UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 07.05.2024 ¦roda 15:26






Bowmore


Region: Islay
Status:
Dostêpno¶æ: otwarta

Bowmore Distillery, Isle of Islay
Argyllshire PA43 7GS
tel. +44 (0) 1496 8104411
fax +44 (0) 1496 810757


lupa


Bowmore, jak niemal wszystkie whisky pochodzÄ…ce z wyspy Islay, to zdecydowana "jazda obowiÄ…zkowa" każdego amatora whisky sÅ‚odowej. Przez wielu uważana jest za jednÄ… z najwiÄ™kszych whisky z Islay – obok Lagavulin czy Ardbeg. Bowmore spotykana jest na rynku w postaci 12, 15, 17 i 21-letniej single malt. Na przeÅ‚omie wieków oferta ta poszerzona zostaÅ‚a o Bowmore Darkest - leżakowana w beczkach po sherry - oraz Bowmore Cask Strength. Ponadto spotykane sÄ… niezliczone wersje rocznikowe pochodzÄ…ce zarówno od samego producenta, jak i od niezależnych dystrybutorów, a także butelkowana przez producenta Legend - najpewniej okoÅ‚o 10-letnia, oraz Surf o nieokreÅ›lonym wieku, ale wyraźnie mÅ‚odsza od Legend. Nie można nie wspomnieć o wersjach Dusk, Dawn, Mariner, czy Sea Dragon. SpoÅ›ród tej naprawdÄ™ imponujÄ…cej różnorodnoÅ›ci Bowmore najpopularniejszÄ… wydaje siÄ™ być wersja 12-letnia. Jest to whisky charakterystyczna dla produktów z Islay - o dość silnych akcentach torfu, dymu, wodorostów i jodu morskiego, jednak wszystkie te elementy sÄ… obecne w jej aromacie i smaku w nieco mniejszym stopniu niż we wspomnianej Lagavulin czy Laphroaig, a dodatkowo owocowe akcenty w jej aromacie czyniÄ… z Bowmore whisky nieco mniej niedostÄ™pnÄ… i bardziej przyjaznÄ…. Dla osób, które jeszcze nigdy nie próbowaÅ‚y whisky z Islay Bowmore stanowi Å›wietne wprowadzenie do trunków z tego regionu.

Destylarnia Bowmore jest jedną z najstarszych nie tylko na Islay, ale i w całej Szkocji. Zbudowana została w roku 1779 i była jedną z pierwszych legalnych destylarni na wyspie. Założył ją miejscowy kupiec, John Simpson. Destylarnia znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, w samym środku Islay, nad zatoką Loch Indaal. Miejscowość Bowmore często określana jest jako stolica Islay i jest to największa osada na wyspie. Destylarnia Bowmore zaopatruje się w wodę z przepływającego obok potoku Laggan, który ma swoje źródła kilkanaście kilometrów za miasteczkiem, wśród torfowisk, z których obfitości słynie wyspa. Woda ta przesycona jest smakiem torfu, więc podczas suszenia słodu wystarczy tylko nieznaczne wykorzystanie tego surowca opałowego. Przy okazji warto wspomnieć, że Bowmore jest jedną z niewielu destylarni whisky szkockiej, w której zachowała się podłoga do kiełkowania słodu i w której w dalszym ciągu proces produkcji prowadzony jest od początku do końca - od surowca w postaci jęczmienia do beczek pełnych destylatu. Jedynie butelkowanie odbywa się w innym miejscu.

Z rąk założyciela, Johna Simpsona, Bowmore przeszła w posiadanie niejakiego Jamesa Muttera, postaci bardzo malowniczej, pełniącej w swoim czasie tak egzotyczną funkcję jak konsul imperium otomańskiego w Glasgow. Mutter przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju destylarni i nie szczędził sił i środków by ten rozwój osiągnąć. Osobiście nadzorował transport jęczmienia i węgla na wyspę, a później gotowej whisky na stały ląd należącym do siebie parowcem.

W czasie II wojny światowej - jak niemal wszystkie destylarnie - Bowmore przerywa produkcje, a jej budynki wykorzystane zostają jako baza straży przybrzeżnej. Ze wszystkich stron osłonięta od wiatrów atlantyckich zatoka Indaal okazała się doskonałym miejscem na tego typu placówkę. Jednak najważniejszy kamień milowy w historii destylarni ma miejsce w roku 1963. Wtedy to Bowmore zostaje przejęta przez spółkę Stanley P. Morrison. Właściciel spółki, Morrison, przeprowadza gruntowną przebudowę destylarni przywracając jej dawną świetność, a jednocześnie wprowadzając szereg prac modernizacyjnych. Jedyny ważny element zakładów, który pozostał nietknięty to podłogi do słodowania jęczmienia. Spółka Stanleya Morrisona wkrótce przekształca się w Morrison Bowmore Distillers Ltd., w ten sposób oddając honor destylarni, która od tej pory stała się głównym filarem całego przedsiębiorstwa.

W chwili obecnej destylarnia Bowmore posiada cztery zestawy alembików. W dalszym ciągu do produkcji whisky wykorzystywana jest nasycona torfem woda z potoku Laggan. Pewna część destylatu leżakuje w beczkach po sherry, a część magazynów, w których odbywa się owo dojrzewanie znajduje się poniżej poziomu morza. Destylarnia jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok i posiada własne Visitor Centre. Wstęp do destylarni jest płatny, ale cenę biletu możemy sobie odliczyć od dowolnej butelki whisky zakupionej w sklepie na terenie destylarni.

  

Wstêp
Co to jest whisky?
Gatunki
Destylarnie
Historia
Jak siê pije?
Produkcja
 
Aberfeldy
Aberlour
Allt-a-Bhainne
Ardbeg
Ardmore
Arran
Auchentoshan
Auchroisk
Aultmore
Balblair
Balmenach
Balvenie
Banff
Ben Nevis
Benriach
Benrinnes
Benromach
Bladnoch
Blair Athol
Bowmore
Braeval
Bruichladdich
Bunnahabhain
Caol Ila
Caperdonich
Cardhu
Clynelish
Coleburn
Convalmore
Cragganmore
Craigellachie
Dailuaine
Dallas Dhu
Dalwhinnie
Deanston
Dufftown
Edradour
Fettercairn
Glen Albyn
Glen Elgin
Glen Flagler
Glen Garioch
Glen Grant
Glen Keith
Glen Mhor
Glen Moray
Glen Ord
Glen Scotia
Glen Spey
Glenallachie
Glenburgie
Glencadam
Glendronach
Glendullan
Glenesk
Glenfarclas
Glenfiddich
Glenglassaugh
Glengoyne
Glengyle
Glenkinchie
Glenlivet
Glenlossie
Glenmorangie
Glenrothes
Glentauchers
Glenturret
Glenugie
Glenury
Highland Park
Imperial
Inchgower
Inverleven
Isle of Jura
Kilchoman
Kinclaith
Kininvie
Knockando
Knockdhu
Ladyburn
Lagavulin
Laphroaig
Linkwood
Littlemill
Loch Lomond
Lochside
Longmorn
Macallan
MacDuff
Mannochmore
Millburn
Miltonduff
Mortlach
North Port
Oban
Old Pulteney
Pittyvaich
Port Ellen
Rosebank
Royal Brackla
Royal Lochnagar
Scapa
Speyburn
Speyside
Springbank
St. Magdalene
Strathisla
Strathmill
Talisker
Tamdhu
Tamnavulin
Teaninich
Tobermory
Tomatin
Tomintoul
Tormore
Tullibardine
 
 
R E K L A M A