UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 08.05.2024 Czwartek 05:11






Cragganmore


Region: Speyside
Status:
Dostêpno¶æ: okresowo otwarta

Ballindalloch
Banffshire, AB37 9AB


lupa


Cragganmore to kolejna przedstawicielka regionu Speyside w naszym zestawieniu i jednocześnie kolejna whisky, którą śmiało można opatrzyć przymiotnikiem "klasyczna". Nie tylko dlatego, że wchodzi w skład zestawu Classic Malts of Scotland przygotowanego przez United Distillers. Cragganmore najczęściej spotykana jest w postaci 12. letniej single malt. Jest to whisky stosunkowo ostra w początkowej fazie degustacji, ostrość ta jednak niemal natychmiast ulega słodowej słodyczy i niezwykle harmonijnemu bukietowi whisky. Silne akcenty sherry decydują o jej okrągłości i delikatności na długim, nieco przydymionym finiszu. Kolor Cragganmore - wskutek leżakowania stosunkowo dużej części destylatu w beczkach po sherry - jest głęboki i bursztynowo ciemny, podobny do koloru innej przedstawicielki Speyside, The Macallan.

Destylarnia Cragganmore znajduje się niemal bezpośrednio nad rzeką Spey, nieco wyżej jej biegu niż np. Glenfarclas czy wspomniany Macallan. Założona została w roku 1869 przez niejakiego Johna Smitha, który swego czasu cieszył się sławą najlepszego specjalisty w dziedzinie produkcji whisky w regionie. Gdyby poprosić go o spisanie cv, byłoby ono rzeczywiście niezwykle imponujące. Doświadczenie zdobywał on w co najmniej ośmiu destylarniach, w tym takich jak Glenfarclas, Glenlivet, czy Macallan - trudno o lepsze referencje.

Wytwórnię Cragganmore zbudowano w bezpośredniej bliskości nowo wybudowanej linii kolejowej. Jak wiadomo, dostępność transportu - czy to morskiego czy lądowego - prawie zawsze miała decydujące znaczenie dla sukcesu rynkowego danej whisky. Tak więc, destylarnie budowano przede wszystkim nad morzem, przy ważnych węzłach drogowych czy wreszcie obok linii kolejowych. Mowa tu oczywiście o okresie legalnej produkcji whisky, po roku 1823. Wcześniej priorytetem było jak najlepsze ukrycie wytwórni. Nazwa destylarni pochodzi od górującego nad nią wzgórza Craggan More Hill. W związku z tym, że założyciel destylarni, John Smith, był słusznej postury, również i jego często nazywano Cragganmore. Zresztą, tusza Johna Smitha niosła ze sobą jeszcze jedną dolegliwość. Mianowicie, nie mógł on zmieścić się do przedziałów pasażerskich w pociągu i musiał podróżować na pomoście dla konduktorów. Było to tym bardziej przykre, że John Smith był wielkim wielbicielem kolei. Do dnia dzisiejszego na etykiecie Cragganmore widnieje pociąg.

Destylarnia Cragganmore przeszła w ręce syna Johna Smitha, Gordona, po śmierci ojca w roku 1886. Smith junior przeprowadził prace modernizacyjne i powiększył destylarnię w roku 1901. Prowadził ją do roku 1923, kiedy to zakład został wykupiony przez spółkę White Horse, tę samą, która prowadziła destylarnię Lagavulin na wyspie Islay. Grupa White Horse przeszła pod kontrolę koncernu DCL w roku 1965. W rękach tego koncernu znajduje się do dzisiaj, tyle, że koncern nazywa się teraz United Distillers and Vintners, i sam wchodzi w skład grupy Guinness plc.

Destylat z Cragganmore przez długi czas stosowany był niemal wyłącznie do sporządzania blendów. Najważniejsze z nich to luksusowy Grand Old Parr i McCallum's Perfection. Butelkowanie single malt rozpoczęło się na większą skalę dopiero w latach osiemdziesiątych, stąd niewielka tradycja i różnorodność oferowanych na rynku wersji rocznikowych. Prawdziwa kariera Cragganmore jako single malt whisky rozpoczęła się dopiero w roku 1989, kiedy to została ona włączona jako przedstawicielka Speyside w skład wspomnianego zestawu Classic Malts of Scotland przygotowanego przez United Distillers. W ramach tego zestawu ukazała się kilka lat temu limitowana edycja Cragganmore Double Matured. W przypadku Cragganmore, do powtórnego leżakowania wybrano beczki po porto.

W skład zestawu Classic Malts wchodzą również Glenkinchie z Lowlands, Dalwhinnie z Highlands, Oban z zachodnich Highlands, Talisker z wysp i Lagavulin z Islay, jednak żywot serii zdaje się dobiegać końca.

  

Wstêp
Co to jest whisky?
Gatunki
Destylarnie
Historia
Jak siê pije?
Produkcja
 
Aberfeldy
Aberlour
Allt-a-Bhainne
Ardbeg
Ardmore
Arran
Auchentoshan
Auchroisk
Aultmore
Balblair
Balmenach
Balvenie
Banff
Ben Nevis
Benriach
Benrinnes
Benromach
Bladnoch
Blair Athol
Bowmore
Braeval
Bruichladdich
Bunnahabhain
Caol Ila
Caperdonich
Cardhu
Clynelish
Coleburn
Convalmore
Cragganmore
Craigellachie
Dailuaine
Dallas Dhu
Dalwhinnie
Deanston
Dufftown
Edradour
Fettercairn
Glen Albyn
Glen Elgin
Glen Flagler
Glen Garioch
Glen Grant
Glen Keith
Glen Mhor
Glen Moray
Glen Ord
Glen Scotia
Glen Spey
Glenallachie
Glenburgie
Glencadam
Glendronach
Glendullan
Glenesk
Glenfarclas
Glenfiddich
Glenglassaugh
Glengoyne
Glengyle
Glenkinchie
Glenlivet
Glenlossie
Glenmorangie
Glenrothes
Glentauchers
Glenturret
Glenugie
Glenury
Highland Park
Imperial
Inchgower
Inverleven
Isle of Jura
Kilchoman
Kinclaith
Kininvie
Knockando
Knockdhu
Ladyburn
Lagavulin
Laphroaig
Linkwood
Littlemill
Loch Lomond
Lochside
Longmorn
Macallan
MacDuff
Mannochmore
Millburn
Miltonduff
Mortlach
North Port
Oban
Old Pulteney
Pittyvaich
Port Ellen
Rosebank
Royal Brackla
Royal Lochnagar
Scapa
Speyburn
Speyside
Springbank
St. Magdalene
Strathisla
Strathmill
Talisker
Tamdhu
Tamnavulin
Teaninich
Tobermory
Tomatin
Tomintoul
Tormore
Tullibardine
 
 
R E K L A M A