bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
E150 czyli karmel - jak to jest?
Autor Wiadomość
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Czw Gru 03, 2015 7:08 pm   E150 czyli karmel - jak to jest?

teoretycznie kazda whisky zawiera wiecej, lub mniej karmelu, bo nowa beczka byla wypalana (karmelacja cukrow debu), a potem po maturyzacji "czegos tam" (np. burbona czy sherry), a przed zalaniem szkocka beczka ponownie byla wypalana lub tostowana (ponowna karmelizacja debu, plus karmelizacja "czegos tam", plus karmelizacja produktow reakcji debu i "czegos tam").

wiec:

1 pytanie: czy czysto praktycznie czujecie wplyw dodatkowego karmelu w wypustach, ktore nie maja "na marketingowej naklejce" informacji o braku karmelu lub naturalnym kolorze.

2 pytanie: czy sadzicie, ze kolor whisky wplywa (rowniez podswiadomie) na poziom jej oceny przez Was?
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Gru 03, 2015 7:49 pm   

PawelWojcik napisał/a:
czujecie wplyw dodatkowego karmelu

Często, nawet bardzo. Zwłaszcza w whisky bez wyraźnej dominanty smakowej i przede wszystkim - aromatycznej (sherry, dajmy na to, karmel zupełnie przykrywa). Stąd o karmelu w opisach właściwie nie wspominam, chyba że jest naprawdę pierwszoplanowy. Głównie spełnia on po prostu funkcję "tła", podobnie jak aromat alkoholu.

PawelWojcik napisał/a:
kolor whisky wplywa (rowniez podswiadomie) na poziom jej oceny

W równym stopniu, jak kolor auta na frajdę z prowadzenia ;) A mówiąc poważnie: kolor też ma znaczenie, bo podpowiada kierunki "poszukiwań" - tak przy zakupach, jak i przy późniejszej degustacji. Sądzę, że zwłaszcza osoby początkujące może naprowadzać na pewne tropy smakowe i ułatwiać nazywanie tego, co czują.
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 04, 2015 12:46 pm   

Ostatnio robiłem test dyskontowych blendów. Tak, wiem, wynik był z góry wiadomy, było strasznie itd. W tych flaszkach w zasadzie jest sam karmel, taki najbardziej ordynarny w smaku. W tych lepszych temu karmelowi towarzyszy coś tam w tle a w tych gorszych karmel bije sie o dominację ze szczurem.

Dla mnie kolor raczej nie ma znaczenia i dlatego w notce pomijam. Faceci rozpoznają tylko 16 kolorów i nie mam zamiaru się trudzić opisami typy "Cynober z delikatnym refleksem spatynowanej miedzi w jesiennym słońcu". Wyjątek stanowi Dark Sherry, ale to chyba każdego podnieca jak whisky po sherry jest brunatna :)
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Pią Gru 04, 2015 3:55 pm   

Pocieszny_PCS napisał/a:
... karmel, taki najbardziej ordynarny w smaku...

ciekawe...
czy miales na mysli, ze w danej whisky jest on "ordynarnie wyrazony", czy moze "ordynarny gatunek karmelu"?
karmel robi sie typowo w temperaturze okolo 190'C, ponizej tej temperatury jest on slodki, powyzej gorzko/palony.
moze gdzies/ktos stosuje rozne rodzaje karmelu, chociaz pewnie prawo dopuszcza tylko dodatek E150a, wiec zwyczajny cukier karmelizowany w 190'C.

edit: pogooglowalem i nie 190, a 170'C
edit2: 160-190'C i zalezy to od czasu karmelizacji
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
Ostatnio zmieniony przez PawelWojcik Pią Gru 04, 2015 8:20 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 04, 2015 7:37 pm   

Nie znam sie na gatunkach karmelu do tanich whisky. Karmelu technicznego raz probowalem w destylarni tequili i wiem ze nie smakuje jak ten domowy. Chodzi mi o ordynarny smak, taki, ze czujesz ze ta whisky jest nim podlana. To tak jak z glutaninianem sodu troche, ze od razu wiesz, że jest w jedzeniu
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Pią Gru 04, 2015 8:21 pm   

parametry karmelu E150a reguluje oczywiscie Dyrektrywa Parlamentu Europejskiego, podobnie zreszta jak np. krzywizne banana, albo pojemnosc spluczki do kibla, czy (bardzo wazne, bo ida Swieta) wysokosc plomienia swieczki.
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Pocieszny_PCS 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 03 Cze 2011
Posty: 715
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Gru 05, 2015 12:22 am   

Jak mawia Jego Kruleska Mość: "dyrektywami to ja sie podcieram". Wiesz ze w dyrektywa opisujaca parametry whisky i jej tlumaczenie na polski sa ze soba sprzeczne w dosc zasadniczej kwestii? Oczywiscie to tylko ciekawostka bo i tak pierwszeństwo ma dokument w jez angielskim.
_________________
ZInnejBeczki.com
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Sob Gru 05, 2015 1:44 am   

tlumacz sie uchlal?

[ Dodano: Śro Gru 09, 2015 1:11 am ]
ciekawy test z dodawaniem karmelu

[ Dodano: Sob Gru 12, 2015 7:08 am ]
@Pocieszny_PCS - napisz o tych roznicach. ciekawe...
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów