bestofwhisky.pl Strona Główna bestofwhisky.pl
Forum koneserów i pasjonatów | Hejtujemy od 2005 roku

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wakacyjny blind tasting: to Islay & beyond!
Autor Wiadomość
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 9:11 pm   

bartoszek napisał/a:
czas ograniczył

Tak to jest, gdy się czeka do ostatniej chwili ;)
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 9:19 pm   

Stąd pewien chaos w tych notatkach, nie są kompletne...szybciej nie potrafię pisać
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 9:27 pm   

A oto i rozwiązanie wszelkich tajemnic ;)


1. d) Highlands whisky, dark sherry, cask strength, wiek <20
http://whiskybase.com/whi...989-knockdhu-ad

2. a) Islay whisky, dark sherry, cask strength, wiek <20
http://whiskybase.com/whi...habhain-1998-ad

3. g) Speyside whisky, bourbon cask, cask strength, wiek 20+
http://whiskybase.com/whi...n-grant-1985-mm

4. e) Islay whisky, dark sherry, cask strength, wiek <10
http://whiskybase.com/whi...habhain-2000-ad

5. c) Highlands whisky, bourbon cask, cask strength, wiek 20+
http://whiskybase.com/whi...ynelish-1983-im

6. f) Islay whisky, bourbon cask, cask strength, wiek <20
http://whiskybase.com/whisky/46742/bowmore-2001-ba

7. b) Islay whisky, dark sherry, cask strength, wiek 20+
http://whiskybase.com/whi...-islay-1990-win
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
 
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 10:07 pm   

Bardzo pouczający sampling.Jakoś się spodziewałem że wyniki będą dość nieoczywiste
O dziwo pomimo że nie trafiłem byłem przekonany że są tam dwie bunny, clynelish i jedno dzieło Blackaddera
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 10:27 pm   

Też myślałem o Bunnach, ale nie sądziłem, że będą aż trzy.
 
 
bartoszek 
Singlemalt Whisky Crusader
Nadal poszukuję


Ulubiona whisky: Ekstremalne dziwadła
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 601
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Lip 31, 2014 10:30 pm   

Mnie jakoś te bunny prześladowały przy pierwszym podejściu do sampli
 
 
Wiktor 
God of Hate
koordynator BOW


Ulubiona whisky: sobotnia
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 4806
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią Sie 01, 2014 10:14 am   

Trzy Bunnahabhain miały zilustrować tendencję zmiany smaku w ramach tego samego typu drewna - w obrębie jednej destylarni. Oczywiście idealnie byłoby mieć trzy destylacje z tego samego rocznika (miesiąca). Tym niemniej 1990, 1998 i 2000 musiały nam wystarczyć - w szczególności, że nie chodziło o edycje przeciętne. Dobry poziom samej whisky jest w takich testach równie ważny ;)
Liczę, że podobnie do nas na degustacji w Benesovie, zauważyliście te poszukiwane różnice? Od najmłodszej, lakierowo-węglowej, ekstremalnej ciemnej sherry (rewelacja) aż po najzupełniej pełnoletnią, znacznie bardziej utemperowaną, owocową i przydymioną. Trzy Bunny - trzy mocno różne. Nie było łatwo zgadnąć faktyczne pochodzenie tych whisky - selekcja była pod tym względem dość podchwytliwa i wymagająca ;)
Nie jest chyba zaskoczeniem, że najłatwiejsza do odgadnięcia była Bowmore :) Dla nas - to whisky ostatniego spotkania. Natychmiast dokupiono kolejne butelki ;) Doskonałe klimaty cytrusowe, oceaniczne i ziołowe opisywane przez Serga podczas oceniania sąsiedniej beczki (91/100). Totalny odjazd, a "tylko" 12 lat. Wg mnie, fenomenalny wybór Nectara. Knockdhu (4p) dla równowagi poniżej oczekiwań. Szkoda, bo wiele dobrego o niej słyszeliśmy...
Clynelish i Glen Grant po bourbonie, które Tomek zamienił miejscami - miałem nadzieję że jednak odgadniecie, bo obie wydają się dość charakterystyczne. Bartoszek skromnie typował Bunnę przy Clynelishu - i całkiem niegłupio, skoro wpływy morza zdecydowanie są w niej wyczuwalne. Ale są także te clynelishowe, mocno klasyczne woski, cytryny i miód. W Grancie z kolei smakowy odlot - mega deserowość - tego właśnie szukałem w zwykle niepewnych latach 80-tych. Podczas degustacji obydwie zdecydowanie nam pasowały (6-7p).
_________________
Pozdrawiam,
Wiktor
-----------------------------------------
"Od Arrana, ognia, wojny, i do tego od człowieka, co się wszystkim nisko kłania, niech nas zawsze Bóg obrania"

"Piłem whisky, którym Wy młodzi nie dalibyście wiary. Atakujące płomieniem prosto ku gardzieli. Piłem mieniące się Ardbegi po ciemnej sherry, nalewane prosto z beczek u bram sklepów Sukhindera. Wszystkie te dramy znikną w czasie, jak roczniki na etykietach... Czas umierać"
Ostatnio zmieniony przez Wiktor Pią Sie 01, 2014 12:17 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Tomek1 
Singlemalt Whisky Inquisitor


Ulubiona whisky: Springbank
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 919
Skąd: Szczecin
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: Pią Sie 01, 2014 11:14 am   

To może jeszcze ja trochę od siebie:
Po raz kolejny okazało się, że moim smakiem są mocne sherówy, choć dobrym bourbonem też nie pogardzę.
To, że testowane były aż 3 bunny sprawiło, że rzeczywiście ciężko było odgadnąć, co to za dark sherry z Highlands. Jak dla mnie pasowała tu pozycja 2) - mokre skóry i mocno wędzone owoce, jakie odnajdowałem w niektórych bezkompromisowych GlenDronachach. Co do różnic w samych bunnach to rzeczywiście były - od trochę narwanej najmłodszej, pozostawiającej ewidentnie morsko-dymny finish, przez tą, którą uznałem za GD, a skończywszy na dość ułożonej, zbalansowanej 21-latce (w notatkach mi zostało "Fajna łycha, może bunna").
Porównanie whisky po bourbonie u mnie zdecydowanie na korzyść Glen Granta - taki waniliowo-owocowo-sernikowy odlot (wciąż się zastanawiam czy nie podwyższyć oceny). Cly według mnie trochę zbyt alkoholowy. Co do dopasowania, to jak wcześniej pisałem, dla mnie mogło być jedno lub drugie (w końcu niedaleko Speyside od Highlands leży ;) ) Zdecydował, jak sie okazało nietrafiony strzał.
Co do najłatwiejszego typu jeśli chodzi o region, ale już nie destylarnie, to stawiałem bardziej na CI niż Bowmora, może dlatego, że chyba wszystkie jakie do tej pory piłem, były jakoś finishowane.
Podsumowując to była naprawdę fajna zabawa i czekam na kolejne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group phpBB3
naprawa laptopów