UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 08.05.2024 Czwartek 01:36






Balvenie


Region: Speyside
Status:
Dostêpno¶æ: zamkniÄ™ta

Dufftown
Banffshire AB55 4BB


lupa


The Balvenie to jedna z siedmiu whisky produkowanych w Dufftown - stolicy whisky szkockiej w samym sercu Speyside. Nazwa whisky pochodzi od nazwy znajdującego się nieopodal, na wzgórzu, zamku zbudowanego w XIII wieku. Swoją drogą, zamku można nie dostrzec przebywając w destylarni, tak gęsto zadrzewione jest wzgórze, na którym zamczysko się znajduje. Historia zamku i kolejnych jego właścicieli ściśle związana jest zarówno z produkcją whisky, jak również z historią Dufftown. Na przykład, nazwa miasteczka wzięła się od imienia XVII wiecznego pana na Balvenie, Aleksandra Duff of Braco, natomiast czerwona róża składana co roku w charakterze kontrybucji królowi Jakubowi II do dnia dzisiejszego widnieje na etykiecie Balvenie.

Najczęściej spotykaną na rynku wersją Balvenie jest 10-letnia Founder's Reserve. Jest to whisky o łagodnym smaku, w którym wyczuwa się lekką wytrawność i akcenty miodu. Balvenie dostępna jest również w wersji 12-letniej Double Wood, która dojrzewa początkowo w beczkach ze świeżego dębu, a następnie przelewana jest do beczek po sherry w celu nabrania krągłości i charakterystycznego posmaku. Inną wersją Balvenie, niezwykle wysoko cenioną przez znawców, jest 15-letnia Single Barrel. Jak sama nazwa wskazuje, jest to whisky w całości pochodząca z pojedynczej beczki. Każda butelka tej whisky posiada swój własny, ręcznie wypisany na etykiecie numer, jak również numer beczki, z której pochodzi. Ponadto, jest to whisky butelkowana w postaci cask strength, co w tym przypadku wynosi 50,4% vol. Charakterystyczny jest również kształt butelki Balvenie, imitujący do pewnego stopnia kształt alembika do destylacji whisky.

Destylarnia Balvenie założona została przez Williama Granta, właściciela Glenfiddich, który w roku 1892 postanowił wybudować nową destylarnię zaraz obok istniejącej od pięciu lat Glenfiddich. Właściwie nie tyle wybudować, co zaadaptować istniejące obok Glenfiddich budynki i zainstalować w nich urządzenia do destylacji whisky. W zamierzeniach Granta, nowa destylarnia - mimo iż zaopatrywała się w wodę z tego samego źródła, tj. strumienia Robbie Dubh Burn, i zaopatrywana była w jęczmień z tych samych pól co Glenfiddich - miała wytwarzać whisky o zupełnie odmiennym charakterze i smaku. Aby ten cel osiągnąć, przede wszystkim zbudowano większe alembiki, o zdecydowanie dłuższych szyjkach niż te wykorzystywane do produkcji Glenfiddich. W Balvenie funkcjonuje siedem takich alembików. Zamierzony efekt został osiągnięty, co jest kolejnym dowodem, że whisky może być wytwarzana z tych samych surowców, na bazie tej samej wody i praktycznie w tym samym miejscu, a jednak zdecydowanie różnić się między sobą.

Balvenie jest jedną z niewielu destylarni whisky szkockiej, w których w dalszym ciągu odbywa się przygotowywanie i suszenie słodu jęczmiennego. Rzecz jasna, możliwości produkcyjne słodu są tutaj - jak w przypadku wszystkich innych destylarni - ograniczone i nie zaspokajają potrzeb wytwórni, jednak zwiedzającym Balvenie z dumą pokazuje się tradycyjne pomieszczenia, w których jęczmień poddawany jest słodowaniu i suszeniu na terenie destylarni.

Wytwórnia Balvenie w zasadzie nie jest otwarta dla zwiedzających, jednak zwiedzający Glenfiddich czasami mają możliwość wejścia również na teren sąsiedniej destylarni i przyjrzenia się procesowi produkcji, warunkom leżakowania destylatu i innym szczegółom na terenie młodszej siostry Glenfiddich. Trzeba tylko wyraźnie zaznaczyć na samym początku, że interesuje nas właśnie Balvenie i mieć nadzieję, że znajdzie się jeszcze kilka osób, dla których to będzie opłacało się przeznaczyć jednego z przewodników. Osobiście miałem to szczęście, że po Balvenie oprowadzał mnie Fergus Grant, pra- pra- prawnuk (nie mam pewności co do ilości owych "pra-") założyciela destylarni. Był to najbardziej fachowy i obeznany z procesem produkcji i samą destylarnią przewodnik, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia.

  

Wstêp
Co to jest whisky?
Gatunki
Destylarnie
Historia
Jak siê pije?
Produkcja
 
Aberfeldy
Aberlour
Allt-a-Bhainne
Ardbeg
Ardmore
Arran
Auchentoshan
Auchroisk
Aultmore
Balblair
Balmenach
Balvenie
Banff
Ben Nevis
Benriach
Benrinnes
Benromach
Bladnoch
Blair Athol
Bowmore
Braeval
Bruichladdich
Bunnahabhain
Caol Ila
Caperdonich
Cardhu
Clynelish
Coleburn
Convalmore
Cragganmore
Craigellachie
Dailuaine
Dallas Dhu
Dalwhinnie
Deanston
Dufftown
Edradour
Fettercairn
Glen Albyn
Glen Elgin
Glen Flagler
Glen Garioch
Glen Grant
Glen Keith
Glen Mhor
Glen Moray
Glen Ord
Glen Scotia
Glen Spey
Glenallachie
Glenburgie
Glencadam
Glendronach
Glendullan
Glenesk
Glenfarclas
Glenfiddich
Glenglassaugh
Glengoyne
Glengyle
Glenkinchie
Glenlivet
Glenlossie
Glenmorangie
Glenrothes
Glentauchers
Glenturret
Glenugie
Glenury
Highland Park
Imperial
Inchgower
Inverleven
Isle of Jura
Kilchoman
Kinclaith
Kininvie
Knockando
Knockdhu
Ladyburn
Lagavulin
Laphroaig
Linkwood
Littlemill
Loch Lomond
Lochside
Longmorn
Macallan
MacDuff
Mannochmore
Millburn
Miltonduff
Mortlach
North Port
Oban
Old Pulteney
Pittyvaich
Port Ellen
Rosebank
Royal Brackla
Royal Lochnagar
Scapa
Speyburn
Speyside
Springbank
St. Magdalene
Strathisla
Strathmill
Talisker
Tamdhu
Tamnavulin
Teaninich
Tobermory
Tomatin
Tomintoul
Tormore
Tullibardine
 
 
R E K L A M A