bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Profile smakowe: skóra, pasta, wosk, siodło
Autor Wiadomość
Jester 
Singlemalt Whisky Apprentice



Ulubiona whisky: szukam
Dołączył: 11 Cze 2016
Posty: 42
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 11:35 am   Profile smakowe: skóra, pasta, wosk, siodło

Ostatnio pojawiła się dyskusja na temat starej, wytrawnej whisky po ciemnej sherry. Chciałbym tym razem podpytać o kolejny profil smakowo-aromatyczny.


Poszukuję whisky, która oferuje połączenie skór i pasty - takiej do butów. Zapach taki jak po otwarciu puszki porządnej pasty np. Saphir. Do tego skóra, siodło, woski. Przy tym wszystkim chciałbym uniknąć klimatów miodowych w smaku i zapachu. Czy to możliwe?


Domyślam się, że nie będzie to młoda whisky, ktoś pomoże? Jakich destylarni szukać, z jakich roczników, jakie beczki?
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 3:24 pm   

W Ben Nevisach mozesz poszukac
 
 
Jester 
Singlemalt Whisky Apprentice



Ulubiona whisky: szukam
Dołączył: 11 Cze 2016
Posty: 42
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 3:33 pm   

Tomku, bardzo dziękuję za odpowiedź, ale muszę dopytać, w których Ben Nevisach?

Lata 90-te czy wcześniej? OB czy IB? Beczka musi być sherry czy może być bourbon?
Jesteś w stanie podać przykładową butelkę takiego Nevisa, w której znalazłeś te klimaty ?
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 4:16 pm   

Jester napisał/a:
ołączenie skór i pasty - takiej do butów


Pasty/skory/siodla/cygara czyli ogolnie rzecz biorac esencja sherry wytrawnej to czesto Tobermory po sherry cimnej/bardzo ciemnej.
Rocznik '72 dosc duzy pewniak (bez strachu - stosunkowo czesto na forach samplowany, nie trzeba calej butli), ale i mlodsze mozna bez strachu probowac.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Jester 
Singlemalt Whisky Apprentice



Ulubiona whisky: szukam
Dołączył: 11 Cze 2016
Posty: 42
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 4:50 pm   

Rosomaku,

a czy jest jakaś inna możliwość by dostać skórę i pastę w whisky poza beczką po ciemnej sherry ?
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 5:01 pm   

Jester napisał/a:
czy jest jakaś inna możliwość by dostać skórę i pastę w whisky poza beczką po ciemnej sherry ?


Ja nie znam.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 5:01 pm   

Ciemma sherry raczej nieodzowna w tym przypadku
 
 
loom 
Singlemalt Whisky Crusader



Ulubiona whisky: perły Dalwhinnie
Dołączył: 09 Gru 2013
Posty: 620
Skąd: dwie stolice
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 6:57 pm   

Najtaniej skosztuj paskudnego Bulleit. Tam są pasty, lekiery etc. Ze "szlachetnych parkietów" Bunna, Mortlach, Ben Nevis, Tobermory, GlenDronach. Już Cię lubię bo kiedyś też szukałem po zapachach i smakach whisky:)
_________________
Nie kupuję psa, który na mnie szczeka,
Choć nic mnie nie czeka, kiedy pies na mnie szczeka,
Wiem co czeka psa, który na mnie szczeka...
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 7:41 pm   

Ależ ;) Pasta do butów jest mocno "organiczna", skórno-flekowa, a ten nevisowy lakier to raczej produkt "petrochemiczny", nie? ;)
O ile pamiętam, to chyba Tobermory 1972 z MI była właśnie bardziej wytrawno-skórzasta, a mniej owocowa, niż te trzy wersje OB, które piliśmy. Na ile można im tę owocowość w ogóle przypisać... Poza tym stare Benrinnes, niektóre HP po ciemnej sherry, nie skreślałbym także Islay (pamiętacie odjazdową Laphroaig od Silver Seal?)
Przy tak precyzyjnym wektorze, trzeba chyba jednak odwrócić zadane pytanie: w jakich whisky czułeś do tej pory to, czego szukasz? I czy poszukujesz dokładnie tego samego, czy jednak dopuszczasz, a może nawet oczekiwałbyś, jakichś modyfikacji? Jeżeli tak, to jakich?
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
Jester 
Singlemalt Whisky Apprentice



Ulubiona whisky: szukam
Dołączył: 11 Cze 2016
Posty: 42
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 8:01 pm   

O Tobermory 72 słyszałem - na nieszczęście nie próbowałem. To co próbowałem niestety było dość owocowe, a tu chyba jednak chodzi o to by wyciąć te owocowo słodkie aromaty.
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Sob Lis 04, 2017 9:06 pm   

Ogólnie w czymś bardzo ciemnym powinieneś szukać - tam są wytrawne skóry i tytonie
 
 
kraks 
Singlemalt Whisky Acolyte


Ulubiona whisky: Jeszcze nie wiem
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 55
Skąd: Jaworzno
Wysłany: Śro Wrz 04, 2019 8:17 pm   

Podepnę się pod temat, bo tez postanowiłem poszukać whisky po profilach smakowych.
Chyba łatwiej będzie, jak napiszę najpierw krótko czego zdecydowanie nie szukam.
Ostatnio zbyt długo przeważały dramy po sherry, tak więc, nie chcę nic słodkiego, deserowego, z dębowo czekoladowym finiszem :)
Jakie profile smakowe mnie interesują?
1) Morze, kutry rybackie w porcie, ryby, sól morska, stare liny, ale bez klimatów apteczno szpitalnych w stylu Laphroaig'a. Również nie styl Ardbegowy. Bardziej może coś a'la Bowmore, ale intensywnie rybny i morski.
2) Coś w bardziej odjechanych klimatach, z konkretnym kopem. Nie umiem tutaj określić precyzyjnie profilu. Mogą być zawilgocone piwnice, stara biblioteka, skóry, siarka, pasty do butów czy grillowane przypalone mięso w sosie BBQ . Whisky "jakaś", którą zapamiętam na dłużej.

Budżet: Jak pewnie wielu tutaj, staram się nie zbankrutować przy jednoczesnej próbie rozwoju. Byłoby fajnie znaleźć jakieś interesujące, nie oklepane pozycje, w przedziale powiedzmy 60-160 Euro/sztk. Mam nadzieje, że to jeszcze możliwe :)
 
 
rosomak 
Singlemalt Whisky Prophet



Ulubiona whisky: Brora
Dołączył: 28 Cze 2005
Posty: 1603
Skąd: zewsząd
Wysłany: Śro Wrz 04, 2019 9:13 pm   

kraks napisał/a:
Jakie profile smakowe mnie interesują?
1) Morze, kutry rybackie w porcie, ryby, sól morska, stare liny, ale bez klimatów apteczno szpitalnych w stylu Laphroaig'a. Również nie styl Ardbegowy.

Jesli brac to doslownie to nie ma innej opcji niz Port Ellen :wink:
kraks napisał/a:
2) Coś w bardziej odjechanych klimatach, z konkretnym kopem. Nie umiem tutaj określić precyzyjnie profilu. Mogą być zawilgocone piwnice, stara biblioteka, skóry, siarka, pasty do butów czy grillowane przypalone mięso w sosie BBQ .

Stare Strathisle i stare Glendronachy.
kraks napisał/a:
Byłoby fajnie znaleźć jakieś interesujące, nie oklepane pozycje, w przedziale powiedzmy 60-160 Euro/sztk. Mam nadzieje, że to jeszcze możliwe

Lasciate ogni speranza.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=cOeFhSzoTuc
 
 
JacekBee 
Singlemalt Whisky Combatant



Ulubiona whisky: Clynelish
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 487
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 06, 2019 11:29 am   

kraks napisał/a:
2) Coś w bardziej odjechanych klimatach, z konkretnym kopem. Nie umiem tutaj określić precyzyjnie profilu. Mogą być zawilgocone piwnice, stara biblioteka, skóry, siarka, pasty do butów czy grillowane przypalone mięso w sosie BBQ . Whisky "jakaś", którą zapamiętam na dłużej.


Jeżeli nie próbowałeś, to mistrzowsko odjechana flaszka, swego czasu do kupienia za 80-100 euro to Ben Nevis Cross Hill:

https://www.whiskybase.co...n-nevis-1990-jw

Wielkrotnie próbowana, samplowana, mocarna whisky w klimacie kompletnego szaleństwa: kleje, lakiery, aceton, pełen odjazd

Prawdopodobnie nawet u nas na forum znalazłby się ktoś kto zakitrał ze 2 sztuki tego Bena i może jedną by odstąpił ;-)

A jak poszperasz na aukcjach, myślę że do 200 euro da się ją wyciągnąć. Nie ma aż tak dużo amatorów tego hardcore'u.

Dla mnie whisky na 6-7 punktów.

Za to jeśli o punkt pierwszy chodzi, to z Islay jest następujący problem:

jest dużo solidnej młodej Islay. Niezłe Caol Ile z lat 2000, Bowmory z końcówki 90tych i początku 2000, widać i 10 letnia Laga na 6pkt się może trafić...
To wszystko są jednak zupełnie inne profile bo z tego co piszesz, szukasz Islay bardzo oldschoolowej, morsko-rybnej, Port Ellena lub czegoś w tym stylu:

https://www.whiskybase.co...-14-year-old-gm

Celowałbym w Port Ellena i tu trzeba liczyć się z wydatkiem 600-800 euro za butelkę bardziej "niszowej" PE.
Ostatnio zmieniony przez JacekBee Pią Wrz 06, 2019 11:49 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią Wrz 06, 2019 11:35 am   

Potwierdzam opinię Jacka.. 6/10 od ręki, genialna łycha.. pokręcona i popaprana w każdym aspekcie

Schowałem sobie w szafie jeszcze 2 butelki.. ale nie odstąpię :evil:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów