poziom cenowy ciekawszych whisky zmusza mnie do pozostania przy bazowej półce singlemaltów - to "lepsze" jest dziś po prostu za drogie!
13%
 13%  [ 2 ]
"daily dramem" zawsze będą dla mnie podstawki - tym niemniej whisky ciekawsze staram się poznawać w samplach i bardzo okazjonalnych zakupach całych butelek, nie jestem jednak stanie wygospodarować stałego budżetu na ten cel
13%
 13%  [ 2 ]
od kiedy podstawki znudziły mnie powtarzalnością i przecięnym poziomem, wolę prowadzić poszukiwania głównie niedrogich whisky IB (NAS, dest. po 2000, itp.) i jestem zadowolony z efektów: to lepsze od podstawek, warte sprawdzania whisky w uczciwej cenie
6%
 6%  [ 1 ]
po "podstawkach" moim celem są rozmaite sample - dzięki temu mogę pozwolić sobie na więcej różnorodności w poznawaniu whisky, a przy tym na zakup starszych, bardziej unikalnych, droższych edycji - co wiąże się z koniecznością stałych wydatków...
46%
 46%  [ 7 ]
młode whisky IB są być może tanie, ale zwykle niewiele ciekawsze od popularnych wersji OB - koncentruję się dziś przede wszystkim na poznawaniu whisky starszych (sample i regularne zakupy butelek) - ta pasja, jeśli ma mieć sens, po prostu musi kosztować
6%
 6%  [ 1 ]
wiem, że cena jest dziś wyznacznikiem jakości whisky w butelce, i choć mogę sobie pozwolić na kosztowne "starocie" to nie sądzę, by były warte swoich obecnych cen: regularne poszukiwania wśród whisky stosunkowo "niedrogich" są lepsze
13%
 13%  [ 2 ]
mam inną strategię (podaj w komentarzu)
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 15
Wszystkich Głosów: 15

Autor Wiadomość
Wiktor 
Singlemalt Whisky Martyr
koordynator BOW

Ulubiona whisky: sobotnia
Wysłany: Śro Maj 28, 2014 1:01 pm   co - i jak - po podstawkach?

Sezon arranowy ;) startuje już za kilka tygodni, ale zanim zaczniemy delektować się piwnymi koncerniakami albo inną zimną lemoniadą (z parasolką), chwila na małą refleksję natury ogólnej... ;)
Zagadnienie będzie tym razem na styku whisky i ekonomii 8)

Przyglądając się obecnym trendom (nie tylko cenowym) i niejako odpowiadając na regularnie powracające na Forum (raczej smutne) wnioski, proponujemy udział w ankiecie oraz dalszej dyskusji: czy na dziś dzień, można efektywnie rozwijać swoją pasję związaną z single maltami, nie dysponując naprawdę poważnym, stałym budżetem?

Zakładając pragmatycznie, że przygoda z podstawkami prędzej lub później - ale zawsze - kończy się jednak dla każdego whisky-fana, jak oceniacie praktyczne szanse dalszego rozwoju i na ile szacujecie minimalny poziom wydatków aby utrzymać faktyczny poznawczy progres?

Czy wreszcie, na ile realna jest wg Was niedroga selekcja faktycznie interesujących edycji pośród coraz młodszych roczników whisky, pochodzącej z potencjalnie coraz mniej obiecujących beczek?... Oraz czy, i w jaki sposób, te szanse można próbować dziś zwiększyć?

Zachęcam do udziału w ankiecie oraz przedstawienia własnej opinii ;)
"Alkohol to biznes relacji"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"

mEjdej 
Singlemalt Whisky Apprentice

Ulubiona whisky: Sam już nie wiem..
Wysłany: Czw Maj 29, 2014 8:46 am   

Temat jakże na czasie.
Polskie warunki zarobkowe + ceny dobrych butelczyn (nie mówię tu nawet o chorych polskich cenach), no słabo idą w parze. Powoli chciałbym i w sumie wyskakuję z podstawek i rozglądam się za czymś lepszym -> droższym. I jest to szukanie jakże rozważne, bo to jednak koszt podstawki zwielokrotniony. Sample ratują tyłek, wiadomo. Na pewno nie ma opcji żebym co miesiąc pakował 500zł i więcej w butelkę, żona mogłaby tego nie zrozumieć :D Ale z całej siły będę się starał żeby co jakiś czas coś dobrego zakupić.

Mowa tutaj o butelkach 'do picia', inna sprawa whisky inwestycyjna - na to jest przyzwolenie i inna kupka srebrników :lol:

morgan 
Singlemalt Whisky Acolyte

Ulubiona whisky: Glendronach
Wysłany: Czw Maj 29, 2014 8:46 pm   

Podstawki , podstawki a co później ? już piszę, jak wygląda to z mojej strony. Oczywiście z podstawek nie zamierzam rezygnować , nie mówię tu o wszystkich podstawowych wypustach, ale myślę że można w jakiejś rozsądnej cenie jeszcze coś znaleźć na wieczornego spokojnego drinka :lol:
ale co dalej na tym świat się nie zatrzymał. I tu jednemu to wystarczy a inna osoba będzie czegoś szukała więcej. I to jest mój przykład. Trzeba to jakoś sobie poukładać , przemyśleć zajrzeć do portfela , który aż tak bardzo dolarami nie jest wypchany :roll: i znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie. :roll:
oczywiście trzeba próbować jak najwięcej i tu świetnie spełniają swoją rolę różnego rodzaju samplingi. W jednym miesiącu można sobie takiej butelczki odmówić i w zamiankę kupić 2, 3 samplę, dwa słabsze ale coś nowego coś co trzyma poziom i jedna droższą. Tak wiem, to będzie tylko 3 * 0,05 vs 0,7 :) ale do kolejnej butelki o,7 można wrócić za miesiąc, a to co spróbujemy to nasze.
Jak dla mnie wszystko zależy od rozplanowania tego co mamy na naszą pasję. Zawsze jest dobre wyjście. Łatwo się pisze ale czasem się zdarza okazja i pamiętajcie , nigdy się nie zastanawiajcie bo będzie za późno hehehe

Warto tez mieć jakiegoś zaskórniaka na butelki do szafy, na czarną godzinę , a taka godzina na pewno nadejdzie kiedyś i musimy być przygotowani .

Odpowiedz do tematu