UWAGA! Obecna zawarto¶æ serwisu jest testowa - strona jest w trakcie tworzenia. 07.05.2024 ¦roda 22:31






Ben Nevis


Region: Highlands
Status:
Dostêpno¶æ: otwarta

Lochy Bridge
Fort William PH33 6JT

tel. 01397 700200


lupa


Ben Nevis to przede wszystkim nazwa najwyższej góry w Wielkiej Brytanii (1344 m.n.p.m.) znajdującej się nad zachodnim wybrzeżem Szkocji, w pobliżu miejscowości Fort William. Od góry nazwę swą bierze destylarnia usytuowana u jej stóp, właśnie w Fort William. Dość burzliwe losy destylarni, często zmieniający się właściciele, trudności ekonomiczne, brak wyczucia rynku - wszystko to spowodowało, że Ben Nevis jest whisky dość rzadko spotykaną na rynku. Nie ma też najwyższych notowań wśród koneserów. Jest to whisky o mocnym smaku, wyraźnych akcentach słodowych i silnym posmaku sherry biorącym się, oczywiście, z faktu iż duża destylatu, z którego sporządza się Ben Nevis leżakuje w beczkach po sherry. Ben Nevis, a właściwie Dew of Ben Nevis (Rosa z Ben Nevis) to także nazwa blendów produkowanych przez tę samą destylarnię.

Destylarnia Ben Nevis założona została w roku 1825 przez "Long Johna" McDonalda, człowieka potężnej postury i niemal dwumetrowego wzrostu (stąd przydomek). To jemu zawdzięczamy powstanie wspomnianego blendu Dew of Ben Nevis, jak również innego, znanego do dzisiaj pod nazwą Long John. Założyciel Ben Nevis był człowiekiem niezwykle przedsiębiorczym, wkrótce po uruchomieniu destylarni okazało się, że popyt na jej produkty jest na tyle duży, że trzeba było ją powiększyć poprzez instalację drugiego zestawu alembików. Fort William jest portem morskim, co miało niebagatelny wpływ na możliwość transportu whisky i jej eksportu. W roku 1894 zbudowana została linia kolejowa, która te możliwości jeszcze bardziej powiększyła i nie pozostała bez wpływu na dalszy rozwój destylarni.

W roku 1955 destylarnia Ben Nevis została zakupiona przez niejakiego Josepha Hobbsa, który wcześniej dorobił się fortuny na dostawach alkoholu z Kanady do objętych prohibicją Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do Szkocji zakupił on kilka destylarni whisky, w tym Bruichladdich czy Glenkinchie, a także właśnie Ben Nevis. Za jego sprawą wprowadzono w Ben Nevis pewną innowację, mianowicie rozpoczęto produkcję zarówno whisky słodowej, jak i zbożowej w jednej destylarni. Było to uzasadnione zważywszy na fakt produkcji przede wszystkim whisky mieszanej, wspomnianej już Dew of Ben Nevis. Pozwoliło to ograniczyć produkcję tego typu whisky w jednym zakładzie, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Hobbs okazuje się jednak kiepskim biznesmenem, gdyż produkowana przez niego whisky nie podbija rynku, a sam zakład zostaje zamknięty w roku 1978. Destylarnia zostaje przejęta przez grupę Whitbread w roku 1981, ale wskutek niesprzyjającej koniunktury musi zostać ponownie zamknięta pięć lat później. Cały ten proces wydaje się o tyle trudny do zrozumienia, że właśnie w tym czasie na całym niemal świecie wzrasta popyt na whisky słodową, od której podobno niemal w szwach pękały piwnice destylarni Ben Nevis.

Wydawało się, że Ben Nevis skazana jest na kompletne zapomnienie i pewnie tak by się stało gdyby nie samurajska odsiecz ekonomiczna z Japonii. W roku 1989 destylarnia Ben Nevis zostaje zakupiona przez japońską grupę Nikka, jednego z przodujących producentów whisky w Japonii. Pod koniec 1990 roku, po gruntownej modernizacji, Ben Nevis ponownie rozpoczyna produkcję whisky słodowej. Ostatecznie zaniechano jednak produkcji whisky zbożowej. W roku 1991 Ben Nevis otwiera swoje Visitor Centre i przyjmuje zwiedzających. A że okolica Fort William i sam szczyt Ben Nevis przyciągają rzesze turystów, w Ben Nevis Distillery Visitor Centre jest zwykle bardzo tłoczno.

  

Wstêp
Co to jest whisky?
Gatunki
Destylarnie
Historia
Jak siê pije?
Produkcja
 
Aberfeldy
Aberlour
Allt-a-Bhainne
Ardbeg
Ardmore
Arran
Auchentoshan
Auchroisk
Aultmore
Balblair
Balmenach
Balvenie
Banff
Ben Nevis
Benriach
Benrinnes
Benromach
Bladnoch
Blair Athol
Bowmore
Braeval
Bruichladdich
Bunnahabhain
Caol Ila
Caperdonich
Cardhu
Clynelish
Coleburn
Convalmore
Cragganmore
Craigellachie
Dailuaine
Dallas Dhu
Dalwhinnie
Deanston
Dufftown
Edradour
Fettercairn
Glen Albyn
Glen Elgin
Glen Flagler
Glen Garioch
Glen Grant
Glen Keith
Glen Mhor
Glen Moray
Glen Ord
Glen Scotia
Glen Spey
Glenallachie
Glenburgie
Glencadam
Glendronach
Glendullan
Glenesk
Glenfarclas
Glenfiddich
Glenglassaugh
Glengoyne
Glengyle
Glenkinchie
Glenlivet
Glenlossie
Glenmorangie
Glenrothes
Glentauchers
Glenturret
Glenugie
Glenury
Highland Park
Imperial
Inchgower
Inverleven
Isle of Jura
Kilchoman
Kinclaith
Kininvie
Knockando
Knockdhu
Ladyburn
Lagavulin
Laphroaig
Linkwood
Littlemill
Loch Lomond
Lochside
Longmorn
Macallan
MacDuff
Mannochmore
Millburn
Miltonduff
Mortlach
North Port
Oban
Old Pulteney
Pittyvaich
Port Ellen
Rosebank
Royal Brackla
Royal Lochnagar
Scapa
Speyburn
Speyside
Springbank
St. Magdalene
Strathisla
Strathmill
Talisker
Tamdhu
Tamnavulin
Teaninich
Tobermory
Tomatin
Tomintoul
Tormore
Tullibardine
 
 
R E K L A M A