UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 07.05.2024 ¦roda 18:32






Cardhu


Region: Speyside
Status:
Dostêpno¶æ: otwarta

Knockando, Aberlour
Banffshire AB38 7RY

tel. 01340 872555


lupa


Cardhu to szczególna whisky. W pełni zasługuje - z całym szacunkiem - na miano babskiej. A to z dwóch powodów. Po pierwsze, jest trunkiem o niezwykle łagodnym smaku z łatwo wyczuwalną nutą słodyczy. Często określana jest jako whisky kobieca ze względu na fakt iż idealnie odpowiada delikatnemu kobiecemu podniebieniu (przynajmniej tak twierdzą moje znajome, które próbowały Cardhu). Idealna dla początkujących. Również facetów. Jest to jeden z okrętów - jeżeli nie flagowych, to z pewnością ważnych - we flotylli ze Speyside. Drugi powód, dla którego Cardhu to whisky babska, to fakt iż Cardhu osiągnęła swoje wyżyny i niekwestionowaną pozycję pod kierownictwem kobiety, Elizabeth Cumming, która przejęła destylarnię w roku 1872 i prowadziła ją do chwili przejęcia przez John Walker & Sons pod koniec XIX wieku. Cardhu najczęściej spotykana jest na rynku w postaci 12-letniej single malt. Nawet butelka o łagodnym, zaokrąglonym kształcie ma w sobie coś kobiecego.

Cardhu wsławiła się w ostatnich latach próbą swego rodzaju oszustwa. W związku z popularnością marki Cardhu i ograniczonymi możliwościami produkcyjnymi, koncern Diageo postanowił sporządzić mieszaną whisky słodową i sprzedawać ją pod nazwą Cardhu, a pojedynczej whisky słodowej (single malt) nadać nazwę Cardow. W ten sposób, wielu mniej świadomych konsumentów kupowałoby w dalszym ciągu swoją ulubioną Cardhu, będącą jednak pośledniejszym trunkiem, podczas gdy koneserzy sięgaliby po Cardow single malt. Rozpętała się burza, decyzję oprotestowano, koncern o to i owo oskarżono, i ostatecznie pomysł o wspomnianej zmianie został wyrzucony do kosza.

Produkcja whisky w Knockando, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się destylarnia Cardhu, kwitła na długo przed oficjalnym założeniem destylarni w roku 1824 (a więc na rok po złagodzeniu przepisów podatkowych). Prowadził ją John Cumming, późniejszy teść Elizabeth, i niejednokrotnie wpadał w tarapaty z tym związane. Obfitość doskonałej jakości wody ze strumieni spływających z okolicznych wzgórz i tworzących dopływy słynnej rzeki Spey oraz dostatek jęczmienia, z którym nie bardzo było wiadomo co robić, skusiły niejednego do nielegalnej produkcji wody życia. Małżonka Johna Cumminga, Helen, opracowała niezwykle chytry sposób na możliwe unikanie tychże problemów. Często zapraszała okolicznych poborców podatkowych na ucztę do swojego domu, a kiedy przybyli i zajęli się biesiadą, a niemal pewne było, że po posiłku zaczną węszyć, wywieszała na dachu stodoły flagę. Dzięki takiemu ostrzeżeniu, wszyscy nielegalni gorzelnicy z okolicy mieli dość czasu aby ukryć aparaturę do odpędu i bezpiecznie przeczekać nalot krwiożerczych poborców.

Ostatecznie jednak, w roku 1824 John Cumming otrzymał pozwolenie na produkcję whisky i data ta oficjalnie uważana jest za początek wytwórni Cardhu. Tradycyjnie produkcja whisky była interesem rodzinnym, w związku z czym Cardhu przejął później syn Johna, Lewis. Lewis ożenił się z Elizabeth, i dopiero przejęcie wytwórni przez nią dało początek trwającemu do dziś rozkwitowi Cardhu. Zbudowała ona nową destylarnię, której możliwości produkcyjne osiągały poziom 200 tysiący litrów rocznie. Sama Elizabeth zasłużyła sobie na miano "królowej whisky". Przejęciem Cardhu zainteresowane były wielkie wytwórnie, ale Elizabeth trzymała przedsiębiorstwo silną ręką i nawet kiedy jej firma była przejmowana przez John Walker & Sons, wynegocjowała stanowisko kierownicze dla swojego syna. Długo jeszcze potomkowie rodziny Cumming zasiadali w kierownictwie firmy.

Destylarnia została zmodernizowana w roku 1965, a zwiększona w ten sposób produkcja - jak się łatwo domyślić - przeznaczana była przede wszystkim do produkcji blendów marki Johnnie Walker. Tak jest zresztą do dziś. Produkowano również, choć w niewielkich ilościach whisky słodową pod nazwą Cardhu. Jednak dopiero w 1981 roku nazwa destylarni została oficjalnie zmieniona na Cardhu, tak by odpowiadała nazwie produkowanego tam trunku. Wcześniej Cardhu było - poza whisky - tylko nazwą farmy Johna Cumminga.

Destylarnia Cardhu dostępna jest dla zwiedzających, ale ma się tam wrażenie, że to wytwórnia Johnnie Walkera, a nie przedniej single malt whisky. Z mojego doświadczenia wynika również, że trudno tu o przewodnika, który tak naprawdę wie o co chodzi w whisky szkockiej. Cóż, nie tylko w Cardhu odnosi się takie wrażenie...

  

Wstêp
Co to jest whisky?
Gatunki
Destylarnie
Historia
Jak siê pije?
Produkcja
 
Aberfeldy
Aberlour
Allt-a-Bhainne
Ardbeg
Ardmore
Arran
Auchentoshan
Auchroisk
Aultmore
Balblair
Balmenach
Balvenie
Banff
Ben Nevis
Benriach
Benrinnes
Benromach
Bladnoch
Blair Athol
Bowmore
Braeval
Bruichladdich
Bunnahabhain
Caol Ila
Caperdonich
Cardhu
Clynelish
Coleburn
Convalmore
Cragganmore
Craigellachie
Dailuaine
Dallas Dhu
Dalwhinnie
Deanston
Dufftown
Edradour
Fettercairn
Glen Albyn
Glen Elgin
Glen Flagler
Glen Garioch
Glen Grant
Glen Keith
Glen Mhor
Glen Moray
Glen Ord
Glen Scotia
Glen Spey
Glenallachie
Glenburgie
Glencadam
Glendronach
Glendullan
Glenesk
Glenfarclas
Glenfiddich
Glenglassaugh
Glengoyne
Glengyle
Glenkinchie
Glenlivet
Glenlossie
Glenmorangie
Glenrothes
Glentauchers
Glenturret
Glenugie
Glenury
Highland Park
Imperial
Inchgower
Inverleven
Isle of Jura
Kilchoman
Kinclaith
Kininvie
Knockando
Knockdhu
Ladyburn
Lagavulin
Laphroaig
Linkwood
Littlemill
Loch Lomond
Lochside
Longmorn
Macallan
MacDuff
Mannochmore
Millburn
Miltonduff
Mortlach
North Port
Oban
Old Pulteney
Pittyvaich
Port Ellen
Rosebank
Royal Brackla
Royal Lochnagar
Scapa
Speyburn
Speyside
Springbank
St. Magdalene
Strathisla
Strathmill
Talisker
Tamdhu
Tamnavulin
Teaninich
Tobermory
Tomatin
Tomintoul
Tormore
Tullibardine
 
 
R E K L A M A