bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
non chill-filtered - jak to jest?
Autor Wiadomość
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Śro Wrz 24, 2014 7:48 am   non chill-filtered - jak to jest?

teoretycznie oddzielemie np. czesci estrow od whisky przez ich wymrozenie i filtracje ma wplyw na smak, chemia to nauka scisla.

moje pytanie natomiast brzmi: w jakim stopniu wplywa? jak to jest w praktyce?
czy moze ktos probowal "z tej samej beczki" przed i po filtracji?
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Wrz 24, 2014 9:32 am   

Generalnie nie ma dostępnych wypustów filtrowanych i nie filtrowanych z tej samej beczki.

No może Adam, ma taką możliwość tam w magazynach, gdy podbiera z beczek, ale potem musiałby kupić tę samą whisky od bottlera, któremu sprzeda beczkę, a ten musiałby ją przefiltrować, czego niezależni bottlerzy z reguły nie robią.

Co do zasady, jak pijesz te nie fitlrowane to smak jest z reguły bogaty, te filtrowane ubogi. Choć wszędzie pojawiają się wyjątki potwierdzające regułę. Tak to już ciekawie jest w świecie whisky...

:twisted:
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4805
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Wrz 24, 2014 9:53 am   

W Signatory i Cadenhead's tak robili - dawniej. Co do dziś, nie mam pewności. Trzeba by odszukać konkretne wypusty, kupić po butelce i po prostu porównać. Niekiedy Signatory oddawało też komuś-tam część beczki pod bottling, a samo wypuszczało resztę... Temat na szerzej zakrojone i niekoniecznie bezowocne poszukiwania ;)
Piłem jakieś Port Ellen z lat 70-tych od Signatory ze zbliżonych (ale nie tych samych) beczek w cs (dumpy) i w filtrowanej serii Vintage. Można nazwać szereg różnic smakowych (i oczywiście podobieństw), lecz pytanie czy były one akurat efektem filtracji - i w jakim stopniu - wykracza poza zakres moich prac badawczych... i jednocześnie zainteresowań :lol:
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Czw Wrz 25, 2014 9:53 am   

dziekuje za odpowiedzi!

sprobuje sprawdzic to empirycznie.
rozlalem butelke na dwie czesci, polowa jest juz w 0'C, potem przeleje ja przez bibuly filtracyjne. jesli na bibulach cos zostanie (mam pod reka laboratorium analityczne), to zaprosze kilku znajomych na "slepy test".
dam Wam znac o rezultatach.

oczywiscie to zabawa, pewne uproszczenie, bo np. nalezy pewnie wynik przypisywac do konkretnej butelki (do lodowki poszedl Ardbeg 10), testujacy nie beda "wielkimi znawcami whisky", itd, itp, ... zwyczajnie mnie zaciekawilo ile w tym "non chill-filtered" marketingu :wink:
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Adam Hochul 
Singlemalt Whisky Crusader
SM in Campbeltown



Ulubiona whisky: Ben Nevis
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 544
Skąd: Glasgow
Wysłany: Śro Paź 01, 2014 4:20 pm   

:D D Mysle ze z Ardbega 10 to juz niewiele mozna wyfiltrowac. :) Sugerowal bym cos w mocy 55% + i 18-20 lat wzgledem wieku.

Co do filtracji beczek - tu Pawloff ma calkowita racje, beczki czesto sa butelkowane w roznej mocy, Niemcy czesto sprzedaja ta sama beczke do 3 roznych klientow w 3 roznych mocach ale jeszcze nie spotkalem sie w ostatnich latach zeby czesc byla przefiltrowana a czesc nie.

Wiec pozostaje test emprityczny. Ale naprawde zabral bym sie za jakis solidny spiryt. Dalsze filtrowanie przefiltrowanego ardbega moze nie przyniesc wielu rezultatow.
_________________
Doing does
 
 
 
Trzymajtusię i 
Singlemalt Whisky Follower


Ulubiona whisky: jeszcze nie
Dołączył: 21 Lis 2012
Posty: 245
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: Czw Paź 02, 2014 8:33 pm   

Zawsze mi się wydawało, ale wydawało, że filtruje się te, które mają tendencję do mętnienia przy niższym %.
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Pią Paź 03, 2014 9:28 am   

niestety macie racje, na bibule nic nie pozostalo (wazylem przed ja przed filtracja i po wysuszeniu).
bawilem sie jeszcze nefrometrem, i faktycznie ani schlodzony, ani rozcienczony Ardbeg nie metnieje.

czy moze mi ktos polecic ogolnie dostepna butelke whisky, ktora metnieje?
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Pawloff 
Singlemalt Whisky Inquisitor



Ulubiona whisky: Glendronach
Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 928
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Paź 03, 2014 11:30 am   

zwykle osad wytrąca się po dodaniu wody, zwłaszcza gdy odstoi trochę (albo lodu, jeśli ktoś już musi dodać lodu...)

Z reguły niefiltrowane są niezależne wypusty, poeksperymentował bym na tych w pełnej mocy. Bo te o obniżonej coś muszą mieć przefiltrowane, inaczej po dodaniu wody wytrąciłby się osad...

z Ardbegiem TEN niefiltrowanym na zimo, jest pewnie tak jak z piwem Kasztelan. Nie pasteryzowany, ale okres przydatności na pół roku...


Widać są inne sposoby filtracji niż na zimno


:twisted:
_________________
"THE CLAN'S ARE MARCHING 'GAINST THE LAW
BAGPIPERS PLAY THE TUNES OF WAR
DEATH OR GLORY I WILL FIND
REBELLION ON MY MIND"
 
 
 
PawelWojcik 
Singlemalt Whisky Crusader


Ulubiona whisky: PE & coke
Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 571
Skąd: Bishkek, Kyrgyzstan
Wysłany: Pią Paź 03, 2014 3:18 pm   

Pawloff napisał/a:
Widać są inne sposoby filtracji niż na zimno


dokladnie tak. mozna np. whisky pomrozic kilka dni (do wytracenia lipidow) i potem podnosic temperature o 2-3 'C dziennie. przefiltrowac np. przy 20'C i napisac "non chill-filtred".

[ Dodano: Czw Paź 09, 2014 10:32 am ]
i wszystko jasne:

http://www.whisky.com/inf...t-whiskies.html

eeeeh... ten marketing...
_________________
serdecznie pozdrawiam spod dywanu,
ja.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów